Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είσαι καλή και να γουστάρεις πολύ, μα πάρα πολύ, αυτό που θες να κανεις...
    Μπορείς να αντέξεις να γίνεις τόσο, μα τόσο, καλή?
    Αυτό είναι το θέμα, αφού από Μanagement by Accident στο Bus.Admin. έχουμε πήξει και προκοπή δεν βλέπουμε...
    Αλλιώς το να ακουμπήσεις τον πυρήνα των 18.000 (άτομα είναι αυτά) μπορεί να γίνει μόνο από ...accident!
     
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Το πτυχιο δεν θα με κανει διευθυντρια. Και φυσικα δεν ειναι αυτο το μονο μονοπατι. Τα πτυχια δεν κανουν τον ανθρωπο, ουτε τον μανατζερ. Η κοινη λογικη, λιγο ταλεντο, ηγετικες ικανοτητες, ομαδικο πνευμα, ηθικη, φιλοδοξια και οραμα ειναι καποια απο τα χαρακτηριστικα του καλου μανατζερ.

    Ποιος διοριζει τους μανατζερ; Με ποιες διαδικασιες; Με ποια κριτηρια; Πως αξιολογειται η αποδοση τους;
     
    Last edited by a moderator: 9 Οκτωβρίου 2010
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    ..ότι άλλος ένα κύκλος τελειώνει λίγο πριν το "κανονισμένο" τέλος του και είναι κρίμα γιατί σημαίνει άσχημο τέλος ,αλλά τι να κάνουμε έχουμε και εγωϊσμούς (ακόμα)
     
  4. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?


    Εγώ είμαι πάρα πολύ καλή στη δουλειά μου, με ταλέντο, κοινή λογική, ηθική κι ηγετικές ικανότητες, σ' ένα χώρο ανδροκρατούμενο. Αυτό όμως ενοχλεί. Πάαααρα πολύ. Με αποτέλεσμα να μου σκάψουν το λάκκο αυτοί που δε μπορούσαν να με αγγίξουν. Αυτό σε συνδυασμό με τις συγκυρίες, με έστειλε σπίτι μου. Αυτοί οι λιγότερο καλοί διαλέγουν τους μάνατζερ, ανάλογα με το γούστο τους, τις σκοπιμότητές τους και τα κόμπλεξ τους.

    Εχοντας ζήσει αυτή την εμπειρία και με το μόνιμο αγκάθι ότι δεν έφυγα για έξω στα 25 μου λόγω πολύ σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων, σε συμβουλεύω να διαλέξεις την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση εκτός Ελλάδος.

    Εσύ, αν θέλεις με ακούς.

    Αλλά να θυμάσαι ότι το μοναδικό πράγμα που θα σε βοηθήσει ν' αντέξεις τις οποιεσδήποτε δυσκολίες είναι η επιλγή που θα έχεις κάνει εσύ, βάση των "θέλω΄" και των αναγκών σου.
     
  5. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Κάτι ξέρεις εσύ, κάτι ξέρεις!!! Χμμμμ.  
     
  6. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Φτάνει μία δόση μους σοκολάτα για την τούρτα, ή να φτιάξω διπλή?
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    1. Διευθύντρια δεν θα σε κάνει σίγουρα.
    Απλά πρέπει να έχεις κατι τις όπως όταν πας για ψώνια παίρνεις πορτοφόλι...
    Ανθρωπο επίσης δεν θα σε κάνει σίγουρα...
    Από τα υπόλοιπα μονον ένα είναι το ζητούμενο. Τα υπόλοιπα είναι εργαλεία για να μπορείς αυτό το ένα να το κρύβεις αποτελεσματικά.
    Αλλιώς ... τσου!

    2. Οι μάνατζερ δεν διορίζονται παρά μόνο στο τέλος της καριέρας τους για άλλοθι των διοριζόντων στην επιμελημένη προσπάθειά τους να καρπωθούν κάτι κάτω από το τραπέζι. Εκεί ο μάνατζερ παίρνει ποσοστά, ο κόσμος νομίζει πως μισθοδοτείται...
    Οι μάνατζερ προσλαμβάνονται, κατά κανόνα, από χειρότερους από αυτούς που δεν θέλουν να την πατήσουν προσλαμβάνοντας κάποιον/αν οφθαλμοφανώς πιο ικανό από αυτούς...
    Τα κριτήρια εξαρτώνται από την ομάδα που κάνει την πρόσληψη και τον τελικό εγκρίνοντα. Έχεις πιθανότητες 20% να είναι αξιόλογος, (3% να είναι εξαιρετικός), 60% χαρτογιακάς, και 20% βλάκας (σημειωτέον βλάκας είναι κώδικας συμπεριφορας, δεν αποτυπώνει το αν έχει μια κάποια ιδιαίτερη νοημοσύνη ή οχι, συνήθως είναι γύρω από τον μέσο όρο).
    Οι διαδικασίες υπακούουν στον ίδιο κανόνα.
    Η αξιολόγησή του έχει σκοπό να δώσει άλλοθι και επιβεβαίωση σε αυτούς που τον προσέλαβαν τα 3 πρώτα χρόνια σε επίπεδο στοιχειώδες, τα επόμενα 3 σε βασικό και μετά αλλάζει εργοδότη αν θέλει να μην ευνουχιστεί και εχει καταφέρει να παραμείνει ...ακέραιος, αυτά τα 6 χρόνια...
    Welcome to the real world.
    Be well...

    3. Βασικό ρητό: «Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει».
    Προσοχή: Μπορεί να είναι το μότο της Σχολής Ευελπίδων, αλλά δείχνει και πόσο ατελώς εκλαμβάνεται, αναλύεται και εφαρμόζεται. Τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους...
    Oh yes dear, this is war...
     
  8. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    @Nesaea
    Όπως ξαναείπα, ΦΥΓΕ εδώ και τώρα. Τουλάχιστον έξω έχεις πιθανότητες να εκτιμήσουν τα όποια προσόντα σου! Και η εργασιακή εμπειρία που ήδη έχεις στην Αγγλία είναι πολύ πιο σημαντική από οποιοδήποτε κωλόχαρτο (που θα το χρησοπληρώσεισ κιόλας). Και επαναλαμβάνω: Έχω 10 χρόνια εργασιακής εμπειρίας σε εκπαιδευτικό οργανισμό που προσφέρει (και) ΜΒΑ Αγγλικού πανεπιστημίου (που βρίσκεται στο top-20 των Βρετανικών πανεπιστημίων).

    @Striggla
    Αυτά τα δύο που έχω βάλει με έντονα γράμματα, αλληλοσυμπληρώνονται. Η άποψή μου - και η εμπειρία μου μιλώντας με εκατοντάδες φοιτητές μας - είναι ότι ακριβώς αυτοί οι μέτριοι, επιλέγουν ακόμα χειρότερους για να έχουν ήσυχο το κεφαλάκι τους ότι δεν θα κινδυνεύσει η καρεκλίτσα τους.
     
  9. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Και στην Αγγλια το ιδιο γινεται αρκετα συχνα. Αμα δε παιξεις μαζι τους γκολφ, η ποδοσφαιρο μετα τη δουλεια, τοτε εισαι λιγο καταδικασμενος. Ας μην ξεχναμε οτι τελικα και αυτοι που προσλαμβανουν, θα προτιμησουν αν οχι πιο ανικανους, τουλαχιστον ανθρωπους με τους οποιους μπορουν να συσχετιστουν σε καποιο βαθμο.

    Το βιωσα και το αδικο στην Αγγλια. Να εχω δωσει συνεντευξη μεσα στην εταιρια που τοτε δουλευα, για να κανω μεταγραφη σε αλλο τμημα και σε καλυτερη θεση, και μου την μπλοκαρε ο διευθυντης (αφου ειχε πει το οκ στην αρχη και ειχα παρει εγω τη θεση..) γιατι λεει με χρειαζονταν εκει που ειμουν. Γιατι με χρειαζονταν; Γιατι φευγανε οι αλλοι δυσανασχετισμενοι της ομαδας οπως οπως.
    Η απαντηση μου ηταν απλη. Παραιτουμαι.

    Καμμια εταιρια δεν ειναι τελεια και ολα τελικα εχουν να κανουν με την προσωπικοτητα του καθενος. Θελει μαγκια να επιβιωσεις με τους καρχαριες ειτε αυτοι ειναι ελληνες ειτε ξενοι.
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Οι συναντήσεις πέφτουν σαν βροχή...Αθήνα, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη. Τελικά πάμε συνάντηση; (όπως πάμε πλατεία;... )
     
  11. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Γίνονται και γι΄αυτό λέω "έχεις πιθανότητες να" και όχι απόλυτα "θα". Όμως ακόμα και οι "κακές" ή απλά ατυχείς εμπειρίες σαν και αυτή που ανέφερες, είναι πιο χρήσιμες στην ανάπτυξή σου σαν προσωπικότητα (σε ότι αφορά τα επαγγελματικά σου), παρά οι θεωρίες επί των θεωριών που θα διαβάσεις σε ένα ΜΒΑ.
     
  12. mona

    mona mea_maxima_culpa

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Υπάρχει μια πικρή αλήθεια στη ζωή, που ανακάλυψα
    ταξιδεύοντας ανατολικά και δυτικά.

    Οι μόνοι που πραγματικά πληγώνουμε
    είναι αυτοί που αγαπάμε περισσότερο.


    Κολακεύουμε όσους γνωρίζουμε ελάχιστα.
    Ευχαριστούμε τον περαστικό επισκέπτη.
    Ενώ χτυπάμε απερίσκεπτα

    όσους μας αγαπούν περισσότερο.

    (Ella Wheeler Wilcox)