Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απλά είπα αυτό που βλέπω. Είναι μια σατανιστική παρωδία χριστιανικής τελετής και είναι σαφές ότι αυτή ήταν η πρόθεση του σκηνοθέτη. Όποιος έχει ασχοληθεί μερικά χρόνια με την συγκριτική θρησκειολογία τα αναγνωρίζει αμέσως αυτά. Αν αμφισβητείτε το νόημα της ψαλμωδίας και ότι υμνεί τον Χριστό, ρωτήστε έναν Ρουμάνο. Ή μήπως ομιλείτε μόνο την ιρανική γλώσσα ; Εγώ δεν έχω πρόβλημα με καμμιά θρησκεία, με τις εκκλησίες δεν ενθουσιάζομαι και ιδιαίτερα, ούτε η αισθητική της συγκεκριμένης ταινίας μου αρέσει όμως. Γελάω άμα τα βλέπω αυτά, γελάω και με τους σατανιστές και με τους θρησκόληπτους.
     
  2. libra

    libra Regular Member

    NEMO,
    εγώ διάβασα αυτό:
    Aν δεν υπήρχαν γυναίκες και μάλιστα γυμνές, θα έπαιρνα όρκο ότι πρόκειται περί χριστιανικής λειτουργίας με τους πιστούς στα γόνατα, σύμβολο υποταγής στην θρησκευτική και πολιτική εξουσία, να δίνουν το φιλί της αγάπης, τον παππά να κραδαίνει το λιβανιστήρι και τις μάσκες που κρύβουν τα πρόσωπά τους να συμβολίζουν την πνευματική τύφλωση και το απόλυτο σκοτάδι. Η δε μουσική που ακούγεται είναι μια ρουμάνικη ψαλμωδία που δοξολογεί τον Χριστό και δεν αστειεύομαι καθόλου.
    μετά διαβάζω αυτό:
    Είναι μια σατανιστική παρωδία χριστιανικής τελετής και είναι σαφές ότι αυτή ήταν η πρόθεση του σκηνοθέτη
    τι θέλει να πει ο ποιητής τελικώς αγνωστο.
    Σε ότι αφορά την ιρανική γλώσσα, μακάρι να τη μιλούσαμε. Τα τελευταία χρόνια νομίζω πως επιβάλλονται για κάποιους τα ιρανικά φωνήεντα. Ο νοών νοείτω.
     
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Αλλάξτε το ύφος σας λιγάκι. Σε άγνωστο μιλάτε. Ο νοών νοείται. Ασφαλώς. Επειδή δεν διαβάσατε ή δεν θέλετε να διαβάσετε την τεκμηρίωσή μου που ακολούθησε. Αν εσείς θίγεστε τόσο εύκολα λυπάμαι.
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Αν δεν υπήρχαν γυναίκες. ΑΝ. ΑΝ. ΑΝ. Γυμνές. ΑΝ. Αν δεν υπήρχαν. Υπάρχουν όμως.  
     
  5. libra

    libra Regular Member

    Το ύφος μου είναι φιλικότατο και πίστεψέ με καλοπροαίρετο. Απλώς είμαι της θεωρίας βουτάω τη γλώσσα πρώτα στο μυαλό και μετά ανοίγω το στόμα και μιλάω διότι όταν ζω σε μια κοινωνία σέβομαι κανόνες και συνομιλητές κλπ.
     
  6. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Τότε τη θεωρία αυτή θα πρέπει να αρχίσετε να την εφαρμόζετε. Δεν υπάρχει κανόνας που να μου πει με ποιό τρόπο θα αποσυμβολίσω ένα έργο τέχνης. Αυτοί είναι οι κανόνες του Άνθιμου. Αν δεν σας αρέσει η ερμηνεία μου δώστε την δική σας. Μιλάω τώρα για κάτι σοβαρό στο τηλέφωνο με μια καλή φίλη και δεν θέλω να χάνω άλλη ενέργεια και χρόνο για εντελώς ασήμαντα πράγματα. Καλό απόγευμα.
     
  7. mandragoras

    mandragoras Regular Member

    Ειδες τι κουβεντα ανοιξε, ποσα ποστ εγιναν, ποσοι καβγαδες πηγαν να αρχισουν αλλα δεν αρχισαν, παρεξηγησεις που πηγαν να γινουν αλλα δεν εγιναν και ολα αυτα χωρις στη σκηνη να υπαρχει ουτε ενας διαλογος ? πειραξε ευαισθητες χορδες, δεν γινεται να μην σου λεει τιποτα.. ! απο τις πιο ωραιες ταινιες του Kubrick.
     
  8. libra

    libra Regular Member

    επίσης καλέ μου και τους ταπεινούς χαιρετισμούς μου.
    Καλύτερο απόγευμα
     
  9. karmen

    karmen New Member

    Και, πάλι προς την δόξα τραβά!
     
  10. male_slave

    male_slave Regular Member

    Ποσο θελω να σε γλυψω!!!
     
  11. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Nαι το ξερουμε. Στη συγκεκριμενη ταινια παιζει αναποδα η ψαλμωδια.  
    Προσωπικα με ανατριχιασε παρα πολυ σε ασχημο βαθμο και αποφευγω να την ακουω...
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    ...ότι θα συνεχίσω να περιμένω.