Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Πολλή απογοήτευση βλέπω σ' αυτήν την δήλωση.
    Ο άνθρωπος είναι ένα ον που σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλειο αλλά ούτε είναι και τέρας.
    Οι άνθρωποι κάνουν τις σχέσεις γι' αυτό και κάθε σχέση διαφορετική.
    Άσχετο τώρα το ότι πιστεύω ότι καμία σχέση δεν μπορεί να είναι σκάρτη αφού όλες κάτι προσφέρουν,έστω αρχικά εφόσον ήταν επιλογές μας...
    Θεωρώ σωστότερο το να στρεφόμαστε απλώς σε μια αναδιαμόρφωση κριτηρίων ίσως ή σε μια διερεύνηση και βελτίωση διαχείρισής μας παρά σε μια απαξίωση προς όλες τις σχέσεις γενικώς.Το τελευταίο θα μπορούσε να αδικήσει ή χειρότερα να βλάψει τα επόμενα άτομα που πιθανόν βρεθούν στον δρόμο μας.
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Μπα, δεν είναι θέμα απογοήτευσης. Μάλλον ψυχρή λογική είναι. Και προφανώς δεν πηγάζει από τα προσωπικά του γράφοντος, αλλά από πολλά άλλα ᾽᾽προσωπικά᾽᾽ γύρω-τριγύρω.
    Προφανώς ο άνθρωπος δεν είναι τέλειος ούτε και τέρας, κάθε σχέση είναι διαφορετική, κλπ.

    Αυτό που ήταν η αφορμή να διατυπωθεί η αρχική διαπίστωση (και όντως, δεν ήταν καθόλου ξεκάθαρο στο αρχικό post),
    είναι πως σε πολλές περιπτώσεις (πάρα πολλές όμως), οι σχέσεις χρησιμοποιούνται για την απενοχοποίηση της καύλας.
    Υπάρχουνε τόσοι πολλοί ενοχικοί άνθρωποι, που ντρέπονται να παραδεχτούν στους άλλους πως:
    Ναι, γουστάρω να γαμιέμαι σα το σκυλί κάθε μέρα, είμαι ποδολάγνος, φετιχιστής, γουστάρω το s/m, τα σχοινιά, είμαι Κ αλλά γουστάρω το strapon (χαχαχα), είμαι παντρεμένος/η και σεξουαλικά στερημένος, κ.α., κ.α., κ.α.

    Και όλοι αυτοί οι ενοχικοί, αντί να φερθούν ειλικρινά για το τι θέλουν από τους άλλους που συναναστρέφονται, αρχίζουν τα μεγάλα λόγια:
    τραγουδάκια αφιερωμένα, έρωτες (με την πρώτη ματιά κιόλας), είσαι ότι καλυτερότερο ever, αγάπες, υπόσχεση αρραβώνα, υπόσχεση γάμου (χαχαχα), κλπ, κλπ, κλπ ..
    και όλα αυτά για να καλύψουν τις ενοχές τους.

    Αν τα παραπάνω αφορούσαν σε μεμονωμένα περιστατικά, δεν θα ήταν άξια λόγου και σχολιασμού.
    Όταν όμως βλέπεις πως αυτά έχουνε γίνει πλέον ο κανόνας, το σχολιάζεις.

    Και ξέρεις γιατί συμβαίνουν αυτά αγαπητή @vussinada ? Γιατί όλοι έχουν μια σκοτεινή πλευρά.
     
  3. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Αν ένα πράγμα είχε σημασία στη διάρκεια αυτής της βουνίσιας εξόρμησης ήταν πως συνάντησα ανθρώπους να κυκλοφορούν με τα πόδια και δεν υπήρξε ούτε ένας που να μην έκανε ένα νεύμα. Δε θα κρατήσει βέβαια αυτό, αλλά ήταν όμορφο.
     
  4. bd.bd

    bd.bd Regular Member

  5. tithon

    tithon Contributor

    κρίσιμο εδώ, το πού βάζετε κόμμα.  
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Διαβάζοντας την τελευταία φράση,μου ήρθε η εικόνα του μεθυσμένου που κάθεται στο μπαρ με ένα ποτήρι στο χέρι 
    Δεν φαίνεται ψυχρή λογική...Ψυχρή λογική είναι να δέχεσαι ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις όπως και πολλές άλλες χωρίς αυτό να γίνεται αφορμή για δηλώσεις όπως "όλες οι σχέσεις είναι σκάρτες".Δε θα αναλύσω αν είναι κανόνας ή εξαίρεση,δεν το θεωρώ εφικτό ούτε νομίζω ότι βγάζει κάπου αυτό...Όλα αυτά που είπες δεν συμβαίνουν επειδή έχουμε σκοτεινή πλευρά.Δέχομαι το ότι υπάρχουν και καταστάσεις που άνθρωποι αδυνατούν να εκφράσουν τους πραγματικούς τους πόθους αλλά είναι δική μας επιλογή το αν θα παίξουμε κάποιο ρόλο στο παραμύθι τους και ποιος θα είναι αυτός,γιατί απ' ότι κατάλαβα ουσιαστικά μιλάμε για καταστάσεις παραμυθιάσματος.

     σωστός.
    Οι άνθρωποι κάνουν τις σχέσεις, γι' αυτό και κάθε σχέση διαφορετική.
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Πρωί-πρωί με μισό φραπέ και καραντίνα, δυσκολάκι τα μπαρ και τα μεθύσια (ας μην τα σκεφτόμαστε, στην 9η μέρα καραντίνας είμαστε ακόμα   )

    Πολύ καλά θα κάνεις να μην αναλύεις τίποτα, αλλά να λες γενικά: υπάρχει κι απ᾽ αυτό, υπάρχει κι από κείνο, υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και σκάρτοι.

    Πάμε άλλη μια φορά. Όλοι έχουν. Και ειδικά οι vanilla, η πλειονότητα των οποίων είναι τέρμα ενοχικοί.

    Όχι, δεν ᾽᾽αδυνατούν να εκφράσουν τους πραγματικούς τους πόθους᾽᾽ (ειδικά οι vanilla, το ξαναλέω). Να πηδήξουν θέλουν (δεν έχει φύλο εδώ). Άνετα, γρήγορα, απενοχοποιημένα.

    Και βρίσκουν και το κάνουν, γιατί υπάρχουν υποψήφια αμνοερίφια που τριγυρίζουν πριν το Πάσχα αμέριμνα στους αγρούς και μονολογούν:
    Αφού συνέβη στο Α, το Β και το Γ κάτι παρόμοιο, σε εμένα (που είμαι και καλό και πολύ γαμάτο και πολύ ξύπνιο αμνοερίφιο), δεν θα συμβεί τέτοιο πράμα.

    Btw, φέτος μάλλον θα επιζήσουν περισσότερα αμνοερίφια.
     
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Συμφωνώ σε όλο, απόλυτα σωστό (και ειδικά το 1ο δόγμα).
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @MindFeeder
    Όλοι κάνουν επιλογές κι αυτές είτε βγαίνουν σωστές είτε λάθος για τον χ,ψ λόγο.
    Δεν υπάρχουν φωτεινές και σκοτεινές πλευρές,υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στον κάθε άνθρωπο ή καλή και κακή διαχείριση.

    Βανίλια είναι ένα στάτους και μόνο,τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο.Το πόσο ειλικρινής ή ενοχικός είναι αυτός που έχει το όποιο στάτους,έχει να κάνει με το ίδιο το άτομο και τίποτε άλλο.

    Στην τελική αν κάποιοι θέλουν το οτιδήποτε και το κρύβουν απ' τους εαυτούς τους ή τους άλλους,αφορά τους ίδιους κι όποιους είναι με αυτούς.Δεν είμαστε δικαστήριο εδώ ούτε μαντρί με γίδια.
     
  10. goodevil

    goodevil arcade

     

    Διορθωση:

    Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

    Βενιαμίν Φραγκλίνος
     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2020
  11. Hematite

    Hematite Honey bee

    Βρήκαμε και μεις την ώρα να γίνουμε πολλοί.
     
  12. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Όταν το βίντεοκλιπ είναι πιο ενδιαφέρον απ' το τραγούδι !