Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Apocryphos

    Apocryphos Γένεσις 4:9-15


    https://media.tenor.com/images/ae68002160635a1988e86aed9ebb3171/tenor.gif
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Με δραματοποίηση και λαϊκίστικη ενοχοποίηση ("εμείς" ξεγράφουμε; αλήθεια τώρα; ) δεν γίνεται κουβέντα όμως.

    Χρήσιμο μου φαίνεται να ανιχνεύονται όσο ψύχραιμα γίνεται ο τρόπος με τον οποίο έφτασε η κατάσταση (και ποιά; πού; πολλές οι συνθήκες) στο τωρινό σημείο, το οποίο μπορεί να αποτελέσει αφετηρία για δράση, δημόσια και ιδιωτική, άμεση και μακροχρόνια, και ο τρόπος με τον οποίο αυτή η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί με τις μικρότερες απώλειες, και ποιές θα είναι αυτές για τον κοινωνικό ιστό - και πάλι, πολλές οι εκφάνσεις του. Μεγάλη κουβέντα.

    Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ως επί το πλείστον χρήσιμοι εξορκισμοί της σύνθετης σκέψης, εκμετάλλευση της αποσπασματικότητας - και βέβαια της τόσο λαχταριστής τρομολαγνείας - της εικόνας και των αριθμών.
     
  3. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Μόνο σε μένα δεν λειτουργεί το inbox ή έχετε θέμα κι εσείς;
     
  4. RAIN

    RAIN nefelibata

    Έχω και εγώ, οπότε λογικά είναι γενικό το πρόβλημα.
     
  5. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Σ ευχαριστώ πολύ!
     
  6. Karlitos

    Karlitos ...A...

    Και γω επίσης
     
  7. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Εσύ γιατί καλε;
     
  8. Karlitos

    Karlitos ...A...

    Το και εγώ επίσης εννοούσα πως αντιμετώπιζα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα inbox  
     
  9. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

      
     
  10. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Τι δεν καταλαβα; πείτε μου κι εμένα!!!!!!  
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    ο πίνακας συγκρίνει τα αποτελέσματα ελέγχων γιά εργαστηριακή επιβεβαίωση κρουσμάτων (που δεν έγιναν ούτε γίνονται με ίδιο ή παρόμοιο τρόπο ή συχνότητα), δηλαδή διαφορετικούς ελέγχους διασποράς, σε τρεις χώρες που υιοθέτησαν αστυνομικά μέτρα γιά την ανακοπή (διασποράς) του ιού. δεν συγκρίνει με μη αστυνομικές μεθόδους, συγκρίνει αστυνομικές μεθόδους μεταξύ τους. συγκρίνει επίσης ανόμοιες μεθόδους δειγματοληψίας. και τις συγκρίνει επιλεκτικά. ακόμη κι έτσι δεν παράγεται συμπέρασμα οτι οι αστυνομικές μέθοδοι επηρρέασαν την διασπορά, κι αυτό το διαπίστωσε και ο π.ο.υ. ρητά.
    ο ισχυρισμός οτι τα αστυνομικά μέτρα και η καταστολή κοινωνικής και οικονομικής δραστηριότητας ανάσχεσαν την διασπορά είναι ευχολόγιο. τα αστυνομικά μέτρα απευθύνονται στον κατευνασμό της φοβικότητας μεγάλης μερίδας της κοινής γνώμης, και ταυτόχρονα στην καλλιέργειά της. με μητρικό τρόπο.
    οι αριθμοί δείχνουν οτι η καταστροφή που προκλήθηκε ήδη κι εξακολουθεί να προκαλείται με τα αστυνομικά μέτρα είναι πολλές φορές μεγαλύτερη από την καταστροφή από την οποία υποτίθεται πως θα προστάτευαν τα αστυνομικά μέτρα.

    σε κανένα απ τα τρία κράτη δεν επιβεβειώνεται ανάσχεση της διασποράς απ τα αστυνομικά μέτρα στον 5ημερο ως 7ημερο κύκλο επώασης. το "θα ήταν πολύ χειρότερα" είναι ευχολόγιο. λιτανεία. δεν προκύπτει. αντίθετα, απο χώρες που προτίμησαν άλλη προσέγγιση προκύπτουν αποτελεσματικότερα και λιγότερα καταστροφικά συμπεράσματα.


    αυτό είναι το επίσημο ευχολόγιο για την δικαιολόγηση των άσκοπων περιορισμών. παραμένει αστήρικτο.


    στην χώρα μας και στην γειτονική ιταλία το πρώτο που θυσιάστηκε ήταν η κοινωνική συνοχή. βίαια θυσιάστηκε και ξοδεύτηκαν πάρα πολλοί πόροι σε προπαγάνδα για να διατηρηθεί ένα υποκατάστατό της. η κοινωνική συνοχή δεν στηρίζεται σε διακηρύξεις και σε παστίλιες γιά τον πόνο του άλλου, ούτε στον φόβο. όσο τα ράφια των supermarkets είναι γεμάτα το υποκατάστατο θα λειτουργεί, αλλά η κοινωνική συνοχή είναι κλειδωμένη ήδη στο σπίτι.

    τα θύματα του ιού θα τελειώσουν, είτε καταστρέψουμε το γύρω γύρω, είτε όχι. είτε τελειώσουν σε 15 μερες, είτε τελειώσουν σιγά σιγά σε δυό μήνες.

    δεν αναστέλλεται η διασπορά του ιού, ακόμη κι ενός μετριότατα απειλητικού, με φόρμες μετακίνησης. ούτε με ευχές.

    κατά καιρούς έχετε καταγγείλει με μένος τις αστήριχτες εικασίες. τι αλλάζει τώρα;
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    And yet, στην Ελλάδα που πήρε άμεσα μέτρα αυτά φάνηκε πως δούλεψαν. Όπου δεν πήραν άμεσα μέτρα τώρα το λούζονται καθώς υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση 2-3 εβδομάδων στην εμφάνιση της αποτελεσματικότητας των μέτρων.

    Συνεπώς η μέθοδος που επιλέχτηκε *είναι* αποτελεσματική.