Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. tithon

    tithon Contributor

    βεβαίωσα οτι ψάχνουμε για πυρήνα.
    έγραψα οτι η «οικειότητα» ή η έλλειψή της δεν είναι ο πυρήνας της αντίδρασης της φίλης στην ιστορία που αφηγηθήκατε.
    μιά γενική αίσθηση απειλής, μιά φοβικότητα, που οχυρώνεται σε κάποιον σοβαροφανή καθωσπρεπισμό, μοιάζει πιό πειστικός πυρήνας της απαίτησης της φίλης να εκφράζονται οι γύρω με περιεχόμενο και τρόπο που δεν κινητοποιεί την φοβικότητά της. κολακευτικά και ανειλικρινώς. μη μου άπτου.
    εναλλακτικά μπορεί να υπάρχει απλά μιά στενότητα και ρηχότητα στην αντίληψη. να πιστεύει οτι όντως ξέρει το "σωστό" απ αυτά που από δω κι απο κει έχει ακούσει. δεν υποχρεούται κανένας να καταλαβαίνει τι λέει.  
    κι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν, αλλά δεν φαίνονται αρκετά ισχυρές στην αφήγηση.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ααα....τώρα κατάλαβα.
    Το γεγονός που ανέφερα,το είχα βάλει ως παράδειγμα σε παρακλάδι του κυρίως θέματος,που ήταν σχετικό με τον σεβασμό ως απαραίτητο προαπαιτούμενο από όλους.Ως εκ τούτου,δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι ο πυρήνας της συζήτησης...και φυσικά εξ αρχής σκοπός μου δεν ήταν να αναλυθούν συμπεριφορές αλλά να δείξω τις σκέψεις που μου είχαν έρθει τότε,που με οδηγούσε δηλαδή και που με οδηγεί η απαίτηση σεβασμού εμένα προσωπικά.
    Έτσι κι αλλιώς,επειδή το άλλο πρόσωπο του γεγονότος δεν είναι εδώ,δε ξέρω πόσο σωστό θα ήταν να αναφέρουμε υποθέσεις σχετικά με τις αιτίες της συμπεριφοράς αυτού του προσώπου αλλά και τι νόημα θα είχε αυτό.Κρατήθηκα και δεν το είπα προηγουμένως αλλά πλέον κρίνω απαραίτητο να το επισημάνω.Το να μείνουμε στο τι επέλεξε εκείνο και γιατί,αποπροσανατολίζει απ' το θέμα.Προσωπικά κρίνω ως πυρήνα τους τρόπους εκδήλωσης συμπάθειας και οικειότητας και τους λόγους που ασυναίσθητα επιλέγονται από εμάς,μιας και αυτά ήταν στους αρχικούς προβληματισμούς που ήρθαν από εμένα. 
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    στα πρόσωπα δεν αναζητούμε πυρήνες, αφ ενός γιατί δεν μας ενδιαφέρει, κι αφ ετέρου γιατί εκ κατασκευής είναι αντιφατικά και πολυδιάστατα, αναγνωρίζουμε χαρακτηριστικά όμως.
    πυρήνες αναζητούμε σε συμπεριφορές. ο πυρήνας της συμπεριφοράς που αφηγηθήκατε έγινε προσπάθεια να προσδιοριστεί παραπάνω. στον προσδιορισμό του πυρήνα της συγκεκριμένης συμπεριφοράς συμπεριλαμβάνονται οι ομοειδείς συμπεριφορές που απαιτούν το «μη μου άπτου» του παραδείγματος σας, ακριβώς ως άμυνα στην αίσθηση απειλής μιάς όχι αρκετά συμπαγούς αυτοεικόνας. το αμυντικό αίτημα «σεβασμού» εκδηλώνει την ανησυχία εύκολης κατακρήμνισης του προσώπου, διά της ανατροπής, αποδόμησης ή αμφισβήτησης της άποψης, και υπονοεί συνείδηση της ευθραστότητας της άποψης, κι επέκεινα.
    σπανιότατα είδα κάποιον να απαιτεί «σεβασμό» όταν μπορεί να τον έχει.
     
  4. tithon

    tithon Contributor


    μην πανικοβάλεστε, να κοιμηθείτε ήσυχα και γλυκά, να ονειρεύεστε εμμονές και παρέες.
    "δεν κρίνονται όσα γράφω και κάνω, τα οποία είναι εξαίσια εξ ορισμού, με κρίνουν γιατί είμαι χοντρός, συνωμοτούν γιατί με ζηλεύουν. ..βρέχει."
    δεν βρέχει, κοιτάξτε το.
    οι μπούρδες έχουν αντίλογο.
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    α, ξεμύτισε πάλι η αγέλη; ή μήπως κοπάδι; αμφιταλαντεύομαι...

    και ο πάτος δεν έχει τέλος... έχει καταντήσει γελοίο πια

    ΥΓ. κοιμήθηκα σαν πουλάκι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον  
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    οι μπούρδες έχουν αντίλογο.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    "Τι σκέφτεσαι τώρα" λέει το νήμα
    Στο μυαλό τριγυρνάει ένα παλίο τραγούδι, ειδικά το ρεφρέν με τα παλαμάκια.
    @tithon μήπως είστε κι εσείς "αντιπρόσωπος" σαν κι εμένα;
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Εσείς τελικά γιατί μαλώνετε; Δεν κατάλαβα.

    @Sejanus γιατί μαλώνουν;;;
     
  9. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    έχω την εντύπωση ότι είναι προιόν βαρυστομαχιάς απο το χθεσινό τσιμπούσι
     
  10. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    βγάζει μάτι πια
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Πόσο μα πόσο αληθινό αυτό όντως...ήταν σα να μιλάω εγώ.
    Και με οδηγεί και σε θέμα σχετικό με την επίκριση.Με αυτό ως δεδομένο,έχει νόημα να κρίνονται πράξεις μόνο και όχι ο ίδιος ο άνθρωπος στο σύνολό του.

    Όσο σκέφτομαι ότι όλα ξεκίνησαν από μια μπριζόλα!
     
  12. tithon

    tithon Contributor