Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. You_only_live_once

    You_only_live_once Ένα παιδί μετράει τ άστρα

    Σε κάθε περίπτωση αφεωνται σοι αι αμαρτιαι!
     
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ότι "εμβολιάζονται" όχι ότι "θα εμβολιαστούν", διαφέρει. Υπάρχουν και αυτοί που δεν επιβαρύνουν ένα δίκτυο υπό πίεση, όταν μπορούν να το αποφύγουν και που φροντίζουν να αποφύγουν να είναι μέρος ενός προβλήματος που ξεφεύγει από τον έλεγχο. Ίσως να μην είναι πολλοί αλλά συμβαίνει.

    Ασφαλώς προηγείται η επιμέλεια εαυτού ιδίως για όσους έχουν περί πολλού και την όποια αυτονομία τους.

    Αυτό που είπα είναι ότι όλη η πολιτική εμβολιασμών δεν έχει ως επίκεντρο τον κάθε άνθρωπο αλλά εξετάζει το σύνολο. Από αυτήν την άποψη μπορεί για κάποιους το εμβόλιο πράγματι να μην είναι η καλύτερη λύση, για το σύνολο όμως είναι η καλύτερη εφικτή λύση και για αυτό επιδιώκεται να εμβολιαστούμε όλοι, όχι για το καλό του καθενός μας. Αυτό είναι πρωτοφανές ως πολιτική και αυτό ξενίζει.

    Η κρίση της πανδημίας είναι συστημική και διαρκεί όσο είναι να διαρκέσει. Δεν την κάνει λιγότερο κρίση το ότι μετράει ήδη δύο χρόνια.

    Συμφωνώ και καταλαβαίνω ότι δεν μιλάμε για τον τυχαίο θάνατο κάποιου που εμβολιάστηκε αλλά για θάνατο εξαιτίας του εμβολίου. Πάντα συμβαίνει, πάντα υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Αλλά είναι λίγες αυτές οι πιθανότητες.

    Ανεξαρτήτως του γιατί το έκαναν, όπως σας λέω και πιο πάνω, εξετάζω γιατί γίνεται, γιατί έχει οργανωθεί με αυτόν τον τρόπο ο εμβολιασμός. Ο καθένας από εμάς μπορεί να νοιάζεται για τον εαυτό του, η παρέμβαση της πολιτείας δεν είναι για τον καθένα όμως, είναι για το σύνολο, αυτό μου δείχνουν οι ενδείξεις. Δεν υπάρχει συμμετρία μεταξύ επιμέλειας εαυτού και πολιτικής ευθύνης, δεν αντικρίζονται, αλλού αποσκοπεί το ένα αλλού αποσκοπεί το άλλο.

    Στις συστημικές κρίσεις, ιδίως τότε, βγαίνει μπροστά το συναίσθημα και ο θυμός είναι από τα πιο γνήσια συναισθήματα. Ανεπεξέργαστος θυμός πρωτίστως πάνω σε κατάλοιπα παλιότερων θυμών και παρωχημένες συλλογιστικές.

    Οι μάζες που διαδήλωναν τον Μάη του 68 θύμωναν επειδή είχαν κάτι να πουν και δεν τους άκουγε κανένας, οι νυν αγανακτισμένοι και οι νέο-αγανακτισμένοι θυμώνουν επειδή, ενώ συμβαίνουν πράγματα, δεν έχουν να πουν τίποτα.

    Η διαλογή ήταν η πρόφαση, ένα στοιχείο της φρικαλέας διαδικασίας. Η απόφαση για την "τελική λύση" και η ιδεολογία που υποστήριζε την απόφαση ήταν τα κρίσιμα, τότε, στη Γερμανία. Οπότε δεν στέκομαι στη διαλογή γιατί όταν μιλάμε για ένα φαινόμενο είναι για αυτό που πραγματικά χαρακτηρίζει το φαινόμενο. Και δεν διακρίνω ούτε ανάλογες αποφάσεις ούτε παρεμφερή ιδεολογία οπότε θεωρώ κάπως άστοχες τις αναφορές αυτές του πρώτου μισού του 20ου αιώνα όπου η παγκοσμιοποίηση ήταν τελείως άλλο πράγμα, CAS (complex adaptive systems) δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια και τα κανάλια μετάδοσης κρίσεων ήταν προϊστορικών ρυθμών και προδιαγραφών.

    Η διαλογή στις ΜΕΘ και έξω από τις ΜΕΘ γίνεται ήδη. Εκτός αν μου πείτε ότι υπήρχε περίπτωση, σε καιρούς ομαλούς, να υπογράφει κάποιος ότι δεν θέλει να διασωληνωθεί και να αφήνεται κατά μέρος και στην τύχη του. Γνωρίζω ότι δεν γίνονταν έτσι τα πράγματα και ότι οι γιατροί γνώριζαν καλά να χειριστούν τέτοιες περιπτώσεις και τις χειρίζονταν.

    "Να 'ταν λάθος της μαμής, να 'ταν λάθος της λεχώνας, πάντως το μωρό χάθηκε" ήταν ένα γνωμικό από τα χωριά, παλιά. Για όλους αυτούς τους λόγους ο εμβολιασμός είναι μια λύση.

    Για μένα, το να λέμε "μα όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης" σε μια τέτοια περίπτωση είναι το μακροσκοπικό αντίστοιχο με το να λέμε ότι κάποια που έφαγε το ξύλο της αρκούδας έφταιγε επειδή κακομίλησε ή κάποια που βιάστηκε έφταιγε επειδή φορούσε ροζ κιλότα. Τίποτα από αυτά και δεν έχει μπει στο τραπέζι τέτοια πρόταση καν στα σοβαρά, άλλωστε από όσο γνωρίζω εφαρμόζεται στη Σιγκαπούρη και αν, δεν ξέρω για αλλού. Άλλωστε και οι ανεμβολίαστοι ψηφίζουν.

    Δεν έχω βρει εγώ ποιος φταίει. Ο γνωστός υστερικός Θανάσης Χειμωνάς το είπε, ωρυόμενος για τους "φιλελέ" και λοιπά και λοιπά. Βέβαια, κατά καιρούς έχει βρίσει σκαιά απαξάπασες τις "φυλές" και επίσης είναι μάλλον Κασσάνδρα, δεν του έχουν βγει ποτέ οι δυστοπικοί οραματισμοί του έχω την εντύπωση αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

    Και αυτό και "Ν' αγαπάς την ευθύνη να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο. Αν χαθεί, εγώ θα φταίω."

    Ε, ναι, πήγαν και εμβολιάστηκαν και μένουν στο σπίτι κιόλας δεν ντρέπονται. Αλλά τους έφτιαξε καλά ο Σερβετάλης, τους κανόνισε, τους ρινόκερους.

    Πέρα από την πλάκα, βρίσκω την ανάλυσή σας περί φόβου και πίστης και από εκεί άλμα στο μίσος όχι εύστοχη.
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εχουμε γεμισει φετιχονηματα (αν μπορεις να τα πεις και ετσι) ή ειναι ιδεα μου?
    Μηπως πρεπει καποια μερα να παρει το φορουμ την αποφαση να περιορισει την θεματολογια του?
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2021
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Οι "ασθενείς" δεν παίρνουν τα φάρμακα τους.

    ω!
     
  5. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    ΑγιοΒασιλης έρχεται
    με δωρα εκ Μποτσουάνας
    Φοβαμαι τα Χριστούγεννα
    μη γίνει της πουτανας

    Μον με ραπιντ κάλαντα
    Παλι κλεισμένος θαμαι.
    Και τα μελομακάρονα
    μ εμβόλιο θα τα φαμε

    Το σουπερμάρκετ ακριβό
    στα ύψη κι η βενζίνα
    Θα ν ανοιχτοί ομως οι ναοι
    Ίσως και τα καζίνα

    Στον υπνο ειδ αερόπλανο
    με πηγαινε Ασία
    μα ο πιλότος ήτανε
    σε τηλεεργασία

    Ξυπνάω και βλέπω στην τιβι
    καινούργιους εφιάλτες
    με κυνηγάν μ εμβολια να!
    κατι μαχαιροβγαλτες

    Ανεμβολιαστοι συγγενείς,
    παιδακια, Μποτσουανα
    κανε λιγο Χριστουγεννα
    μωρή ζωή πουτανα
     
  6. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Θέλω να ακούσω κάτι ευχάριστο... Δεν μπορώ πλέον να διαχειριστώ τη μαυρίλα γύρω μου (κι εντός μου)
     
  7. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Θα μπορούσε να μπει σε άλλο νήμα περί μουσικής.
    Αλλά η συγκεκριμένη, είναι τόσο γλυκιά και λαμπερή και γελάνε τόσο τα μάτια της, που δεν μπορεί να μη σου φτιάξει τη διάθεση…
    Cheer up!

     
  8. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Σκέψου ότι πάντα υπάρχουν χειρότερα.


     
  10. sapfw

    sapfw out of order Contributor

  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Κι εγώ την λάτρεψα σε αυτό!
     
  12. espimain

    espimain Contributor