Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    @Iagos περίμενα οτι θα μου υποδυκνείατε το σημείο που λεει για "οικονομική ενίσχυση ιδιωτών για επιχειρηματικές ευκαιρίες", το έγγραφο για το οποίο απαιτήσατε να σας ζητήσω συγγνώμη και οχι να μου υποδείξετε αυτό που χρησιμοποίησα εγώ και για το οποίο με διορθώσατε.
    Προσωπικά έχω τη συνήθεια οταν συζητάω με κάποιον για ένα συγκεκριμένο άρθρο, έγγραφο κλπ να συζητάω πάνω σε αυτό το ίδιο και να μην αναφέρομαι σε διαφορετικό εν μέσω της κουβέντας, γιατί γίνονται παρεξηγήσεις αφου πρόκειται για διαφορετικά έγγραφα.
    Αλλά αυτός είμαι εγώ.
    Όπως επίσης γνωρίζω οτι μια ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ έχει άλλο νόημα και μια ΕΚΘΕΣΗ έχει άλλο, και συνήθως η έκθεση προσφέρει περισσότερες λεπτομέρειες και είναι πιο τεχνική απο ότι η ανακοίνωση. Εξ ου και ο βαθμός σημαντικότητας που έδωσα στην έκθεση.
    Αλλά όπως είπα, αυτός είμαι εγώ.

    Ας πάω όμως στη συζήτησή μας.

    Μπορείτε να διευκρινίσετε το εξης;
    Όταν στο αρχικό σας post αναφέρεστε σε οικονομική ενίσχυση για επιχειρηματικές ευκαιρίες, εννοείτε αυτό που ονομάζει η έκθεση οικοσυστημικές υπηρεσίες;

    Επίσης θα μπορούσατε να μου υποδείξετε απο που προκύπτει (σε όποιο απο τα δυο κείμενα θέλετε εσεις) αυτό που λέτε

    Και ρωτάω γιατί στην Εκθεση που διάβασα, δεν προκύπτει απο πουθενά οτι οι ιδιώτες θα έχουν τον πρώτο λόγο για το κουμάντο στα δάση.
    Ή μήπως εννοείται οτι οι ιδιώτες θα συνεχίσουν να κάνουν κουμάντο στα δάση που ήδη τους ανήκουν;
    Και όταν λέτε κουμάντο πως το εννοείτε; θα μπορούν πχ να κάνουν οτι θέλουν πέραν απο τα όρια που βάζει το υπο συζήτηση κείμενο;
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    @Dapom σας βοήθησα να βρείτε το pdf της ανακοίνωσης της Κομισιόν στις 16/7/2021 με τίτλο "Νέα στρατηγική για το 2030"
    Νομίζω ότι γίνεται σαφές πως η στρατηγική επιδιώκει να αναπτύξει οικονομικά κίνητρα ιδίως για ιδιώτες ιδιοκτήτες και διαχειριστές δασών.

    Στη συνέχεια, επειδή εσείς αναφέρατε την έκθεση της 29/72022 σας υπέδειξα να πάτε χαμηλά και να διαβάστε στην ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ αυτό:
    Τόσο στην ανακοίνωση στις 16/7/2021 που ανάρτησα όσο και στην έκθεση στις 29/7/2021 της οποίας παραθέσατε άρθρα της ένα είναι σαφές, ότι από τον Ιούνιο του 2021 έως τον Ιούλιο του 2022 έχει ανοίξει η συζήτηση για τη νέα δασική πολιτική της ΕΕ η στρατηγική της οποίας συμπεριλαμβάνει μεταξύ άλλων τη μέριμνα για οικονομική στήριξη είτε των ιδιωτών ιδιοκτητών είτε διαχειριστών των δασών.

    Επίσης σας είπα να περιμένετε έως το φθινοπώρο που θα κατατεθεί ο νέος δασικός χάρτης για να δούμε πώς θα προσαρμοστεί η ελληνική νομοθεσία στα παραπάνω.

    Είναι μια έκθεση σαφώς, αλλά δεν είναι έκθεση ιδεών.

    Είναι προϋπόθεση για να εκταμιευτούν χρήματα από το περιβόητο Ταμείο Ανάκαμψης.
    Στην ουσία είναι ένα μνημόνιο το οποίο αν δεν εφαρμοστεί, λεφτά γιοκ...

    Για αυτό σας λέω ξανά.... υπομονή μέχρι το φθινόπωρο.

    Ούτε για τους αιγιαλούς οι ιδιώτες έχουν τον πρώτο λόγο για το κουμάντο αλλά δεν έχουν αφήσει εκατοστό ανεκμετάλλευτο.
    Μάλιστα έχουν επεκταθεί και πέρα από τη γραμμή του αιγιαλού και έχουν στήσει τα τσαντίρια τους μέσα στη θάλασσα.
    Πιστεύετε ότι δεν θα γίνει το ίδιο με τα δάση;

    @Dapom το κράτος που φέρει τη διεθνή ονομασία Greece στήθηκε επάνω στο πλιάτσικο της δημόσιας περιουσίας, στη ρεμούλα, στο λάδωμα και στο φαγοπότι.

    Αν φύγουμε από το στενό μικροκομματικό, που δεν Με αφορά προσωπικά, και δούμε τη μεγάλη εικόνα θα διαπιστώσουμε ότι από τη συνθήκη του Λονδίνου το 1832 έως και σήμερα η λεηλασία του κράτους αποτελεί ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της διαδρομής του.

    Έχουν γίνει τρελά φαγοπότια στο πέρασμα των χρόνων.

    Δανειακές συμβάσεις που μας έφεραν εδώ την ανάπτυξη τύπου "Λαυρεωτικής" τον 19ο αιώνα, σχέδια Μάρσαλ, Μεσογειακά Ολοκληρωμένα Προγράμματα, ολυμπιακοί αγώνες 1894 και 2004...τι να πρωτοθυμηθεί κανείς.

    Το νέο μεγάλο φαγοπότι λέγεται Ταμείο Ανάκαμψης.

    Εκατόν ενενήντα ένα χρόνια ρεμούλας και πλιάτσικου.

    Για αυτό σας λέω ξανά.... υπομονή μέχρι το φθινόπωρο.

    Όταν μιλάνε για ιδιώτες ιδιοκτήτες δεν αναφέρονται στον Μπάρμπα Μήτσο στην Δώθε Παναγιά που του κάηκαν δύο ελιές και πέντε πουρνάρια σε κτήμα. Ο μπάρμπα Μήτσος θα πάρει μια πενιχρή αποζημίωση όποτε και αν...

    Όταν μιλάνε για ιδιώτες ιδιοκτήτες αναφέρονται σε εκείνους που κατέχουν δασικές εκτάσεις και θα έχουν να λαμβάνουν από το παγκάρι.

    Θέλετε ένα παράδειγμα;

    Εκλλησιαστική και μοναστηριακή περιουσία.

    Γιατί ως γνωστόν σε αυτό το κράτος party χωρίς την εκκλησία δεν έγινε ποτέ.

    Μπορείτε να σκεφτείτε και άλλα παραδείγματα.

    Το ψωμί εδώ βέβαια δεν βρίσκεται τόσο στους ιδιώτες ιδιοκτήτες αλλά στους διαχειριστές δασών.

    Τι θα γίνει με δαύτους;

    Πρώτα και κύρια θα ενταχθούν σε ΣΔΙΤ (Το έχουμε δει το έργο ξανά)

    Οι πρώτοι ιδιώτες διαχειριστές θα είναι εκείνοι που θα αναλάβουν να βγάλουν από τα καμμένα δάση την καύσιμη ύλη και να τη διοχετεύσουν στην αγορά. Δεν το λέω Εγώ, αλλά τα επίσημα χείλη.

    Μετά θα έρθουν και οι άλλοι.
    Έχετε πάει στην "ταΐστρα" στο δάσος της Δαδιάς @Dapom ;
    Έχετε δει με πόση τάξη, με πόση αλφαδιά οι γύπες τρώνε το νεκρό ζώο;

    Αν δεν έχετε πάει, να πάτε και θα καταλάβετε.

    Για αυτό σας λέω ξανά.... υπομονή μέχρι το φθινόπωρο.

    Και κλείνω με την διαχείριση των πυρκαγιών, γιατί φαγοπότι χωρίς να προηγηθεί πυρκαγιά δεν έχει, ως γνωστόν.

    Σας έχει τύχει @Dapom να βοηθήσετε σε κατάσβεση πυρκαγιάς;

    Εμένα τουλάχιστον πέντε φορές στα νεανικά Μου χρόνια.

    Εκείνοι που παίζουν σημαντικό ρόλο στην κατάσβεση είναι οι μόνιμοι κάτοικοι.

    Και αυτό γιατί γνωρίζουν τα κατατόπια, το μικροκλίμα, μπορούν να οδηγήσουν με ασφάλεια πεζοπόρα τμήματα πυροσβεστών, μπορούν να απεγκλωβίσουν πυροσβέστες, μπορούν να δείξουν δρόμους για να κινηθούν πυροσβεστικά οχήματα, μπορούν να βοηθήσουν με δικά τους μέσα στην κατάσβεση και το σημαντικότερο όταν καίγεται ο τόπος τους, "καίγονται" περισσότερο απ' όλους.

    Τι συμβαίνει με τους κατοίκους;

    Τους διώχνουν.

    Μα θα Μου πείτε προέχει η ασφάλεια.

    Εννοείται ότι προέχει η ασφάλεια.

    Αλλά γιατί αυτή η βίαιη και αναγκαστική εκκένωση;

    Γιατί όλοι αδιακρίτως;

    Γιατί ακόμα και εκείνοι που επιθυμούν να μείνουν εκδιώχνονται βίαια;

    Γιατί να μην αποχωρήσουν παιδιά, ηλικιωμένοι, μεσήλικες, άρρωστοι και να ζητηθεί να μείνουν οι από είκοσι εως σαράντα και να ενταχθούν κάτω από τις οδηγίες της πυροσβεστικής;

    Είσοσι άτομα απο κάθε χωριό που γνωρίζουν την περιοχή δεν είναι μια υπολογίσημη δύναμη κατάσβεσης;

    Εκκενώνουν τους πάντες, βάζουν την πυροσβεστική να προστατεύει τα χωριά και αφήνουν τη φωτιά να σβήσει μόνη της στη θάλασσα.

    Αυτό έγινε και στην Εύβοια και αλλού.

    Γιατί άραγε;

    Όσο περισσότερα στρέμματα τόσο περισσότερη καύσιμη ύλη. Τα χωριά προστατευμένα και οι κάτοικοι ασφαλείς αλλά άνεργοι πλέον. Έτοιμο φτηνό εργατικό δυναμικό για να δουλέψει στα κάτεργα των διαχειριστών του δάσους αύριο.

    Σενάριο;

    Μπορεί.

    Υπομονή έως το φθινοπώρο λοιπόν...

    Iagos
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    @Iagos άλλο θέμα είχε η συζήτηση μας και άλλα ήταν τα ερωτήματά μου, τα οποία μάλλον αποφύγατε να απαντήσατε αλλάζοντας το θέμα;

    Η νέα κουβέντα που ανοίγετε και όπως την ανοίγετε δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ, απο τη στιγμή κιόλας που δεν απαντήθηκαν τα προηγούμενα.

    Προτιμώ να συνδιαλέγομαι με "μαθηματική" λογική και οχι με "χαοτική" λογική πηδώντας απο θέμα σε θέμα.
     
  4. Το ιδιώνυμο κλοπής χαμόγελου.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    έκατσα να πιω ένα καφέ πριν το τελευταίο challenge πριν την άδεια...
    Η κοπελίτσα που φτιάχνει τους καφέδες γουστάρει τόσο απεγνωσμένα πολύ το παιδί που κάνει το delivery... Ένας προ-ηλικιωμενος της λέει τα δικά του και αυτή πετάει σπίθες από τα μάτια της κοιτώντας πίσω από την πλάτη του, το παλικάρι του delivery...
    Πόσο μου αρέσει που βρέθηκα αυτή την στιγμή εδώ...    
     
  6. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

     
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

     
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Τα νιάτα που σου έλεγα την προηγούμενη φορά  

    Αχ  
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Η ζωή είναι στιγμές…

    Και είναι τυχεροί όχι μόνο όσοι τις ζουν, αλλά και αυτοί που τις βλέπουν, τις παρατηρούν και χαμογελάνε με αυτές…
    Αυτούς τους τελευταίους, τους αγαπάμε λίγο παραπάνω 

    @margarita_nikolayevna  ..
     
  10. KYRIOS-OLA

    KYRIOS-OLA μεταποιητης Premium Member

    Εκτιμώ βαθύτατα την σύλληψη της στιγμής "και αυτή πετάει σπίθες από τα μάτια της" όμως δεν αγνοώ την δική σου στιγμή:
    Καλές διακοπές καλέ!
     
  11. Ο οδοιπόρος ξεκουράστηκε αρκετά. Σηκώνεται από τη σκιά του δέντρου, και ετοιμάζεται να συνεχίσει το δρόμο του. Πιάνει την αριστερή πλευρά του στήθους του με το δεξί του χέρι, και εύχεται η καρδιά του να παραμείνει δυνατή απέναντι σε κάθε ανάγκη, απέναντι σε κάθε φωτιά, καθ’ όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, μέσα στη σιωπή…
    4/8/2023
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    @Mystique @Mr__despicable @Iagos @Θρυαλλίς @KYRIOS-OLA
    Πλημμύρισε η μέρα χαμόγελο με την όμορφη στιγμή, πολλαπλασιάστηκε με το ότι τη μοιράστηκα και πήρα τόσο όμορφη αντίδραση από το ότι άγγιξε και σας...
    Ένας κόσμος στον οποίο ζουν άνθρωποι που ερωτεύονται, αγαπούν και χαμογελανε είναι ένας πιο όμορφος κόσμος για όλους   
    Και για μας τα πάλαι ποτέ νιάτα @Θρυαλλίς  
    @KYRIOS-OLA ευχαριστώ και αντευχομαι για ένα όμορφο καλοκαιρινό διάλειμμα