Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Ας τα βγάλουν πέρα μόνοι οι αφέντες. Ας στρωθούν στη δουλειά κι ας στρώσουν και τα καμάρια τους που κοντεύουν να φτάσουν τα 30 και δεν έχουν ιδέα για το κατά πού πέφτει το χωράφι.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Καλά, όχι ότι και εκείνοι δεν έχουν τις δικές τους ευθύνες, τις εποχές που έπεφτε το παραδάκι και το κάναν σπίτια και αυτοκίνητα, αντί να επενδύσουν και να κάνουν και αγροτικούς συνεταιρισμούς για να μην κρέμονται από τα @@ του κάθε μεσάζοντα.

    Και τώρα θα γίνει το εξής, αν ας πούμε όλοι το πουλάνε 0.5 (λέμε τώρα), ο μεσάζοντας θα το πουλήσει 1,6 μετακυλώντας την κερδοσκοπία του στον καταναλωτή.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι ούτε οι αγρότες, ούτε οι καταναλωτές, είναι οι ενδιάμεσοι, αυτούς θα έπρεπε να τσεκουρώσει το κράτος αλλά όπως έλεγε και στο "μάθε παιδί μου γράμματα", "αυτοί είναι το κράτος"
     
  3. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

    Θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Ο αγρότης πουλάει 15 με 20 λεπτά κάποια προϊόντα.Ο μεσάζων που είναι ο έμπορας ο συνεταιρισμός βγάζει χρήμα ζεστό.Αυτή η εκμετάλλευση πρέπει να σταματήσει.Γιατί και ο συνεταιρισμός μεσάζων είναι.
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ελα μου ντε...  
    (δεν ειρωνεύομαι)
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    @darkmoon_o άκουσα ότι στις λαϊκές (εκεί που ψωνίζουν οι φτωχοί) έχουν 1.50-1.60.

    Φαντάζομαι τι σαπάκια θα είναι για να έχουν τόσο φθηνά, την στιγμή που Εγώ, επειδή Έχω ταξική συνείδηση, αγοράζω βιολογικές εισαγωγής και μόνο 12,30 το κιλό, γιατί...αυτό αρμόζει στην τάξη Μου...

    Δεν καταλαβαίνω τι ζητούν αυτοί οι χωριάτες...

    Στην Μεσσηνία ένας καλός Άραβας μεγιστάνας της τάξεως Μας και όχι σαν τους άλλους Άραβες, τους ξυπόλητους, αγόρασε 40000 ρίζες ελαιόδεντρα.

    Πώς θα λειτουργήσει διαφορετικά η αγορά και πώς θα έρθουν επενδύσεις για να φτάσει επιτέλους και η πιπεριά της λαϊκής στα δέκα ευρώ αν δώσουμε δικαιώματα σε αυτούς τους χωριάτες;

    Αυτοί να πάνε εργάτες στον Άραβα επενδυτή.

    Ζήτω οι νόμοι της αγοράς...

     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2024
  6. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

    Όταν έχουμε τοπικά προϊόντα και επιλέγουμε τα εισαγωγής πώς θα πάει αυτή η χώρα μπροστά;
    Τα υπόλοιπα τα προσπερνώ...
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Σιγά τα καλά προϊόντα.

    Όποιος δεν έχει φάει πιπεριά Ολλανδίας δεν ξέρει τι θα πει νοστιμιά...

    Αλλά που να βρει λεφτά ο φτωχός να την αγοράσει...
     
  8. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    @darkmoon_o μια διευκρίνηση, επειδή το αναφέρετε.

    Εδώ
    αναφέρομαι στην τάξη των φτωχών.

    Εμείς στην τάξη Μ/μας, επειδή Ε/έχουμε ταξική συνείδηση, ενώ οι φτωχοί όχι, τρεφόμαστε με τα καλύτερα προϊόντα...

    Γιατί;

    Μα γιατί μπορούμε....
     
  10. darkmoon_o

    darkmoon_o Στα πόδια Του

    Αν θεωρείς καλύτερο προϊόν ένα προϊόν που το τρως μετά από δέκα ημέρες...τι να πω;
     
  11. skia

    skia Contributor

    Οι κύριοι-ες που δε γνωρίζουν τι σημαίνει αγροτική εργασία καλό θα είναι να μείνουν στους καναπέδες τους και να κάνουν τους ξύπνιους σε ό τι αφορά τα αντικείμενα που γνωρίζουν καλύτερα. Αυτό αφορά και τα υπόλοιπα επαγγέλματα. Παντού υπάρχουν απατεώνες και όχι απατεώνες, εργατικοί ή τεμπέληδες.
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Τι να σας πω...

    Έτσι είναι μάλλον...

    Αλλά η τάξη Μ/μας δεν θα ξεπέσει τόσο χαμηλά να αγοράσει πιπεριές στο 1.60 του ευρώ στο κιλό... ούτε και θα διεκδικήσει καλύτερες συνθήκες και τιμές για τους φτωχούς...

    Νομίζω ότι ειπώθηκε καλύτερα από άλλους εκπροσώπους της τάξεως Μ/μας εδώ...

    Αν δεν Φ/φάμε τα φθηνά προϊόντα τους Ε/εμείς, τι θα φάνε αυτοί...

    Απ' ότι μπορείτε και εσείς να διακρίνετε η τάξη Μ/μας διαθέτει φωστήρες...

    Να τους τελειώσουμε τους γιδιβοσκούς, να λειτουργήσει επιτέλους η αγορά...

    Πάνω απ" όλα η ταξική Μ/μας συνείδηση...

    @darkmoon_o σας χαιρετώ, μόλις Μου σέρβιραν οι δούλοι το χαβιάρι...
     
    Last edited: 21 Φεβρουαρίου 2024