Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    @gaby_m αν συζητούσαμε πριν 10-20 χρόνια ίσως να μην ήταν αναγκαίο να θέσουμε μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο «έχω άποψη» και στο «λέω τη γνώμη μου».

    Σήμερα όμως, Φρονώ, ότι είναι αναγκαίο.

    Και εξηγούμε.

    Ας πάρουμε ως παράδειγμα το θέμα των ημερών.

    Μετά το σαματά που προκάλεσε η ακροδεξιά ή αλλιώς το «Πατρίς, Χριστιανοσύνη, Οικογένεια απ’ όπου και αν προέρχεται» σχετικά με την Αλγερινή αθλήτρια πυγμάχο Imanan Khalif ξεκίνησε να διασπείρεται οχετός όχι μόνο στα
    αλλά και στο φούρνο και στο μπακάλικο και στο ταξί και όπου μπορείτε να φανταστείτε. Ο οχετός αυτός αποτυπώνεται είτε γραπτώς είτε προφορικώς με σύντομες, μικρές και χωρίς ειρμό προτάσεις.


    Μερικά παραδείγματα που αποτυπώνουν τη γενική εικόνα:

    « Τι γυναίκα μωρέ.. δεν τη βλέπεις; Ένα έκτρωμα είναι που καυλώνει να βαράει»

    «Άσε ρε που είναι γυναίκα αυτή. Το παλαμάρι στα σκέλια της δεν το βλέπει;»

    «Εγώ πιστεύωωω ότι έχουν σκοπό να καταργήσουν την οικογένεια και τις παραδόσεις μας. Δυο είναι τα φύλα. Άντρας το ισχυρό και γυναίκα το αδύναμο, το ταπεινό χαμομηλάκι που θέλει τον προστάτη του»

    «Έχει ΧΥ (πώς λέμε @gaby_m , έχει λέπρα… α γεια σου…) είναι άντρας. Τέλος. Δεν θα περάσει η woke ατζέντα τους.»

    Βλέπετε @gaby_m κάποιον που κάνει

    Εγώ όχι.


    Μα θα Μου πείτε, μπορούν τα παραπάνω να αποτελούν απόψεις;


    Όχι θα σας απαντήσω.


    Είμαι σίγουρος ότι και εσείς το ίδιο λέτε.


    Υπάρχουν όμως κάποιοι που οικειοποιούνται την άποψη χωρίς να την εκφράζουν. Πρόκειται για τον ανθρωπολογικό τύπο «Έχω άποψη» ο οποίος είναι το καινούριο μοντέλο που ήρθε για να αντικαταστήσει το προηγούμενο μοντέλο το «ναι μεν αλλά».

    Αυτός ο τύπος λοιπόν όταν στη κουβέντα επάνω του πεις «Ρε μανάρι Μου, νομίζω ότι είναι πολύπλοκο το θέμα καθώς επίσης αποτελεί μια ευκαιρία να σκεφτούμε συμπεριληπτικά και να βρούμε λύση και όχι να το αντιμετωπίζουμε με άναρθρες κραυγές…», σου λέει συνήθως «Αυτή είναι η άποψη μου και δεν θα μου απαγορεύσεις να έχω άποψη…».


    Όταν λοιπόν @gaby_m πολλαπλασιάζονται οι «έχω άποψη» τότε θέλουμε δεν θέλουμε έχουν οικειοποιηθεί την άποψη.


    Τι πρέπει λοιπόν να κάνει η νοημοσύνη για να διαχωρίσει τη θέση της από την ανοησία;


    Νομίζω ότι αυτό που κάνει είναι σε σωστή κατεύθυνση. Τραβάει μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στους «έχω άποψη» και στο «έχω γνώμη» και ξεκαθαρίζει τη θέση της.


    Κοινώς πάρτε την άποψη σας και στο καλό…


    @gaby_m ο Χαΐνης Δημήτρης Αποστολάκης στο βιβλίο του «Φτου ξελευτερία για όλους» γράφει: «…Την επόμενη φορά λοιπόν που ένας υπέρμαχος των απόψεων νοσήσει από βροχίτιδα καλό θα είναι να μην ρωτήσει τη γνώμη ενός γιατρού αλλά να ζητήσει την άποψη του ιδιοκτήτη βουλκανιζατέρ της γωνίας…».

    σας προτείνω το βιβλίο ανεπιφύλακτα και Είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείτε.

    Και φτηνό… έτσι; Μόνο όσο ένα φρέντο στο Κολωνάκι… τίποτα δηλαδή.


    Με εκτίμηση


    Iagos

     
    Last edited: 7 Αυγούστου 2024
  2. rea..

    rea.. Contributor

    Πες το και μ ένα φιλί.. δεν αλλάζει κάτι.  
     
  3. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Χμμμμ... Υπάρχουν άνθρωποι εδώ πού πραγματκιά εκπροσωπούν το στατους που δηλώνουν?
    Η απλώς πιστεύουν πως το κανουν???
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    ΚΑΛΑ κάνεις!!!
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Έρχονται οι πούστιδοι να αλλιώσουν τον πολιτισμό μας και να μας γυρίσουν πίσω...

    Ο πολιτισμός μας:




     
    Last edited: 9 Αυγούστου 2024
  6. Ariti

    Ariti Premium Member

    Έχω την αίσθηση ότι η ερώτηση αγγίζει ένα πολύπλοκο ζήτημα αντίληψης και, πιο συγκεκριμένα, ζήτημα αυτοαντίληψης. Αν κάποιος πιστεύει ότι εκπροσωπεί το status που δηλώνει, ακόμα κι αν αντικειμενικά δεν το κάνει, αυτή είναι η δική του πραγματικότητα. Επομένως, είναι δύσκολο να δοθεί μια απόλυτη απάντηση, καθώς η αντίληψη του καθενός για τον εαυτό του μπορεί να διαφέρει από το πώς το αντιλαμβανόμαστε οι υπόλοιποι τις στάσεις και τις συμπεριφορές του.
    (Και ναιιιιι, απαντάω εγώ που στο status μου έχω ακόμα... "Vanilla"!   )
     
  7. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    "αντικειμενικά" δεν υπάρχει .. Δεν ξέρω αν έχει οριστεί κάποιος θεματοφύλακας των status και δεν ξέρω αν κάποιος εξ υ/ημών έχει βάλει κάποιον άλλον τσολιά στ αρχίδια του για να αποφασίζει εξ ονόματος μιας "παγκόσμιας" αλήθειας, ποια είναι η σωστή εκπροσώπηση ...
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

     
  9. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

    Τα έλεγε το ναζιστόπουλο αλλά ποιος τον άκουγε
     
  10. Ariti

    Ariti Premium Member

    Όταν ανέφερα τον όρο "αντικειμενικά", το έθεσα κυρίως στη βάση της ερώτησης που προηγήθηκε, για να αναδείξω την πολυπλοκότητα της αυτοαντίληψης και το πώς αυτή μπορεί να διαφέρει από τις αντιλήψεις των άλλων. Χαίρομαι που θίξατε το ζήτημα όμως σε αυτή τη βάση γιατί όντως...εκπροσώπηση και δει "σωστή" δε ζήτησε κανένας μας. Ευχαριστώ που με επαναφέρατε!  
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    thx για την απαντηση.
    Σαφώς και είναι δύσκολο γιατί υπάρχει και το φαινόμενο Dunning Kruger που πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν.  
    Αφού κάποιος μπορεί να πιστεύει πως είναι αστροναύτης αλλά να ειναι μπακάλης. Το θέμα δεν είναι λοιπόν πάντα τι πιστεύει κάποιος για τον εαυτό του.
    Αλλα ετσι και αλλιώς ρητορικό ήταν το ερωτημα. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα απάντηση.
     
    Last edited: 9 Αυγούστου 2024
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Ξεκινήστε από τον καθρέφτη σας και δείτε τον εαυτό σας πρωτίστως.

    εσείς δεν είστε εκείνος που έγραψε
    ;

    Φράση η οποία σας δίνει το χρυσό μετάλλιο (μέρες που είναι) της πιο
    όπως σωστά επισημάνθηκε...

    Οπότε χαλαρώστε καλοκαιριάτικα...



    Iagos