Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι τελικως ειναι το BDSM?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NobodyKP, στις 19 Μαρτίου 2021.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το BDSM είναι έναι σύνολο πρακτικών, συνήθως ερωτικών, που προϋπάρχουν του όρου. Δεν είναι ούτε κάτι μυστηριακό και ούτε χωρίζει την ήρα από το στάρι. Είναι για αυτούς που δε θέλουν να κάνουν αλλιώς και περιλαμβάνει κατ' ελάχιστον:
    • Καθορισμένους ρόλους και ασυμμετρία στον έλεγχο, παροδική (επί σκηνής) ή μόνιμη, εναλλασσόμενη (επί σκηνής) ή μόνιμη. Κάποιος πρέπει να είναι $Top και κάποιος πρέπει να είναι $bottom.
    • Καταμερισμό ευθυνών συναρτήσει του βαθμού παράδοσης ελέγχου.
    • Συναίνεση από άτομα με ικανότητα δικαιοπραξίας.
    Το να είσαι kinkster δεν σε κάνει BDSMer, το "vanilla" στο BDSM context δεν σημαίνει "vanilla sex" αλλά "vanilla τρόπο συσχέτισης"
     
    Last edited: 22 Μαρτίου 2021
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

     
    Στην @estelwen απευθυνόμουν, φανταζόμουν πως ήταν εξόφθαλμα προφανές  

    Αλλά μην πτοηθείτε από αυτό, πού λέτε ότι θα με πιάσουν τα αγκάθια και ποια αγκάθια; Ετοιμάζει ο @espimain κάποια σπεσιαλιτέ με σταμναγκάθι, ίσως; Πού θα έπρεπε να προσέξω να μη μπλέξω και παρέλειψα;  
     
  3. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Συμφωνούμε.
     
  4. ένα ακρωνύμιο σαν ομπρέλα να καλύπτει ανάγκες για ανήκειν, οριοθέτηση ή απλώς να περιγράφει σε αδρές γραμμές το πως λειτουργούν κάποιοι άνθρωποι σχεσιακώς
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2021
  5. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    Εννοούσα πως μετέφερε μία τρίτη άποψη, και ποιο το κακό με αυτό; και εγώ μετέφερα...των φιλενάδων μου, η ίδια δεν είπε καν αν συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτό...ουσιαστικά υπερασπίστηκα κάτι που με ενοχλεί και μένα: don't shoot the messenger. Fair νομίζω...

    Τι άλλες σπεσιαλιτέ έχει; το σταμναγκάθι μου αρέσει επίσης. LOL
     
  6. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    σας ευχαριστώ...πολύ όμορφη αφήγηση...
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Σας το προτείνουν ως εναλλακτικό άρτυμα αντί της συνήθους κόκκινης ρέγκας τους, μια και το σταμναγκάθι είναι στην εποχή του.
    Αλλά ακόμη καλύτερα να έλεγαν αγριοσπάραγκα και αβρωνιές (ευελπιστώ όχι μαύρες) του Μάρτη.
    Μια χαρά σκαπουλάρουν από τα δύσκολα και με αυτά.
     
  8. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    ενδιαφέρουσες γαστρονoμικές προσεγγίσεις...Like!!
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2021
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Αυτή η κόκκινη ρέγγα είναι το ίδιο νόστιμη με την καπνιστή;
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ο,τι μπορεί κι όπου φτάνει ο καθένας.

        
     
  11. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    Στην προκειμένη δεν έχει άδικο...μία άποψη είπε και όχι καν δική της αλλά τρίτων (όπως και εγώ) και δέχτηκε επίθεση...δεν θεωρώ την gaby ασχετη. τη σέβομαι βαθύτατα, αλλά οκ...στο προκείμενω δεν είχε δίκιο...

    δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί της γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου και στην μεταφορά απόψεων...είμαστε εδώ για να τις συζητάμε...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2021
  12. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    αν το πήρες κυριολεκτικά και θεωρείς πως μέχρι εκεί φτάνω, όχι εμένα, εσένα προσβάλεις...