Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το Ψασπαρτού

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 18 Νοεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    Δε θα πέτυχε ή ψυχοθεραπεία 
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Λογικό ήταν. Με ΄τετοιο πατέρα.
     
  3. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού


    Γλυκέ μου, εδώ κάνεις λάθος, είναι επειδή ΠΕΤΥΧΕ η ψυχοθεραπεία...
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    Υποτίθεται ότι ψυχοθεραπεία κάνει κάποιος με σκοπό να "τα βρει με τον εαυτό του" να γίνει πιο λειτουργικός στη ζωή του.Απ ότι λέγεται η σχέση του Φρόυντ με την κόρη του μάλλον ήταν ιδιαίτερα άρρωστη. Αυτό από μόνο του καθιστά την συγκεκριμένη ψυχοθεραπεία αν όχι αδύνατη-σίγουρα επικίνδυνη.
    Πάντως υποψιάζομαι ότι κάτι έξυπνο έχεις στο μυαλό σου αν θέλεις γράψε περισσότερα.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    Απο τοτε μεχρι τωρα εχουν περασει χροοοοοονιιιιιιιιαααααα.
    Η ψυχοθεραπεια οπως και αλλα πολλα εχουν εξελιχθει και
    ο σκοπος που αναφερεις σιγουρα ειναι μια βαση ,
    αλλα περα απο αυτη ...
    υπαρχουν και πολλοι αλλοι λογοι που καποιος κανει ψυχοθεραπεια !
     
  6. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    Δεν έχω τίποτ'άλλο να πω. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Ένα αστείο έκανα.
    Γέλασα με το αρχικό άρθρο αλλά όσον αφορά την απάντηση σ'αυτό με υπερκάλυψε η Dora.
    Δεν τα βάζω με την ψυχοθεραπεία, αλλά υποστηρίζω ότι πρέπει πάντοτε να αμφισβητούμε.
    Ειδικά τους μεγάλους δασκάλους, που πέθαναν έχοντες κατάθλιψη, σαν τον Φρόυντ ή τις μεγάλες υποστηρίκτριές του που πέθαναν παρθένες, σαν την κόρη του.
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

     


    Υποπτεύομαι ότι η αιτία που κάποιος ξεκινάει να κάνει ένα τέτοιο μεγάλο βήμα είναι κάποια εσωτερική δυσλειτουργία η αλλιώς δυσπροσαρμογή(δική μου λέξη!!!) στο κοινωνικό περιβάλον .Από κει και πέρα πόσο θα προχωρήσει και προς τα που θα πάει κάποιος είναι άλλο θέμα - εδώ ταιριάζει αυτό που λέγεται ότι ο καθένας μας είναι μοναδικός 
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    κανεις λαθος !
    εγω οταν ξεκινησα ψυχοθεραπεια,
    δεν το εκανα για κανενα απο τους λογους που αναφερεις ,
    οπως σου ειπα και πιο πανω τα πραγματα εχουν προχωρησει πολυ
    απο τοτε που ζουσε και πεθανε ο Φρουντ ...
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού


    Το ότι αντιλήφτηκε πολλά αξιόλογα πράγματα όσον αφορά τις ψυχικές διεργασίες δεν σημαίνει αυτόματα ότι ήταν και ικανός να λύσει το δικό του κουβάρι!
    Ένα κακό έχει η ψυχοθεραπεία(ταπεινή εκτίμηση):δεν διδάσκει "το μέτρο στην ψυχοθεραπεία"!
     
  10. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    Συνήθως η αιτία που ξεκινά κάποιος ψυχοθεραπεία είναι ένα μεγάλο σοκ.
    Ένας χωρισμός, μια χασματώδης αλλαγή κοινωνικής θέσης, κάποιο μεμονωμένο περιστατικό που είναι δύσκολο για το άτομο να το αποδεχτεί (θάνατος κάποιου στενού προσώπου, σοβαρός τραυματισμός σε κάποιο αδιανόητο ατύχημα κ.π.α.). Σ'αυτή την περίπτωση , μπορεί και το bdsm να γίνει αιτία για εισαγωγή στην ψυχοθεραπεία.
    Τα είπε τέλεια η Dora, για ξαναδιαβάστε την.

    Jimboy, ρίξε μια ματιά στο ντοκιμαντέρ όταν θα 'χεις χρόνο.
    Ίσως, λέω εγώ, ο Φρόιντ να έπαθε κατάθλιψη γιατί οι έρευνές του χρησιμοποιήθηκαν για διαφημιστικούς σκοπούς...
     
    Last edited: 31 Δεκεμβρίου 2008
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού



    Εκτιμώ ότι η περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι ανήκει στην εξαίρεση του κανόνα και μαγκιά σου!
    Οπως και νάχει είναι μια διαδικασία που θέλει θάρρος και μαγκιά!
    Σίγουρα πιο μαγκιά από άποψεις του τύπου : "όλα αυτά είναι μαλακίες"!
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Το Ψασπαρτού

    ... επιμενεις και θα σου πω για τελευταια φορα πως κανεις λαθος !

    η περιπτωση μου δεν ειναι εξαιρεση , ειναι μια κατασταση συνηθισμενη .