Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το ίδιο λάθος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 6 Οκτωβρίου 2008.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Aκριβώς γι' αυτά, ναι.

    Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει...

    Ι like the way you're thinking  

    Υπάρχουν αρκετοί που διατείνονται, that they don't...
     
  2. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Είναι φορές που "μπαίνουμε" σε μια κατάσταση η οποία ξέρουμε πως είναι καταδικασμένη, εκ των προτέρων, με την ελπίδα πως κάτι μαγικό θα συμβεί και όλα θα πάρουν νέα τροπή, διαφορετική και το λάθος θα αποφευχθεί!
    Σπάνια συμβαίνει αυτό.. και καθώς, ως γνωστόν, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ξανακάνουμε τα ίδια λάθη, ξανά και ξανά..
    Σταματούμε αυτόν τον φαύλο κύκλο, μόνο όταν σπάσουμε τα μούτρα μας..

    Τα λάθη είναι για να γίνονται..​
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Do we? Αν ήταν έτσι, δεν θα επαναλαμβάναμε τα ίδια λάθη...

    Προτιμώ το σκεπτικό του "Τα λάθη είναι για να αποφεύγονται...", don't you?  
     
  4. Geisha

    Geisha Regular Member

    Απάντηση: Το ίδιο λάθος

    "Άνθρωπος στη βάση του σημαίνει λάθος και στην κορυφή του εξαγνισμός."
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    "Άνθρωποι είμαστε, σφάλματα κάνουμε" έλεγε και η αοιδός.

    Το ζήτημα, όμως, δεν είναι πόσο διδασκόμαστε από τα δικά μας λάθη. Άσε που πολλές φορές στην πράξη δεν επαναλαμβάνουμε το ίδιο λάθος. Π.χ. το ότι χώρισα με τη Μαρία και μετά τα ξανάφτιαξα μαζί της, δεν αποτελεί επανάληψη λάθους. Επανάληψη λάθους θα είναι αν ξαναχωρίσω μαζί της και μετά τα ξαναφτιάξω. (Σοφιστείες, ε; )

    Τέλος πάντων, άλλο ήθελα να πω: εκείνο που μου προκαλεί πραγματική έκπληξη (για να μην πω τρόμο) είναι ότι σχεδόν ποτέ δεν διδασκόμαστε από τα λάθη των γύρω μας, αν δεν τα νιώσουμε οι ίδιοι στο πετσί μας.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Γενικά τα λάθη δεν τα επαναλαμβάνουμε...
    Αν ένα λάθος επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά και ξανά δεν είναι λάθος είναι μοντέλο συγκεκριμένης συμπεριφοράς (pattern) και ακουμπάει σε κάτι ανεξερεύνητο μέσα μας.
     
  7. s/m

    s/m Regular Member

    ιδιο λαθος με το ιδιο προσωπο δεν κανω γιατι εχω μνημη ελεφαντα...κανω ομως διαφορετικα....
     
  8. fkard

    fkard New Member

    Μεσα απο το λαθος κανουμε το σωστο...
     
  9. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Να διευκρινίσω οτι αναφέρομαι στα σοβαρά λάθη και όχι σ'εκείνα τα ασήμαντα που εύκολα μπορεί κανείς να διορθώσει..

    Στη ζωή προχωράμε, κάνοντας λάθη.. Όταν αυτά, έχουν να κάνουν με λάθος χειρισμούς καταστάσεων του παρελθόντος, μας κοστίζουν πολλά και πολύ.. Αυτό είναι και το σημείο που, αφού έχουμε συνειδητοποιήσει το λάθος μας, αφουγκραζόμαστε την κατάσταση..κοιτάμε πίσω την πεπατημένη για να δούμε τι διάολο έφταιξε, τι πήγε στραβά..και τότε λεμε "όχι..δεν θα το ξανακάνω, ακόμα και αν χάσω το προνόμιο μιας -πιθανής- δεύτερης ευκαιρίας"! Τα λάθη μας είναι οι εμπειρίες μας, τα εφόδιά μας και είθισται, από τις εμπειρίες μας να αποκτάμε γνώση..

    Βεβαίως δεν είναι λίγες οι φορές εκείνες που,από καθαρά αυτοκαταστροφική διάθεση, επαναλαμβάνουμε το ίδιο λάθος..​


    Αυτό θα ήτο και το ιδανικότερο... Εφικτό δεν ξέρω αν είναι..  


    Να σημειώσω εδώ και κάτι που παρέλειψα πριν... Δεν θεωρώ "βλακεία" όταν κάποιος κάνει ξανά το ίδιο λάθος..μάλλον αδυναμία χαρακτήρος,θα έλεγα. ​
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Συμφωνώ lady_dementia, και θα μου επιτρέψεις να προσθέσω στα γραφόμενά σου ότι αυτό ουσιαστικά είναι και το περιβόητο trial and error.
     
  11. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Ακριβώς αυτό cider!  ​
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Sorry αλλά το trial and error είναι για μία φορά σε κάθε πράγμα.
    Εγώ ρωτάω για τις περιπτώσεις που, ενώ "δοκιμάσαμε και λαθέψαμε", σε παρόμοια περίπτωση στο μέλλον ξανακάνουμε τα ίδια, παρόλο που αμέσως μετά λέμε τα μεγάλα λόγια τύπου "ποτέ ξανά" κλπ κλπ.

    Αν λες trial and error κάθε φορά, τότε πιο πολύ ως δικαιολογία προς τον εαυτόν μου κάνει, παρά ως εξήγηση.

    (Μιλώντας πάντα για σοβαρά πράγματα)