Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το γάντι στις Κυρίαρχες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 17 Νοεμβρίου 2006.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Έτσι μπράβο λοιπόν αδέρφια, μαϊνάρετε λιγάκι και ειρήνη ημίν μέρες που 'ναι...  
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τι μπορεί να κάνει κάποιον να πιστεύει , ότι αν αποδείξει ότι μία ομάδα ανθρώπων είναι ανώτερη από κάποιους άλλους και μετά καταφέρει να δείξει ότι ανήκει στην ομάδα αυτή , ότι τότε αυτοί που δεν ανήκουν σε αυτή την ομάδα , θα πέσουν στα γόνατα μπροστά του ;

    Τι προσδιορίζουμε ως ανώτερο ον ; Το πιο επικίνδυνο ; Το πιο όμορφο ; Το πιο δημιουργικό ; Αυτό που έχει τον πιο ανεπτυγμένο δείκτη iq ; Τον κυνηγό , τον αμυντικό , το εγωιστικό , αυτό που έχει αυτά που δεν έχουμε ; Τι ;

    Ας πάμε πιο βαθιά . Γιατί αναζητούμε τον ορισμό του ανώτερου ; Για να το κατακτήσουμε , για να του μοιάσουμε , για να το προσπεράσουμε , για να το απορρίψουμε ; Αξίζει τον κόπο ;

    Ακόμα πιο βαθιά . Τι είναι αυτό που αναζητά ο καθένας ; Να ξεχωρίζει , να τον θυμούνται , να περνάει καλά (όπως αυτός ορίζει καλά) , να ερωτευθεί , να ζήσει όσο το δυνατόν καλύτερα , περισσότερο ; Πώς ;

    Νομίζω ότι βλέπω κάτι σκαλάκια που πάνε ακόμα πιο κάτω . Γιατί είμαστε εδώ , που πάμε , ποιοι είναι οι μηχανισμοί , ποιοι ή ποιος τους κινεί ;

    Έχει υγρασία εδώ στο βάθος . Ίσως πλησιάζουμε σε μια υπόγεια θάλασσα . Ποιος ή τι δημιούργησε το σύμπαν ; Γιατί ; Την αιτία της δημιουργίας ποιος την ποίησε ; Τυχαία ή με σκοπό ; Ποια είναι η Μεγάλη Αλήθεια , ποια είναι η Μεγάλη Ερώτηση , η Μεγάλη Απάντηση ; Υπάρχει αρχή ή όχι ; Αν ναι , τι πριν από αυτή ; Γιατί σίγουρα πιστεύουμε ότι αναζητώντας θα βρούμε κάτι ;

    Γιατί πιστεύουμε ότι με αυτόν τον τρόπο θα φτάσουμε στον πάτο ή στην κορυφή ; Εδώ που βρίσκομαι έχει πολύ ζέστη , αλλά να κάτι σκαλάκια . Παράξενη κλίση έχουν . Σα να ανεβαίνουν …
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Όλοι έχουν το δικαίωμα στην ελπίδα και στα όνειρα.
    Τα όνειρα όμως δεν είναι κάτι το ανέφικτο η το απατηλό.
    Πολλές φορές πραγματοποιούνται.

    Αλλά ο φόβος να πεθάνει κανένας χωρίς να έχει ζήσει το όνειρο του δεν θα πρέπει να τον σταματήσει να ονειρεύεται.
    Πέτρο μου σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά κράτα τις για σένα αφού αυτές σε αντιπροσωπεύουν.

    Σου εύχομαι επίσης καλή χρονιά να χαίρεσαι ότι αγαπάς και να σε χαίρονται και όσοι σε αγαπούν!!
     
    Last edited: 30 Δεκεμβρίου 2006
  4. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Το ξαναδιάβασα...   και διασκέδασα πολύ κ πάλι..
    Ωραιες γραφές.. ενα χρόνο πριν.. καυστικές σκληρές.. αλλα με θέμα.. ανάθεμα (δανεικό).. Ωραίες εποχές.. συγκινήθηκα τωρα   μου φαινονται τοσο μακρυα...
     
  5. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    To μαμ κακα και νανι δεν ειναι ενστικτα.Ειναι βιολογικες αναγκες.Ενστικτο ειναι της αυτοσυντηρησης π.χ.
     
  6. Gwen

    Gwen Regular Member

    Re: Απάντηση: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Εγώ έχω μια απορία:πώς είναι το απόλυτο θηλυκό,η απόλυτη Γυναίκα?

     
  7. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?




    Χα, χα, χα, κι εδώ μεγέθη απολυτότητας θα μετράμε;
    Τι άγχη... "Πόσο απόλυτο θηλυκό είμαι; Τι;;;!!! Μόνο 78%;;;!!!"
    Ας αφήσουμε το προνόμιο της μιας διάστασης (μήκος) στους άντρες. :ρ


    Υ.Γ. Υποπτεύομαι πως θα ποστάρουν φωτο της Μόνικα Μπελούτσι ως απάντηση.  


     
  8. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Πράγματι ανεπανάληπτο νήμα,αν κρίνω από το γεγονός ότι είναι 16 σελίδων και διάβασα σχεδόν όλα τα posts παρά το διόλου ευκαταφρόνητο της έκτασής τους. Προς έκπληξη μου βέβαια διέκρινα την απουσία απαντήσεων από άντρες vanilla,submissives και slaves (εκτός του Lost_Boy για να ακριβολογώ). Καταθέτω λοιπόν την άποψη μου, πάντα από την δική μου σαφέστατα σκοπιά (χωρίς ίσως να αποτελεί και πανάκεια,μιας και από απόσταση παρακολουθώ τις εξελίξεις).

    Προσπαθώντας να βάλω σε μία τάξη τις σκέψεις μου, θα έλεγα εν πρώτοις ότι οι ανωτέρω απαντήσεις, μου προξένησαν πολλές κρίσεις όχι απαραίτητα που να κλίνουν προς την μία ή την άλλη πλευρά αλλά μάλλον ανάμεικτες.Καταρχήν από όλη αυτή την 'μονομαχία' όπως κάποιοι ομιλητές την είχαν βαφτίσει, δίδεται η εντύπωση πως διακυβεύβεται κάτι σημαντικό. Ποια κάστα θα έχει τα ηνία του forum αυτού, του bdsm και της ζωής γενικότερα. Και κυρίως από εκατέρωθεν αντεγκλήσεις Mistresses-Masters, που ίσως επιβεβαιώνοντας την κυριαρχική τους συμπεριφορά, καταλήγουν σε έναν ανούσιο 'πόλεμο' φύλων χωρίς ουσία στην τελική. Πάντως δεν παρατήρησα ούτε vanilla, ούτε submissives, ούτε slaves (άντρες και γυναίκες), να κόπτονται ιδιαίτερα για τον πόλεμο αυτό.Ίσως διότι είναι πλέον ολιγαρκείς ή κρίνοντας ότι ο δίχως ουσία αυτός πόλεμος δεν είναι δικός τους.Τελικά μάλλον όποιος/α έχει την μύγα, μυγιάζεται. Είμαστε ξεχωριστές ανθρώπινες οντότητες με την δική του ψυχοσύνθεση ο καθένας, με τα δικά του πιστεύω και αντιλήψεις.Ουσία καμία δεν έχει η προσπάθεια απαξίωσης από όλες τις πλευρές.Σωστά ειπώθηκε κάπου πως η προσπάθεια που γίνεται με την ύπαρξη του forum αυτού, απαιτεί ενότητα των μελών του ή τουλάχιστον την μη ύπαρξη διενέξεων, κάτι βέβαια πέρα για πέρα ουτοπικό!Καθώς μικρογραφία της κοινωνίας αποτελεί και αυτό το forum (μέσα σε τόσα άλλα), άρα το να αποτελέσουμε μία παρέα είναι και πρακτικά ανέφικτο.

    Προσωπικά είναι ευνόητο πως δεν με αντιπροσωπεύει το μοντέλο μίας ανδροκρατούμενης πέρα για πέρα κοινωνίας όπως αυτό αναδεικνύεται από κάποιους γράφοντες (καθώς πλέον ζούμε σε εποχές αν όχι ισότητας τουλάχιστον άμβλυνσης των όποιων ανισοτήτων), αν και από την άλλη συμφωνώ με την άποψη ότι οι άντρες οποιασδήποτε ομάδας έχουν μεγαλύτερη τόλμη, ροπή προς διεκδίκηση και διατράνωση των επιθυμιών τους. Κάτι που μας κάνει σαφώς πιο διεκδικητικούς.Αλήθεια όμως μόνο και μόνο κρίνοντας από αυτό: ποιο είναι το ποιο δύσκολο μέρος (συνήθως), ο άντρας να πάει με μία γυναίκα ή η γυναίκα με έναν άντρα?Νομίζω πως σίγουρα το δεύτερο μέρος. Αυτό από μόνο του σίγουρα δείχνει πολλά όπως την επιλογή που μπορεί να έχει στην διάθεσή της κάθε γυναίκα (αν και μπορεί να έχει πολλές επιλογές διαθέσιμων αρσενικών, όχι όμως αυτού που η ίδια κρίνει ως κατάλληλο). Επιλογή που ανάλογα με αυτό που κάθε γυναίκα θέλει να ζήσει,την καθιστά υπεύθυνη ως προς την κρίση των 'υποψηφίων' και την επιλογή του ενός.Νομίζω αυτό αποτελεί μεγάλη εξουσία.Παράλληλα θεωρώ ως απολίθωμα την οπτική κάποιων ελληνικών οικογενειών όσον αφορά την διαπεδαγώγηση αγοριών και κοριτσιών.Μα είναι δυνατόν να επικροτούνται τα αγόρια που έκαναν σεξ ενώ να στιγματίζονται τα κορίτσια (τα οποία στο κάτω κάτω πιο γρήγορα ωριμάζουν σεξουαλικώς και όχι μόνο). Θεωρώ ότι η λέξη αξιοπρέπεια είναι ο οδηγός! Αξιοπρέπεια απέναντι σε κάθε κορίτσι που θα έχει δίπλα του, ένα αγόρι. Αξιοπρέπεια απέναντι σε κάθε αγόρι που θα έχει δίπλα της, ένα κορίτσι. Όμορφα στην θεωρια,στην πράξη ίσως χωλαίνουν.

    Βέβαια διέκρινα και μία στάση κάπως προκλητική με χαρακτηρισμούς και υπερβολές από κάποιες Mistresses. Και αναρωτιέμαι στην έκκληση να γράψουν και υποτακτικοί και να μην αρκούνται στην καλησπέρα, ζητάνε την αμέριστη στήριξη στα πρόσωπά τους?Για ποιον λόγο?Όπως στρώσει ο καθείς, κοιμάται.Δεν ασπάζομαι αρκετές φορές πρακτικές ορισμένων Mistresses, ίσα ίσα έχω διαφωνήσει κάθετα και έχω αντιπαρατεθεί σε ζητήματα. Ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι τείνω να έχω submissive πλευρά απλώς, άρα είμαι "μη συνειδητοποιημένος" (όπως διάβασα σε ένα post). Άλλη μία γενίκευση ακόμη που χρήζει... "όσκαρ πολυσύνθετης σκέψης".
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    [off-topic] Χωρίς να ξέρω ποιά είναι αυτή σου η submissive πλευρά, έψαξες ποτέ το ενδεχόμενο του να είσαι bottom και/ή fetishist αντί για submissive; Το λέω αυτό βασισμένη καθαρά και μόνο στα παραπάνω, χωρίς φυσικά να αφήνω να εννοηθεί ότι αυτές οι "κάποιες πρακτικές ορισμένων Mistresses" είναι οι σωστές και εσύ ο λάθος. (Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη - δεν διάβασα το νήμα) [off-topic]
     
  10. Re: Απάντηση: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Τώρα διάβασα αυτό το νήμα (χαράς την υπομονή μου)
    .Δεν είμαι σίγουρος ότι σε κατάλαβα στο πόστ αυτό
    Μήπως μπορείς να το ανάλυσης λίγο περισσότερο?
    Εκ της πρώτης ανάγνωσης νομίζω ότι με προσβάλεις
    σαν υποτακτικό άντρα αλλά ίσως να μην κατάλαβα
    όπως ανέφερα και παραπάνω.

    Ένα είναι σίγουρο ότι εγώ δεν φοβάμαι να μην με κατασπαράξουν
    οχι επειδή είμαι γενναίος αλλά …..σιγά τα θηρία
    Λοιπόν για τα θέματα αυτά έχει να πει μερικά πράγματα η
    κοινωνική ανθρωπολογία.
    Για πόλους πολιτισμούς η σελήνη συμβόλιζε το θηλυκό στοιχειο
    του κόσμου. Στην Ευρωπαϊκή ήπειρο οι οπαδοί της σελήνης
    ονομάζονταν Επονιστες, από το όνομα της κελτικής θεάς Επονα
    Και Βιλμπεθιστες ,από την Βιλμπεθ,μια άλλη αρχαία θεότητα,
    μάλλον Γερμανική
    Και για τον υπόλοιπο κόσμο τα πράγματα ήταν περίπου τα ιδία
    Και στον υπόλοιπο κόσμο λάτρευαν την σελήνη ως θηλυκή θεότητα
    Από την Ιναννα των Σουμέριων την Μαμακιγια των Ινκας τις
    Μοίρες και τις Ερινύες των αρχαίων Ελλήνων τις Fortunae των Ρωμαίων
    εως τις τρεις Δέσποινες των Κελτών και τις Νορνες των Τευτόνων.
    Όλες λατρεύονταν ως η αρχή του πάντως και ως μητέρες του κόσμου
    την εποχή που δεν είχαν ακόμα εισχωρηση οι μονοθεϊστικές θρησκείες
    και οι δυνάμεις της ακραίας βίας (ειδικά ο χριστιανισμός.)
    Αλλά και κατά την προϊστορία υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι οι
    Κοινωνίες των ανθρώπων ήταν μητριαρχικές .Αυτός είναι ο λόγος
    Που πολλοί υποστηρίζουν την άποψη ότι η προϊστορική μας κληρονομιά είναι
    Ευγενέστερη από τον πολιτισμό μας.
    Ακόμα και σήμερα υπάρχουν πολλοί οπαδοί της μητέρας σελήνης οι οποίοι
    πιστεύουν στην προτεραιότητα και πρωτοκαθεδρία του θηλυκού στοιχειού.
    Θεωρούν ότι όλη η ιστορική πορεία της ανθρωπότητας ήταν μια συνεχής
    πτώση ,μια διαστροφή της ανθρώπινης φυσης,από την στιγμή που η μεγάλη μητέρα
    υποσκελίστηκε από αρσενικούς θεούς, που για τους πιστούς της σελήνης,
    είναι σύμβολα της δύναμης του κακού.
    Από τις αρχές του πολιτισμού ως και τις μέρες μας το αρσενικό πρέπει
    να κάνει ένα σωρό ψευτοκατορθωματα για να εντυπωσιάσει το θηλυκό.
    Με τέτοια τεστ η γυναικα διαλέγει για σύντροφο τον πιο γερο, πιο
    ανθεκτικό και αφοσιομενο στον σκοπό κατακτησης.Δηλαδη , τον πιο
    κατάλληλο να της κάνει παιδιά (το είδος πρέπει να διαιωνιστεί πασι θυσία)
    να την φροντίζει και εν τελεί να την υπηρετει. Γι αυτό οι άντρες είναι
    πιο ανταγωνιστικοί και αθλητικοί και πιο γελοίοι επίσης
    Αυτά τα ολίγα και άκρος περιληπτικά σχετικά με την ιστορία της
    μητριαρχίας στον κόσμο
    Όσο αφορά εμένα κανείς Ευα μου δεν μπορεί να με κάνει να νιώσω
    ασχημα γι αυτό που είμαι διότι απλούστατα δεν είναι σε θέση κανείς
    να με προσδιορίσει (Μερικοί το λένε και αναισθησία)
    Όσο για τους άλλους υποτακτικούς δεν ξερώ τι κάνουν αλλά
    σε πολλούς διακρίνω μια συμπεριφορά και ένα στιλάκι που
    εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί γλοιώδες …ξέρεις...να γίνω
    το υποπόδιο σας….μήπως η Κυρία θα μπορούσε…..κλπ
    Κι όλα αυτά πριν κάνουν την οποιαδήποτε σχέση πριν καν
    διαπιστώσουν τι είναι αυτή που δηλώνει ότι δηλώνει και ποσα
    αξίζει εν τέλει. Τους προτρέπω λοιπόν να αφήσουν τα πολλά
    να πουν ότι έχουν να πουν  (αν έχουν να πουν κάτι)
    και μπορώ να εγγυηθώ προσωπικά ότι κανένας δεν θα
    τους κατασπαράξει .Θα τους προσέχω εγώ (Σωθήκανε)  
     
    Last edited: 19 Ιανουαρίου 2008
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Πολύ καλη υπογραφη κορνηλιε !!

    μ αρεσει η οπτική σου μεσα απο αυτη..
     
  12. Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Ευχαριστω mikra psemata