Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το γάντι στις Κυρίαρχες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 17 Νοεμβρίου 2006.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Εύα, όλα τα άλλα ΟΚ, αλλά αυτό το τελευταίο με το ζεϊμπέκικο, ομολογώ δεν το 'πιασα.
    Θα μου το κάνεις πιό λιανά, σε παρακαλώ;
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Re: Απάντηση: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Επίσης δεν κατάλαβα, tender lilly, για ποιό λόγο θα μπορούσα να έχω προσβληθεί;;;
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Ηλία, φρονώ ο όρος 'μονομαχία' είναι αδόκιμος. Καθ' ώ λογάται μονάχα en face, οι λεκτικοί ακροβατισμοί επά προς τέρψιν του κοινού μάλλον σε μεσημεριανά ξεκατινιάσματα παραπέμπουσιν. Και, πίστεψε με, αδικείς τον απατό σου με το ρόλο που επιλέγεις.

    Μια διευκρήνιση μονάχα.
    Ο κυρίαρχος είναι παιγνιώτης, αγαπά την πρόκληση και δεν κάμει κέφι εν ου παικτοίς. Άπαξ και εξελείπει το στοιχείο της πρόκλησης δεν καταδέχεται μάχη, είναι πολλά πληκτική όντε κατέχει εκ των προτέρων πως ο αντίπαλος δεν είναι της ίδιας σειράς.

    Αφιερωμένο το κάτωθι:
    Φορές μαζώνω τα φτερά, όχι να μην τα σπάσω
    μα που λυπούμαι τα μικιά πουλάκια να τρομάσω.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Καταλαβαίνω την πρεμούρα που σε έχει πιάσει για το θέμα. (μην ανησυχείς όλοι την έχουμε καταλάβει). Σου διαλύουμε τον μύθο του Κυριάρχου Αρσενικού. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι έτσι.
    Ξεκαθαρίζουμε στο ποιος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ και ποιος νομίζει ότι είναι η παραπλανά με το να το δηλώνει.

    Θα έπρεπε να σε βοηθά αυτό σαν υποτακτική που δηλώνεις, για να μην πέφτεις σε λούμπες (όπως και όλες τις υποτακτικές) Αλλά κάτι μου λέει ότι σε βολεύει να μην θέλεις να γνωρίζεις την πραγματικότητα, να την αρνείσαι.
    Έχω αρχίσει να πιστεύω τελικά ότι εδώ ισχύει το…. "από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα"


    Ο Ηλίας βλέπει τα πράγματα από την ρομαντική τους πλευρά και καλά κάνει …
    Δεν αρνούμαι ότι μου αρέσει …αλλά η ζωή δεν είναι πάντα σπαρμένη με ροδοπέταλα και δεν την απαρτίζουν μόνο τρυφερές, ζουμπουρλούδες, πρόθυμες, εύκολες, απαλές, και αιθέριες υπάρξεις σαν και του λόγου σου tender lilly (μην παρεξηγηθείς …τις σκλάβες εννοώ)


    Στην καλύτερη περίπτωση, η πολλά ΄Αρλεκιν διαβάζεις, η σε χειρότερη, βλέπεις πολλές BDSM τσόντες.
    Σου συνιστώ να τα αποφεύγεις και τα δυο. Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Το μόνο που θα σου πω πάνω σε αυτό...
    Μα και μόνο ΕΓΩ να υπήρχα σαν Κυρίαρχη στην Γη ..... «Η κανονιστική ισχύς του πραγματικού»…..Του δικού σου φυσικά "κανονιστικού" απλά, πολυ απλά… ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ !!!
    Μήπως θα πρέπει που και που να σου θυμίζει κάποιος ότι σαν σκλάβα που δηλώνεις, δεν δικαιούσαι να προσβάλεις στο σύνολο τους, τους πραγματικούς Κυρίαρχους όταν τους μιλάς για την βελτίωση Τους?
    Τι θες να πεις ότι Τους κουλαντρίζεις η ότι Τους φέρνεις στα νερά σου?

    Μήπως και τους θεωρείς ηλίθιους?

    Σαν απελπισμένη προσπάθεια φίμωσης και συγκάλυψης μιας πραγματικότητας από μέρους σου, μου φάνηκε.
    Ομολογώ ότι ήσουν ένθερμος υποστηρικτής των Κυριάρχων (fake, ντεμι και Real)



    Για άλλη μια φορά διαπιστώνω τόσο Εγώ όσο και οι υπόλοιποι ότι φιμώνεις ότι δεν σου αρέσει, δεν σε βολεύει, δεν σου κάθεται καλά η δεν σε εξυπηρετεί.
    Δεν είναι το forum όλο εσύ.
    Δεν είναι το forum οι απόψεις σου.

    Αν όλα όσα γράφαμε τα έκριναν συγκεκριμένα άτομα η ήταν κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους ...να’ σαι σίγουρη ότι στο forum θα ήσουν μόνη Σου.

    Κάνε κάτι με τον υπέρμετρο ζήλο που καλό είναι να έχει βάση.
    και μη κανεις καταχρηση του ρολου σου.


    Y.Γ Θα σε συμβουλευα να βαλεις πισω ολο το ποστ που ειχε την απαντηση μου προς τον ΜasterMind


    _________________________________​

    ....Και μια που δεν το κανεις εσυ θα το κανω Εγω διοτι κρινω οτι δεν θιγω κανεναν που δεν κανει το ιδιο προς εμενα.


    tender lilly δεν έχεις λόγο να ενστερνίζεσαι τις απόψεις Μας (το θεωρώ φυσικό διότι θα ήσουν Μistress)….αλλά ούτε και να τις αμφισβητείς (για τον ίδιο λόγο- δεν είσαι Μistress).

    Καταλαβαίνω την πρεμούρα που σε έχει πιάσει για το θέμα. (μην ανησυχείς όλοι την έχουμε καταλάβει). Σου διαλύουμε τον μύθο του Κυριάρχου Αρσενικού. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι έτσι.
    Ξεκαθαρίζουμε στο ποιος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ και ποιος νομίζει ότι είναι η παραπλανά με το να το δηλώνει.

    Θα έπρεπε να σε βοηθά αυτό σαν υποτακτική που δηλώνεις, για να μην πέφτεις σε λούμπες (όπως και όλες τις υποτακτικές) Αλλά κάτι μου λέει ότι σε βολεύει να μην θέλεις να γνωρίζεις την πραγματικότητα, να την αρνείσαι.
    Έχω αρχίσει να πιστεύω τελικά ότι εδώ ισχύει το…. «από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα»

    Θα ζήταγα συγγνώμη από όσους Real Κυριάρχους έθιξαν αυτά που έγραψα.
    Θα το έκανα ευχαρίστως αν ήταν πρόθεση μου να ακυρώσω την Αντρική Κυριαρχία.
    Μα όπως είπα δεν ήταν αυτός ο σκοπός Μου σε καμία περίπτωση.
    Δεν δέχομαι ότι Είμαι Ανώτερη από έναν Άντρα Κυρίαρχο ….όπως δεν δέχομαι ότι είναι και Αυτός Ανώτερος από Εμένα.
    Πιστεύω στην ισότητα και την ισοτιμία.
    Το τι κάνουν άλλες Κυρίες και το τι πιστεύουν είναι δικαίωμα Τους.
    Δεν θα το κρίνω Εγώ. Ο κάθε Ένας/Μια που γράφει η δηλώνει δημόσια κάτι, ας έχει επιχειρήματα να πείσει για του λογού Του/Της το αληθές.

    Ο Ηλίας βλέπει τα πράγματα από την ρομαντική τους πλευρά και καλά κάνει …
    Δεν αρνούμαι ότι μου αρέσει …αλλά η ζωή δεν είναι πάντα σπαρμένη με ροδοπέταλα και δεν την απαρτίζουν μόνο τρυφερές, ζουμπουρλούδες, πρόθυμες, εύκολες, απαλές, και αιθέριες υπάρξεις σαν και του λόγου σου tender lilly (μην παρεξηγηθείς …τις σκλάβες εννοώ)

    Στην καλύτερη περίπτωση, η πολλά ΄Αρλεκιν διαβάζεις, η σε χειρότερη, βλέπεις πολλές BDSM τσόντες.
    Σου συνιστώ να τα αποφεύγεις και τα δυο. Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Το μόνο που θα σου πω πάνω σε αυτό …..
    Μα και μόνο ΕΓΩ να υπήρχα σαν Κυρίαρχη στην Γη ..... «Η κανονιστική ισχύς του πραγματικού»…..Του δικού σου φυσικά κανονιστικού… ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ !
    Μπορείς να μου εξηγήσεις όταν λες “ Βελτιωνόμαστε όμως, αργά και σταθερά”
    Ποιοι βελτιώνεστε και ως προς τι έγκειται αυτή η βελτίωση ?
    Μήπως θα πρέπει που και που να σου θυμίζει κάποιος ότι σαν σκλάβα που δηλώνεις, δεν δικαιούσαι να προσβάλεις στο σύνολο τους, τους πραγματικούς Κυρίαρχους όταν τους μιλάς για την βελτίωση Τους?
    Τι θες να πεις ότι Τους κουλαντρίζεις η ότι Τους φέρνεις στα νερά σου? Μήπως και τους θεωρείς ηλίθιους?
    Εμένα τουλάχιστον ποσώς με προσβάλλει.
    Σαν απελπισμένη προσπάθεια φίμωσης και συγκάλυψης μιας πραγματικότητας από μέρους σου μου φάνηκε.
    Ομολογώ ότι ήσουν ένθερμος υποστηρικτής των Κυριάρχων.(fake, ντεμι και Real)
    Ούτε οι Ίδιοι δεν αντιτάχθηκαν τόσο σε αυτά που έγραψα.
    Προσωπικά, Μου αρέσει ο διάλογος με τις όποιες αντιρρήσεις του, προς τα λεγόμενα μου. Αλλά όταν αυτός έχει βάση. Τότε και μόνο τότε έχει και ισχύ.
    Συμβουλή μου είναι να διαβάσεις τα όσα ο Mavrobasilis γράφει στο δικό του post….
    …Δεν ξέρω σε Π/ποιους-ες απευθύνεται αλλά σημασία έχει ότι αυτό που γράφει το ασπάζομαι και Εγώ.
     
    Last edited: 20 Νοεμβρίου 2006
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    χμ ας πω μια βλακεια μπας και τραβηξω την προσοχη και σταματησει αυτη η δυσαρεστη εξελιξη..

    Θα μου πειτε τι σημαινει "ντεμέκ"; Κι εδω στο γραφειο που ρωτησα ουδεις γνωρίζει...  
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Μια που με ρωτάς MindMaster θα ανοίξω μια παρένθεση σε αυτό το νήμα και θα σου εξηγήσω.

    Το ζεϊμπέκικο δύσκολα χορεύεται. Δεν έχει βήματα, είναι ιερατικός χορός με εσωτερική ένταση και νόημα που ο χορευτής οφείλει να το γνωρίζει και να το σέβεται.
    Είναι η σωματική έκφραση της ήττας. Η απελπισία της ζωής.
    Το ανεκπλήρωτο όνειρο. Είναι το ''δεν τα βγάζω πέρα''. Το κακό που βλέπεις να έρχεται.
    Το παράπονο των ψυχών που δεν προσαρμόστηκαν στην τάξη των άλλων.
    Το ζεϊμπέκικο δεν χορεύεται ποτέ στην ψύχρα ως κούφια επίδειξη. Ο χορευτής πρέπει πρώτα «να γίνει», να φτιάξει κεφάλι με ποτά και όργανα, για να ανέβουν στην επιφάνεια αυτά που τον τρώνε.

    Το ζεϊμπέκικο δεν έχει βήματα, γιατί είναι αυτοσχεδιασμός. Ο καθένας χορεύει τον εντελώς δικό του, ιδιαίτερο, ειδικό, ατομικό ζεϊμπέκικο.
    Το Ζεϊμπέκικο ήταν καθαρά ανδρικός χορός, αργός και βαρύς. Αρκούν τέσσερα τετραγωνικά μέτρα δάπεδο στερεό και επίπεδο. Αποκλείεται ένας μάγκας να χορέψει χωρίς μεράκι ή νηστικός από πιοτό, κι όταν ενώ χορεύει του πέσουν από τις τσέπες πράγματα αποκλείεται να σκύψει για να τα πιάσει.
    Ο αληθινός Άντρας δεν ντρέπεται να φανερώσει τον πόνο ή την αδυναμία του, αγνοεί τις κοινωνικές συμβάσεις και τον ρηχό καθωσπρεπισμό. Συμπάσχει με τον στίχο ο οποίος εκφράζει σε κάποιον βαθμό την προσωπική του περίπτωση, γι' αυτό επιλέγει το τραγούδι που θα χορέψει και αυτοσχεδιάζει σε πολύ μικρό χώρο ταπεινά και με αξιοπρέπεια. Δεν σαλτάρει ασύστολα δεξιά κι αριστερά, βρίσκεται σε κατάνυξη. Η πιο κατάλληλη στιγμή για να φέρει μια μαύρη βόλτα είναι η στιγμή της μουσικής γέφυρας, εκεί που και ο τραγουδιστής ανασαίνει.
    Το ζεϊμπέκικο είναι κλειστός χορός, με οδύνη και εσωτερικότητα. Δεν απευθύνεται στους άλλους. Ο χορευτής δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον. Περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του, τον οποίο τοποθετεί στο κέντρο του κόσμου. Για πάρτη του καίγεται, για πάρτη του πονάει και δεν επιζητεί οίκτο από τους γύρω. Τα ψαλίδια, τα τινάγματα, οι ισορροπίες στο ένα πόδι είναι για τα πανηγύρια.

    Ο χορός αυτός είναι παράκληση και υπεροψία... Είσαι Άρχοντας και δούλος... ζαλισμένα νηφάλιος... πέφτεις στα γόνατα αλλά υπεροπτικά κοιτάς τον ουρανό... του λες αυτάρεσκα ... ''τι θες ρε συ... τα πήρες όλα ...και εγώ είμαι ακόμα εδω... ''
    Είσαι όρθιος και κοιτάς το πάτωμα ... όλα αυτά που έθαψες.. τη ζωή που έχασες...
    Το κάθε βήμα αργό μεθυσμένα νωχελικό, και όμως μελετημένο σαν πέταγμα αετού...
    Το ζεϊμπέκικο δεν σε κάνει μάγκα, πρέπει να είσαι για να το χορέψεις.

    Το ζεϊμπέκικο δεν είναι γυναικείος χορός
    (και ας το χορεύουν καλύτερα από τους άντρες αρκετές φορές).
    Απαγορεύεται αυστηρά σε γυναίκα, να εκδηλώσει καημούς ενώπιον τρίτων, είναι προσβολή γι' αυτόν που τη συνοδεύει και για τον εαυτό της. Αν δεν είναι σε θέση να ανακουφίσει τον πόνο της, αυτό τον μειώνει ως άντρα και δεν μπορεί να το δεχτεί.

    Μια Γυναίκα δεν είναι μάγκας, είναι Θηλυκό ή τίποτα. Και ένας Άντρας, πρώτα Αρσενικό και μετά όλα τ' άλλα. Αυτό είναι το αρχέτυπο. Και αν το εποικοδόμημα γέρνει καμιά φορά χαρωπά, η βάση του μένει ακλόνητη.

    * * Ο μάγκας είναι Άντρας δυνατός, σεμνός, καλοντυμένος και μοναχικός. Δεν είναι επιδεικτικό κουτσαβάκι και αλανιάρης. Όπως αναφέρεται και στο Μείζον Ελληνικό Λεξικό, μάγκας: έξυπνος και με συμπεριφορά που ταιριάζει σε Άντρα

    Δίκαια το ζεϊμπέκικο το αποκαλούν ''Ο μοναχικός θρήνος''....!!!!
    Πριν από 60 χρόνια χόρευαν τον ζεϊμπέκικο κραδαίνοντας μαχαίρια.
    Υπάρχουν πράγματα σ αυτή τη χώρα που δεν έχουν τιμή παρά μόνο άξια.
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Έχω την εντύπωση πως είναι τούρκικη λέξη και σημαίνει "δήθεν".
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    μερσί σαπφω     (εικονακι με φιλι δεν εχει)

    Οσο για το ζειμπεκικο..οσο δεν μ αρεσει να βλεπω ανδρες να χορευουν τσιφτετελι..τοσο δεν θελω να βλεπω γυναικες (κι ας τον χορευουν μια χαρα) να χορευουν δημοσια ζειμπέκικο.. Τους τα χουμε παρει ολα..ας τους αφησουμε τουλ το χορο τους.. ετσι για αρχη βρε αδελφε..
     
  9. female

    female Contributor


    Εχμ...

    Νιώθω πως μάλλον στην γενικότερη, (και όχι προσωπική) αντιπαράθεση υποβόσκει και πάλι η άποψη πως οι μεν είναι ανώτεροι από τους δε - όχι ως ρόλοι, όχι ως επιλογή θέσης και συμβολισμού αλλά ως άνθρωποι, φύσει μάλλον αλλά και θέσει. Οι κυρίαρχοι, οι υποτακτικοί, τα άρρενα, τα θήλεα, όλοι εναντίον όλων κατά κατηγορίες --- μια τέτοια διαμάχη νιώθω πως υποβόσκει, σε τελική ανάλυση. Πιθανότατα όχι πάντα συνειδητά.

    (Δεν γνωρίζω αν έχει ξανατεθεί, πιθανότατα και ναι, θα ήμουν περίεργη να ακούσω εμπεριστατωμένες απόψεις περί ανθρώπινης ανωτερότητας ή κατωτερότητας - ή όχι - ως ΑΞΙΑ και όχι ως θέση ή ρόλος των 'άλλων'. Καταλαβαίνω για παράδειγμα οτι ένας ή μια υπό μπορεί να ακούει και να αποδέχεται οτι είναι 'σκουλήκι' ή οτιδήποτε ταπεινωτικό - σημαίνει αυτό οτι όντως ο συγκεκριμένος, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος υπό στον αυτό ρόλο έχει την αξία ενός σκουληκιού; Είναι, για παράδειγμα, οι γυναίκες συλλήβδην - κατά τους κυρίαρχους άρρενες - κατώτερα όντα και άρα ανάξιες εξ΄ ορισμού; )

     
  10. zinnia

    zinnia Contributor


    Τωρα θα μου πουνε και θα χουν και δικιο..τι πεταγομαι γυναικα και βανιλα πραμα...

    αλλα θα το πω..πρωτον γιατι θα σκασω και δευτερον γιατι εχω την αναγκη να μιλησουμε σαν ενηλικες κι οχι σαν παιδακια που τα σπασαμε πανω στο παιχνιδι..

    Εκεινοι που θεωρουν τις γυναικες συλληβδην κατωτερες κι αναξιες και μονο για φτυσιμο ή για να τους εξυπηρετουν και να τους ανακουφιζουν, χωρις να λαμβανουν υποψη τους :
    1. την προσωπικοτητα τους
    2. Το μυαλο τους
    3. Τη ψυχη τους
    4. Τις αναγκες τους

    Δεν ειναι Κυριαρχοι. Ειναι κακομαθημενα , εγωπαθη, ανεξεληξιμα αρσενικα που μονο για μπατσες κανουν , κοκκινη καρτα και στον παγκο.
     
  11. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Διακρινω παλι ενα αντιαρσενικο μενος. Δεν ειδα κανενα post εδω (συγχωρεστε με αν μου ξεφυγε) που να λεει οτι ολες οι γυναικες ειναι συλληβδην κατωτερες. Αντιθετως ειδα αρκετα και δη τις τελευταιες μερες για το αντιθετο. Παρ'ολα αυτα δεν ειδα να σχολιαστει με το μενος και τα "κοσμητικα" επιθετα που χρησιμοποιησες zinnia.
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Χαχα το μονο που δεν μου εχουν πει ποτέ στη ζωη μου ειναι πως κατεχομαι απο αντιαρσενικο μενος..

    Απλα ειπα τις σκεψεις μου τεκμηριωνοντας πως εαν τις θεωρουν ετσι χωρις να λαμβανουν υποψη τους αυτα, ειναι τετοιοι.