Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το γέλιο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 28 Ιουνίου 2006.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Φυσικα και υπαρχουν στιγμες γελιου και χιουμορ μεσα σε μια D/s σχεση!
    Αρκει βεβαια ο/η slave να μπορει να αντιλαμβανεται οτι υπαρχουν και τα ορια σε ολο αυτο 
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Το γέλιο

    Τι πιο όμορφο από το είμαι κοντά Του και να γελάω, να χτυπιέμαι από τα γέλια, να είμαι ευτυχισμένη και να νιώθω ένα μικρό κοριτσάκι κοντά Του που ευχαριστιέται και το δείχνει. 
     
  3. amira

    amira Regular Member

    Απάντηση: Το γέλιο

    Κορίτσια η ζωή είναι λουνά-πάρκ!
    Ας ζήσουμε την κάθε στιγμή σαν να είμαστε σε κάποιο διαφορετικό παιχνίδι και ας δώσουμε στην ζωή μας λίγο χρώμα.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    "Μια μέρα χωρίς γέλιο είναι μια χαμένη μέρα"

    Για να πω την αληθεια γενικα μου αρεσει να συναναστρεφομαι με χαμογελαστα προσωπα και αποφευγω να συνομιλω και να εχω γυρω μου ανθρωπους που εχουν ξορκισει το γελιο η το χαμογελο απο την ζωη τους.
    Δεν με ελκουν ομως, τα χαχανιτα και τα ανοστα-κρυα αστεια.
    Ιδιαιτερα οταν αυτο συμβαινει κατ΄εξακολουθηση σε εναν αντρα που τον κανουν γελοιο στα ματια μου. (του δινω ενα ελαφρυντικο οταν του συμβαινει απο αμηχανια).

    Τον αντρα, ειτε ειναι αυτος Κυριαρχος, ειτε υποτακτικος τον προτιμω σοβαρο και μου αρεσει να τον διακρινει, η αισθηση του λεπτου και φυσικα εξυπνου humor.
    Σαν Mistress με εκνευριζουν τα γελια που μπορει να προκυψουν σε μια σκηνη σε εξελιξη.
    Ειναι αν μη τι αλλο, αιτια ειδικου φιμωματος και special τιμωριας.
     
    Last edited: 17 Οκτωβρίου 2006
  5. Dolce

    Dolce Regular Member

    Εψαχνα να βρω κατι σχετικο με το γελιο για το οποιο συζητουσα με μια φιλη χτες, αφορμη λοιπον να παρει παλι αερα το νημα.

    Ομολογω πως μου εκαναν εντυπωση καποιες αποψεις που εξισωνουν σε ενα βαθμο το γελιο του υποτακτικου με μια σχεση που τεινει προς την ισοτητα, αλλα μπορει και να μην το καταλαβα. Blindfold και lara μου το εξηγειτε αυτο;

    Θεωρω το γελιο σημειο υγειας και το χιουμορ εργαλειο επιβιωσης και διατηρησης μιας οποιας σχεσης. Επισης νιωθω μια καποια δυσπιστια προς εναν Κυριαρχο που δεν μπορει να δεχτει το γελιο μου, γιατι μου κανει λιγο σαν να εχει καποια προβληματακια αυτοεκτιμησης. (Το σχολιο ειναι γενικο και οχι προσωπικο, και δεν ειναι απολυτο). Σαφως και μου εχουν γινει παρατηρησεις πολλες φορες να σταματησω να κρυφογελαω σε ωρες που δεν πρεπει, αλλα ουτε μια περιπτωση δε θυμαμαι οπου μια τετοια παρατηρηση να ειναι κατι παραπανω απο "συγκεντρωσου/συμμαζεψου" κατι τετοιο τελος παντων και μαλιστα με χαμογελο. Γιατι για να χαζογελαω εγω, δεν μπορει κατι αστειο θα εχει προηγηθει. Το να μην το καταλαβαινει ο Κυριαρχος σημαινει πως εχουμε πολυ διαφορετικη αισθηση του χιουμορ, μοιραιο εμποδιο στην επιβιωση μιας οποιας σχεσης.  

    Ενα αλλο στοιχειο που δεν ειδα να αναφερεται αρκετα... Τι γινεται με το γελιο ως αντιδραση του οργανισμου; Εντονες εμπειριες, τοσο σωματικες οσο και συναισθηματικες μπορει να διοχετευτουν σε διαφορα απροσμενα καναλια, ενα απο τα οποια ειναι και το γελιο. Προσωπικα ανηκω στη δυσμοιρη μειοψηφια των ανθρωπων που γελαει σε κηδειες. Δεν ειναι κατι που κανω απο ελλειψη σεβασμου στον νεκρο, το αντιθετο μαλιστα, συμβαινει οταν θεωρω τον πονο απο αυτο το θανατο ανυποφορο. Ειναι δε μια αντιδραση που δεν μπορω να ελεγξω, τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο το να τρεξω να απομακρυνθω απο τον κοσμο.

    Και για να μην το μαυρισω το θεμα, περι γελιου προκειται, γελαω και σε εναν εντονο οργασμο. Ειτε γελαω ειτε κλαιω δηλαδη, αναλογα με τη μερα. Και ειναι ενα απιστευτα εντονο, ανεξελεγκτο γελιο, μπορει να κανω και δεκα λεπτα να ηρεμησω. Κι αντε αμα εχει τελειωσει η σκηνη, αμα ειναι στη μεση τι γινεται; (Αναρωτηθηκα την πρωτη φορα που ετυχε.)

    Κι απο εντονο εξευτελισμο ή πονο γελαω καμια φορα. Οχι, δεν τα θεωρω αστειο, ουτε προκειται για μαυρο χιουμορ. Αντιδραση του οργανισμου ειναι. Καποιες φορες μπορει να ελεγχθει, αλλες οχι. Δεν γελαω επιδιωκοντας κατι, ουτε κοροιδευοντας, γελαω γιατι υπερφορτωνεται ο εγκεφαλος.

    Θεωρω οτι ενας καλος κυριαρχος εχει επιγνωση του ρητου "Θεε μου δωσε μου τη δυναμη να αλλαζω οτι μπορει να αλλαξει, να δεχομαι οτι δεν μπορει να αλλαξει και να καταλαβαινω τη διαφορα αναμεσα στα δυο" (ή καπως ετσι τελος παντων). Μονο απο αγνοια νομιζω θα τιμωρησει ενας κυριαρχος εναν υποτακτικο οταν το γελιο ειναι σωματικη αντιδραση. Ειναι σαν να τον τιμωρει γιατι ασπριζουν τα μαλλια του. (Μιλαω για τιμωρια επι της ουσιας και οχι τιμωρια "παιχνιδι" που ειναι αλλο θεμα και ολες οι αφορμες καλοδεχουμενες.  )

    Και περα απο αυτο... καποιες φορες γινονται λαθη. Εχει κανει ο φιλος μου στη μεση πολυ εντονης σκηνης ενα απιστευτο σαρδαμ, κι εχουμε πεσει στο πατωμα να γελαμε και οι δυο, με αποτελεσμα να διακοψουμε τη σκηνη για ενα τεταρτο τουλαχιστον. Ε και; Μειωθηκε η κυριαρχια του πανω μου; Το κυρος του; Η υποτακτικοτητα μου; Γιατι; Με ενδιαφερει η αποψη σας.

    Παντως, για να την κλεισω την ιστορια, εμεις μια χαρα γελασαμε, ηταν και εντονη η σκηνη και μας βγηκε ολη η ενταση στο γελιο, μετα καθισαμε κατω και ηρεμησαμε, χαμογελασαμε ο ενας στον αλλο, μου ειπε οτι μ'αγαπαει, του ειπα οτι τον αγαπαω, μειναμε να κοιταμε ο ενας τον αλλο για λιγο, μεχρι που να, κατι εγινε εκει, καπως γυρισε η ατμοσφαιρα παλι, καπως με κοιταξε και πριν πει καν τιποτα ειχα παρει παλι θεση και συνεχισαμε απο εκει που ειχαμε μεινει.

    Τα σημαδια εκεινης της σκηνης εφυγαν σε λιγες μερες, η αναμνηση του τι ακριβως εγινε εσβησε λιγο λιγο μετα απο καιρο, αλλα τα γελια που καναμε κι εκεινο το σαρδαμ ακομα τα θυμομαστε και γελαμε. Τετοιες εμπειριες ειναι για μενα το θησαυροφυλακιο μιας σχεσης και οι ριζες απο τις οποιες αντλει δυναμη.  
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

      ότι πιο ανθρώπινο bdsmικό Dolce... !!

    αχ τι μου θύμισες με την ιστορία που περιέγραψες... (πολλά γέλια!!)   
     
  7. afentis31

    afentis31 New Member

    Σιγουρα ειναι υγεια,Δεν ειναι ολες οι στιγμες καταληλες.
    Γελασε και εαν δεν αρεση στον αφεντη/τρα σου απλος το γελιο σου θα γινει κλαμα.
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Για ρίξτε [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia] μια ματιά .Για τους περισσότερους/ες πρέπει να είναι χθεσινά νέα αλλά για όσους αγνοούν...
    Απλά ..θα ήθελα να ήμουν στην Ιαπωνία.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Άλλαξα το κριτήριο ομαδοποίησης των ερωτήσεων από χρονικό σε θεματικό.

    Αν δεν έχουν την άδειά του, θα το συγκρατήσουν στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Αν δεν μπορέσουν θα έχουν τις κατά περίπτωση συνέπειες. Προσωπικά αντλώ ευχαρίστηση από το γέλιο του σκλάβου μου, και το απαγορεύω μόνο όταν κρίνω ότι ο χώρος και η περίσταση δεν ενδείκνυνται για παρόμοιες εκφράσεις.

    Μακροπρόθεσμα η άσκηση των κοιλιακών μυών μπορεί να βοηθήσει. Κατά περίπτωση, καλό είναι να απομονωθούν από το ερέθισμα που τους προκαλεί γέλιο, και να προσπαθήσουν να επιτύχουν μυική χαλάρωση.

    Ο σκλάβος μου είναι εξ ορισμού σοβαρός, αλλά αυτή η ιδιότητα δεν έχει κάποια συνάφεια με το γέλιο. Αν κάνεις λόγο για σοβαροφάνεια, ναι, ο σκλάβος μου επιθυμώ να είναι σοβαροφανής, ευγενής, κόσμιος, διακριτικός και για το λόγο αυτό έγραψα νωρίτερα ότι δεν επιτρέπω το γέλιο, στις περιπτώσεις όπου κρίνω ότι δεν είναι πρέπον.

    Με αφορμή το παρόν νήμα θα ήθελα να τονίσω ότι κατά τη διάρκεια γέλιου ή κλάματος με λυγμούς όπου το στομάχι συσπάται και η αναπνοή απορυθμίζεται (τόσο ως προς την ποσότητα εισερχόμενου και εξερχόμενου αέρα, όσο και ως προς τη συχνότητά της), η χρήση φίμωτρου, όπως γράφτηκε σε προηγούμενο Post, ως λύση αντιμετώπισης είναι εντελώς λανθασμένη. Η κοιλιά, το στομάχι, το στέρνο, ο λαιμός, το στόμα και η μύτη θα πρέπει να είναι απολύτως ελεύθερα σε αυτές τις περιπτώσεις, επομένως θα πρέπει να μεριμνήσει κανείς εγκαίρως ώστε να αφαιρέσει από το σκλάβο του, όχι μόνο το φίμωτρο, αλλά και οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα που ενδεχομένως εμποδίζει αυτή τη φυσική λειτουργία, όπως κολλάρα, κορσέδες, κ.α
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Διάβασα πρόσφατα περί γέλιου, και αναπαράγω και εδώ τα κάτωθι:

    Το γέλιο προκαλεί σύσπαση των ζυγωματικών μυών, αύξηση του καρδιακού παλμού, ενίσχυση της αναπνοής, σύσπαση του διαφράγματος και των κοιλιακών μυών, χαλάρωση των σκελετικών μυών (μεταξύ των οποίων και ο μέγας γλουτιαίος, γι αυτό εκείνος που γελά επιβάλλεται να καθίσει), καθώς και χαλάρωση των σφιγκτήρων (γι αυτό ενδέχεται να συνοδεύεται από ακούσια ούρηση). Επίσης απελευθερόνονται κεχολαμίνες που αυξάνουν την παροχή οξυγόνου στον εγκέφαλο και τους μυς, μειώνουν το αίσθημα της κόπωσης. Ακόμη το γέλιο συμβάλλει στην ανάπτυξη του ανοσοποιητικού συστήματος αυξάνοντας τα αντισώματα που κυκλοφορούν στο αίμα, αυξάνει τις ενδορφίνες και τις εγκεφαλίνες, ενεργοποιεί το παρασυμπαθητικό νευρικό σύστημα και τροφοδοτεί με αίμα τα γεννητικά όργανα συμβάλλοντας στη βελτίωση της σεξουαλικής δραστηριότητας. Βοηθάει σημαντικά στην πέψη και την καλή λειτουργία του παχέος εντέρου, ενώ για την καρδιά, μόλις 20'' γέλιου αντιστοιχούν σε 3' γρήγορου βάδειν. Τα παραπάνω προέρχονται από περίληψη πληροφοριών που δίνονται στις ιστοσελίδες
    http://sciencenews-choices.blogspot.com/2007/11/blog-post.html
    http://www.businesswoman.gr/article.php?article=1729&cat=46&lang=gr&offset=0
    και ελπίζω να βοηθήσουν κάποιους κυρίαρχους στη δίκαιη και ακίνδυνη αντιμετώπιση (γιατί όχι και την εκμετάλλευση) ενδεχόμενου νευρικού γέλιου του συντρόφου τους κατά τη διάρκεια συνεδρίας.
     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    να με διωρθώσω ότι αναφέρομε πάνω σε μία ερωτική πράξη , όσο αφορά το D/s τι να πω είναι κρίμα...

    φαντάζομε οι ΕΜΟ δεν θα ασχοληθούν με αυτό το νήμα χλαλχλαλχχλχαλχλλαχλα
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν εχω καταλαβει, γελιο κατα την διαρκεια μιας συνεδριας, η ετσι απλα ενω συζητουν μαζι?????????
    Το ρωτω διοτι εγω προσωπικα μονιμως ψαχνω να ξεσπασω σε γελια, και αν το εκανε και εκεινος οχι δεν θα με πειραζε!!
    Οκ παντως, κατα την διαρκεια της συνεδριας καλο θα ηταν να υπαρχει καποια σοβαροτης, διοτι συνεδρια ειναι, οχι παιδοτοπος.