Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Το δικό μου BDSM"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 27 Ιουλίου 2020.

  1. iolanda

    iolanda Contributor

    Έχετε ακούσει αυτή τη φράση ή παραλλαγές της, "το δικό μου D/s, M/s";

    Είχατε κάποια τέτοια εμπειρία και τι σήμαινε στην πράξη η ανάγκη προσθήκης του διευκρινιστικού "το δικό μου";
     
  2. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Και την έχω ακούσει και παλιότερα την είχα χρησιμοποιήσει μια φορά,σε έναν διάλογο πάνω σε μια διαφωνία.

    Δε θεωρώ πως είναι ανάγκη διευκρινισης,αλλά περισσότερο αποδοχής πως ο καθένας ζει το bdsm με τον τρόπο που του αρέσει.

    Τώρα που το ξανασκεφτομαι βέβαια,υπάρχουν και κάποιοι που ίσως το χρησιμοποιούν γιατί πιστεύουν πως το "δικό τους" bdsm είναι καλύτερο απ'των άλλων.
    Αλλά οκ...εκεί γελάμε.
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2020
  3. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Το έχουμε πει κιόλας.
    Αυτό ακριβώς που έγραψε η dina, ο καθένας το ζει με τον τρόπο που του αρέσει, προσθέτοντας ή αφαιρώντας. Εφόσον προηγηθεί η προσφαφαιρεση, η εικόνα που έχει ο καθένας μας είναι προσωπική. Είναι η "δική του".
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    ο καθένας έχει από ένα
      

    συνήθως η έκφραση εκφράζει μιά αμηχανία όταν κάτι στραβώνει, όταν δεν πάει ελεγχόμενα,
    άλλοτε, σπανιότερα, εκφράζει μιά προσωπική αντίληψη, με δομή και βάση.
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Εφόσον οι ορισμοί είναι συγκεκριμένοι , μήπως το να κάνει ο καθένας το δικό του βδσμ , οδηγεί σε παρανοήσεις και τελικά σε αυτό που λέει ο @tithon , να μην μπορεί να ελεγχθεί ;
     
  6. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Λέει επίσης ότι
    Εγώ προσωπικά ταυτίζομαι με αυτό και δεν υιοθετώ το πρώτο σκέλος της απάντησης του.
    Και δεν το βρίσκω τόσο σπάνιο
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2020
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Άμα αρχίσουμε να λέμε το πεπόνι αεροπλάνο και το καράβι τρένο, να δω πως θα πάμε Χανιά....

    -Δύο για Χανιά παρακαλώ.
    -Με πεπόνι ή τρένο?

    Έλα μωρέ, ταμπέλες είναι όλα αυτά.....
    Γιααααα ηλιθιους!   που λέει κι ο Κυριτσης.
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2020
  8. iolanda

    iolanda Contributor

    Με αφορμή αυτό που είπε ο @Alpha Wolf .

    Αν ρωτήσουμε 10 άτομα τους ορισμούς τον Μαστερ, Ντομ, σκλάβα και υποτακτική , μπορεί να διαφέρουν έως και πάρα πολύ μεταξύ τους.
    Αυτό δεν συγχέει τα πράγματα και δημιουργεί παρανοήσεις;
     
    Last edited: 27 Ιουλίου 2020
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Εφόσον είναι αποδεκτό ότι 10 άτομα μπορεί να δώσουν διαφορετικούς ορισμούς, τότε που το πρόβλημα;
    Και για να μην παρεξηγηθώ. Το τρένο είναι πάντα τρένο. Η διαφορά στην περίπτωση μας είναι ότι άλλος εννοεί τρένο το intercity, άλλος τον καρβουνιάρη, άλλος τον προαστιακό και άλλος την κλινάμαξα. Όλα είναι τρένα αλλά το "δικό μου" τρένο είναι ο προαστιακός.

    Τέλος, έχω ρωτήσει και για Χανιά δεν υπάρχει δρομολόγιο με τρένο. Για πεπόνι δεν ξέρω  
     
  10. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Για ελεύθερη ερωτική έκφραση μιλάμε! Δεν υπάρχει κομματική γραμμή και αυστηρή κομματική πειθαρχία, ούτε θρησκευτικοί κανόνες. Ας μην περιοριζόμαστε και εγκλωβιζόμαστε σε απαράβατους ορισμούς και κανόνες!
     
  11. iolanda

    iolanda Contributor

    @Nickname
    Το ότι είναι γνωστό, δεν σημαίνει πως είναι και αποδεκτό.

    Καταλαβαίνω τι εννοείται αλλά θα ήθελα να εξετάσουμε την περίπτωση που εννοούν καράβι και το λένε τρένο.

    @leopoldos
    Κανείς δεν σας περιορίζει να εκφραστείτε ερωτικά όπως θέλετε (υποθέτω) , οι έννοιες όμως είναι συγκεκριμένες .
    Η λανθασμένη χρήση αυτών, συνήθως δεν έχει θετική κατάληξη.
     
  12. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @iolanda αν ισχύει το
    μάλλον θα'πρεπε να επανεξεταστεί η περίπτωση του αυστηρού πλαισίου σχετικά με την έννοια.
    Πριν προλάβει να μου ανεβάσει κάποιος τον ορισμό που δίνει το λεξικό, θέλω να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι στην ετυμολογία αλλά στην ουσία.

    Το να λένε καράβι και να εννοούν τρένο δεν είναι απίθανο. Ειδικά εδώ μέσα, για διάφορους λόγους. Το να τους αναπτύξω έτσι όπως τους έχω αντιληφθεί δεν καταλαβαίνω σε τι θα ωφελήσει στην αρχική ερώτηση σας, αλλα παρολα αυτά, αν το θέλετε πολύ ευχαρίστως