Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Το δικό μου BDSM"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 27 Ιουλίου 2020.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ακριβώς εδώ πιστεύω βρίσκεται η αιτία δημιουργίας του τρέχοντος νήματος, αναρωτιέμαι αν η συζήτηση θα φτάσει κάποια στιγμή στις ευθύνες που απορρέουν από αυτό που δηλώνει κάποιος.
    Αν μου είχατε κάνει την ίδια ερώτηση πριν 25 χρόνια θα σας είχα απαντήσει χωρίς δισταγμό: το 95%.
     
  2. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Τώρα να υποθέσω θα αλλάζατε το ποσοστό ?
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  4. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Με το σταγονόμετρο τα λέτε . Τι ποσοστό θα λέγατε τώρα ? Τι συντέλεσε ώστε να αλλάξει η άποψη σας ?
     
  5. Εγώ θα έλεγα ότι στο βαθμό που υπάρχει πεπατημένη, όσον αφορά τον όρο μάστερ, είναι τόσο γενική όσο και το "αφέντης είναι αυτός που δίνει εντολές, όχι αυτός που λαμβάνει εντολές". Αυτή η πεπατημένη (ή γενικότητα) δεν έχει καμιά πρακτική αξία. Σε ποιον αρκεί κάτι τέτοιο για να γνωρίσει έναν μάστερ; Κι αν κάποιος θεωρεί ότι η πεπατημένη μπορεί να οριστεί λιγότερο γενικά, σε τι ακριβώς το βασίζει αν όχι στην εξαιρετικά περιορισμένη προσωπική του εμπειρία; Έχουν γίνει στατιστικές μελέτες για τις πρακτικές όσων δηλώνουν bdsm-άδες ώστε να βγει συμπέρασμα για τις πρακτικές του μέσου μάστερ;
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2020
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  7. Πιθανόν! Ωστόσο θεωρώ πως πιο εύκολο και πρακτικό θα ήταν, εφόσον κάτι από αυτά που έχω γράψει είναι λανθασμένο, να με διορθώσουν στη ροή της κουβέντας αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Νομίζω από εκεί ξεκινάει το μεγάλο μπέρδεμα: δεν είναι ζήτημα πρακτικών, είναι ζήτημα χαρακτηριστικών κι επιλογών...
    Η τελική απόφαση είναι πάντα πολιτική και ποτέ τεχνοκρατική (και ναι το σχόλιο είναι βαθύτατα πολιτικό   ).
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αυτό ακριβώς δείχνει να μην είναι κατανοητό από αρκετούς
     
  10. Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Γράφτηκε για το τι ποσοστό των μάστερ ακολουθούν την πεπατημένη. Νομίζω η πεπατημένη που ακολουθείται ή δεν ακολουθείται έχει να κάνει με πρακτικές. Ολόκληρη η απάντηση από την οποία ξεκίνησε η κουβέντα:

    "η χρήση της λέξης έγινε μεταφορικά. Δεν περιμένω, ούτε πιστεύω πως μπορεί, να υπάρξει ISO, από θα στιγμή που μιλάμε για ανθρώπινη συμπεριφορά και όχι για προϊόν.

    Από την άλλη, εδώ μέσα μπορεί να συναντήσει κάποιος περισσότερους μάστερ από "όλους τους ρεμπέτες του ντουνιά". Αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς ακολουθούν την πεπατημένη."

    Από τη στιγμή που γίνεται αναφορά στην ανθρώπινη συμπεριφορά, νομίζω ότι περί πρακτικών γίνεται λόγος. Αν θέλεις πες μου πού αναφέρεσαι εσύ γιατί δεν έχω καταλάβει.
     
  11. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Τι θα λέγατε εάν προσθέταμε και την "μεταβλητή" 'ευθύνη' αφού αρέσκεστε σε στατιστικά 

    "Αφέντης είναι αυτός που δίνει εντολές και φέρει/αναλαμβάνει την ευθύνη αυτών... "

    Η πεπατημένη δεν αφορά την περιορισμένη προσωπική εμπειρία αλλά ακριβώς το αντίθετο, την συσσωρευμενη εμπειρία πολλών ετών και πολλών διαφορετικών ατόμων, στη προκειμένη Μάστερ
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    It takes a toll to make you care... που λέει και το τραγούδι