Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 29 Ιουλίου 2008.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Αν η τυχη σε εκανε μαρτυρα μια δολοφονιας .... θα περιμενες την νεκροψια για να σιγουρευτεις πως εγινε ο φονος ; ....
    απο την πρωτη στιγμη , στο βιντεο αμολαει την μια σαχλαμαρα πισω απο την αλλη .. και τι να του πρωτοεξηγησεις του κακομοιρη ....
    ενα πραγμα ομως .... Μην κρινετε τον Θεο , απο τα εργα ανθρωπων που εχουν την ψευδαισθηση οτι τον εκπροσωπουν .. και μιλαω απο τον τελευταιο καλογερο εως τον Παπα και τον Πατριαρχη .....
    Μην κρινετε τον Θεο απο το τι κανουν οι ανθρωποι για Εκεινον .... αλλα απο το τι εκανε Εκεινος για εμας ....
    Το μονο δε μεσο για να πλησιασει κανεις την γνωση αυτη , ειναι η Αγια Γραφη ...
    Ψευτικη ή αληθινη ; ... ειλικρινα δεν ξερω ... ακομα ...
    Ξερω ομως οτι εχει εκδοθει σε περισσοτερες απο 2300 γλωσσες και εχει φτασει στο 90% του παγκοσμιου πληθυσμου .... διανεμονται περισσοτερες απο ενα εκατομυριο Γραφες την εβδομαδα !! , ενω εχουν τυπωθει δισεκατομυρια αντιτυπα ειτε ολοκληρης ειτε τμηματων της !! ....
    Η Αγια Γραφη γραφτηκε σε μια περιοδο 1600 ετων . Οι συγγραφεις της εζησαν σε διαφορετικες εποχες και σε διαφορετικα κοινωνικα στρωματα .. και ομως ... ειναι αρμονικη απο την αρχη μεχρι το τελος ... Στο πρωτο απο τα 66 βιβλια της , μας λεει για το πως ξεκινησαν τα προβληματα της ανθρωποτητας και στο τελευταιο περιγραφει οτι ολοκληρη η γη θα γινει παραδεισος .
    Ειναι δε επιστημονικα ακριβης . Περιεχει πληροφορριες χιλιαδες χρονια πριν αυτες δουν το φως της "ανακαλυψης" απο τους ανθρωπους , πληροφοριες που εχουν να κανουν με την γεωγραφια , την ιατρικη , τις φυσικες επιστημες .. οποιος θελει θα του δωσω ακριβει παραδειγματα ...

    Αν αποφασισετε να κυριξετε τον πολεμο σε καποιον , πρεπει πρωτα να ειστε σιγουροι για το ποιος ειναι ο αντιπαλος σας και τι προσπαθειτε να επιτυχετε με τον πολεμο αυτο .
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Πιστεύω ότι το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου είναι πολύ πιο ισχυρό από το δικαίωμα οποιουδήποτε να θέλει να μην προσβληθούν οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Ιδίως αν αυτοί είναι χριστιανοί, που υποτίθεται ότι συγχωρούν και γυρνάνε και το άλλο μάγουλο και τα λοιπά.
    Ως εκ τούτου δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη δημιουργία του νήματος από τον aeolus.
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου.
    Καλό θα ήταν όμως, θέματα τόσο σοβαρά, να τα αντιμετωπίζουμε με την ανάλογη σοβαρότητα.
    Και (μέχρι τώρα τουλάχιστον) δεν έχω δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

    Διότι, αφ' ενός, δεν έχω δει εισήγηση. Το βιντεάκι το παρακολούθησα ασκαρδαμυκτί και εξ ολοκλήρου.
    Ως τι παρουσιάζεται όμως;
    Ως προβληματισμός; Ως αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας; Ως αιρετική άποψη; Ως θέση και κοσμοθεωρία του νηματοθέτη; Ή απλώς ως αξιοπερίεργο;

    Αφ' ετέρου, όταν ένα (επί της διαδικασίας μάλιστα, και όχι επί της ουσίας) ερώτημα (αυτό που έθεσε η Mikra_Psemata) αντιμετωπίζεται άμεσα από τον νηματοθέτη με οξύτατη ειρωνία
    (βασισμένη επιπροσθέτως σε τελείως αυθαίρετα συμπεράσματα, απόρροια προφανώς των στερεοτύπων με τα οποία είναι διαποτισμένο το δικό του μυαλό),
    συμπεραίνω ότι, κατ' ουσίαν, διάθεση (ή δυνατότητα) διαλόγου δεν υφίσταται και φράσεις του τύπου "τα αρνητικά σχόλια είναι φυσικά δεκτά"
    και "σου ζητώ συγνώμη εάν προσέβαλα με αυτήν την ανάρτηση κάποιες προσωπικές σου αξίες. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου" είναι απλά προφάσεις,
    "λόγια και θεατρικά" και τ' ακούω βερεσέ.


    Το ζήτημα είναι λοιπόν, εάν όντως επιθυμούμε να αναλύσουμε ένα τόσο τεράστιο ζήτημα όσο του Χριστιανισμού ή ίσως της θρησκείας γενικά εδώ
    (προσωπικά συμμερίζομαι τον προβληματισμό της Mikra_Psemata περί της σκοπιμότητος του εγχειρήματος, πιστεύω ότι ελάχιστα θετικό θα αποδειχθεί),
    κατά πόσο θέλουμε -και μπορούμε- να το κάνουμε σωστά και σοβαρά, χωρίς να προσβάλλουμε ούτε το θέμα, ούτε εαυτούς και αλλήλους.
    Αν είναι, αντίθετα, να μην το κάνουμε συγκρίνοντας λογικά και εμπεριστατωμένα επιχειρήματα και δη ψύχραιμα και χωρίς μισαλλοδοξίες,
    αλλά απλά αντιπαραθέτοντας οι "απ' εκεί" την πίστη τους και οι "απ' εδώ" την απιστία μας δίκην νέας πίστης, το μόνο που θα κερδίσουμε
    θα είναι ένα καθ' ολα περιττό (καθόσον εγγυημένα ατελέσφορο) "αιματοκύλισμα"...



    (Εφ' όσον υπάρξει εισήγηση, μιά και το θέμα είναι εξαιρετικά ευρύ γιά να εξελιχθεί από μόνο του, χωρίς να καταλήξει σε ασυναρτησίες
    και εάν υπάρχει διάθεση να συζητηθεί χωρίς να καταλήξει σε σφαγή, ξεκαθαρίζω ότι είναι από τα πλέον προσφιλή μου, και θα χαρώ να συμμετέχω).
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Μπαααααααααα. Λεω ν' αρχίσουμε απ' το Ρασταφάρι που εχει και ωραια μουσική και μετά βλέπουμε.

    Οικολογική συνείδηση μηδέν. Πόσα δέντρα κόβονται για να παραχθεί το χαρτί και πόσα χημικά χρησιμοποιούνται το σκέφτηκε κανείς?
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2008
  5. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Είμαι χριστιανή ορθόδοξη..τουλάχιστον έτσι λέει η ταυτότητά μου..Πέραν του γεγονότος αυτού και ορισμένων επισκέψεών μου εις τον οικο του θεού,ουδεμία άλλη σχέση έχω με τα του χριστιανισμού! Δεν αρνούμαι την ύπαρξή του αλλά ούτε την αποδέχομαι! Δεν φανατίζομαι δλδ με καμιά άποψη υπερ η κατά αυτου! Είμαι εντελως open minded σε ότι έχει να μου δείξει κανείς...κατ'επέκταση και τούτου εδώ του νήματος! Είδα το βιντεάκι με προσοχή,αλλά μέχρι εκεί.. Κριτική για το πόσο αληθινό είναι ή δεν είναι,δεν μπορώ να κάνω,γιατί δεν γνωρίζω..
     
     
  6. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

     
    Δεν αλλαξες ακομα ταυτοτητα??
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor





    Εξαιρετικα τεκμηριωμενη επιστημονικα η διαλεξη, βαζει τα πραγματα στη σωστη τους διασταση οσον αφορα στην δημιουργια των θρησκειων, μονο που θα επρεπε να αναλυσει περισσοτερο τη δημιουργια των δυο τεκνων του ιουδαϊσμου , του χριστιανισμου και μετεπειτα του μωαμεθανισμου , ως πολιτικοκοινωνικου μεσου επιβολης και καταπιεσης, καθοτι στο ονομα αυτου του παναγαθου θεου (που ειναι ο ιδιος και στις τρεις θρησκειες) εχουν γινει οι περισσοτεροι πολεμοι (ακομη και τωρα), εχει χυθει ποταμι το αιμα, εχουν καταστραφει πολιτισμοι , εχουν καει αρχαια συγγραμματα και... και... και...
     
    Last edited by a moderator: 6 Αυγούστου 2008
  8. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Σε προηγούμενο post ο MindMaster έθεσε το θέμα της απουσίας συγκεκριμένης βάσης όσον αφορά την συζήτηση που διαδραματίζεται, μιας και η ανάρτησή που ανέβασα δεν συνοδευόταν από κάποια εισήγηση.
    Θα προσπαθήσω λοιπόν να επανορθώσω καταθέτοντας τις σκέψεις μου όσο πιο λιτά γίνεται ελπίζοντας σε μία εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων.

    Κατ’ αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέτω ζήτημα ύπαρξης ή μη ύπαρξης Θεού. Το Θέμα μας είναι η θρησκεία του Χριστιανισμού σε σχέση με τα στερεότυπα και την σεξουαλική ηθική.

    Η θρησκεία του Χριστιανισμού έχει καταφέρει:
    Να δαιμονοποιήσει το σεχ
    Να καταργήσει την ερωτική υπόσταση της γυναίκας
    Να γεμίσει τον κόσμο με ενοχές και αμαρτίες
    Να καλλιεργεί και να κατασκευάζει ηθική την οποία και επιβάλει.

    Δεν θα επεκταθώ σε περεταίρω «επιτεύγματα» όπως ορθά αναφέρει η thaleia για να μην ξεφύγουμε από το ζητούμενο.

    Όταν ένας άνθρωπος μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον – όπως η Ελλάδα όπου η παπαδοκρατία καλά κρατεί - το πιο πιθανό είναι τα ερεθίσματα που δέχεται να γίνουν στερεότυπα.
    Τα στερεότυπα είναι πολύ δύσκολο να τα αποβάλει κάποιος. Συνήθως αυτά τον ακολουθούν σε όλη του την ζωή. Ακόμα και άνθρωποι που συνειδητά δηλώνουν άθεοι, δεν παύουν συχνά να κουβαλάνε κατάλοιπα. Παρόλα αυτά είναι δυνατόν να συμβεί όμως χρειάζεται μεγάλη πνευματική προσπάθεια που ίσως διαρκέσει και χρόνια Μια απλή άρνηση δεν αποτελεί λύση.
    Τα ηθικά στερεότυπα εφ’ όσον υπάρχουν έρχονται σε σύγκρουση με την πραγματική φύση του κάθε ανθρώπου, δημιουργώντας έτσι σύγχυση και προβλήματα στην έκφρασή του.

    Το video λοιπόν που όσοι είχατε την υπομονή να παρακολουθήσετε, παρουσιάζει το σενάριο ότι η θρησκεία έχει χτιστεί πάνω σε μύθους. Δεν μπορώ να γνωρίζω το κατά πόσο τα στοιχεία αυτά είναι πραγματικά και κατά συνέπεια δεν μπορώ να κρίνω με βάση τα στοιχεία. Μπορώ μόνο να κρίνω με βάση την λογική μου.

    Όπως και να έχει όμως δεν παύει να αποτελεί την άλλη άποψη.

    Εκτιμώ ότι η γνώση όλων των πτυχών του ζητήματος της θρησκείας μπορεί να βοηθήσει κάποιον να ξεκαθαρίσει τα πράγματα μέσα του ίσως πιο εύκολα εάν φυσικά το επιθυμεί.

    Αυτή είναι απλά η άλλη πλευρά του λόφου. Μπορεί η θέα από εκεί να μας αρέσει περισσότερο.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    @Aeolus, καλά τα λες. Όσο για τις ιστορικές πηγές για το πρόσωπο του Ιησού, έψαξα αλλά εις μάτην (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν, απλά ότι εγώ δεν βρήκα). Από ότι φαίνεται, στα βιβλία στα οποία ανέτρεξα εγώ,οι πηγές μας είναι τα Ευαγγέλια, τα οποία μετά προσπαθούμε να συνταιριάξουμε με άλλες μαρτυρίες για να προσδιορίσουμε χρονικά τα γεγονότα. Όσο για τις παλαιότερες θρησκείες, μύθους, προφητείες κλπ. οι ιστορικοί παραδέχονται ότι κατεβλήθη προσπάθεια να ενσωματωθούν αυτές στην θρησκεία του Χριστιανισμού, για τον εύκολο προσηλυτισμό όσο περισσοτέρων ανθρώπων γινόταν.

    Όσον αφορά τα αρνητικά σημεία της εξάπλωσης του Χριστιανισμού, τα γνωρίζουμε. Υπάρχουν και θετικά, μπορώ να τα βρω και να σας τα πω αλλά βαριέμαι, τα μελέτησα παλιά στο Πανεπιστήμιο, δεν ήταν και πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

    Θα πω όμως αυτό: όποιος τολμήσει να μου στερήσει τις φαντασιώσεις μου με την Μαρί Γκαμπριέλ στο μοναστήρι, θα του φάω το λαρύγγι. Η θρησκεία μου είναι απαραίτητη, τόσο όσο και ένας Γερμανός αξιωματικός με μπότες και μονόκλ. 

    Αυτή είναι η μόνη σχέση που έχω με τη θρησκεία (τα υπόλοιπα είναι ένα μη συνειδητό απόσταγμα, ανάξιο λόγου).
     
  10. cider

    cider Kitchen master

    Ένας απλός συλλογισμός:
    Ο Ιησούς υποτίθεται ότι γεννήθηκε όταν μεσουρανούσε η ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Ως γνωστόν, οι Ρωμαίοι ήταν, μεταξύ άλλων, ξακουστοί επειδή είχαν τη λόξα, αλλά και την ικανότητα, να καταγράφουν τα πάντα. Αν ψάξετε θα διαπιστώσετε ότι σώζοντα απίθανες πληροφορίες, λόγου χάρη πότε έκλασε ο τάδε έπαρχος και πότε πήγε προς νερού του ο δείνα ανθυποστρατιώτης.
    Από την άλλη, η εκκλησία (και κυρίως η Καθολική) αρπάζεται από ένα σωρό κουλά πράγματα για να αποδείξει την ιστορική ύπαρξη του Ιησού. Αν υπήρχε πράγματι κάποια ιστορική πηγή απ΄τη ρωμαϊκή περίοδο (πέρα από τα ευαγγέλια, οκέι; ) δεν θα μας την είχανε τρίψει για τα καλά στη μούρη;
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2008
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    όταν το ακούω ερεθίζομε , όταν βλέπω και το video clip μπορεί και να δακρίσω ...

    anyway πέρα από αυτό ,δηλώνω πολέμιος των θρησκειών ,αλλά σέβομε την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν/ελπίζουν... οπότε συμφωνώ με την ...




    υ.γ. απόδειξη ότι μπορούμε να γράφουμε την άποψη μας και να τοποθετούμε ακολούθως το quote του γραφώντος, με τον οποίο συμφωνούμε, στη σειρά ανάγνωσης ...
    αυτό για κάποιες γυναίκες που είναι ισχυρογνώμονες ..  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. female

    female Contributor






    Υπέροχο τραγούδι, εξαιρετικό βίντεο... Η αισθητική του δραματικού φωτισμού στην υπηρεσία της αναγεννησιακής μνήμης, του διάχυτου φωτισμού στην ανάδειξη της βουδιστικής, το φτερωτό βιβλίο του Kiefer, υφές, ματιέρες και αφαίρεση...

    Και για τα υπόλοιπα,

    +1


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014