Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 29 Ιουλίου 2008.

  1. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Κατ' εμε υπαρχει Θεος και βρισκεται παντου γυρω μας.
    Δεν ειναι ενας ασπρομαλλης με μακρυα γενειαδα, αλλα η ιδια η Φυση και οι νομοι της.
    Οσο για τους αγγελους η τους δαιμονες, αυτοι ειμαστε πολυ απλα εμεις.
    Αυτοι που πλαισιωνουν τον Θεο, αρα την Φυση.
    Και θα σου δωσω ενα παραδειγμα γλυκυτατε Ισνογκουντ.
    Η Αγια Γραφη στην Γεννεση αναφερει μεταξυ αλλων οτι αναμεσα στις δημιουργιες του Θεου "εγενετο σκοτος και εγενετο πρωι ημερα πρωτη".
    Καποιος που το διαβαζει αντιλαμβανεται μια σημερινη ημερα.
    Και εδω ειναι το λαθος.
    Αναφερεται σε τεραστια χρονικα διαστηματα ισως και εκατονταδων σημερινων χρονων.
    Ο χρονος τοτε δεν μετριοταν με τα σημερινα δεδομενα.
    Οπως και οτι οταν ο Καιν εκδιωχθηκε ανατολικα απο την Εδεμ αφου σκοτωσε τον Αβελ, συναντησε εκει την γυναικα του.
    Αυτη απο που ηρθε????
    Υποτιθεται οτι στην γη βρισκονταν μονον ο Αδαμ, η Ευα, ο Καιν, ο Αβελ, αντε και ο Σεθ που γεννησε η Ευα μετα το φονικο.
    Με λιγα λογια οι ανθρωποι "ανακαλυψαν" τροπους να πιστευουν σε μια ανωτερη οντοτητα γιατι απλουστατα ο φοβος φυλα τα ερμα.
    Ποσοι ξερουν οτι συμφωνα με γραφες, ο Lucifer, ο εκπτωτος αγγελος δηλαδη ΔΕΝ εξεπεσε ποτε?
    Οτι συμφωνα με καποιες ερμηνειες ειναι ο αγγελος εκεινος που σταλθηκε απο τον Θεο στην γη για να βαζει σε πειρασμο τους ανθρωπους δοκιμαζοντας ετσι την πιστη τους?
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2008
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μπορει να γνωριζει καλα το φορουμ θεματα bdsm (καλα .. μην παιρνεις και ορκο) ... αλλα στο παρον νημα , οι αποψεις απεχουν μακραν απο οποιαδηποτε πραγματικοτητα ...
    υπαρχει ενα αδιαμφισβητητο δεδομενο ... βασιζεστε στην ανθρωπινη λογικη και το ενστικτο ... και βασιζομαι σε ενα θεοπνευστο βιβλιο .
    Εφοσον δεν δεχεστε την αξιοπιστεια της Γραφης , πως ειναι δυνατο να μιλατε για Θεο .. οταν γνωριζουμε την υπαρξη Του μονο μεσα απο τις σελιδες της ... προφανως μιλατε για καποιον θεο δικη σας επινοησης .. ομως και παλι το θεμα δεν ειναι εδω ...
    δεν εχει καμια σημασια να σας πω τι πιστευω εγω και τι πιστευει ο καθενας μας ....
    Το ολο θεμα εχει να κανει με το ποσο σοβαρα παιρνετε τις ιδιες σας τις αποψεις ...
    Σχεδον ολοι συμφωνειτε στην υπαρξη καποιου Θεου στον οποιο αποδειδετε χαρακτηριστικα της αρεσκειας σας ... κατα περιεργο τροπο τα χαρακτηριστικα αυτα εχουν ενα κοινο στοιχειο : δεν απαιτουν καμια απο εσας ευθυνη παρα μονο σας δινουν το δικαιωμα να ελπιζετε οτι κανετε το σωστο .....
    εγω τον λεω "θεο των αναταραξεων" ... γιατι μονο στις αναταραξεις του αεροπλανου , οι επιβατες για ενα κλασμα του δευτερολεπτου αισθανονται ξαφνικα ταπεινοι και μια παρουσια που πεισματικα αμφισφητουν ...
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Σωστά. Γι' αυτό και πολύ δύσκολα θα βρούμε κοινό έδαφος γιά να συνεννοηθούμε επί του θέματος...

    Μιά βασικότατη σύγχυση σε τέτοιου είδους κουβέντες, είναι ότι αυτός που πιστεύει θεωρεί ότι η συζήτηση αφορά τον Θεό της δικής του θρησκείας, ενώ ο άπιστος μιλάει συνήθως γιά τους "θεούς" γενικά. Αυτή είναι άλλη μία δυσκολία λοιπόν, στη μεταξύ τους αλληλοκατανόηση.

    Σοβαρότατα, κάποιοι από εμάς. Πάρτε το σαν δεδομένο, γιατί αλλοιώς σοβαρός διάλογος δεν μπορεί να γίνει και "όσοι πιστοί, προσέλθετε"...

    Θα διαφωνήσω κάθετα. Υπάρχει βέβαια το "σχεδόν" στη φράση σου, που εν μέρει τη διασώζει, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το εννοούσες και τόσο, όταν το έγραφες. Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι θεωρείς πως ΟΛΟΙ κάποια στιγμή πιστεύουμε σε κάποιον θεό.

    Εδώ, είσαι απόλυτα λάθος. Έχω ήδη απαντήσει σχετικά, σε ανύποπτο χρόνο, σε άλλο νήμα, διά των λόγων του Μπρέχτ. Δεν σε παραπέμπω εκεί, θα έχουμε πιστεύω την ευκαιρία να επεκταθούμε και εδώ.


    Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Ασχέτως του πώς τον ονομάζει κανείς, αυτός ο θεός όντως υπάρχει. Και εμφανίζεται πάντα, όταν κάποιο πολύ έντονο συναίσθημα καταργεί τη λογική.
    Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, μιά και μάλλον πιστεύεις ότι η λογική σ' αυτό το ζήτημα περιττεύει, να φροντίσεις να απαλλαγείς από τη δική σου πριν συνεχίσουμε. Δεν χρειάζεται φυσικά, να ανέβεις σε αεροπλάνο και να ψάχνεις τα κενά αέρος. Αν πράγματι πιστεύεις ότι ο άνθρωπος "βλέπει" πιό καθαρά όταν δεν έχει τη δυνατότητα να σκεφτεί λογικά, πήγαινε πιές ένα μπουκάλι Johnny ( στην περίπτωσή σου μάλλον θα φτάσει και μισό   ) και έλα να συνεχίσουμε την κουβέντα μας...
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Σε θέματα πίστης πολύ φοβάμαι, ότι δεν μπορεί να αναπτυχθεί διάλογος. Αυτός που πιστεύει, απλά πιστεύει πέραν από λογική και συναίσθημα. Κάθε αντίθετο επιχείρημα δεν μπορεί να τον ταρακουνήσει, διότι απλά πιστεύει. Τώρα αν αυτό που πιστεύει είναι παράλογο ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Αυτός πιστεύει.
    Ένα καλό βιβλίο είναι το The god delusion του Richard Dawkins (ελλ. τίτλος Περί θεού αυταπάτη).

    Το zeitgest δεν διαπραγματεύεται μόνο τη θρησκεία αλλά και άλλα θέματα. Εμένα σε σημαντικό βαθμό με εκφράζει, παρά τις επιμέρους διαφωνίες μου
     
  5. Eri

    Eri

    Τα χειροτερα κακα του κοσμου.......Οι θρησκειες.........Οι θεοι...........Ο φανατισμος που απορρεει απο αυτα...........
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    ...Ισως .... σημειωσε ομως οτι το βιβλιο αυτο γραφτηκε ειδικα για να δωσει απαντησεις στην ανθρωπινη λογικη ... "ζητηστε και θα σας δωθει" μας προτρεπει το βιβλιο .. φτανει μονο να ρωτησει κανεις


    Σαφως .... ομως αλλο "μιλαω γενικα για τον Θεο κατα πως το καταλαβαινω εγω" και αλλο "μιλαω γενικα βαση των οσων βιβλιων εχω διαβασει που επισημα αντιπροσωπευουν τον Θεο (Γραφη , Κορανι , κτλ) " ... πρεπει να εχω αυτη την πληροφορια απο τον συνομιλητη μου για να ειναι καλυτερος ο διαλογος μας ..

    Πολυ ωραια τοτε .. αυτο ειναι και το σωστο.. Αυτο ομως σημαινει πως οταν η αποψη μου ταυτιζεται με την υπαρξη ενος Θεου , τοτε πρεπει και να φερομαι αναλογα προς αυτη .... πχ .. αν ξερω πως εσπασε γυαλι στο πατωμα , εστω και αν δεν το βλεπω , θα φορεσω προληπτικα παντοφλες και δεν θα παταω ξυπολητος ... δεν μπορεις να αναγνωριζεις την υπαρξη του Θεου και να αδιαφορεις για Αυτον ...

    οχι .... ειναι πολλοι εκεινοι που αισθανονται αρκετα δυνατοι ωστε να μην εχουν την αναγκη ενος Θεου .. το ξερω διοτι ημουν το τυπικοτερο παραδειγμα τετοιας περιπτωσης .. γι αυτο θα βρουμε στην Γραφη το "Μακαριοι οι πτωχει τω πνευματι" που σημαινει "ευτυχισμενοι οσοι εχουν διαισθηση της πνευματικης τους πεινας"


    Ωραια λοιπον ... εγω προσπαθω ... προσπαθω να νικησω τις αμφιβολιες μου και να παραδεχτω οτι δεν ειμαι τοσο δυνατος οσο νομιζω .. προσπαθω να βαδισω προς τον Θεο ... μου ειναι αναγκη να το κανω διοτι μου παρεχει οσα αναπνεω , γευομαι , αισθανομαι και νιωθω πως κατι πρεπει να κανω για να πω ενα "Ευχαριστω" ... αυτο σημαινει ευθυνη ...


    τωρα με μπερδευεις ... ειχαμε την λογικη του ανθρωπου και την λογικη του Θεου ... τωρα πρεπει να υπολογισουμε και την λογικη του Johnny ; ....   ...
    και δηλαδη εσυ οταν "πεφτεις" σε "κενα αερος" και η λογικη σου δεν ειναι αρκετη , την ενισχυεις με το Johnny ; ....
    Και αν ακομα σκεφτουμε οτι η καλη πνευματικη διαθεση ειναι θεμα ουσιας ... εσυ πονταρεις στην ουσια του οινοπνευματος , της λογικης ή της γνωσης ; ....
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα σου πω τι αρνουμαι να πιστεψω Ερη μου και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που εγραψες.
    Αρνουμαι λοιπον να πιστεψω οτι υπαρχει ενας Θεος, ο οποιος συμφωνα με τις γραφες παρουσιαζεται σαν ενας υπερκοσμιος νταβατζης, οπου καταστρεφει, αλλοτε με κατακλυσμους και αλλοτε με φωτιες την παραμικρη παρεκτροπη και αμαρτια.
    Εναν Θεο που στις ημερες μας εχει σωπασει αφηνοντας παιδακια αθωα να σβηνουν απο πεινα και διψα, αθωους να σκοτωνονται σε βομβαρδισμους, και καποιους να πιστευουν σαν τους τρελλαμενους θρησκοληπτους οτι αυτος ο κοσμος και μιλω για το συμπαν φτιαχτηκε για να καταστραφει καποια ημερα.
    Πρωτα ηταν το 1999, μετα το 2012 και τωρα το 2024.
    Και βεβαια σε ευλογο χρονο η ημερομηνια θα ανανεωνεται.
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ε δεν μπορω να μην μιλησω ...
    Μιρελλα .... που το διαβασες οτι ο Θεος καταστρεφει μικρες παρακτροπες και αμαρτιες ;;; 200 χρονια προειδοποιουσε τους Βαβυλωνιους για τον στραβο τους δρομο και τους Αιγυπτιους και τα Σοδομα ... εστελνε αγγελους να προειδοποιησουν ......
    Οσο για αυτα που συμβαινουν .. γιατι κατηγορεις τον Θεο ; ... αν ενας γιος κανει κακη ζωη με εγκληματα και απατες φταιει ο πατερας του για αυτο ;
    Ξερεις τι ειπε ο Γκαντι που δεν ηταν καν Χριστιανος ; ... "Αν οι ανθρωποι εφαρμοζαν μονο το κατα Ματθαιο ευαγγελιο (περλαμβανει και την επι ορους ομιλια του Χριστου (αυτουνου που δεν βρισκει η Ντορα κανενα στοιχειο υπαρξης..)) , τοτε θα ζουσαμε σε ενα κοσμο διχως πεινα και πολεμο" ...ο Γκαντι το ειπε αυτο ...
    Το σωστο δρομο μας τον εχει δειξει ... συνεχως μας τον δειχνει ... δεν φταιει Εκεινος αν τα γραφουμε στα παπαρια μας ... ΠΟΤΕ δεν επεμβαινει στην ελευθερη βουληση
     
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Μαζί με το "Περι θεου αυταπάτη" που ανέφερε η elfcat, πολύ ενδιαφέρον ειναι κ "το τέλος της πίστης" του Σαμ Χαρις και ακόμη ποιο ενδιαφερον η "εγκληματικη ιστορία του χριστιανισμού" του Karlheinz Deschner .. ( το τελευταίο ειναι 8 βιβλία!!! δεν τα διάβασα όλα)

    Μαρία
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2008
  10. Eri

    Eri


    Το σωστο δρομο τον βλεπουμε κ τον γνωριζουμε ολοι μας, δεν χρειαζεται να μας το δειξει ουτε καποιος θεος ουτε καποιος θνητος....Κοινη λογικη χρειαζεται για να μην κλεψεις, μοιχευσεις, φονευσεις κτλ κ οχι οι δεκα εντολες.......
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Eri, do you believe in the Virgin Mary?
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ας αναλογισθουμε λοιπον!
    Ο κατακλυσμος του Νωε εγινε για να ξεβουλωσουν τα λουκια?
    Ποιος ειπε στον Νωε, "Μετανοιωσα που εφτιαξα τον ανθρωπο και θα τον αφανισω μαζι με ο,τι εδημιουργησα"?
    Τα Σοδομα και τα Γομορα λες να κατεστραφησαν επειδη καποιοι τα βομβαρδισαν?
    Με ποιον συνομιλει ο Αβρααμ οταν λεει "Ας με συγχωρησει ο Κυριος για αυτο που θα πω, εαν βρεις 10 δικαιους θα αφησεις την πολη να ζησει"?
    Συμφωνα με την Παλαια Διαθηκη ποιος μαστιζει με πληγες την Αιγυπτο προκειμενου να γινει η εξοδος του εκλεκτου κατα τους Εβραιους λαου?
    Ποιος αφανιζει τα πρωτοτοκα των Αιγυπτιων με την πανουκλα????
    Ποιος κλεινει την Ερυθρα θαλασσα για να πνιγει ο στρατος των Αιγυπτιων???????
    Και ας ερθουμε στις ημερες μας.
    Πεθαινει ενα μωρο απο καρκινο, "α, ηταν θελημα Θεου"!
    Πολυ περιεργα γουστα εχει αυτος ο Θεος! Ηδονιζεται να βλεπει μωρα να ξεψυχουν?
    Ναι, δεν ειπε ποτε οτι θα μας σωσει!
    Μονοι μας πρεπει να το κανουμε!
    Αλλα τουλαχιστον ας μην μας πολεμα και αν το κανει τουλαχιστον θα επρεπε να σωζει αθωες ψυχουλες που πεθαινουν.
    Εκτος πια.........και αν δεν μπορει, οποτε Παντοδυναμος=τζιφος!
    Και θα σου πω και κατι που λιγοι ισως γνωριζουν και ειναι και θρησκευτικο.
    Οι Αγιοι ΔΕΝ κανουν θαυματα.
    Μεσολαβουν υπερ ημων στον Θεο και Εκεινος με την σειρα του κανει το θαυμα.
    Δυστυχως κατ' επιλογην.