Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 16 Μαρτίου 2010.

?

Κακοποίηση & BDSM

  1. Έχω κακοποιηθεί σωματικά και είμαι Κυριαρχικός/ή

    2 vote(s)
    3,6%
  2. Έχω κακοποιηθεί σωματικά και είμαι υποτακτικός/ή

    3 vote(s)
    5,4%
  3. Έχω κακοποιηθεί σωματικά και είμαι Perv ή s/Switch

    2 vote(s)
    3,6%
  4. Έχω κακοποιηθεί σωματικά και είμαι vanilla

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Έχω κακοποιηθεί ψυχολογικά και είμαι Κυριαρχικός/ή

    4 vote(s)
    7,1%
  6. Έχω κακοποιηθεί ψυχολογικά και είμαι υποτακτικός/ή

    9 vote(s)
    16,1%
  7. Έχω κακοποιηθεί ψυχολογικά και είμαι Perv ή s/Switch

    3 vote(s)
    5,4%
  8. Έχω κακοποιηθεί ψυχολογικά και είμαι vanilla

    2 vote(s)
    3,6%
  9. Έχω κακοποιηθεί σεξουαλικά και είμαι Κυριαρχικός/ή

    2 vote(s)
    3,6%
  10. Έχω κακοποιηθεί σεξουαλικά και είμαι υποτακτικός/ή

    4 vote(s)
    7,1%
  11. Έχω κακοποιηθεί σεξουαλικά και είμαι Perv ή s/Switch

    1 vote(s)
    1,8%
  12. Έχω κακοποιηθεί σεξουαλικά και είμαι vanilla

    0 vote(s)
    0,0%
  13. Δεν έχω κακοποιηθεί με κανένα τρόπο (όλα τα status)

    37 vote(s)
    66,1%
Multiple votes are allowed.
  1. Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"


    Ποια χρόνια σου?μέχρι και εγώ την έφαγα στο δημοτικό με αυτό το ξύλινο ραβδάκι...και δυστηχώς δεν ήταν της καλής νεραιδας...πίκρα!!! 
    Δεν ψήφισα ωστόσο...δεν μπορώ να διακρίνω ξεκάθαρα τι νοείται κακοποίηση...
     
  2. sado81

    sado81 Regular Member

    Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

    Oι περιπτώσεις σωματικής ή ψυχολογικής βίας ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν οδηγούν το άτομο στονα αγαπήσει οποιαδήποτε μορφή bdsm. Και για αυτό διότι την επίθεση το άτομο την δέχεται απρόκλητα τις περισσότερες φορές και ξαφνικά και υποσυνηδήτως ο οργανισμός υιοθετεί μια στάση άμυνας και φόβου μιας και ορμόνες σεροτονίνης, αδρεναλίνης εκκρίνονται. Συνήθως το άτομο εκνευρίζεται , αμύνεται, φοβάται, πανικοβάλλεται ΠΑΡΑ νοιώθει μια ηδονή. Είναι άλλη περίπτωση ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ να αναζητά το ξυλοδαρμό ή ψυχολογική καταπίεση εσκεμένα ή να έχει προετοιμαστεί ψυχολογικά για ένα επερχόμενο γεγονός που το έχει προκαλέσει. Η "κακοποίηση" είναι διαφορετική μέσα στο χώρο του bdsm μαις και είναι ηθελημένη και από τις δύο πλευρές και το σώμα ψυχολογικά και σωματικά δεν βρίσκεται σε στάση άμυνας αλλά σε στάση ευφορίας για την ευχαρίστηση που θα προκληθεί από τον ξυλοδαρμό. Ένα άτομο που έχει τάσεις για bdsm ίσως τα περιστατικά κακοποίησης που ένοιωσε στη καθημερινή του ζωή, να αποτελούν ένα απλό έναυσμα, όταν το άτομο βρίσκεται σε στιγμές χαλάρωσης να τα φέρνει στη μνήμη του και να φαντασιώνεται με αυτά προσθέτοντας σκηνές και ψευδαισθήσεις που ανήκουν στην δικιά του ιδιοσυγκρασία και πλάθοντας ένα bdsm σκηνικό. Φυσικά αυτό που έπλασε απέχει κατά πολύ από το πραγματικό περιστατικό κακοποίησης
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2010
  3. Babylon

    Babylon Regular Member

    Re: Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

    Σοβαρά; Και εσύ που το ξέρεις; Μην απαντήσεις, ρητορικό το ερώτημα. Μπορείς να μιλάς για τον εαυτό σου με απολυτότητα αλλά όχι και για όλη την υπόλοιπη ανθρωπότητα.

    Υπάρχουν και άλλες οπτικές γύρω από το θέμα σε άλλα νήματα. Όπως έγραψα και στο αρχικό μου ποστ δεν άνοιξα το συγκεκριμένο νήμα για να συζητήσουμε κάτι που έχει συζητηθεί ήδη πολλές φορές, για αυτό και το άνοιξα ως poll.
     
  4. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

    Εριξα μια ματια στα αποτελεσματα... "Δεν έχω κακοποιηθεί με κανένα τρόπο (όλα τα status) 19 67,86%"

    και γω που νομιζα πως ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"


    Ο μικρόκοσμος του poll πάντως, είναι προφανώς μαθηματικά μπερδεμένος...

    Οι 19 μη κακοποιηθέντες επί συνόλου 36 ψηφισάντων δεν δίνουν ποσοστό 67,86 αλλά 52,77% (όπως βέβαια και οι 17 εκ των 36 κακοποιηθέντες δεν μπορεί να δίνουν ποσοστό 60,69% αθροιστικά, αλλά 47,22. Γενικώς είναι κάπως δυσνόητο το πώς το συνολικό άθροισμα των επί % ποσοστών, μπορεί να είναι 128,55...  ).

     
  6. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

    Και η Ευρωπαικη Ενωση την ιδια απορια εχει για τα μαθηματικα μας  
     
  7. vautrin

    vautrin Contributor

    Οι ψηφίσαντες είναι 28. Φαίνονται περισσότεροι επειδή υπάρχει δυνατότητα διπλής επιλογής. ΄Ετσι νομίζω...
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"


    "Ψήφισαν και τα δέντρα" λοιπόν, γιά να διαμορφωθεί το τελικό ποσοστό...  

    Άλλο ένα ελληνικό φαινόμενο, παρότι δεν έχει εμφανισθεί προσφάτως σε εθνικές εκλογές...  

     
  9. sado81

    sado81 Regular Member

    Aπάντηση προς Babylon στο θέμα κακοποίηση και bdsm

    Babylon αν ήξερες άνοιξε πρώτα κάνα βιβλίο ψυχολογίας και μετά έλα να μιλήσεις. Η κακοποίηση δεν οδηγεί ποτέ αυτή κάθε αυτή ως πράξη σε τάσεις bdsm το θύμα. Πιο πιθανό να οδηγήσει το θύμα σε έλλειψη αυτοπεποίθησης, συναισθημάτων, σε συμπλέγματα κατωτερότητας, κατάθλιψη, σε άρρωστο σοδομισμό (όπου το θύμα βασανίζεται ή κακοποιείται χωρίς τη θελησή του από ένα θύτη), έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης κ.τ.λ. Ο θύτης που κακοποιεί, απολαμβάνει το αίσθημα της εκδίκησης ως τιμωρός και προσπαθεί να δείξει σωματικά και ψυχικά ανώτερος απέναντι στο θύμα (δεν είναι τυχαίο ότι οι γυναίκες είναι τα περισσότερα θύματα κακοποίησης λόγω μειωμένης σωματικής δύναμης σε σχέση με τους άνδρες), συνήθως είναι άτομο που ταπεινώνεται αρκετά στη ζωή του και προσπαθεί με τη κακοποίηση να κερδίσει στο προσωπικό του μικρόκοσμο το σεβασμό. Η τάση για bdsm οφείλεται ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΤΑ 50% στο γενετικό υπόβαθρο (συμμετέχουν ορμόνες, όπου ορμόνες+πρωτείνες, πρωτείνες για να γίνουν=DNA, γονίδια, κέντρα εγκεφαλικής λειτουργίας, νευροβιολογικοί παράγοντες κ.τ.λ) και ΚΑΤΑ 50% ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. Οι σκηνές κακοποίησης ανήκουν στο περιβάλλον και επηρέαζουν ως προς τη ροπή στο bdsm τον μάρτυρα ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΊ και όχι το θύμα ή θύτη, σε συνάρτηση πάντα με το γενετικό υπόβαθρο, τις ηθικές αξίες, τους νόμους κ.τ.λ. που έχει
     
  10. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Το ταμπού "Κακοποίηση & BDSM"

    Τη στιγμή που γράφω έχουν ψηφίσει 30
    Οι 21 απ αυτούς δηλώνουν ότι δεν έχουν κακοποιηθεί με κανένα τρόπο. Ποσοστό 70,00%
    Οι υπόλοιποι 9, ποσοστό 30,00%, δηλώνουν ότι έχουν κακοποιηθεί με διάφορους τρόπους.
    Οι 9 αυτοί έδωσαν 17 επιλογές κακοποίησης.
    Δηλαδή ο καθένας απ αυτούς έχει κακοποιηθεί κατά μέσον όρο με περίπου 2 τρόπους (1,89)

    Οι υποτακτικοί που δηλώνουν ότι έχουν κακοποιηθεί με οποιοδήποτε τρόπο είναι τουλάχιστον 3. Ποσοστό 33,33% επί των κακοποιημένων ή 10,00% επί του συνόλου.
    Οι κυρίαρχοι που δηλώνουν ότι έχουν κακοποιηθεί με οποιοδήποτε τρόπο είναι τουλάχιστον 2. Ποσοστό 22,22% επί των κακοποιημένων ή 6,67% επί του συνόλου.
    Οι perv/switch που δηλώνουν ότι έχουν κακοποιηθεί με οποιοδήποτε τρόπο είναι τουλάχιστον 2. Ποσοστό 22,22% επί των κακοποιημένων ή 6,67% επί του συνόλου.
    Και οι vanilla που δηλώνουν ότι έχουν κακοποιηθεί με οποιοδήποτε τρόπο είναι τουλάχιστον 2. Ποσοστό 22,22% επί των κακοποιημένων ή 6,67% επί του συνόλου.
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2010
  11. Re: Aπάντηση προς Babylon στο θέμα κακοποίηση και bdsm

    Αν και δεν καταλαβαίνω το μένος σου για το συγκεκριμένο poll, μπορείς να τεκμηριώσεις με κάποιο τρόπο την παραπάνω διαπίστωση;
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Aπάντηση προς Babylon στο θέμα κακοποίηση και bdsm

    ...δεχομεθα ως πηγες τεκμηριωσης εκτος απο βιβλια ψυχολογιας και ερευνες γενετιστων επι του θεματος,μη διστασεις.