Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το τρίγωνο Karpman

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος talljim, στις 14 Σεπτεμβρίου 2021.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    'Oσα γράφετε εδώ από πάνω, άσχετα αν τα συμμερίζεται ή όχι κανείς, ποιά σχέση έχουν με τις κατηγορίες θύτης-θύμα-σωτήρας που περιέγραψε ο Κarpman;

    Έτσι για το γαμώ το, ορίστε τι λέει ο ίδιος για τους δυσλειτουργικούς ρόλους αυτούς:
    "it starts by knowing what the roles are in the drama triangle, that there’s a persecutor, rescuer, and victim role, and people do get trapped in it and get frustrated"
     
  2. talljim

    talljim Ζευγάρι θέλει γυναίκα υποτακτική.

    Κατά την γνώμη μου η σχέση Κ/υ και η σχέση Θύτη με Θύμα ή Σωτήρα με Θύμα έχει την ίδια πηγή, δηλαδή την ανάγκη να εξουσιάζουμε ή να εξουσιαζόμαστε. Χωρίς να είμαι ειδικός αυτό πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το ότι μια θεωρία είναι δημοσιοποιημενη/γνωστή, δεν την κάνει αναγνωρισμένη.
    Το ότι μια θεωρία είναι αναγνωρισμένη δεν την κάνει αναγκαία σωστή.
    Το ότι μια αναγνωρισμένη θεωρία είναι σωστή, δεν σημαίνει ότι εφαρμόζεται καθολικά και οριζόντια.

    Είναι πάρα πολύ φυσικό να τείνουμε να ερμηνεύουμε τον κόσμο μέσα από αυτά που ήδη ξέρουμε. Και είναι πάρα πολύ φυσικό να βλέπουμε όσα γνωρίζουμε κυρίως. Π.χ. όταν έψαχνα για αμάξι και κατέληξα ότι θα αγοράσω Peugeot, ξαφνικά... οι δρόμοι γέμισαν Peugeot. Νομίζω είναι κατανοητό το παράδειγμα.

    Αυτό:
    Είναι σεβαστό ως προσωπική εμπειρία. Παραμένει όμως biased θεώρηση και δεν μπορεί να διεκδικεί γενική ισχύ. Γιατί δεν έχει.

    Κι επειδή εγώ τυχαίνει να έχω την κατάρτιση, θα πω ότι δεν είναι και τόσο αναγνωρισμένη.

    Ωστόσο, τελικά αυτό είναι που προκάλεσε την συζήτηση. Γιατί δεν ισχύουν οι χαρακτηρισμοί εκτός δυσλειτουργικού πλαισίου:
    "Θύτης, Θύμα, Σωτήρας"...
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    at last, λίγη αυτογνωσία  

    αυτό σου λένε από χθες... ότι κάνεις λάθος  
     
  5. talljim

    talljim Ζευγάρι θέλει γυναίκα υποτακτική.

    Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις κατάρτιση αλλά κοντεύω τα 52 και έχω ζήσει άπειρους ανθρώπους να παίζουν αυτούς τους τρεις ρόλους και μου κάνει εντύπωση ότι δεν σου "γεμίζει" το μάτι. Φαντάζομαι ότι δεν διαφωνείς ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να εξουσιάζουν η να εξουσιάζονται?
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Οποιαδήποτε θεωρία κατατάσσει τους ανθρώπους σε μονοσήμαντες κατηγορίες είναι από λαϊκίστικη έως επικίνδυνη.
     
  7. talljim

    talljim Ζευγάρι θέλει γυναίκα υποτακτική.

    Δεν κατατάσσει τους ανθρώπους σε κατηγορίες αλλά τα μοτίβα κάποιων συμπεριφορών. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι δεν παίζουν τον ίδιο ρόλο απέναντι σε όλες τους τις σχέσεις. Μπορεί να κάποιος να είναι Θύτης με σύζυγο του Θύμα με την μητέρα του και Σωτήρας με το παιδί του.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Τα πρωτεία στα αρσενικά λοιπόν, γιατί έτσι ορίζει η φύση.

    Όμως στο bdsm το παραπάνω αναιρείται.

    Το bdsm δεν είναι ένα σύστημα όπου κυριαρχεί το αρσενικό.

    Η Κυριαρχία και η υποταγή δεν είναι φυλετικό προνόμιο που έχει παραχωρήσει η φύση.

    Έχουμε Κυρίαρχο αρσενικό με υποτακτικό, θηλυκό, αρσενικό, lesbian, gay transgender, gender fluid.

    Έχουμε Κυρίαρχο θηλυκό με αρσενικό υποτακτικό, θηλυκό, lesbian, gay, transgender, gender fluid.

    Έχουμε Κυρίαρχο Transgender με υποτακτικό ετεροφυλόφιλο αρσενικό, ετεροφυλόφιλο θηλυκό, lesbian, gay, transgender, gender fluid.

    Έχουμε Κυρίαρχο Gender fluid με υποτακτικό ετεροφυλόφιλο αρσενικό, ετεροφυλόφιλο θηλυκό, transgender, gender fluid, lesbian, gay.

    Και τελειωμό δεν έχουν οι συνδυασμοί.

    Η Κυριαρχία και η υποταγή δεν σχετίζονται με στερεότυπα.

    Είναι κάτι άλλο.

    Είναι πολυμορφικό.

    Αυτό το άλλο δεν θα το βρεις παρατηρώντας τις ζωές των οικίων σου προσώπων και διαβάζοντας συστήματα ψυχολογικής προσέγγισης στο διαδίκτυο.

    Θα το βρεις αν διαβάσεις ανθρώπους που σχετίζονται με το bdsm ή γνωρίσεις ανθρώπους που γνωρίζουν.

    Μόνο έτσι δεν θα αυθαιρετείς.

    Δεν θέλω να σε σώσω.

    Θέλω να μπαίνω στο φόρουμ και να μην Μου πετάγονται τα μάτια έξω και χάνεται η ηρεμία Μου.

    Καλή συνέχεια

    Iagos
     
  9. talljim

    talljim Ζευγάρι θέλει γυναίκα υποτακτική.

    Είναι γεγονός ότι στα περισσότερα θηλαστικά τα αρσενικά είναι κυρίαρχα. Υπάρχουν εξαιρέσεις όπου κυρίαρχα είναι τα θηλυκά όπως στις ύαινες. Η φύση και η εξέλιξη έχουν δημιουργήσει άπειρη ποικιλία σε τέτοιο βαθμό που ξεπερνά κάθε φαντασία. Όμως αυτό που είναι πάντα κοινό είναι η σχέση Κ/υ με οποιοδήποτε συνδυασμό.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όχι. Είμαι όμως σίγουρη ότι έχουμε πολύ διαφορετικούς ορισμούς για τα ρήματα "εξουσιάζουν" και "εξουσιαζονται".  
    Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό δεν τους κάνει ούτε θύτες, ούτε θύματα, ούτε σωτήρες.