Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το (BDSM) Δείπνο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 16 Ιουνίου 2009.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Βλέπω πως όντως ο τρόπος με τον οποίο εκφράστηκα δεν έγινε κατανοητός και σ ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να το ξεκαθαρίσω, αν και χαίρομαι ειλικρινά που κάποιοι δεν έμειναν στην επιλεγμένα απομονωμένη από σένα φράση αλλά την ερμήνευσαν ορθά μέσα από τα υπόλοιπα λεγόμενα μου.

    Δεν όρισα το bdsm ως το ξεπέρασμα των ορίων μου, έγραψα πως πάω να κάνω bdsm και να ξεπεράσω και ορισμένα προσωπικά μου όρια, τα οποία λόγω του ότι ακριβώς είμαι σκλάβα τα ξεπερνώ μέσα από το χώρο στον οποίο ανήκω και όχι κάνοντας γυμνισμό, πάντα υπό τη σκεπή Του Ιδιοκτήτη μου. Ο οποίος είναι και ο Μόνος που μπορεί να αποφασίσει με πιο τρόπο να με σπρώξει, να με πιέσει, να με αναγκάσει, να με βοηθήσει να ξεπεράσω όλα όσα και η ίδια επιθυμώ, γιατί για μένα ένας τέτοιος τρόπος μου ταιριάζει, τέτοιου είδους σκλάβα είμαι και αυτό επιθυμώ.

    Συμφωνώ πως δεν υπάρχει μια και συγκεκριμένη οδό υποταγής την οποία μια πραγματική σκλάβα πρέπει να ακολουθεί, προσωπικά το αντιλαμβάνομαι ως εξής:
    Πραγματική σκλάβα είναι εκείνη που υποτάσσεται στον Αφέντη της και τους τρόπους που Εκείνος απαιτεί από κείνην να υποταχθεί. Τελεία.

    Αν δεν μπορεί να υποταχθεί σ Αυτόν, τότε δεν είναι σκλάβα Του, θα μπορούσε ίσως να γίνει σκλάβα κάποιου Άλλου με διαφορετικούς τρόπους και επιθυμίες. Υπάρχουν πολλά είδη Μ/s, με μοναδικό κοινό τους, την δεδομένη επιθυμία της ίδιας της σκλάβας να υποταχθεί σ Αυτόν και της δικής Του να λάβει την υποταγή της.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω και δεν αναγνωρίζω καμία νόρμα. Σ’ αυτό με εκφράζει απόλυτα η υπογραφή της llazouli που λέει πως όλοι οι άνθρωποι είναι εξαιρέσεις σ΄ έναν κανόνα που δεν υπάρχει και ότι το να με μετρώ με βάση μία νόρμα σημαίνει ότι εκείνη την ώρα ασχολούμαι με μετρήσεις αντί να ζω.
    Επίσης δεν βρίσκω να με αφορά η λέξη απόκλιση.
    Έχω από καιρό πάψει να συγχέω την ελευθερία με την ανακούφιση και το σεξ με το bdsm.
    Δεν με αφορά ούτε το συμβατικό bdsm, γιατί για μένα δεν υπάρχει, το Ms είναι τρόπος ζωής, ο μοναδικός που ταιριάζει σε μένα προσωπικά.

    Με αφορά η ουσία και η ελευθερία του να είμαι σκλάβα και να δίνομαι σα σκλάβα, με σκλαβίσιο τρόπο, ο οποίος απαιτεί τον κανόνα και το μέτρο του Άλλου.
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Ακριβώς αυτή η ταινία/σκηνή ήρθε και στο δικό μου νου απ' την αρχή του νήματος, αλλά δεν μπορούσα να τη βρω στο youtube, so... thanks!  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.

    Είναι άδικο να υπερασπιζόμαστε την αισθητική των φωτογραφιών ενός light bdsm πορνοsite που παράγει μαζικά βίντεο για κάθε (light) γούστο. Ορθώς ο underherfeet, η llazouli, η alnair κ.α. επισήμαναν «το δεύτερο» της αισθητικής.

    Όπως είπα, δε θα συμμετείχα σ’ ένα bdsm δείπνο γιατί η αναμενόμενη αισθητική είναι κατώτερη ακόμη και των φωτογραφιών. Θα συμμετείχα όμως σ’ αυτό….

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.



    Μιά διευκρίνιση σε παρακαλώ, φίλε μου, γιατί ή κάτι έχασα, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά: Ποιός υπερασπίστηκε την αισθητική των φωτογραφιών; Κάποιοι δήλωσαν ικανοποιημένοι από την ποιότητα ίσως, δεν είδα όμως κάποιον να μπαίνει σε καμμιά διαδικασία "υπεράσπισης"... Α, ναι, και πώς ακριβώς ορίζεις το light; Υποθέτω πως δεν σου διαφεύγει πως έχω κάνει επιλογή στις φωτογραφίες, και αυτές που ανέβασα ήταν οι κατά το δυνατόν λιγότερο πορνογραφικές...


    Edit: Kαι δεν θυμάμαι να είπες πως δεν θα συμμετείχες, γενικά. Πως δεν θα συμμετείχες στο δεύτερο μέρος είπες, από το φόβο του να μην είμαστε αρκετά οργανωμένοι...  


     
  5. jim28

    jim28 Regular Member

    Πολύ αισθητικές φωτογραφίες, επαγγελματικές πρέπει να είναι. Εγω νομίζω πως είναι αδύνατον να γίνει ένα τέτοιο δείπνο στην Ελλαδα, δεν το σηκώνουν ακόμα οι κοινωνικές αντιλήψεις.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.

    Το light το ορίζω έχοντας κάποια GΒ από το site. Να ψάξω στους σκληρούς να τα βρω και στη διάθεσή σου.

    Δεν κατηγόρησα για πορνογραφία - για την αισθητική μίλησα, όπως και ο underherfeet, η llazouli, η alnair. Υπεράσπιση της αισθητικής όντως δεν είδα άμεσα, αλλά είδα αντίδραση σε ποστ που τόνιζαν το αισθητικό έλλειμμα.

    Όσο για το edit έχεις δίκιο. Θα συμμετείχα στο φαγητό. Το έχω ήδη κάνει άλλωστε. Ειδικά αν η/ο σεφ είναι ταλαντούχα, όλα τα επιχειρήματά μου κάμπτονται.
     
  7. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Θα ήμουν ευγνώμων ειλικρινά αν κάποιος μου εξηγούσε γιατί "κάτι τέτοιο" μπορεί να συζητιέται/προτείνεται/αναλύεται/αποδομείται/εμπλουτίζεται/πορώνει/ξενερώνει "στην Ελλάδα", αλλά είναι αδύνατο "να γίνει" "στην Ελλάδα".
    Ο μόνος λόγος που δεν θα συμμετείχα είναι ότι είμαι μοναχοφάης (όχι στο φαϊ), αλλά "συμπαρίσταμαι και χαιρετίζω".
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.

    MasterPerris, η σκέψη σου έχει ένα βασικότατο λάθος: Κάθε άλλο παρά "αμέσως", βγάζω συμπεράσματα. Όπως εσύ ο ίδιος έχεις πει παραπάνω από μιά φορά, στο φόρουμ είμαι πανταχού και πάντα παρών. Και όπως θα φαντάζεσαι (κι αν δεν το φαντάζεσαι σε πληροφορώ εγώ), διαβάζω τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, με ελάχιστες εξαιρέσεις... Όταν βγάζω ένα συμπέρασμα λοιπόν, να ξέρεις πως το έχω μελετήσει το πράγμα, και πολύ καλά μάλιστα. Ποτέ δεν κρίνω "αμέσως", ή από ένα - δυό ποστάκια μόνο. Όταν όμως έχω διαβάσει καμμιά χιλιάδα και βάλε ποστς ενός ατόμου, θεωρώ ότι δικαιούμαι και άποψή να έχω και σε συμπεράσματα να καταλήξω...

    Όσο γιά το εάν είναι σωστό να ανακοινώνω αυτά τα συμπεράσματα δημόσια, θα σου πω πως εγώ θα κρίνω το εάν και πότε είναι σκόπιμο να το κάνω. Εφ' όσον αυτό που κάνω δεν αντιβαίνει στους κανονισμούς του φόρουμ θα κάνω κάθε φορά αυτό που εγώ θεωρώ σωστό, και δεν μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα το εύσχημον ή μη, του πράγματος. Άσε δηλαδή, που πολλές φορές η προσπάθεια κάποιου -όσο αντέξει τέλος πάντων να προσπαθεί- να μην οξύνει τα πράγματα και να είναι κατά το δυνατόν ευγενής, εκλαμβάνεται ως αδυναμία.

    Τώρα γιά τα υπόλοιπα, γιά το ότι δηλαδή "ο καθένας έχει το δικό του ξεχωριστό τρόπο γιά να εκφράζει το στάτους του", και γιά το κατά πόσο τα "γατουλιάσματα" γιά τα οποία μίλησες μπορεί να αποτελούν στοιχείο υποτακτικότητος και γενικά γιά το πόσο "λάστιχο" είναι ή μπορεί να γίνει το bdsm, οι απόψεις μου είναι πιστεύω γνωστές, να μην τα ξαναλέω, άλλωστε και δω, λίγο παραπάνω, μέσες-άκρες τα ξανάγραψα... Η δική σου άποψη όμως αλήθεια, ποιά είναι; Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα ορισμό του τί είναι υποτακτικότητα σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη; Αν θέλεις να το κάνεις εδώ δεν έχω πρόβλημα, αλλοιώς αν θες άνοιξε ένα καινούριο νήμα, να το συζητήσουμε.

    Γιά μένα πάντως όλα τα πράγματα, όσο κι αν τα τραβάει και τα τεντώνει ο καθείς από τη μιά ή απ' την άλλη γιά να τα προσαρμόσει με τα γούστα του, έχουν τελικά κάποια όρια που δεν πάνε παραπέρα... Αν δηλαδή σε σένα Πέρρη ερχόταν κάποια κι έλεγε πως αυτό που την ευχαριστεί στο bdsm είναι ν' αρπάζει τ' αρχίδια του "Κυρίου" της και να τα στρίβει, και την ώρα που εκείνος ουρλιάζει από τον πόνο εκείνη να του λέει "σας αρέσει Κύριε;", και πιστεύει πως αυτό το "Σας" και το "Κύριε" την κάνουν υποτακτική, εσύ θα συμφωνούσες; Ή αν κάποιος δήλωνε πως είναι μέγας bondage Master γιά παράδειγμα κι εσύ ήσουν σίγουρος πως το μόνο που ξέρει να δένει είναι η γραβάτα του, θα έλεγες πάλι πως "ο καθένας εκφράζει το στάτους του με το δικό του ξεχωριστό τρόπο, άρα μπορεί να είναι κι έτσι;".

    Υποτίθεται πως είμαστε εδώ, εκτός των άλλων, γιά να μαθαίνουμε και κάτι. Καταλαβαίνω πως είναι εξαιρετικά δύσκολο γιά κάποιους, να μάθουν τον εαυτό τους. Ας φροντίσουν λοιπόν τουλάχιστον, να μάθουν τις έννοιες κάποιων λέξεων...




    Δεν επιχείρησα κανένα ψυχογράφημα. Και ακριβώς, με τα γραφόμενά σου ασχολήθηκα, και από αυτά κρίνω και συμπεραίνω ό,τι συμπεραίνω. Επίσης, δεν άσκησα καμμία κριτική στο πρόσωπό σου. Στις απόψεις σου άσκησα κριτική.

    Θα είχα ασκήσει κριτική στο πρόσωπό σου, αν είχα πει "δεν είσαι καλή υποτακτική" (ή, π.χ., "δεν είσαι καλό κορίτσι", "δεν είσαι καλή Χριστιανή" κλπ). Το "δεν είσαι υποτακτική" δεν αποτελεί κριτική, όπως φυσικά δεν αποτελεί και ψυχογράφημα, μιά και μόνο από τα γραφόμενά σου προκύπτει ως συμπέρασμα. Αποτελεί απλή διαπίστωση.


    Οφείλω να πω πάντως, πως πιθανώς δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποια πράγματα σωστά. Θα μπορούσες λοιπόν κι εσύ -το ίδιο που ζήτησα κι από τον Πέρρη- να μας δώσεις έναν ορισμό γιά την υποτακτικότητα, σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη; Αν προκύψουν νέα στοιχεία μπορεί -γιατί όχι;- ν' αλλάξω γνώμη, εφ' όσον διαπιστώσω πως είχα άδικο...



     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Το ποιος νιώθει υποτακτικά και το ποιος δεν νιώθει, καθώς και το πως εκφράζει την υποτακτικότητα αυτή, είναι είναι κάτι που δεν αφορά τρίτους. Όταν ακούω κάποιον να λέει πως εσύ είσαι ή δεν είσαι υποτακτικός μάλλον βιασύνη ή απειρία μου δείχνει, παρά ότι άλλο. Προσωπικά αν κάποιος άγνωστος μου ασκούσε κριτική και μου έλεγε "Δεν είσαι Dominant" μάλλον θα γέλαγα μαζί του, παρά θα του εξηγούσα γιατί πιστεύω πως είμαι Dominant.
     
  10. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.

    Οι μάσκες κατέχουν μια θέση,στη λίστα των φετιχ μου. Αυτό από μόνο του,δεν αρκεί,για να το "κυνηγήσω" λίγο παραπάνω;  
    Έχω την αίσθηση,πως αν η ατμόσφαιρα είναι κατάλληλη,τα παιχνίδια με μάσκες προσθέτουν μια έξτρα νότα μυστηρίου.. Τις βρίσκω άκρως ερεθιστικές,ειδικά όταν φοριούνται από τους υποτακτικούς.

    Είναι απαραίτητη η οικειότητα μεταξύ όλων,γιατί έτσι μου αρέσει! So simple!  
    Άλλωστε,ποτέ μου δεν ακολουθούσα τις προσταγές της μόδας,σε οποιονδήποτε τομέα. 

    Τώρα για το δεύτερο σκέλος,περί θέλησης των υποτακτικών να κυριαρχηθούν ή να χρησιμοποιηθούν από κάποιον άγνωστο,δεν μπορώ να σας απαντήσω. Εγώ perv είμαι και σαν perv θα μπορούσα να παρευρεθώ στο "δείπνο"..  
    Σας ευχαριστώ για το άσμα,αλλά είστε λίγο υπερβολικός!  

    Αν εσείς σκοπεύατε όλη τη βραδυά να μου στέκεστε με την τσιγαρούκλα στο χέρι και πάφα πούφα όλη την ώρα,ε τότε ναι.. ο εγκλεισμός σας στο καπνιστήριο,θα ήταν το ιδανικότερον!  

    (Mα καλά..άλλα πράγματα δεν μπορείτε να κάνετε με τα χέρια σας;   )
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.


    Γι' αυτό φίλε μου αποδέχθηκα κι εγώ πως μπορεί να πέφτω κι έξω, μη κατανοώντας κάποια πράγματα...
    Στο χέρι σου λοιπόν θα ήταν να επιλέξεις (εάν εγώ ας πούμε, έλεγα σε σένα "δεν είσαι Dominant") μεταξύ του εάν θα μου εξηγούσες γιά να μπορέσω να δω τα πράγματα κι από τη δική σου οπτική και να μη βγάζω λάθος συμπεράσματα, ή του εάν θα με άφηνες στο σκοτάδι μου, και τα εσφαλμένα συμπεράσματά μου.

    Εγώ δηλώνω πρόθυμος να συζητήσω οτιδήποτε, να προσπαθήσω να δω τα πράγματα από οποιαδήποτε οπτική γωνία μου υποδείξει κάποιος και την οποία πιθανώς δεν τη φαντάζομαι, να πεισθώ και να αποδεχθώ ότι δίκιο έχει κι εκείνος σύμφωνα με τη δική του θεώρηση των πραγμάτων, ή ακόμη και το ότι όλο το δίκιο το έχει εκείνος, κι εγώ όλο το άδικο. Το να στηλώνει όμως κάποιος τα πόδια του πεισματικά στη γη και να λέει απλώς "εγώ είμαι αυτό που λέω που είμαι, και σ' όποιον αρέσει" ούτε να καταλάβω με βοηθάει, ούτε το καταλαβαίνω σαν πρακτική, ιδίως από κάποιον που η γενική του στάση είναι τόσο έξω από τις "mainstream" αντιλήψεις, που είναι μοιραίο να δημιουργούνται -τουλάχιστον- απορίες...



     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    +1