Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος El_Gato, στις 13 Ιουλίου 2008.

  1. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Να διευκρινίσω ότι ο τίτλος του νήματος είναι προβληματικός. Θα βοηθούσε αν κοιτούσες τα posts #104-108. Θα πω και θα ξαναπώ ότι όταν βάφομαι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ. Το κάνω σαν ο ΕΑΥΤΟΣ μου ο οποίος καλώς ή κακώς είναι ΑΝΔΡΑΣ. Όπως και παρομοίως όταν φοράω ότι επιλέγω να φοράω.

    Το ζήτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι: Ο άνδρας που θα βάψει τα μάτια του ή θα φορέσει δίχτυ, αυτομάτως χάνει την ανδρική του ταυτότητα ή απλώς κάνει μία αισθητική επιλογή, η οποία σε άλλους/ες θα αρέσει και σε άλλους/ες δεν θα αρέσει?

    Περιμένω και εγώ απαντήσεις και απόψεις πάνω σε αυτό.
     
  2. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Λιγα με τα φτερα μου.......οριστε μας!!!!!!
    Εσυ χλωμο προσωπο που δεν γουσταρεις αμερικανους....να σωπασεις,διαφορετικα εμεις οι american ερυθροδερμοι θα σου παρουμε το σκαλπ!!!!!!!  
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Η δική μου διαφωνία έγκειται στο ότι η υπερβολική ενασχόληση με την εξωτερική εμφάνιση βάσει καλλυντικών και ενδυμάτων που «τονίζουν συγκεκριμένα σημεία» του σώματος, δε συνιστά ανδροπρέπεια.
    Άνδρας μπορεί να παραμείνει κάποιος ό,τι κι αν φορέσει. Ανδροπρεπής όχι.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φε

    Άμα σου αρέσει ,τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;

    Γιατί όμως το ρωτάς;
    Και γιατί παθιάζεσαι με αυτό;
     
  5. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπέ

    Έλα μου ντε; Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ ώρες, ώρες!!! 

    Αν με ενδιέφερε θα έκανα ότι έλεγε ο ένας και ο άλλος. Υπάρχει μία σοφή παροιμία για τον βάτραχο που έφτασε στην κορυφή γιατί ήταν κουφός!!! Μάλλον το βρίσκω διασκεδαστικό να ακούω απόψεις!!!

    1) Ποιά είναι αυτά τα σημεία που τονίζουν την ανδροπέπεια και ποιά είναι αυτά που δεν την συνιστούν, κατά την άποψη σου;

    2) Με ποιό κριτήριο ορίζεις την ανδροπρέπεια; Διότι αυτός ο ορισμός διαφέρει από κοινωνία σε κοινωνία, από εποχή σε εποχή, από κοινωνικό στρώμα σε κοινωνικό στρώμα, από θρησκεία σε θρησκεία, από φιλοσοφία σε φιλοσοφία, από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μάλλον τα κριτήρια είναι υποκειμενικά. Αντίθετα ο ορισμός του άνδρα με βάση την βιολογία είναι αντικείμενικός. Αλλά και πάλι από βιολογικής άποψης, αποτελεί ερώτημα γιατί ο άνδρας έχει ρώγες, παρότι δεν του χρειάζονται.

    Η Tropical Storm στο post #105, του παρόντος thread, έκθεσε την πραγματικότητα σε μία εκ διαμέτρου αντίθετη κατάσταση. Κάνω copy - paste:

    Αλλο το "metrosexual". Πιστευω πως οι περισσοτεροι Ελληνες, αλλα και γενικα οι Ευρωπαιοι ανδρες θα χαρακτηριζονταν metrosexuals απο τους βορειοαμερικανους και ισως αγγλους, απλως γιατι οι metrosexuals εχουν γουστο στο ντυσιμο, φροντιζουν την εμφανιση τους και περιποιουνται τον εαυτο τους, πραγματα που στην βορεια αμερικη θεωρουνται χαρακτηριστικα gay. Το ντυσιμο τους δεν ειναι γυναικειο. Στην βορεια αμερικη οι περισσοτεροι straight ανδρες δεν φροντιζουν καθολου τον εαυτο τους και αν δεν τους ντυνει γυναικα κυκλοφορουν σε αθλια κατασταση.

    Αν τα γραφόμενα της είναι πραγματικά, αμερικανία αποτελεί το να μην ασχολούμαστε με την εμφάνιση μας!!!
     
    Last edited: 20 Οκτωβρίου 2008
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι

    το δε ποιντ δεν ειναι το ονομα...
    ειναι η κενότητα της όλης οπτικης δηλ.. ενας ανθρωπος (ασχετως φύλου) που ασχολειται με τόση εμμονη με την εμφάνιση του κ με το πως οι άλλοι θα εισπράξουν την εικόνα του..

    Έβαλα παντελονι(φουστα) μπλε. μισο να σας πω γιατι κ τι σημαινει..
    εβαλα σιθρου μπλουζακι οχι παραμενω αντρας ενα λεπτο να σας το εξηγησω..

    Με την εικονα τους τόσο πολυ ασχολουνται κάτι ξάνθα μπαρμπι κοριτσάκια που τα ρωτάνε στις ειδησεις τι ειναι κραχ κ απαντανε χμμμμ νεο μπουζουξίδικο???
    αντιστοιχα κ κατι ξανθα μπαρμπι αγορακια με παρομοιες απαντησεις..

    Ντυσου οπως θελεις.. γιατι πρεπει να εξηγεις κ να επιζητας να κατανοησουν κ οι αλλοι αυτο που εσενα σ αρεσει?

    Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο..
     
  7. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, εί

    Μην ασχολεισε τότε. Μην εξηγείς γιατί δεν ασχολεισε και δεν χρειάζεται
    να προσβάλεις τον άλλο με τέτοιου είδους παρομοιώσεις



    Να σου εξηγήσω εγώ. Ίσως επειδή απλά συζητά?

    Ο άνθρωπος έχει βάλει ένα θέμα για συζήτηση. Αυτό το «ντύσου όπως θέλεις»
    Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει σε ένα συζητητηριο η το άλλο…»Γιατί
    προσπαθείς να μας πείσεις….?» Όποιου δεν του αρέσει η συζήτηση δεν είναι
    απαραίτητο να συμμετέχει και ούτε είναι απαραίτητο να κοινοποιεί στους άλλους
    οτι δεν συμμετέχει. Επίσης δεν είναι σωστό κατά την γνώμη μου στο ένα ποστ
    να απαντά και στο άλλο να λέει «δε με ενδιαφέρει…κάνε ότι θέλεις»
    Φυσικά και ότι θέλει θα κάνει αλλά σε ένα συζητητηριο η συζήτηση γίνετε
    για την συζήτηση. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Δεν συνεδριάζουμε ούτε για να
    βρούμε το σωστό ούτε για να πάρουμε αποφάσεις για κάποιο θέμα
    Κι’ άλλα μέλη έχουν εμμονές με διάφορα θέματα αλλά ουδέποτε πήραν
    τέτοιες απαντήσεις
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι

    Άλλο crossdressing και άλλο fashion victim..Μη μπλεκόμαστε και

    (γενικά απευθύνομαι)

    Που το κακό στην προσεγμένη εμφάνιση;Άλλο να έχεις μόνο σημείο προβολής το ντύσιμο σου(που στο κάτω κάτω της γραφής σαν αντιμετώπιση χρειάζεται κατανόηση και συμπάθεια και όχι απόρριψη γιατί μιλάμε για ουσιαστικές ελλείψεις) και άλλο να θες να είσαι προσεγμένος.Η γκαρνταρόμπα μου συνολικά ψιλοκοστίζει και γενικά διαθέτω χρήματα γι΄αυτήν.Αρνούμαι να χαρακτηριστώ ως fashion κενό άτομο. Και κυρίως το θεωρώ ειδικά σε αυτό το χώρο υποκρισία ,όταν πολλά μέλη δαπανούν χρήματα για στολές,leathers,εξοπλισμούς,toys και δε συμμαζευεται..Αν δηλαδή κάποιος πχ ρίχνει όλα του τα λεφτά στο αμάξι του είναι ok, και αν τα ρίχνει στην εμφάνιση του είναι μίζερος;
    Αν κάποιος BDSMας έχει σηκώσει όλα τα παρελκόμενα και γυαλιστερά της Γερμανίας και της Ολλανδίας είναι αρχηγός και αν κάποιος έχει σηκώσει τη Dolce&Gabbana είναι ..οτιδήποτε anyway?

    Προσωπικά είμαι λάτρης της όποιας ομορφιάς και εξωτερικής πρωτίστως ακόμα και αν αυτή επιβάλλεται απ΄το σύστημα!




    Ψηφίζω Dolce!!!


    (και μη με πολυπροκαλείτε γιατί θα κάνω το thread μπουτίκ και το φόρουμ Ερμού-20mb έχω ακόμα!!!!)
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι

    +10 (στο χρωσταω το ρεπ οταν ριξω σε 10-15 γυρω γυρω).

    ΥΓ. Η επιμονή του el Gato είναι απίστευτη. Ο Lost boy δεν πιανει φράγκο μπροστά του.
     
  10. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, εί

    Έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση αυτή ο βλάκας είναι αυτός
    που ρωτά τα «ξανθά κοριτσάκια και αγορακια» για το κραχ
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    Νομίζω ότι όλοι σας "μαλλώνετε" άδικα και το λάθος είναι του El_Gato που χρησιμοποίησε λάθος όρους εν αγνοία του εξαρχής.

    Ερώτηση προς τον El_Gato:

    Έχω καταλάβει σε τί αναφέρεσαι και πώς εννοείς το συγκεκριμένο "crossdressing".
    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θεωρείς "ανδροπρεπές φετίχ" και το crossdressing όπου κάποιος φοράει π.χ. σατέν ρομπίτσα ροζ με δαντέλα στα μανίκια, ζαρτιέρες, string με καρδούλες και πεταλουδίτσες, παντοφλίτσες ψηλοτάκουνες (αυτές με την φουντίτσα από φτερά στο πάνω μέρος), περούκα με μακριά μαλλιά και full makeup; (Άτομο δηλαδή που ενώ είναι άντρας προσπαθεί να εξομοιωθεί εμφανισιακά με γυναίκα, εξού και οι "υπερβολές" στην όλη εικόνα).
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Ου κίνκυσα!!!!