Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος El_Gato, στις 13 Ιουλίου 2008.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Βρε Mind Master! Τι δύναμη επιρροής έχεις!!!! Οφείλεις όμως να συγκρατήσεις τους ακόλουθους σου γιατί διολισθαίνουν σε άκρως στερεοτυπικά κλισέ, που ασφαλώς δε σε εκφράζουν.

    Ζιζελ, περα από κάθε διάθεση χιούμορ. Καλώς κάνεις αυτό που θέλεις και νιώθεις όπως νιώθεις. Είναι εμφανές πως προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις το ιδεολογικό σου υπόβαθρο για να στηρίξεις τις επιλογές σου, αλλά γίνεται εκνευριστική η αντιστροφή που επιχειρείς, να ζητάς δηλ. να ξαναδούμε την ιστορία της σκέψης με όρους cross dressing ή τo cross dressing ως φιλοσοφική στάση ζωής. Θα ήταν απλούστερο, ειλικρινέστερο και αποτελεσματικότερο να αποδεχτείς πρώτος τις επιθυμίες σου χωρίς την ανάγκη γενικευμένων ιδεολογημάτων και να μας πεις απλά, πως «είμαι cross dresser και νιώθω άντρας». Εχω την εντύπωση πως η συντριπτικότατη πλειοψηφία των όσων έγραψαν δε θα σχολίαζε αρνητικά ή θα αμφισβητούσε μια τέτοια δήλωση.

    Τέλος από μένα για το θέμα.
     
    Last edited: 17 Ιουλίου 2008
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    G_E, δεν χρειάζεται πιστεύω, να σου θυμίσω την παλιά κινέζικη παροιμία:

     

    Μεταφράζω, γιά όσους δεν είναι απολύτως εξοικειωμένοι ( ακόμη, στην οδό Αθηνάς δεν κατεβαίνετε γιά ψώνια; ) με την Κινεζική:

    "Αν καθισεις υπομονετικα στην οχθη του ποταμου, καποια στιγμη θα περασει απο μπροστα σου το πτωμα του εχθρου σου".

    (Μεταφορικά μιλούμε βεβαίως, δεν υπάρχει "εχθρός" εδώ...).

    Επί τη ευκαιρία, μιά και κάπου μίλησες γιά την εμπορευματοποίηση της "επανάστασης" (όχι μ' αυτές τις λέξεις), όποιος ομιλεί την Αγγλική, μπορεί να ρίξει μιά ματιά στο κατωτέρω link. Ίσως το βρει ενδιαφέρον και σχετικό:

    http://stylebites.blogspot.com/2007/02/men-in-heels-next-big-thing.html
     
  3. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Όσον αφορά την δική μου προσωπική περίπτωση: Ξεκίνησα από μια gender bender αισθητική, χωρίς να λαμβάνω υπόψη τα συγκεκριμένα ενδύματα είναι καταγεγραμμένα στο κοινωνικό υποσυνείδητο ως γυναικεία. Π.χ. πολλές φορές όταν πήγαινα σε ένα κατάστημα ρούχων ασυναίσθητα επέλεγα γυναικεία ρούχα και λάμβανα την απάντηση από τις πωλήτριες "Ξέρεται κύριε αυτά είναι γυναικεία!". Οπότε δεν έχουμε να κάνουμε με μία προσωπική μου τάση να "ντυθώ γυναίκα" αλλά για μία αισθητική προτίμηση.

    Φορώντας κάποια από αυτά τα ενδύματα, μπορώ να πω, ότι μου αυξήθηκε η ερωτική επιθυμία, όχι λόγο της ιδέας ότι θηλυκοποιούμαι, αλλά λόγο ότι κάποια από αυτά τα ενδύματα δημιουργούν μία σέξι - αισθησιακή ατμόσφαιρα.

    Από αρκετούς ανθρώπους δέχτηκα σχόλια περί θηλυκοποίησης μου, με αποτέλεσμα να αρχίσω να σκέφτομαι μήπως έχω τρανσεξουαλικές τάσεις. Δοκίμασα αυτό που χαρακτηρίζεις κλασσικό crossdressing. Μετά από μερικούς μήνες πειραματισμού κατέληξα στο ότι το "κλασσικό crossdressing" δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου και επέστρεψα στο gender bender.

    Υπό την στενή έννοια του όρου και της , εσύ και η Sm Art Lady, έχετε δίκαιο. Όμως η πλειοψηφία του κόσμου και των συνομιλητών δεν έχει τις εξειδικευμένες γνώσεις που έχετε για να μπορεί να διακρίνει τις διαφορές. Από την προσωπική μου εμπειρία και το gender bender έχει παρόμοια κοινωνική αντιμετώπιση με αυτή του crosssdressing. Επιπροσθέτως, αυτό που θέλω να αναδείξω μέσα από το κείμενο και τα σχόλια μου, περιλαμβάνει γενικότερα την transgender συμπεριφορά, το ζήτημα των φύλων και την φιλοσοφία που διέπει αυτά τα ζητήματα και την ανθρώπινη σεξουαλικότητα.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Zizel_X επίτρεψέ μου την παρακάτω αφιέρωση:
    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    "We 're sorry, this video is no longer available".

     

    Εάν υπάρχει εδώ κάποιο υπονοούμενο, δεν το πιάνω...
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    MindMaster αντίγραψε το σύνδεσμο σε ένα νέο παράθυρο Internet Explorer.
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Καλε βγηκε ενα σκυλι καλντεριμιτζού τυπου κοκοτέ!!!!!!!!!!!!  
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπέ

    Βρε ζώον (με την καλή έννοια)   , όχι αυτό το λινκ που έχω στην υπογραφή μου,
    το άλλο, του Youtube, εννοεί η Syrah...      



    Syrah, ωραίο. Τύφλα να 'χει ο Δάκης...  
     
  9. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Όταν μιλάω για μονισμό, δεν μιλάω για κατάργηση των φύλων. Ακόμη και αν γινότανε θα ήτανε πολύ ανιαρό! Ο μονισμός ως φιλοσοφική έννοια, συνίσταται στην κατάργηση της αντίληψης ότι τα φύλα είναι δύο εντελώς διαφορετικοί κόσμοι μεταξύ τους. Στην αντίληψη ότι μέσα στο αρσενικό υπάρχει μία σταγόνα θηλυκό, και αντίστροφα, η οποία όχι μόνο δεν ακυρώνει το είναι του αλλά το επιβεβαιώνει!!!

    Για κάθε κανόνα υπάρχει μία εξαίρεση.
    Η εξαίρεση δεν αναιρεί τον κανόνα, αλλά τον επιβεβαιώνει.

    Μέσα σε κάθε άνδρα υπάρχει μία γυναίκα.
    Αυτή η γυναίκα δεν αναιρεί τον άνδρα, αλλά τον επιβεβαιώνει!!!

    Και αντιστρόφως!!!

    Βέβαια, εξίσου προβληματικό θα μπορούσε να είναι, το να κολλήσουμε με την εξαίρεση και όχι με τον κανόνα!!!

    Αυτό εν συντομία θέλω να πω!!!
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Πριν από το από πάνω post, υπήρχε νωρίτερα ένα άλλο post. Πού πήγε;  
     
  11. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Re: Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Σβήστηκε από την συντακτική ομάδα, καθώς θεωρήθηκε επίθεση εναντίον σου. Δεν μου γνωστοποιήθηκε αν σβήστηκε ύστερα από δική σου παραίνεση ή από κάπου αλλού. Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της πλήρης ελευθερίας λεκτικής έκφρασης και για αυτό δεν ζήτησα να σβηστούν τα δικά σου, παρότι ήταν προσωπική επίθεση σε εμένα. Μίας και είμαστε φιλοξενούμενοι σε αυτό το site και δεν καθορίζουμε εμείς τα όρια, θα σου ζητούσα να γράφεις ότι θέλεις, αρκεί να μην έχουνε το στοιχείο της αναφοράς σε εμένα. Σε αυτή την περίπτωση, ενδέχεται να ζητήσω το σβήσιμο για να παίξουμε με ίσους όρους.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Το crossdressing δεν είναι θηλυκοποίηση, είναι ανδροπρεπές φετίχ!!!

    Εγώ δεν ζήτησα φυσικά κανένα σβήσιμο, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω, και δεν θα το κάνω ποτέ.
    Αντιθέτως, λυπάμαι που δεν έμεινε το μήνυμά σου, κι έτσι δεν θα έχω την ευκαιρία να απαντήσω και επ' αυτού,
    όπως θα απαντήσω και επί των όσων άλλων "προσωπικών" έχεις γράψει εσύ γιά μένα (όπως επίσης και θα εκθέσω
    το τι ακριβώς πιστεύω εγώ γιά τη δική σου προσωπικότητα και ψυχοσύνθεση, όπως έχεις κάνει εσύ γιά τη δική μου), όταν θεωρήσω τη στιγμή κατάλληλη.
    Όταν έλθει εκείνη η στιγμή, αν το team του forum κρίνει ότι πρέπει να τα σβήσει, ας τα σβήσει κι εκείνα.
    Εάν πάντως, εσύ ζητήσεις τη διαγραφή τους, να ξέρεις ότι δεν θα παίζουμε επί ίσοις όροις...

    Εδώ που τα λέμε, επειδή και εγώ είμαι υπέρ της απόλυτης ελευθερίας λόγου, μπορείς έαν θέλεις να μου στείλεις το μήνυμα, αν το κράτησες, σε pm
    γιά να το ποστάρω εγώ. Πιθανώς, εάν φανεί έτσι, ότι έμπρακτα αποδέχομαι το μήνυμά σου ως μη υβριστικό (και πράγματι, θεωρώ ότι μακράν απέχει
    η ειρωνία και ο οξύς τόνος από τα βρισίδια), να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας, η οποία, ασχέτως του εάν δεν μπορεί να θεωρηθεί φιλική,
    προφανώς αμφότεροι πιστεύουμε ότι δεν ολοκληρώθηκε.