Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τρανσεξουαλ & γυναικες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος capeaway, στις 19 Αυγούστου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Μιρέλλα η ζωή των παιδιών στα ιδρύματα δεν είναι προτιμότερη από εκείνη σε οικογένειες, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων (εξαιρούνται λ.γ. περιπτώσεις όπου είναι θύματα βιασμού ή άλλου είδους σωματικής ή ψυχικής κακοποίησης κ.α.). Τόσο οι υποψήφιοι γονείς, όσο και η πολιτεία αξιολογούν υποχονδριακά (σε βαθμό πουριτανισμού) το κατά πόσο μία οικογένεια δέον είναι όπως υιοθετήσει παιδιά. Ο πουριτανισμός έγκειται ασφαλώς στο ότι οι γονείς που δύνανται να τεκνοποιήσουν δεν υπόκεινται σε κανενός είδους έλεγχο, ώστε να εξασφαλιστεί ότι εκπληρώνουν τα απαιτούμενα κοινωνικά, ψυχικά, οικονομικά κ.α. κριτήρια ώστε να τεκνοποιήσουν (πώς άλλωστε προκύπτουν τόσα "ορφανά"  και η κοινωνική μέριμνα ενεργοποιείται επιλεκτικά, προσδίδοντας φαρισαϊκό χαρακτήρα στις μαραθώνιες γραφειοκρατικές διαδικασίες που απαιτούνται για να ολοκληρωθεί μία υιοθεσία.

    Για να υιοθετήσεις λοιπόν ένα παιδί (όπως και για να τεκνοποιήσεις) δεν οφείλεις (ούτε νομικά μα ούτε και ηθικά) να έχεις μία ακηλίδωτη οικογένεια (δεν υπάρχουν άμεμπτες οικογένειες, γιατί δεν υπάρχουν απολύτως ανεπίληπτοι άνθρωποι για να τις απαρτίσουν) και το τί συνιστά παθογένεια εντός μίας κοινωνικής δομής θα πρέπει να αξιολογείται με πνεύμα νηφάλιο και συντηρητικό και πάντα συνυπολογίζοντας πως το βέλτιστο ορίζεται συναρτήσει του χειρότερου και όχι κατ' απόλυτο τρόπο. Επίσης ό,τι συνιστά κατά την ευρεία έννοια παθογένεια, δεν καθιστά την ύπαρξη μίας κοινωνικής ομάδας (ή την εισχώρηση νέων μελών σε αυτή) απαγορευτική.

    Για παράδειγμα, το παιδί που θα υιοθετήσει η δική σου οικογένεια θα πληγωθεί επειδή θα συνειδητοποιήσει ότι η μητέρα του αποκλίνει από τα παραδοσιακά πρότυπα γυναίκας, το παιδί που θα υιοθετήσει η δική μου οικογένεια θα πληγωθεί επειδή θα βρεθεί υποκείμενο σε αυταρχικά καθεστώτα, το παιδί που θα υιοθετησει κάποια άλλη οικογένεια θα πληγωθεί ενδεχομένως επειδή ο πατέρας του θα είναι αδιάφορος και φλεγματικός. Τίποτα όμως από τα παραπάνω δεν είναι προτιμότερο από το να μεγαλώσει στα αζήτητα.

    Σε αντίθεση με τους προλαλίσαντες διαφωνώ κάθετα μαζί σου, και δικαιολογώ τη θέση σου μόνο στην περίπτωση που αγνοείς τις συνθήκες διαβίωσης των παιδιών στα ορφανοτροφεία.
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Μιρελλα σε θαυμαζω!!!  
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Για μία ακόμη φορά επιβεβαιώνεις την γνώμη μου για σένα.  
    Σέβομαι αυτό που λες και καταλαβαίνω και το γιατί το λες, αλλά κάτι μου λέει ότι εσύ θα γινόσουν πολύ πιο καλή μητέρα από μερικές άλλες που έχουν απλά τη βιολογική ικανότητα για αναπαραγωγή και πολύ λίγα περαιτέρω.
    Η κακία των ανθρώπων δεν έχει όρια. Πληγώνουν τα παιδιά λέγοντας τους ένα σωρό για τις μητέρες τους, από το ότι δεν κάθαρίζουν καλά το πάνω μέρος της βιβλιοθήκης εως ότι έχουν γκόμενο και κερατώνουν τον μπαμπά. Και μένα η γιαγιά μου (μαμά του μπαμπά μου) επειδή δεν χώνευε τη μαμά μου, θεώρησε σωστό να μου πει όταν ήμουν 6 χρονών ότι η μαμά μου ήταν έγκυος με μένα πριν παντρευτεί τον μπαμπά. Το είπε δε με τέτοια αποδοκιμασία λες και ήταν η χειρότερη του κόσμου (παρόλο που ήταν αρραβωνιασμένη όταν έμεινε έγκυος). Άρα και παιδιά να μπορούσες να κάνεις ή να υιοθετήσεις χωρίς "φόβο και πάθος" να είσαι σίγουρη πως αν κάποιος το ήθελε πάλι κάτι θα έβρισκε να πει.
    Να αλλάξουμε το τί είμαστε εκ γεννετής δεν το μπορούμε. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε όμως (αρκεί να το θέλουμε) είναι να τιμάμε την έννοια "άνθρωπος" όσο ζούμε.

    Όσον αφορά την ερώτηση του νήματος... Δεν με ελκύουν ερωτικά οι trans, παρόλο που μου αρέσει το σεξ με τις γυναίκες. Κάτι που διάβασα περί ζήλειας κ.τ.λ., προσωπικά δεν ζηλεύω κανέναν, ούτε γυναίκες, ούτε trans, ούτε άντρες αλλά, από εμπειρία, αρκετές trans ζηλεύουν τις γυναίκες, ίσως επειδή είναι σε original μορφή αυτό που εκείνες προσπαθούν να γίνουν και που ξέρουν ότι δεν θα καταφέρουν ποτέ πλήρως.

    Ερώτηση για όσες είπαν ότι τις ελκύουν οι trans: Πώς ακριβώς σας ελκύουν; Τί είναι αυτό που σας ελκύει; Και όσες είστε heterosexual, γιατί δεν θα πηγαίνατε με γυναίκα αλλά θα πηγαίνατε με trans;
     
  4. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    και δικη μου απορία επίσης  
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Μα γλυκουλια μου ειναι πολυ-πολυ απλο!!!!
    Και να γιατι : Δυο γυναικες πηγαινουν μεταξυ τους και υποθετω πως καποια απο τις 2 θα πρεπει να παιξει ενεργητικο ρολο.
    Η επαφη με μια τρανς εξασφαλιζει το λεγομενο 2 σε 1.
    Εχουν δηλαδη την επαφη με μια γυναικα που το οργανο που χρησιμοποιει ειναι φυσικο και οχι απο συνθετικο!
    Και εδω μπορειτε να γελασετε διοτι, ΔΕΝ μπορω ουτε κι εγω να παω στο κρεββατι με μια τρανς!!!!!!!!!!!
    Ομως η δικη μου περιπτωση ειναι εντελως ξεχωριστη.
    Εχω εναν πολυπλοκο ψυχικο κοσμο!
    Και ιδου!
    Στην ζωη μου εκανα 2 σοβαρους δεσμους.
    Και τα 2 αυτα αγορια με παρουσιασαν στους γονεις τους, του πρωτου μαλιστα με φιλοξενησαν για αρκετα καλοκαιρια.
    Με λατρεψαν μην γνωριζοντας φυσικα τι ειμαι. Μια κοπελλα εβλεπαν.
    Ομως καθε φορα που βρισκομουν μονη δακρυζα, και ξερετε γιατι?????
    Ενοιωθα πως τους κοροιδευα και ας μη το ηξεραν! ΔΕΝ ημουν ησυχη με την συνειδηση μου και δεν το αντεχα αυτο! 
    Denoness γλυκεια μου οσον αφορα της ετεροφυλοφιλικες γυναικες ασφαλως και θα πηγαιναν πιο ευκολα με τρανς.
    ΓΙΑΤΙ???????? Μα ειναι απλο!
    Μια τρανς ειναι βιολογικα αγορι και αυτο "κρυβει" την πιθανη ενοχη που μπορει να αισθανονται.
    Αναλογισου!!!!Η σεξουαλικη επαφη αναμεσα σε μια γυναικα και μια τρανς ειναι κατα βαθος, μια ετεροφυλοφιλικη σχεση!!!!

    Εχεις απολυτο δικιο, εκεινο ομως που με τρομαζει ΔΕΝ ειναι ο εαυτος μου αλλα η κακια των αλλων!
    Γνωριζω τις συνθηκες διαβιωσης των παιδιων στα ιδρυματα, και τι δεν θα εδινα να ειχα παιδια μου ολα αυτα τα παιδια, αυτο που φοβαμαι ειναι το εξης:
    Aς πουμε οτι υιοθετω ενα τετοιο παιδακι, και ας υποθεσουμε πως εγω η ιδια του μιλω, και του λεω το τι ειμαι.
    Θα ξερω να του φερθω σωστα, θα ξερω ασφαλως να το προφυλαξω απο πολλους κινδυνους που περιμενουν εκει εξω, κατι που η συντηρητικες οικογενειες δεν γνωριζουν σωστα να κανουν.
    Ποιος ομως μου εγγυαται, πως αν καποιος κακοηθης βρεθει, και το αρχισει, "η μανα σου η ετσι, η μανα σου η αλλιως, κλπ, κλπ) δεν θα του δωσει την αιτια η να αυτοκτονησει, η και να εγκληματισει ακομη προκειμενου να υποστηριξει αυτην που το λατρεψε και το μεγαλωσε????
    Γιατι φυσικα σε μια τετοια ψυχικη επιθεση θα πρεπει να κλεινει τα αυτια του.
    Το θεμα ειναι ποσο και αν θα το αντεξει!!
    Και ξερεις ποιο ειναι το τραγικο????
    Οτι και εγω απο ενα τετοιο ιδρυμα υιοθετηθηκα!!!!
    Και απο το τροπο που μου φερθηκαν προτιμοτερο θα ηταν να με ειχαν αφησει στα αζητητα!!!!
     
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2008
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Θεωρω τον εαυτο μου ετεροφυλοφιλο κ οχι bi, αν κ ειχα ερωτικες επαφες με γυναικες κ λογικα θα εχω κ στο μελλον.
    Αυτο γινεται σε ωρες που θελω σεξ κ δεν εχω προχειρο αρσενικο κοντα μου.. (στην αναβροχια καλο κ το χαλαζι.. ενα πραγμα)
    Σε ότι αφορα τις τρανς.. η οπτική μου είναι.. οτι..αδυνατώ να ανακαλυψω ερωτισμό σε ενα σωμα που δεν συμφωνει με την ψυχη που φερει, σε τόσο βασικους τομεις ..
    Δεν ξέρω πως ακουγεται αυτό..
    Αποφευγω να χρησιμοποιω την λέξη φυση - ευκολα κ αυθαιρετα χρησιμοποειται ειδικα στο φορουμ αυτο- στην προκειμένη περιπτωση ομως θα την χρησιμοποιησω..
    Η φυση ως "μανα", ως γεννεση/δημιουργια..
    οι συνθηκες κ οι καταστασεις που θα διαμορφωσουν/οδηγησουν μια πληγωμενη να ψυχη τρωει τις σαρκες του σωματος της..
    Μου δινουν ως αποτέλεσμα μια πολυ προβληματικη ψυχολογια η οποια κατοικει σε ενα ταλαιπωρημενο σωμα το οποιο δεν αγαπα κ δεν σεβεται..
    Αυτο το σωμα κ την φερουσα σ αυτο ψυχη, εγω μπορω να το κανω κολητο/η μου φιλο, αδελφο/η στην ζωη μου.. αλλα ερωτικο παρτενερ μου.. ποτε..
     
    Last edited: 14 Ιανουαρίου 2008
  7. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Όταν λες "ψυχή" στο κομμάτι που τόνισα πιο πάνω, μιλάς για την "κατάσταση" του ατόμου κατά τη γέννησή του (βιολογία/ανατομία);
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Σε κάθε περίπτωση δεν δύνασαι ως μητέρα να αναχαιτίζεις επιθέσεις εναντίον των παιδιών σου, αλλά δύνασαι να τα ανατρέφεις καθιστώντας τα ικανά να θωρακίσουν τον εαυτό τους έναντι κάθε επικείμενης επίθεσης. Και αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα α) από τον τρόπο με τον οποίο τα απόκτησες και β) από το ποια και πόσα είναι τα ευάλωτα σημεία της οικογένειάς σου.
     
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Τρανσεξουαλ & γυναικες


    φυση-σωμα = βιολογια-ανατομία (δηλαδη το φύλο κατά την γέννηση με βάση τα βιολογικά γεννετικά χαρακτηριστικά του).

    ψυχη: Για τον Αριστοτέλη η ψυχή αντιστοιχεί στις ιδιότητες που έχει ένα ζωντανό ον (μορφή ή εντελέχεια), και όπως οι ιδιότητες ενός αντικειμένου οφείλουν την υπόστασή τους στο ίδιο το αντικείμενο, έτσι και η ψυχή οφείλει την υπόστασή της στο υλικό σώμα.

    Σύμφωνα με την δίκη μου οπτική.. οταν αυτα τα δυο (ψυχή/σώμα) έχουν τόσο μεγαλη σύγκρουση μεταξυ τους σε βαθμό να μην ανέχεται το ένα το άλλο.. δεν δύναμαι.. να ανιχνεύσω τίποτα ερωτικό, παρά μόνο την διάθεση μου για κατανόηση ή βοηθεια προς τον φέροντα την σύγχιση αυτή. (για τους όποιους λόγους δημιουργείται η σύγχυση, ορμονικούς ή ψυχολογικούς)
     
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    /me bows
     
  11. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: Τρανσεξουαλ & γυναικες

    Το θηλυκό μισό μας είναι άλλη μία απ' αυτές (ούτε το αρσενικό μισό το χαλάει, αλλά δεν είναι αυτή η απορία σου).

    Α, μικρή διόρθωση: ετερό-φυλος = άλλου φύλου. Ετερο-φυλό-φιλος = η επιθυμητή λέξη στην προκειμένη περίπτωση.   (όπως δε λέμε «ομόφυλος» αλλά ομοφυλόφιλος).
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    ουτε κι εμενα μ ελκυουν.. το 2 σ ενα δεν ειναι το φορτε μου