Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 15 Φεβρουαρίου 2011.

  1. Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Ναι!

    Κι επί του θέματος...

    "Do you find me sadistic?

    You know, I bet I could fry
    an egg on your head right now.

    If I wanted to.

    You know, kiddo...

    I'd like to believe
    you're aware enough, even now,

    to know that there is nothing
    sadistic in my actions.

    Maybe towards those other jokers.

    But not you.

    No, kiddo.

    At this moment...

    This is me..

    ...at my most masochistic."

    (Kill) Bill (II)

    ...Και της ανοίγει τρύπα στο κεφάλι.
     
  2. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Off topic...να πεις στην αρχαιοφεμινιστρια μπουμπου,οτι η λεξη δεσποινιδα μας ερχεται απο τη χρηση της ελληνικης απο τους Βυζαντινους,οι οποιοι δεν αποκαλουσαν κυριες τις γυναικες,αλλα δεσποινες και τις νεαρες κυριες, δεσποινιδες.
    (Ισως ετσι "ξυθει"η επιφανεια και αυξησεις τις πιθανοτητες σου )
     
  3. Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εκεί ακριβώς εγείρει τις αντιρρήσεις της. Στο ότι η διαφοροποίηση μεταξύ υπάνδρου και ανυπάνδρου γυναικός είναι σεξιστική, διότι δεν υπάρχει αντίστοιχη διάκριση για τους άνδρες.
    Δευτεροκυματικές παπαριές νά χουμε να λέμε.
    Άμα περίμενα από αυτή για... ουουουου!
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    εκεινες τις εποχες ο αντρας εκανε την γυναικα κυρια , αλλιως παρεμενε δεσποινις ετω 80  
    σαν ναχει δικιο η μικρη , λεω...
     
  5. Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Αν η μικρή μπουμπού με εξέταζε στα μαθήματα φορώντας μαύρα εσώρουχα και στραπόν, κρατώντας μαστίγιο και μου έλεγε "ήσουν κακός φοιτητής σήμερα και θα σε τιμωρήσω" κοιτώντας με αυστηρά πάνω από τα κοκκάλινα γυαλιά της, τότε ενδεχομένως να συμφωνούσα.  

    Έτσι σκέτα διαφωνώ καθέτως και θα την αποκαλώ δεσποινίδα (και σήμερα το έκανα και μετά κρύφτηκα πίσω από μια άλλη συνάδελφο) . Επίσης αν μου κάνει αγωγή, θα απορριφθεί, διότι έχω και νομικής φύσεως επιχειρήματα.  
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    που οριοθετειται το δεσποινις και που το κυρια? και βασει ποιων κριτηριων?
     
  7. Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Ανύπανδρος κόρη έναντι υπάνδρου γυναικός.
    Είμαι off topic. Λέω να το κόψω.
     
  8. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Αν με τη λέξη έρωτας εννοούμε καψούρα.
    Εκείνη την ακαταμάχητη ανάγκη να είσαι συνεχώς στην παρουσία του άλλου, να τον/την σκέφτεσαι συνέχεια, να βρίσκεις νόημα μόνο σε αυτόν/αυτήν και τα υπόλοιπα να σου φαίνονται άχρωμα και ανούσια;
    Δεν είναι ο σαδισμός που απειλείται αγαπητά μου, αλλά η κυριαρχικότητα in my humblest opinion. Πόσο εύκολο μπορεί να γίνει να χάσεις τα ηνία και κατά συνέπεια τον έλεγχο, στην ιδέα και μόνο ότι θα χάσεις τον άλλο/άλλη.
    Ως εκ τούτου, τα καταφέρνω μια χαρά να μην καψουρεύομαι προς απάντηση πολλών που με έχουν ρωτήσει γιατί δεν θέλω να το κάνω. Έχω δει πού οδηγεί και ευτυχώς είμαι από αυτούς που μαθαίνουν και από τις μαλακίες των άλλων, όσο και από τις δικές τους.
    Συγχωρείστε μου την ειλικρίνεια fellow σκληροπυρηνικοί σαδιστές και κυριαρχικοί peers μου, συνεχίστε ελεύθερα.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Δεν το καταλαβαίνω αυτό: η κυριαρχικότητα είναι κάτι που έχεις και σε χαρακτηρίζει όχι κάτι που προσποιείσαι. Αν το έχεις το έχεις είτε ερωτευμένος είτε όχι. Ο έλεγχος δεν είναι bonus track είναι ανάγκη σε βαθμό ψυχαναγκασμού.
     
    Last edited: 16 Φεβρουαρίου 2011
  10. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

     
    [edit] να το διορθώσω λίιιγο: απειλείται η κυριαρχία και όχι η κυριαρχικότητα που είναι εγγενές χαρακτηριστικό όλων των έμβιων
    (και για να μην εξηγώ παρακάτω: έχω την κυριαρχικότητα για συνώνυμο με την ενόρμηση για ζωή)


    Ξεχωρίζοντας τον έρωτα από την αγάπη με κριτήριο το αίσθημα πληρότητας αυτού που τα βιώνει:
    Στον έρωτα υπάρχει ένα διαρκές αίσθημα έλλειψης, το οποίο και τρέφεται και πληρώνεται από τον άλλον. (Στην αγάπη νιώθεις ήδη πλήρης και δίνεις από περίσσεμα.)
    Η ανάγκη του άλλου και ειδικά για να βιωθεί αυτή η, όσο διαρκεί ο έρωτας, μόνιμα ανεκπλήρωτη «ολοκλήρωση» του εαυτού δεν συνάδει με την κυριαρχία.
     
    Last edited: 16 Φεβρουαρίου 2011
  11. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Επέτρεψέ μου να θεωρώ ότι η καψούρα (επιμένω στη λέξη), ανατρέπει τα τόσο δογματικά καθεστώτα του στυλ "είμαι κυρίαρχος ακόμα και στον ύπνο μου, ο κόσμος να χαλάσει κανείς δεν μου επιβάλλεται κλπ κλπ". Αντιθέτως, το σαδισμό τον οποίο και θεωρώ *κυρίως* κάτι ενστικτώδες, ένα έντονο συναίσθημα όπως ο έρωτας, η απώλεια, ο φόβος, θα τον τροφοδοτήσουν καταλυτικά.
    Προφανώς και όλοι γουστάρουμε τον έλεγχο (κάποιοι τρελά, κάποιοι σε βαθμό τρέλας μιας και αναφέρθηκες σε ψυχαναγκασμούς), αλλά κανείς μας δεν πέθανε σε φάση που δεν τον ασκήσαμε ή που δεν διεκδικήσαμε καν το δικαίωμα να τον ασκήσουμε. Να στο θέσω γαλλικά. Πολλές φορές - ΠΟΛΛΟΙ από εμάς (ναι οκ δεν θα πω όλοι μας) κάνουμε τον μαλάκα, σαφώς προκειμένου να κερδίσουμε κάτι, χάριν ενός απώτερου σκοπού. Ίσως και με την σκέψη ότι αυτό (η κυριαρχία), θα γίνει μια άλλη μέρα.
    Τι διαφορά νομίζεις ότι υπάρχει στον καψουρεμένο "Κ" που βλέπει το λουλούδι του να την κάνει με ελαφρά ή έστω να ξενερώνει τα μάλα, αν ο ίδιος δεν συμμορφωθεί στην όποια απαίτηση - "παράκλησή" του;
    Εντάξει, μπορούμε να κάτσουμε εδώ όλη μέρα και να μου απαντάς ενδεχομένως κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια και εγώ σε εσένα, (προτιμώ να πάμε για καφέ σε τέτοια περίπτωση  ) ή απλά να το αφήσουμε στο ότι η "καψούρα" ως εθισμός για τον άλλο, και θολώνει την κρίση συχνά - πυκνά και σίγουρα τείνει να καταργήσει την ψύχραιμη σκέψη όταν τίθεται ζήτημα έλλειψης της ικανοποίησης του, non?
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υ?

    Έκαστος εφ' ω ετάχθη. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος γιατί δεν ξέρω τι έχει στο κεφάλι του ο καθένας. Από την άλλη εγώ έχω ένα ιδιότυπο προσωπικό ορισμό της Κυριαρχίας (όχι το σήκω-σήκω κάτσε-κάτσε) ο οποίος ακόμα και ασκούμενος σε βαθμό εξαναγκασμού στην υ μου αφήνει περιθώρια κινήσεων.

    Το live to fight another day δεν είναι απαραίτητα κακό as long as this day come. Αν όχι, τότε έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Από την άλλη -κρίνοντας πάλι από τον εαυτό μου- this day will come που να γαμηθεί ο Δίας