Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 15 Φεβρουαρίου 2011.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?


    Δεν προφασίστηκα ασθένεια, ούτε και έχω χρείαν άλλωστε, "ελαφρυντικών"... Παρότι εμπύρετος είμαι ψυχραιμότατος, κι αυτά που έγραψα ισχύουν, όπως ακριβώς τα έγραψα... Πολλά χωράνε σ' ένα φόρουμ, αυτό δεν σημαίνει όμως πως όλα αποτελούν -στην ουσία- απόψεις... Ή έστω, δεν αποτελούν τα πάντα απόψεις που έχουν να προσφέρουν κάποια ουσία στο διάλογο... Καθόσον οι αυθαίρετες γενικεύσεις και οι αναγωγές του προσωπικού σε οικουμενικό ( πόσες μυριάδες φορές, αλίμονο, τα έχουμε επαναλάβει αυτά; ) είναι αυτονόητο ότι στερούνται ουσίας...

    Γιά τις ευχές ευχαριστώ, κι ανταποδίδω...


     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    To επαγγελμά μου αγαπητέ ΜΜ, έφερε κάποιες φορές στο δρόμο μου, αληθινούς σαδιστές, από αυτούς που η κοινωνία κ υ ρ ι ο λ ε κ τ ι κ ά τους έριξε σε κελί και πέταξε το κλειδί, Κάπου το ανέφερε πολύ όμορφα ο Arioch. Τους έχω συναναστραφεί επαρκώς. Αν κάτι με εντυπωσίαζε σε αυτούς, είναι η ψυχική απάθεια και ακινησία. Δεν μιλάω λοιπόν προσωπικά αλλά από εμπειρία, σκληρή. Κατανοώ βέβαια ότι ο τρόπος που ο καθένας αυτοαποκαλείται σαδιστής και πώς ο ίδιος το εννοεί, είναι υποκειμενικός. Ας συμφωνήσουμε λοιπόν ότι δεν συμφωνούμε στους ορισμούς μας και γι αυτό δεν θα βρεθεί τόπος διαπραγμάτευσης του παρόντος θέματος. Αλλά σας παρακαλώ μην υποτιμάτε τον συνομιλητή σας .Δεν ξέρετε τί ξέρει και τί δεν ξέρει. Ευχαριστώ και πάλι.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Μα εδώ βρε Elfcat δε μιλάμε για ψυχοπαθείς. Το να έχεις φαντασιώσεις είναι ένα και το να τις πραγματοποιείς είναι άλλο. Αν λοιπόν δεν έχεις μια αρκούντως μεγάλη δόση ψυχοπάθειας και μπορείς να κοντρολάρεις τους δαίμονές σου τότε πολύ απλά τις αφήνεις σε φαντασιακό επίπεδο.

    Ξανά θα μιλήσω για τον εαυτό μου, στις σαδιστικές πράξεις δεν αποστασιοποιούμαι συναισθηματικά. Το να κοπανάς αντικείμενα μέχρι να σπάσουν δείχνει απλά ότι έχεις οργή, το να βασανίζεις "κάτι" είναι τελείως διαφορετική ιστορία. Η σαδιστική ικανοποίηση πηγάζει από το "parsing" αυτών που νιώθει το αντικείμενο των βασανιστηρίων αλλιώς το να κοπανάς έναν άνθρωπο ή ένα ζώο δεν διαφέρει από το να κοπανάς μια καρέκλα.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?


    Καμμιά αντίρρηση στο ότι οι ορισμοί μας είναι διαφορετικοί. Είναι, αυτό εξυπακούεται... Όταν όμως ο συνομιλητής μου δεν συνειδητοποιεί ότι μιλώντας εδώ μέσα γιά σαδιστές δεν εννοούμε αυτούς που είναι δικαίως στη φυλακή αλλά τους σαδιστές που αυτοπεριορίζονται στα πλαίσια κάποιου SSC ή RACK (σε τελική ανάλυση δηλαδή, αυτούς που μπορούν ν' ανήκουν στο bdsm), και ως εκ τούτου δεν κατανοεί ότι ο ορισμός που δίνει είναι τελείως εκτός θέματος, μάλλον εκείνος υποτιμά είτε τον εαυτό του, είτε τους συνομιλητές του...

    Καμμιά αμφιβολία ως προς το ότι υπάρχουν σαδιστές-τέρατα, που μπορεί όχι μόνο να βασανίζουν αλλά και να ανασκολοπίζουν τα θύματά τους, και -γιατί όχι- να ρουφούν το αίμα τους μέχρι την τελευταία σταγόνα... Τί σχέση όμως έχουν, μ' αυτήν εδώ την κουβέντα; Υπάρχει περίπτωση να είχε αυτούς κατά νου η Astrovroxi, όταν άνοιξε το νήμα; Και τί δουλειά έχουν, σε κάθε περίπτωση (κάπου έχω ξαναγράψει τα ίδια ακριβώς, πρόσφατα, είμαι βέβαιος, όλο τα ίδια και τα ίδια πρέπει να επαναλαμβάνουμε), οι αναφορές σε ψυχοπαθείς εγκληματίες, θύτες, θύματα και φυλακές στο bdsm ή σ' ένα bdsm φόρουμ;


     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2011
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Διορθώνω ως εξής. Ανέφερα παραδείγματα τα οποία εμπίπτουν στην έννοια του σαδιστή. Αυτό που ΔΕΝ έχω καταλάβει είναι πώς σε αυτό το νήμα, όχι στο φόρουμ, ορίζεται ο σαδιστής. Αυτό ρωτάω η έρμη, ώστε να καταλάβω πώς ο έρωτας αυξάνει τον σαδισμό αντί να τον καταπραύνει,ή εν πάσειπεριπτώσει πώς ένας σαδιστής διαχειρίζεται το μέσα του. Δεν καταλαβαίνω από πού απορρέει ότιεπειδή ερωτεύομαι, ως σαδιστής επιθυμώ να προκαλώ μεγαλύτερο πόνο καιμάλιστα με την πι8ανότητα της υ μου να μην της αρέσει, μιαςκαι μέλημα ενός σαδιστή ΔΕΝ είναι η απόλαυση του μαζοχιστή ή του/ης υ.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Αγαπητή elfcat, σεβαστή η όποια άποψή σου για το τι απολαμβάνει ο σαδιστής και τι δεν...
    Θα κάνω guote μερικά κομμάτια από το ποστ σου όχι για να σου αλλάξω τις απόψεις σου, αλλά γιατί θέλω μέσα από τις δικές σου απόψεις να εκφράσω και τις δικές μου που είναι εντελώς αντίθετες.

    Πάμε λοιπόν.


    Εγώ πάλι ενώ είμαι πράγματι ακραίος σαδιστής (αυτό μπορούν να στο επιβεβαιώσουν όσες υ-σκλάβες έχω κάνει σχέση ή απλά session μαζί τους), περισσότερο με φτιάχνει όταν η άλλη απολαμβάνει τον πόνο, γιατί τότε ανοίγουν τα όρια της περισσότερο και εγώ μπορώ να ανεβάσω και να απολαύσω τον σαδισμό μου, παρά όταν σκούζει χωρίς να καυλώνει... και στην ουσία από μέσα της σκέφτεται πότε να τελειώνει αυτό το ξακαβλέ για να φύγει.




    Και εδώ συμβαίνει το αντίθετο με εμένα με αυτά που λες εσύ.
    Εγώ είτε είμαι ερωτευμένος είτε όχι, όταν βγάζω τον σαδισμό μου με κάποια, πάντα κατ΄ αρχή την βλέπω σαν πρόσωπο και μάλιστα μου αρέσει να έχει δυνατή προσωπικότητα παρά να είναι φυτό..., που όμως όταν την χρησιμοποιώ την κάνω να νιώθει πράγμα, αντικείμενο, κρέας, τσούλα κ.λ.π. ανάλογα με τις ορέξεις μου...

    Άλλωστε σχεδόν όλες οι σχέσεις μου με υ, είναι με γυναίκες με δυνατή προσωπικότητα στην ζωή τους, που γονατίζουν και υπακούουν σ΄εμένα, όχι για να τους λύσω τα ψυχολογικά-οικονομικά τους προβλήματα ή για να γίνω ο πατέρας των παιδιών τους, αλλά γιατί μου βγάζουν αυτά που θέλω και τους βγάζω αυτά που θέλουν.

    Την καλησπέρα μου και καλή σταδιοδρομία στο φόρουμ ως μοντ! 
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2011
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?


    Σ' αυτή τη βάση, μάλιστα, μπορούμε να συζητήσουμε...

    Το ότι τα παραδείγματα που ανέφερες "εμπίπτουν στην έννοια του σαδιστή" (στην ευρεία έννοια όμως, αυτήν που συμπεριλαμβάνει τους πάντες όσοι αντλούν ευχαρίστηση του οποιουδήποτε είδους και υφής από την πρόκληση οδύνης κάθε είδους επί του οιουδήποτε έμβιου όντος), είναι σαφές και αναμφίβολο... Είναι όμως επίσης σαφές, πως όταν μιλάμε γιά σαδιστές με την (σαφώς και πολύ στενότερη) bdsmική έννοια, δεν ανακατεύουμε με τους bdsmers τον κάθε βασανιστή ζώων π.χ., ή τους εκάστοτε βασανιστές των απανταχού της γης ολοκληρωτικών καθεστώτων, ή τους ψυχοπαθείς εγκληματίες; Πως όσο κι αν ήταν πιθανότατα σαδιστής με την ευρεία έννοια ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης, όσο κι αν θα ενέπιπτε λοιπόν μέσα σ' έναν ευρύ ορισμό του σαδισμού, με το bdsm, με τίποτε δεν θα συνέπιπτε; Και μόνο το ότι -προφανώς- καμμιά από τις πόρνες του Whitechapel δεν συναίνεσε στη σφαγή και την αφαίρεση των εντοσθίων της, θα έπρεπε να είναι αρκετό (γιά να μην πάμε σε πιό "ψιλά γράμματα")...

    Σε αυτό το νήμα (που δεν είναι αναρτημένο σε κάποιον άλλο, άσχετο χώρο, αλλά σ' αυτό εδώ το φόρουμ), δεν βλέπω γιατί να νοείται ο σαδιστής διαφορετικά, από όπως τον ορίζουν τα πλαίσια του bdsm. Απαραιτήτως δηλαδή, πρέπει να είναι σεξουαλικός και συναινετικός...

    Το "πώς ο έρωτας αυξάνει το σαδισμό αντί να τον καταπραΰνει" είναι τελείως διαφορετικό ερώτημα (και πολύ πιό "legitimate" κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με τη λογική του παρόντος χώρου).

    Κατά τη γνώμη μου επίσης έχει ήδη απαντηθεί ικανοποιητικά (από πολύ νωρίς στο νήμα, μάλιστα), αν και κατανοώ ότι το "πώς γίνεται" δεν είναι και τόσο εύκολο να συλληφθεί από όποιον δεν το έχει νοιώσει ο ίδιος (μέσα του, ή στο πετσί του). Προσωπικά σ' εμένα φαίνεται πολύ απλό, και απόλυτα εύλογο:

    Διαχωρίζοντας εδώ (αυτόματα έστω, και χωρίς να κάτσουμε να το πολυαναλύσουμε, θεωρώντας το προφανώς ως δεδομένο) τον "έρωτα" ("καψούρα", ανέφεραν κάποιοι) από την "αγάπη", ορίζουμε τον πρώτο ως μιά φάση στην επαφή μεταξύ δυό ανθρώπων που έχει ως κύριο χαρακτηριστικό της το εντονότατο πάθος. Μιά φάση κατά την οποία στον κάθε εραστή δεν μοιάζει αρκετό το να φιλήσει και θωπεύσει το αντικείμενο του πόθου του ή να συνουσιαστεί μ' αυτό, αλλά τον σπρώχνει να δαγκώσει εκεί που θα φιλούσε, να σφίξει μέχρι λιποθυμίας εκεί που θα χάιδευε και να διεισδύσει ολόκληρος μέσα στο σώμα και στο είναι του συντρόφου του... Δεν είναι λοιπόν εύλογο, το ότι ο (σεξουαλικός) σαδιστής που έχει ως κύριο ίσως τρόπο έκφρασης του ερωτικού πάθους του την πρόκληση πόνου (αντί γιά τα φιλιά και τις θωπείες), θα συμπεριφερθεί κι αυτός κατά τον ίδιο βουλημικό (και -γιατί όχι;- εν μέρει εγωιστικό) τρόπο όπως ο κάθε εραστής, και θα προκαλέσει περισσότερο πόνο;

    Σ' εμένα όπως είπα (και απ' ότι διάβασα, όχι μόνο σ' εμένα), φαίνεται απόλυτα εύλογο. Και διαπιστωμένο είναι, εν πολλοίς... Κι ίσως, εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται καν να μείνουμε στα μεταξύ σαδιστών-μαζοχιστών, γιά να γίνει κατανοητό: Σάμπως στους βανίλλα, όσο πιό έντονο είναι το ερωτικό πάθος, δεν είναι ανάλογα και πιό βίαιο; Στις περισσότερες των περιπτώσεων, νομίζω, έτσι είναι...

     
  8. Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Έγραψα κάτι. Προηγήθηκε άλλο ποστ. Πλέον το δικό μου περιττεύει, οπότε διαγράφεται.
     
  9. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    rep..επεξηγηματικότατο
     
  10. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Εγραψα πριν λίγο στην camera obscura:

    Δε μου λες, θα αφήσεις αυτά τα χριστιανικά και BDSM, να μπεις στο
    νήμα για το σαδισμό να τους εξηγήσεις τί παπαριές λένε ή θα τα πάρω
    εγώ και θα μπω;


    Ας περιμένουμε λοιπόν....

    Dream
     
  11. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Απάντησα πριν λίγο στον DreamMaster:

    Άι χέητ γιου, άι χέητ γιου, άι χέητ γιου, κάμερα ομπσκούρα χέητς εντ ντιτέστς Ντριμ Μάστερ, δε ουάν χου νόουζ μπατ φάκινκ ντάζεντ τοκ, γουάη ντοντ γιου τοκ, ε; Τοκ; Τοκ; Τοκ; Ιζ ενιμπόντι δέαρ ή να πηδήξω απ' τον πλανήτη, εεε;
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Τροχοπέδη ή ώθηση στον σαδισμό ο έρωτας για ένα υποτακτικό άτομο ?

    Πρέπει οπωσδήποτε να το δεις αυτό τότε... 

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014