Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τσούλες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος MasteR_PieR, στις 13 Οκτωβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τσούλες

    Η Δρ. Ελένη Αυλωνίτου PhD Εργοφυσιολογίας, Ενδοκρινολογίας και Βιοχημείας της Ασκησης. Ερευνήτρια Ε.Κ.Α.Ε., στα νιάτα μας δεν έπασχε από τίποτα, ούτε και τώρα υποφέρει, δόξα τω θεώ. Αλλά πριαπισμό σίγουρα προκαλούσε στ' αγοράκια στις πισίνες, καθώς εκτός από σπουδαία κολυμβήτρια ήταν και ωραιοτάτη, με σώμα αγαλμάτινο και στήθος πραξιτέλεια σμιλεμένο.
    Αφού ήταν τόσο ελκυστική έγινε, μετά βεβαιότητος, και αρίστη επιστήμων. Αυτό είναι το επιστημολογικό μου κριτήριο και προκαλώ οποιονδήποτε να μου αντιτάξει ένα εγκυρότερο. Πάντως εγώ, σε κακοσουλούπωτη και μούρτζουφλη ιατρό δεν πάω, ας έχει και Νόμπελ. Οι άνδρες, να είναι και σαν κακοχρονονάχουν. Ποσώς με απασχολεί.
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Τσούλες

    Πόσα ξέρεις επίτελους?
    ακομα κ ο τι η αυλωνιτη ηταν πρωταθλητρια κολύμβησης???? αμαν πια...
    Να αποφεύγεις την παπυρους λαρους μπριτ.. σαν να σε κοιτάζει λίγο περίεργα μου φαινεται..
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τσούλες

    Κάτι ξεχνάς. Χρόνος στο κατοστάρι πεταλούδα 1'.02'', ετών 15, 1970. Στην ίδια ομάδα με την Ελένη.
    Ο φίλος σου.
     
  4. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Τσούλες

    ως παθολογική(κάποιες φορές ταυτίζεται με τον εθισμό)ορίζεται μια κατάσταση η οποία επεμβαίνει στην καθημερινότητα του ατόμου και δυσχεραίνει την ομαλή κύλησή της.

    ένας ναρκωμανής,ένας αλκοολικός,μια νυμφομανής, δεν μπορούν να έχουν μια "φυσιολογική" καθημερινότητα σε αντίθεση με έναν που παίρνει κατά καιρούς ναρκωτικά, έναν που πίνει γενικά και μια που της αρέσει να πηδιέται όποτε της καυλώσει.

    στην ουσία και στις δυο περιπτώσεις έχουμε το ίδιο "ποιητικό αίτιο".στην πρώτη όμως αυτό είναι που ορίζει το άτομο,ενώ στην δεύτερη το ορίζει το ίδιο το άτομο
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Τσούλες

    Νυμφομανής: ο όρος με τον οποίο ένας άντρας χαρακτηρίζει μια γυναίκα, που θέλει να κάνει σεξ πιο πολύ από εκείνον
    (πηγή: Internet)
     
  6. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Τσούλες

    Σε κάθε περίπτωση όμως μια νυμφομανής μπορεί να βρει στέγη στις θεωρίες περί τσουλισμού.
     
  7. atasai

    atasai Regular Member

    Μια νυμφομανής πιθανόν να εκτονώνει τις επιθυμίες της με ένα μόνο σύντροφο. Μια τσούλα, σύμφωνα με τα προηγούμενα, όχι.
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Τσούλες

    ενδεχομένως.

    για έναν μη ειδικό ίσως είναι δύσκολο (καθώς επίσης ρίσκο και επικίνδυνο) να αντιληφθεί την παθολογία, αν και δεν πιστεύω πως κάποιος δεν θα μπορούσε να αναγνωρίσει τον εθισμό.

    [νόμισα πως αναρωτιόσασταν σε επιστημονικό επίπεδο. ]
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Τσούλες

    Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχουν ευδιάκριτα όρια ανάμεσα στον εθισμό και στο "αυτό θέλω". Με τι τρόπο μπορούμε να το ξεχωρίσουμε. Τα κριτήρια είναι αντικειμενικά ή υποκειμενικά;
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Τσούλες

    Δεν είναι δυνατόν. Ο σύντροφος, θα εκμετρήσει το ζείν, ήτοι θα τα τινάξει (εξαιρούνται τα ακατάβλητα μέλη του παρόντος συζητητηρίου).
    Ας το θέσουμε έτσι: Η νυμφομανής, αν δεν είναι συνάμα τσούλα, δεν ταυτίζει την ικανοποίηση των αναγκών της με την εναλλαγή πολλών ερωτικών συντρόφων - μπορεί να νιώθει 'ένοχη' όταν το κάνει αδιακρίτως, με τον πάσα ένα.
    Η Τσούλα είναι πάντοτε ιδεολογικά (ρητά ή άρρητα, συνειδητά ή αυθορμήτως) πολυγαμική. Εν γένει, είναι ανοικτή σε όλα, δηλαδή πανηδονήστρια και πανσεξουαλική - αλλά όχι πάντα.
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Τσούλες

    Θέλεις να καταληξεις κάπου με αυτη την μανια για τον ακριβη όρισμο ή καθορισμό της διαφορας τσουλας με νυμφομανη? ή εγκυκλοπαιδική είναι η απορια σου?
     
    Last edited: 14 Οκτωβρίου 2008
  12. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Τσούλες

    αντικειμενικά πιστεύω αν και το ίδιο το άτομο ίσως δύσκολα μπορέσει να τα διακρίνει καθώς κατά κύριο λόγο εθελοτυφλεί.
    εθισμός υπάρχει όταν
    • επεμβαίνει στην καθημερινότητα και την δυσχεραίνει
    • προσπάθεια(εκούσια ή έπειτα από εξαναγκασμό) να μην έρθει σε επαφή με το ποιητικό αίτιο του εθισμού προκαλεί συμπτώματα στέρησης όπως ανησυχία,θυμός,κατάθλιψη και γενικά έντονες συναισθηματικές εναλλαγές
    και γενικά όταν παρατηρείται μια εκτός ορίων(μανία),άλογη ανάγκη ικανοποίησης του "αυτό θέλω".

    μια νυμφομανής αναζητά το σεξ (ή κάποιο υποκατάστατο σε κάποιες περιπτώσεις)κάθε στιγμή, με κάθε τρόπο.

    να παραθέσω μια φράση που είχε πει ένας γνωστός μου και πιστεύω δίνει μια διάσταση της νυμφομανίας : "[...]σε ορίζει το μουνί σου.σε κάνει ο,τι θέλει αυτό ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο."
     
    Last edited: 14 Οκτωβρίου 2008