Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τo BDSM, είναι - εμπεριέχει ηδονή ή είναι λογιστική πράξη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 25 Αυγούστου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Στο νηματοθέτη την έκανα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να απαντήσει ο καθένας.
     
  2. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Ακόμα ένα offtopic σχόλιο...Θέε μου...πόσο θα συνεχιστεί αυτό!;

    "πέρα από τη φασιστική νοοτροπία" είπε και κάπου κάποιοι τάφοι τραντάχτηκαν.
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2020
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Οκ λοιπόν... Πάμε  

    Δεδομένου ότι η συναίνεση είναι ανακλητή... Ούτε η 100η δεν είναι.
    Αν για την διαπίστωση της κατίσχυσης είναι αναγκαία η διατύπωση συναίνεσης, η απάντηση μου είναι όχι.
    Για να είναι, όμως, νομιμοποιημένες οι ενέργειες κατισχυσης είναι αναγκαία η διατύπωση συναίνεσης.

    Θα έλεγα ότι θα μπορούσε η πρώτη συνεύρεση να αργήσει αρκετά και να είναι ο κατάλληλος χώρος και χρόνος. Ωστόσο, οι Κυρίαρχοι που (ανά)γνωρίζω εγώ έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Το βασικότερο εξ αυτών είναι η υπομονή και ότι τους αρέσουν τα... ώριμα φρούτα που πέφτουν από το δέντρο.

    Ως s θα πω ότι δεν είχα στην πραγματικότητα ποτέ ιδέα ποια ήταν τα όρια μου. Πολλώ δε μάλλον για να πω "οκ, πάμε να το σπάσουμε αυτό".
    Όμως, η συναίνεση δίνεται στο Πρόσωπο, όπως έχω ξαναπεί. Κι αυτό σημαίνει πως αναγνωρίζεις ότι ο Άλλος ξέρει καλύτερα από σένα ακόμη και τα όρια σου.
    Να προσθέσω, πάντως, ότι ειλικρινά με αιφνιδιάζει το πόσο εμμένουμε στο σωματικό/σεξουαλικό - για μένα ποτέ δεν ήταν αυτά τα ζόρικα.
    Τονίζω ότι αναφέρομαι σε σχέσεις Κ/υ, όχι s/m sessions.
    A, κι ότι το ακόμη βασικότερο κοινό χαρακτηριστικό των Κ είναι η παντελής απουσία παραδοξότητας και αντιφάσεων τόσο στον λόγο όσο και στις πράξεις/συμπεριφορά τους.  
     
  4. iolanda

    iolanda Contributor

    Γιατί το λέτε αυτό;
    Μπορεί το μεντορινγκ από άντρα σε άντρα να μην συνηθίζεται στην Ελλάδα , μιας και ο Έλληνας τα ξέρει όλα από την ημέρα που γεννιέται (στερεότυπο κι αυτό, ξέρω) αλλά πιθανόν στο εξωτερικό να μην αποτελεί κόμπλεξ και να είναι πιο συχνή πρακτική.
     
  5. Discerning

    Discerning Contributor

    Ελα man. Το γάμησες και ψόφησε με το "περιγραφή του πως θα γαμήσει κάποιος από πριν", μη το τραβάς τόσο από τα μαλλιά. Απευθύνεις ερωτήματα, που ο οποιοσδήποτε 18χρονος, μπορεί να βρει με google search, και βγάζεις από τον πυρήνα του θέματος, το ουσιαστικότερο όλων.
    Οσο καλά και να ξέρει κάποιος τη θεωρία, όσο απ' έξω κι ανακατωτά να ξέρει κανόνες, όρους και ορισμούς, εάν δεν έχει γνήσια Κυριαρχικότητα, τόσο εγκεφαλικά όσο και ψυχικά, αν δεν διαθέτει σιγουριά, αυθεντικότητα, θέληση ανάληψης ευθύνης, αυτοπεποίθηση, αίσθηση δικαίου... και κυρίως αν δεν είναι ισορροπημένος ως προσωπικότητα, είναι αδύνατον να Κυριαρχήσει ουσιαστικά. Οσο καλά και να γνωρίζει το "ποίημα".

    Εχετε (?) τεράστιο θέμα (?) με τη θεωρία, όταν (θα το ξαναγράψω), η στερνή, η πιο ιερή μορφή θεωρίας είναι η πράξη. Ο,τι και να γίνει, στη ζωή, στον κάθε άνθρωπο θα φανεί τελικά, αυτό που πραγματικά είναι. Στο πεδίο. Εκεί μόνο.

    Ξεχνάς και πάλι, αυτό που έχεις γράψει και υποστηρίξει "Στη θεωρία, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ πράξης και θεωρίας. Στην πράξη, υπάρχει". Εκεί φαίνεται ο Κ. Οι πράξεις του, τον προσδιορίζουν και τον καθορίζουν, όπως επίσης η αρμονία λόγων και πράξεων. Οχι η παπαγαλία.

    Γνωρίζουμε όλοι, ποια είναι η απόδειξη του μπορώ, έτσι;

    Και για να μην πετάγονται παπαγαλάκια. Δεν νοείται BDSM χωρίς συναίνεση. (Οπως και κάθε ανθρώπινη συσχέτιση)
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2020
  6. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Ακόμα μια αποφυγή απάντησης σε θέμα που αφορά συναίνεση. Ναι...το πρόβλημα βρίσκεται όντως στο τσαί. Βίλμα, βάλε λίγο λεμόνι παρακαλώ.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ωραία!
    Στην αρχή, που λες, ήταν η θάλασσα και τα λουλούδγια...
    (Κι αυτό στερεοτυπικό σχόλιο, αλλά έχει δροσιά και άρωμα, τουλάχιστον)...
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτά που ρώτησα είναι πολύ απλά να απαντηθούν από κάποιον που έχει τη σχετική εμπειρία, πόσο μάλλον όταν αυτή είναι 20 χρόνων, όπως ισχυρίστηκες.

    Επιλέγεις λοιπόν να μην απαντήσεις, δικαίωμα σου, δεν είμαι ανακριτής, κάνω ερωτήσεις για να καταλάβω. Από την άλλη το γεγονός ότι αυτό είναι το συμπέρασμά σου:
    στα παρακάτω
    εγώ το βρίσκω disturbing.

    Δεν απάντησες ωστόσο πώς εσύ αντιλαμβάνεσαι τη συναίνεση στην πρώτη συνάντηση ή σε μια ξεπέτα με μια άγνωστη.
     
  9. Discerning

    Discerning Contributor

    Υπάρχει αυτό που αναφέρεις. Στις ΗΠΑ δεν είναι σπάνιο, ακόμα και στην εκπαίδευση σκλάβας, να υπάρχει και Μέντορας. Ακόμα και στην επιμέρους εκπαίδευση που ακολουθεί το "the slave collar"
     
  10. iolanda

    iolanda Contributor

    Προσωπικά δεν το βρίσκω λιγότερο κυριαρχικό να πάει κάποιος σε έναν πιο έμπειρο που εκτιμάει και να τον ρωτήσει δύο τρία πράγματα.
     
  11. Discerning

    Discerning Contributor

    Eίναι πολύ απλά να απαντηθούν, από κάποιον που διαθέτει υπολογιστή, σύνδεση, και λίγο χρόνο. Oχι; Αν θέλεις, απάντησέ μου ειλικρινά.

    Το όχι, είναι μια πλήρης πρόταση.

    Υ.Γ Το 20 χρόνια, δεν ξέρω πως προέκυψε. Από 20 ετών βιώνω ενεργά το BDSM ως life style. Eίμαι 50.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχει σημασία τι μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε; Εγώ εσένα ρώτησα, κύριος προς κύριο.
    Λάθος μου τότε, 30 χρόνια εμπειρία, δεν χρειάζεται κανένα Google.