Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τo BDSM, είναι - εμπεριέχει ηδονή ή είναι λογιστική πράξη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 25 Αυγούστου 2020.

  1. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Με κάθε σεβασμό στη ροή του νήματος, αν αυτή είναι η άποψη σου, γιατί μας ρώτησες εξ αρχής;
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Ειλικρινά, σου πέρασε από το μυαλό, πως ρωτάω για να με κατευθύνουν οι απαντήσεις των μελών; Εστω ότι απαντούσαν και τα 18.000+ εγγεγραμμένα μέλη πως είναι λογιστική πράξη. Πιστεύεις πως θα άλλαζε η οπτική μου, στο απειροελάχιστο; H ερώτηση είναι για πρόκληση συζήτησης με όσους ενδιαφέρονται, μετά από μια ανάπτυξη (όπως θέλεις ονόμασέ τη) της γνώμης μου. Τίποτα, μα τίποτα περισσότερο από αυτό.
     
  3. Discerning

    Discerning Contributor

    Mένω ΣΕ αυτό.

    Ερρωσθε
     
  4. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    ΩΩ όχι φίλτατε ¨συζητητή", δεν τηρείτε την διαδικασία του διαλόγου.
    Εσείς ρωτήσατε αρχικώς, εγώ απάντησα κι εσείς σχολιάσατε αυτή είναι η θέση σου κι αυτή είναι η δική μου. Κι αυτό κατά τη γνώμη σας αποτελεί "πρόκληση συζήτησης με όσους ενδιαφέρονται"... Το προσπερνώ.
    Εγώ απάντησα στο ερώτημα σας και περιμένω αντεπιχειρήματα επί της απαντήσεως μου. Αν έχετε συζητάμε (μολονότι έχω πραγματικά βαρεθεί ήδη). Επιπλέον, εκ της πιο πάνω παραθέσεως σας έχω πεισθεί πως δεν υπάρχει το ελάχιστο ενδεχόμενο να μετακινηθείτε από την παγιωμένη αντίληψη σας επί του θέματος. Μικρός μου έμαθαν ότι είναι άσκοπο να κοπανώ το κεφάλι μου στα ντουβάρια...
     
  5. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Αυτό δεν είναι καν κοπτοραπτική, είναι ακρωτηριασμός..!
    Σοβαρά πιστεύεις ότι με κάτι τέτοιο θα "ανταπεξέλθεις" σε διάλογο μαζί μου;;

    Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις πόσο χαώδη διαφορά έχει αυτό:
    " Τίποτε από τα δύο. Το βδσμιο εμπεριέχει καταστάσεις, συσχετίσεις, αλληλεπιδράσεις, θέσεις, ενέργειες, πρακτικές που μπορεί ΚΑΙ να είναι ηδονικές, αλλά για να πραγματωθούν απαιτούν λογική, ενίοτε και "λογιστική".

    με αυτό: "Για μένα εμπεριέχει πρωτίστως εγκεφαλική ηδονή και ακολουθεί η σωματική"

    τότε απαλλάσσεσαι...

     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Είναι προφανές, πως δεν μπορώ να έχω κοινό πεδίο συζήτησης, με μέλος που θεωρεί πως το BDSM εμπεριέχει καταστάσεις..., που μπορεί ΚΑΙ να είναι ηδονικές. Αντίστοιχα εσύ με μέλος που θεωρεί πως η ηδονή είναι η κινητήρια δύναμή του. Βαρετή και άσκοπη για τους δυο μας, η όποια συζήτηση. Να είσαι καλά.
     
  7. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Όχι δεν σε γνωρίζω και δεν σε βλέπω καν.

    Αλλα φαντάζομαι όμως...

    Αυτό που φανταζομαι εγώ είναι μια γρια που βγήκε στη λαϊκή αγορά κάπου στο Περιστερι για να πάρει ντοματες και πορτοκάλια. Κάπου εκεί γυρνάει ένας γυφτος που έχει βάλει κουστούμι και πλησιάζει τις γριες και τους λέει ότι δικαιούνται από επιδομα του Κουλη 57.000 ευρώ από την εφορία.

    Τζακ ποτέ λέμε. Μοιράζει λεφτά.

    Το μόνο που πρέπει να κάνουν οι γριές ειναι να του δώσουν 700 ευρώ για να φτιαξουν τα χαρτια για το επίδομα.
    Και αν δεν τα χουν πάνω τους, να τους πανε και σπίτι τους να τους τα δώσουν.

    Σε 10 γριές θα μιλήσει 1 θα τσιμπήσει και θα τον πάει και θα τον βάλει σπίτι της.

    Εγω ενημερώνω τις γριές ότι δεν υπάρχει επίδομα.

    Για σενα δεν με πήρε ο πόνος. Αλλα
    σε αυτή τη λαϊκή κάποτε είχα και εγώ ένα πάγκο.  Γυφτος και εγω βλέπεις.

    Γιατί στο τέλος θα κατηγορείτε όλη την λαϊκή αγορά.

    Παλιογριες. 
     
    Last edited: 25 Αυγούστου 2020
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Υποτιμάς τη νοημοσύνη μου αγαπητέ... Δε σε αδικώ, δε με ξέρεις
     
  9. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Ως Λιμπερτίνος, είμαι φιλοσοφικά τοποθετημένος περί την ηδονοληψία και πολύ πλησίον του πανηδονισμού, τουτέστιν οι ηδονές εκ θέσεων, καταστάσεων, συσχετίσεων κλπ μπορεί να με αφορούν πολύ περισσότερο από όσο φαντάζεστε. Ωστόσο, όταν αναφερόμαστε στο βδσμ, είναι τουλάχιστον εσφαλμένο να το προσδιορίσουμε από την δική μας εμπειρική ή νοητική επιθυμία, παραγνωρίζοντας κάθε άλλη πιθανή εκδοχή.
    Το ότι ένα ΣΥΝΟΛΟ περιέχει και πορτοκάλια που σας αρέσουν, δεν καθιστά το ΣΥΝΟΛΟ "σύνολο πορτοκαλιών", ειδικά όταν περιέχει και μήλα, ραδίκια, βρούβες, μπάμιες, καρπούζια κ.α.
    Αν θες να περιγράψεις το σύνολο αυτό, οφείλεις να γνωρίζεις τι περιέχει και να τα περιγράψεις ΟΛΑ, όχι μόνο όσα σου αρέσουν. Αν δεν το κάνεις σημαίνει οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΙΛΕΙΣ.

    Το βδσμιο λοιπόν δεν περιέχει μόνο αυτά που εσείς θέλετε να περιέχει ή όσα εσείς προτιμάτε. Αυτό ωστόσο δεν αναιρεί την ύπαρξη και των "άλλων". Εσείς κατά περίσταση είτε δεν αναγνωρίζετε την ύπαρξη των "άλλων" είτε προβαίνετε σε αξιολογικές κρίσεις τους, συνήθως επικριτικά.
    Αν ομιλείτε για το "δικό σας βδσμ" και όχι για ΤΟ BDSM , τότε ξεκαθαρίστε το εξ αρχής να μην ασχολούμαστε.
    Αν με λίγα λόγια η ερώτηση σας ήταν : Το "δικό μου βδσμ" είναι-εμπεριέχει ηδονή ή είναι λογιστική πράξη; φαντάζομαι η μέση απάντηση που θα λαμβάνατε είναι: που θες να ξέρω ρε καρντάση τι εμπεριέχει το δικό σου βδσμ...

    Δεν είναι αργά να σοβαρευτείτε...
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Τίμιο
     
  11. Emily adams

    Emily adams New Member

    Από την μία έβαλα τα γέλια (κυρίως στο κομμάτι με τη σφουγγαριστρα) και από την άλλη δυστυχώς συμφωνώ απόλυτα με αυτό που διάβασα,μετά τους Κ του πληκρολογιου όπως σοφά είπε κάποιος υπάρχουν και οι δήθεν υπό...
     
  12. Discerning

    Discerning Contributor

    Να σεβαστώ την απάντησή σου, και ν' ανταπαντήσω.

    Κατ' αρχάς

    Τι φάση; Είναι, ας τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε; Κόντρα ποιος θα "νικήσει" (?) σε διάλογο γίνεται; Ok, ανακηρύσσεσαι νικητής. Μπράβο.

    Δεν τις παραγνωρίζω φίλτατε. Εχω κρίνει πως δεν με αφορούν.

    Η επιλογή για ένα μέρος, αποτελεί άγνοια του συνόλου; Κανόνας;

    Σαφώς. So? Γράφω γι' αυτά που προτιμώ.

    Φαντάζομαι ισχύει για καταστάσεις και για πρόσωπα. Γράφεις το παραπάνω, και δυο προτάσεις πιο κάτω αυτοαναιρείσαι