Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπάρχει απόλυτη ισότητα σε μια σχέση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 3 Φεβρουαρίου 2016.

  1. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Χμ... δεν μιλούσα για προφανείς συμπεριφορές αλλά γι αυτές που πηγάζουν από το ασυνείδητο... τις μη ελεγχόμενες και για το γεγονός ότι για να έχει τη δυνατότητα του ελέγχου το Κ μέλος του την παραχωρεί το υ άρα ...
    Θεωρία έχω διαβάσει για την πράξη δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη ...
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ήταν διαφωτιστική  
     
  2. Soraya

    Soraya Guest

    δεν αρνήθηκα πουθενά πως υπάρχουν και εξαιρέσεις στους κανόνες καλή μου Alice...
    και σίγουρα δεν θα μπω σε διαδικασία κριτή σχέσεων  
    όλοι κάνουμε λάθη...
    όλοι ρισκάρουμε...
    ακόμα κι όταν όλα είναι προσυμφωνημένα... μπορεί να κόψει η μαγιονέζα...
    εδώ όμως μιλάμε για τις διαφορές μεταξύ βανίλα και βδσμικών σχέσεων...
    για εμένα ισχύουν αυτές οι διαφορές...
    δεν χρειάζεται να είναι και διαφορές σου όμως  
    ούτε κανενός άλλου.
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    όταν πηγάζει από το ασυνείδητο το bratάρισμα.. η το topping from the bottom τότε κάτι δεν πάει καλά... τότε ο εαυτός σου σε προειδοποιεί πως τον πιέζεις σε κάτι που δεν θέλει. που δεν επιθυμεί... καλό το διάβασμα   αλλά δεν τελειώνουν ποτέ οι γνώσεις  
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.


    Όχι, αυτό δεν σας έκανε ίσους μα δεν σας κάνει και "άνισους". Απλώς σας καθιστά μη όμοιους.

    Έχω την εντύπωση πως μπλέχτηκαν η ομοιότητα με την ισότητα, γενικότερα αναφέρομαι, όχι στην ανάρτηση της @AliceInChains08 μόνο.
     
  5. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Ω! ναιιιιιιι
     
  6. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Δεν νομίζω ότι μπέρδεψα κάτι με κάτι άλλο. Η απάντησή μου είχε τίτλο. Μίλησα για σύνολα και στοιχεία συνολων. Ισότητα και ανισότητα στοιχείων μέσα σε διαφορετικά σύνολα.

    Αλοίμονο αν μετά από τόσα χρόνια η σκέψη μου μπέρδευε την ομοιότητα με την ισότητα.
    Η ομοιότητα των στοιχείων επιφέρει και ισότητα και κατ επέκταση και ομοιότητα άρα και ισότητα συνόλων.
    Το ίδιο ισχύει και για την ανομοιότητα.
    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς νομίζεις ότι έμπλεξα.

    Στα προηγούμενα ποστς αυτό που εγώ παρατήρησα είναι σύγκριση των ιδιων στοιχείων μέσα σε διαφορετικά σύνολα. Εξ ου και η απάντησή μου.
     
  7. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Πιστεύεις ότι μια επιστημονική έρευνα θα χρησιμοποιούσε τους άνδρες ως πειράματα αναλώσιμα?
    Τα πειράματα γίνονται με ασφαλή τρόπο και βασισμένα σε πρωτόκολλα... διακρίνω μια εμπάθεια στο θεματάκι ή είναι ιδέα μου?


    http://www.iatropedia.gr/eidiseis/mpori-na-metrithi-i-entasi-tou-ponou/32079/
    http://www.madata.gr/diafora/science/252602.html
    Με μια πρόχειρη ματιά .... θα μπορούσες να το ψάξεις και συ ....
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ποια η σύνδεση με τους πόνους τις γέννας, τα πειράματα κτλ, εδώ το νήμα πραγματεύεται την ισότητα και την διαφορά ανάμεσα σε βανίλλα-bdsmer.-  
     
  9. Voyager

    Voyager Regular Member

    Νομίζω η παραπάνω εικόνα συνοψίζει το πρόβλημα μου με το θέμα συζητησης, το οποίο νιώθω πως θα μπορούσε να ονομαστεί "Υπάρχει απόλυτη ισότητα σε μια σχέση άντρα-γυναίκας;" Είναι δηλαδή ένας έμμεσος τρόπος να συζητηθεί* η ισότητα των δύο φύλων με ο,τι στερεότυπα αποδίδονται στο ένα και στο άλλο. Γιατί σε μεγάλο βαθμό νιώθω πως αυτό ως ερώτημα πολύ πιο δύσκολα θα αφορούσε ένα ομόφυλο ζευγάρι. Και τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται ολίγον τι λυπηρό σε ένα χώρο που φαίνεται να προσπαθεί να μην λειτουργεί με στερεότυπα να ενισχύονται τα χειρότερα κοινωνικά στερεότυπα...

    *Για να μην πω αμφισβητηθεί.
     
  10. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Με ρωτήσαν και απάντησα αλλά βασικά περί ισότητας ο λόγος αρχικά ... στην πορεία ήρθε το σχίσμα  
     
  11. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude


    Μια διευκρίνιση. Θα μπορούσες να πεις επιγραμματικά ποια είναι τα χειρότερα κοινωνικά στερεότυπα που ενισχύονται;
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Σωστά διακρίνετε μια εμπάθεια. Ειναι μια εμπάθεια απεναντι στις αποψεις που αρνούνται την βάσανο της επεξεργασίας της απλής σκέψης και συσπειρώνονται πίσω απο στερεότυπα τα οποια στηρίζουν με "κάποιοι είπαν ,κάποιοι άκουσαν και το είδα και στο you tube". Παραδόξως, φορείς τέτοιων απόψεων ειναι συχνά ανθρωποι, που βλέπουν την πραγματικότητα υποκειμενικά και την υποκειμενικότητα τους ως πραγματικότητα. Και κομψά σας τα λέω....
    Γι αυτο και εδω δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ουτε καν για το τι ειναι η ισότητα, ωςτε να δούμε μετά αν υπαρχει η οχι.