Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπάρχει απόλυτη ισότητα σε μια σχέση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 3 Φεβρουαρίου 2016.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...και όχι μόνο του ουμανισμού.
    Σε καλώ να ενώσουμε τις δυνάμεις μας στον αγώνα για μια αταξική κοινωνία , όπου δεν θα υπάρχει εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο, θα καταργηθεί η υπεραξία της εργασίας , η ιδιοκτησία και διάφορες άλλες μικρολεπτομέρειες που προάγουν κάποιες ανισότητες που παρατηρούνται σποραδικά εδώ κι εκεί στο ιστορικό γίγνεσθαι...
     
  2. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Αν μιλάμε για μια απλή σχέση, αυτή που συνηθίζεται να αποκαλείται βανίλια, νομίζω ότι δεν υπάρχει ισότητα. Προσωπικά δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με αυτό και το θεωρώ φυσιολογικό. Ίσως και κάποιες φορές να με βολεύει σαν θυληκό.
    Από την άλλη αν μιλάμε για μια σχέση στα πλαίσια του BDSM τότε ναι, πιστεύω ότι υπάρχει απόλυτη ισότητα μέσα στην φαινομενική ανισότητα που θα σπεύσουν μερικοί να πούν. Ο καθένας απο την πλευρά του επιλέγει και υποστηρίζει τον ρόλο που τον εκφράζει και επιθυμεί και έτσι τα πρόσωπα της σχέσης λειτουργούν ανάλογα.
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Θα ήθελες να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο;
     
  4. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Κοίτα σε μια απλή σχέση ο καθένας δρα όπως νομίζει καλύτερα κάνοντας πολλές φορές και μικτούς ή μεγάλους συμβιβασμούς για να χτίσει όσο καλύτερα μπορεί την σχέση του. Φαινομενικά μπορεί να υπάρχει ισότητα ουσιαστικά όμως οχι. Πάντα κάποιος θα κάνει πίσω, πάντα κάποιος θα συμβιβάζεται περισσότερο,θα αγαπάει περισσότερο κλπ κλπ κλπ.
    Απο την άλλη σε μια σχέση BDSM η Υποτακτική ας πούμε θέτει τα όρια της ότι θέλει να αγαπηθεί αλλά παράλληλα να κυριαρχηθεί. Ξέρςι και επιθυμεί να ακολουθεί. 'Η για πααράδειγμα μια σχέση σαδομαζοχιστική. Ο μαζοχιστής δεν πιέζεται και δεν κακομεταχειρίζεται χωρίς να το θέλει. Ίσα ίσα το απολαμβάνει όπως επίσης και ο σαδιστής. Δυστυχώς είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να το αναπτύξω περισσότερο. Αυτά για την ώρα ( σύμφωνα με την άποψη μου πάντα). Θα επανέλθω.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ... Που το διάβασες αυτό, γιατί εδώ μέσα αποκλείεται.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    @Elena_gr
    συμβιβασμοί υπάρχουν σε κάθε τύπου σχέση είτε βανίλλα είτε λάιτ D/s είτε σκληρό M/s, υπό την έννοια του μετριασμού των απαιτήσεων, για διάφορους και διαφορετικούς λόγους.

    Ωστόσο, αυτό που ρώτησα είναι κάτι άλλο: πώς και γιατί "σε βολεύει σαν θηλυκό" η έλλειψη ισότητας.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @lexy

    Αν κατάλαβα καλά, βoλεύει τους βανίλλα γιατί σου λέει, λεω εγώ τώρα,...με τη λογική; άσε να πιστεύει ότι έχει το πάνω χέρι, αφού καταβάθος, στο τέλος, θα κάνει αυτό που θέλω εγώ.
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Ροζ γλυκάκι  
    με ερέθισε το "ως θηλυκό", όχι το βανίλλα  
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

     
     
  10. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Με συγχωρείς. Από κεκτημένη ταχύτητα δεν κατάλαβα ότι στάθηκες σε συγκεκριμένο κομμάτι.
    Σαν θυλικό λοιπόν με βολεύει γιατί ενώ υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσα να κάνω, είμαι τεμπέλα και τα φορτώνω στο αρσενικό της υπόθεσης. Ήταν κυρίως χιουμοριστικό.
     
  11. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Προσωπική μου άποψη γλυκιά μου
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεκτό, απλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο στο BDSM. : - )