Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπαναχώρηση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Gandalf, στις 5 Ιουλίου 2007.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    From master to Κατίνα in 60 seconds.
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    επιπλέον αναρωτιέμαι πολύ σοβαρά , τωρα που το σκέφτομαι ... Αν ο Μαστερ ξε μαστερέψει και θελει να γίνει βανίλα...αλήθεια η πιστή και αφοσιωμενη υποτακτική του που θα πήγαινε?? θα εφευγε λέτε ε? ...Θα επερνε τη συναίνεσή της πίσω και τον παραδομένο έλεγχο και θα την έκανε για αλλες παραλίες??

    Εγω που δεν ειμαι καθόλου καρα sub τελικά , δεν νομίζω οτι θα εφευγα παιδιά. Τι να σας πω? Δεν ειναι εκει το Α και το Ω της ζωής μου, έτσι νομίζω.
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Η πραγματικότητα Εμ Πι μου είναι διαφορετική. Πίστεψέ με. Θα είχαμε σειρά αυτοκτονιών από εγκαταλελειμμένες υποτακτικές. Στην αρχή νιώθεις πως είσαι χαμένη. Μετά βλέπεις το καραγκιοζιλίκι και σηκώνεις το κεφάλι, πιο σοφή και πιο έτοιμη. Κι αν τονε πετύχεις σε κανα μπαράκι τον ταράζεις και στην καζούρα.
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    ΝΑΙ... ισως έχεις δίκιο Χάινριχ! Ισως ! άλλωστε υπάρχουν άνθρωποι & άνθρωποι, διαβαθμίσεις διαβαθμίσεων.

    Πάντως περα απο το τι θα έκανα εγώ, η εμπειρία μου απο τη συναναστροφή μου με κάποιες υπο αφενός μου έχει δώσει την εντυπωση αυτή που λες ..τη μισή. Θλίψη δυσαρέσκεια, ψιλοκατάθλιψη , αλλα πολυ σπάνια τετοια ταση για αυτοκτονίες κλπ. Συνηθως θυμός και καζούρα ή απαξίωση οπως το πες!!

    Σάυτη την περίπτωση προσωπικά πιστεύω οτι οι διεργασίες απομυθοποίησης δεν εχουν γίνει ορθά. (αλλα είναι αλλο θεμα μακρύ αυτο)
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Σωστότατα γίνονται οι διεργασίες απομυθοποίησης Εμ Πί μου.
    Ο κυρίαρχος στις d/s σχέσεις έχει ενδυθεί την λεγόμενη «πατρότητα». Από παντού μπορείς να παραιτηθείς μα από «γονιός» δεν μπορείς. Ή τουλάχιστον δεν μπορείς πριν αναδομήσεις αυτό που διαχειρίστηκες. Να το αναδομήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι ακέραιο. Ως σου παραδόθηκε.

    Άλλως ορθώς σε απομυθοποιούν, ορθώς σε απαξιώνουν, και ορθώς πέφτει η λεγόμενη καζούρα έτσι για την σχετική διασκέδαση.
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    η διαδικασια απομυθοποιησης που εννοώ εγώ πρεπει να γίνει -κατ΄εμε - πριν! Στις αρχές της σχεσης και οσο αυτή διαρκει. Αλλα επειδη ειναι άλλο θεμα θα σου εξηγησω με π.μ
     
  7. adelina

    adelina Regular Member

    αναρωτιεμαι, αν μιλαμε καν για το ιδιο πραγμα.

    και παλι θα αναρωτηθω αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα γιατι αυτα που εγραψα σχεση δεν βλεπω να εχουν με αυτα που διαβαζω.

    σας ευχαριστω πολυ, αρχισα να φοβαμαι πως στερουμαι παντελως την ικανοτητα εκφρασης αυτου που εχω στο μυαλο μου.  

    Χαινριχ ποιοι ειναι οι κακοι λυκοι και ποιες οι αγνες κοκκινοσκουφιτσες που ειχες υποψη σου οταν εγραψες δεν μπορω να γνωριζω.
    ο καθενας παιρνει ακριβως αυτο που του αξιζει στη ζωη και τα "θυματα" ειναι απο τη στιγμη που δεν μιλαμε για παιδια ή ζωα αλλα για ενηλικα νοημονα οντα τα ιδια υπευθυνα για τη θυματοποιηση τους.
    λυπαμαι αλλα πραγματικα δεν με αφορουν ουτε οι ωφελιμιστες τυχοδιωκτες ουτε εκεινες που τρωνε οτι τους σερβιρουν.

    μιλουσα για μια Ms σχεση.
    μιλουσα για Μαστερ ο οποιος και εκπαιδευσε και φροντισε και νοιαστηκε και προσφερε και οχι για τον οποιοδηποτε με οποιεσδηποτε κυριαρχικες τασεις.
    μιλουσα για εκπαιδευμενη σκλαβα η οποια νιωθει καθε μοριο της να ανηκει στον Ιδιοκτητη της που οσο κι αν ακουγεται παραδοξο στα αυτια καποιων, μπορει και παραμενει ιδιοκτησια του ακομη κι αν αυτος δεν ασκει εξουσια και δεν καλυπτει οχι απλα τις επιθυμιες της αλλα ακομη και τις ιδιες τις βασικες της αναγκες.
    μιλουσα για ενα τετοιο ειδος σχεσης οπου υπαρχουν βασεις, συναισθημα και ταιριασμα, αλλα για καποιους λογους ενας απο τους δυο ή και οι δυο νιωθουν να χρειαζονται ενα διαλειμμα - μετα απο το οποιο θα παρθουν αποφασεις κατα ποσο θα ειναι μονιμη η απομακρυνση ή απλα ενα διαλειμμα. αυτο ονομασα υπαναχωρηση μεσα σε Ms.

    ολες οι αλλες περιπτωσεις καπροφοριας θερισμου και αλλων φιλολογιων ειλικρινα λυπαμαι αλλα προσωπικα εμενα δεν με αφορουν και δεν αναφερομαι σ αυτες.
    δεν προσπαθησα να απαντησω στη λιλλυ, διαφωνησα απλα μαζι της αναφορικα με το τσουβαλιασμα και τους χαρακτηρισμους.

    δεν υπαρχουν εγγυησεις, δεν υπαρχουν παντοδυναμοι και υπερανθρωποι και δεν νομιζω να υπαρχει οποιοσδηποτε που να εχει βιωσει μια Ms σχεση χρονων που ολα να πηγαιναν οπως στα αρθρα και στις πραγματειες που γραφονται για το ιδανικο και τελειο. να γραφονται δεν ειναι κακο και θεωρητικα μπορει ο καθενας να αναπτυξει το καθε θεμα οπως επιθυμει φτανοντας το σε οποιο λογικο ή παραλογο οριο.
    η πραγματικοτητα ομως ειναι πως κανεις δεν μπορει να ειναι συνεχως σε μια ομοιομορφη ιδανικη κατασταση και πολλα συμβαινουν και πολλα μπορουν να συμβουν - απο κοπωση μεχρι καταθλιψη ή καποια αρρωστια- και να μην ειναι σε θεση ο ενας να ασκησει εξουσια ή ο αλλος να παραδωσει αντιστοιχα.

    ισως να ειμαστε μια εξαιρεση δεν ξερω. δεν θελω να αναπτυξω βασισμενη στις δικες μου εμπειριες θεωριες παγκοσμιας εμβελειας, μια απαντηση σε ολα και για παντα.

    απλα μεσα σ αυτα τα χρονια που αποτελω ιδιοκτησια του, υπηρχαν υπαναχωρησεις (με την εννοια που εξηγησα ποιο πανω- εννοώντας υπαναχωρηση απο συμπεριφορες και αλλες εκφρασεις του Ms μεχρι και δικαιωμα release- αλλα οχι υπαναχωρηση προς vanilla κατι που δεν θεωρω εφικτο ή δυνατο να συμβει σ΄ αυτους που τους εκφραζει το Ms) και απο τις δυο πλευρες - οσον αφορα το Ds οι οποιες μεχρι στιγμης παντοτε οδηγουσαν πισω σ αυτο, γιατι απλα αυτο μας εκφραζει κι αυτο μας γεμιζει και ετσι μπορουμε να λειτουργουμε καλυτερα.

    τι αλλο να πω περα απο μια συγνωμη απο μας τους θνητους.