Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή on/off

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 10 Οκτωβρίου 2007.

  1. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγή on/off

    μια σκλάβα, έχει την ανάγκη να αναφέρει Στον Αφέντη της τι έχει κάνει... δεν έχει να κάνει ούτε με στρατό ούτε με επικοινωνία
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον όρο επικοινωνία. Αν και προσωπικά δε συμφωνώ ούτε με το "απολογούμαι" ούτε με το "αναφέρω", δε μπορώ να αποκλείσω αυτό ν' αποτελεί κώδικα επικοινωνίας ανάμεσα σε δύο ανθρώπους. Το πρόβλημα αρχίζει να υφίσταται όταν ο κώδικας αποκτά μεγαλύτερη σημασία από το άτομο με το οποίο "επικοινωνεί" κανείς, εντός ή εκτός εισαγωγικών.
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Επίσης interesting...
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγή on/off

    Συνυπογράφω.
    Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ενα ενδιαφερον θεμα που δεν συζητηθηκε οσο του αξιζε.
     
  6. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Κινούμαι με τις προτεραιότητες και τις αρχές που έχει ορίσει ο Αφέντης για την εκτός M/s πλαισίου ζωή μου.

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει "εκτός ορίων" στο M/s.

    Το on και το off της υποταγής στο M/s έχω τη γνώμη ότι το ορίζει μόνον ο Αφέντης, λαμβάνοντας υπόψη τα της σκλάβας, από τα οποία άλλα αποδέχεται, άλλα τροποποιεί και άλλα καταργούνται. Αν αυτό συμβαίνει, συνηγορεί στο γιατί η κάθε σκλάβα δεν μπορεί να ανήκει στον κάθε Αφέντη και γιατί η σκλάβα δεν μπορεί - τόσο εύκολα - να μεταβιβαστεί από Master σε Master.
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2020
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

       
     
  8. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    Για μένα δεν υπάρχει off.
    Θα αυτενεργήσω όπου είναι απαραίτητο και θα Του το αναφέρω -προσωπικά μια χαρά βρίσκω την συγκεκριμένη λέξη.
    Θα πάω στη δουλειά μου και θα φέρω σε πέρας τις υποχρεώσεις μου όσο καλύτερα μπορώ γνωρίζοντας οτι αυτό περιμένει από εμένα.
    Είμαι αυτή που είμαι και Του ανήκω, είτε βρίσκεται απέναντι μου είτε 50χλμ μακριά. Δεν είναι ένας ρόλος ή μια κατάσταση στην οποία εισέρχομαι και εξέρχομαι κατά βούληση.
    Είναι μια αίσθηση που με ακολουθεί -και μάλιστα οσο περνάει ο καιρός νιώθω να εντείνεται.
     
  9. Elgreko

    Elgreko Unregular member

    Συμφωνώ με την Εύα.

    Η υποταγή κυρίως είναι στο μυαλό. Φυσικά και δεν υπάρχει off. Off σημαίνει ότι δεν είναι υποταγή αλλά απλά ένα παιχνίδι οπού ο κάθε ένας παίζει τον ρολό του την κατάλληλη στιγμή.

    Το υποταγμένο άτομο ακόμη και στην καθημερινότητα έχει στο μυαλό του τον Κ του , και πάντα νιώθει την ανάγκη να ακολουθεί τα θέλω του και να του αναφέρει το οτιδήποτε.
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Αν το υ μπορεί να λειτουργήσει μόνο μέσο εντολών, έστω τις ώρες που συναναστρέφεται με τρίτους, απουσία του Κ, τότε καλό θα ήταν το Κ να φροντίσει να του γράψει οδηγίες με ένα πιθανό τίτλο "Η ζωή σου όλη ". Όσο αφορά τον όγκο τον οδηγιών, λίγο μεγαλύτερος από αυτον που καταλαμβάνει η Υδρία θα είναι.

    Κάποιοι επιδιώκουμε να συναναστρεφόμαστε με έξυπνους ανθρώπους γιατί έχουμε το βίτσιο να θέλουμε να σκέφτονται.
     
  11. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    Αυτο πως προέκυψε; Ποια ήταν η αφορμή για αυτό το σχόλιο;

    Έχεις την εντύπωση οτι τα υ δεν είναι έξυπνα ή δεν σκέφτονται;
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @eva_inChains, με προλάβατε!

    > Αν το υ μπορεί να λειτουργήσει μόνο μέσο εντολών: προκείμενη ad absurdum
    > τότε καλό θα ήταν το Κ να φροντίσει να του γράψει οδηγίες: δεύτερη προκείμενη ad absurdum
    > Κάποιοι επιδιώκουμε να συναναστρεφόμαστε με έξυπνους ανθρώπους: non sequitur συμπέρασμα

    Όλο μαζί, στιβαρό παράδειγμα από την λογική πλάνη που λέγεται straw man. Είναι ακόμη Κυριακή, για λίιιγο