Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή on/off

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 10 Οκτωβρίου 2007.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @eva_inChains @estelwen έχετε δίκιο. Η διατύπωση μου ήταν πραγματικά άστοχη.
    Καμία αφορμή. Επί του νήματος, όπως είπα και παραπάνω λανθασμένη διατύπωση.
    Κατά περίπτωση. Έχω την εντύπωση ότι τα υ ή ακόμα το οποίο στάτους ή σεξουαλικός προσανατολισμός δεν χαρακτηρίζει την ευφυΐα εκάστου.

    Λοιπόν, επαναδιατυπώνω ή καλύτερα εξηγώ εν συντομία τα κενά που έκαναν άστοχο το ποστ μου.

    Θεωρώ δεδομένο ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση, πρακτικά, να λειτουργήσει μόνο κατόπιν εντολών. Στο κομμάτι που δεν quotάρατε κάνοντας χρήση ειρωνείας είχα την εντύπωση ότι ακύρωνα την πρώτη πρόταση ή έστω απαντούσα ότι δεν είναι πρακτικά εφικτό το υ να λειτουργήσει μόνο μέσο εντολών.

    Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση σας έχω απαντήσει παραπάνω. Ο λόγος της τοποθέτησης, είναι, ότι επειδή ακριβώς μπορεί το μυαλό του κάθε ανθρώπου να έχει την όποια δυναμική και επειδή θα πρέπει να το χρησιμοποιήσει ,όσο έχει, κατά περίπτωση, έγραψα ότι έγραψα.

    Τώρα, θα έπρεπε να προσθέσω, κάτι που κακώς θεώρησα αυτονόητο, σαφώς από λάθος μου, ότι εφόσον λοιπόν δεν είναι εφικτό ένας άνθρωπος να μη χρειαστεί να λειτουργήσει κατά βούληση δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε ότι αυτό σταματά την υποταγή. Σύμφωνα με τη σκέψη μου, που ξαναλέω ότι δεν διατύπωσα σωστά, το ότι η γη γυρίζει ειανι άσχετο με την σχέση Κ/υ και κανένας Κ δεν ειανι εφικτό να δώσει οδηγίες για την κάθε συνθήκη. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο Κ και το υ δεν είναι λιγότερο υ εφόσον αποφασίζει, όπως στις παραπάνω περιπτώσεις που δεν αφορούν την σχέση.
    Κατά συνέπεια, εφόσον Κ και υ διατηρούν τη θέση στη σχέση η υποταγή υφίσταται.

    P.S.: Θεωρώ ότι η ερώτηση αν έχω την εντύπωση ότι τα υ δεν είναι έξυπνα ή δεν σκέφτονται είναι προσβλητικό να γίνεται σε έναν ενήλικο. Κατανοώ, αλλά το συμπέρασμα σας ήταν βιαστικό, όπως και η διατύπωση μου. Ισοπαλία  
     
  2. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    @Nickname
    Δεν κατάλαβα καθόλου το πνεύμα σας στο αρχικό ποστ.
    Δεν είχα σκοπό να γίνω προσβλητική.
    Ισοπαλία λοιπόν