Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικές/-οι και υποτακτικές/-οι της καρδιάς-

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sorriso solare, στις 10 Μαϊου 2009.

  1. Απάντηση: Υποτακτικές/-οι και υποτακτικές/-οι της καρδιάς-

    Εννοείς ποιό γίνεται πρώτα ή κάποιο από τα δύο προκαλεί το άλλο;
    Όλοι οι συνδυασμοί είναι πιθανοί, ανάλογα με το άτομο.

    Εγώ από ένα σημείο της ζωής μου και μετά, κατάλαβα οτι με ελκύουν ερωτικά μόνο άντρες με κυριαρχικά χαρακτηριστικά (όχι πάντα στην ίδια ένταση, βέβαια), και από τότε δεν μπόρεσα ποτέ να με φανταστώ ερωτευμένη με κάποιον χωρίς αυτά τα χαρακτηριστικά. Επίσης, έχω δει οτι τις φορές που ήρθα σε επαφή με τέτοιους άντρες τους προσέγγιζα υποτακτικά από την αρχή, πριν προλάβω να τους ερωτευτώ. Όταν μου συνέβη, κατάλαβα οτι ο έρωτας δυναμώνει την υποταγή. Ειδικά όταν δεν είναι μονόπλευρος. Επομένως, εγώ θα έκλινα προς το πρώτο μέρος της ερώτησης.

    Θα μου άρεσε πολύ και το θέμα "Κυριαρχία και έρωτας" (νομίζω έχει ξαναμπεί, βέβαια).
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Στις βανιλα σχεσεις θα ελεγα πως υποτασσομαστε αυτον/ην που ερωτευομαστε. Αν και δεν θα χρησιμοποιουσα την λεξη υποταγη, γιατι σκοπος δεν ειναι αυτος, αλλα να βρεις με τον αλλο ενα κοινο εδαφος με το οποιο και οι δυο νιωθετε ανετα. Αρα μαλλον υποταγη στον "ερωτα" ειναι παρα στον ανθρωπο.

    Στις BDSM σχεσεις, θα ελεγα πως μαλλον πρεπει να ισχυει το αντιστροφο. Ενας υποτακτικος σε μια τετοια σχεση θα επρεπε να ερωτευεται αυτον στον οποιο υποτασσεται. Αν η σχεση παει οπως θα επρεπε τουλαχιστον. Αν υποτασσοταν σε αυτον τον οποιο ερωτευεται, τοτε το BDSM δεν θα ειχε θεση. Φυσικα εχει και ο ανθρωπος ρολο σε αυτο και οχι η "υποταγη" απο μονη της, αλλα ειναι ο ανθρωπος αυτος που προσφερει την συγκεκριμενη Κυριαρχια.

    Ειμαι πτωμα και δεν ξερω τι γραφω. Βγαζει νοημα αυτο που λεω;
     
  3. strapon_boy_gr

    strapon_boy_gr New Member

    θα πρεπει να νοιωθω κατι γι'αυτην και μετα θα υποταχτω σε οτι μου ζητησει.