Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικοί Top

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 2 Νοεμβρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Για μενα Ηλια δεν υπαρχουν "Τοp υποτακτικοι"
    Δεν τους λογιζω καν σαν υποτακτικους.
    Πιστευω, οτι ειναι απαραδεκκτο να "θελουν" να παιξουν ως Τοp με αλλους/ες υποτακτικες.
    Νομιζω οτι σιγουρα κατι κρυβουν καλα μεσα στο μυαλουδακι τους, το οποιο μαλλον καζανι που βραζει θα ειναι.
    Δεχομαι ομως οτι ενας υποτακτικος/η μπορει να παιξει ως Τοp με καποιον αλλο υποτακτικο/η, μονο εφοσον του ζητηθει η του το επιβαλλει ο Κυριαρχος Του/Της.
    Παντα υπο την καθοδηγηση Του/Της και παντα κατω απο την επιβλεψη Του/Της.
    Διαφορετικα εχουμε να κανουμε με κρυμενες, καταπιεσμενες και ανομολογητες επιθυμιες η και ακομα με μπερδεμενα ατομα που δεν εχουν βρει ακομη την ταυτοτητα τους, η δεν εχουν πεισθει γι αυτην.

    Φυσικα και παλι δικη μου γνωμη ειναι και ισως καποιοι αλλοι να εχουν διαφορετικη και να επικροτουν η να δεχονται την μορφη αυτη "Τop υποτακτικου/ης".
    (Μα δεν ακουγεται σαν να ειναι αστειο?)
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2006
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Θα τους χαρακτήριζα ως υποτακτικούς σαδομαζοχιστές.

    Αρέσκονται δηλαδή να δίνουν πόνο, ηδονίζονται από αυτό.
    Αν πούμε τώρα πως ένας τέτοιος τύπος υποτακτικού (δηλαδή να έχει σαδιστικά στοιχεία) δεν είναι υποτακτικός αλλά ενας πονηρός Κυρίαρχος τότε αυτόματα αποδεχόμαστε και την εξής θέση.


    Υποτακτικός =μαζοχιστής
    Μαζοχιστής =υποτακτικός
    Σαδιστης =Κυρίαρχος
    Κυρίαρχος= σαδιστής .

    Πατώντας Ηλία στο εξής κομμάτι του κειμένου σου
    έγραψα και τον προηγούμενο συλλογισμό μου.

    Μπορεί να συμβεί μέσα σε μια σχέση με αρκετά υψηλό βαθμό υποταγής το υποτακτικό μέλος να τείνει να ταυτίζετε με το Κυρίαρχο μέσα σε μια συνεδρία για να ¨δει¨ τον εαυτό του σαν αντικείμενο που βασανίζετε και να νιώσει αυτά που νιώθει ο Κυρίαρχος με αυτό παίρνει ικανοποίηση από την ικανοποίηση Του.
    Αυτό όμως φαντάζομαι πως γίνετε περισσότερο σε φανταστική βάση, μπορεί όμως να γίνουν και κινήσεις, πράξεις όμως γίνονται ασυνείδητα.
    Τώρα το αν αφεθεί από το Κυρίαρχο μέλος να λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο κάποια φορά είναι στην ευχέρεια Του. Εξαρτάται κατά πόσο γνωρίζει το υποτακτικό μέλος πόσο το εμπιστεύεται κατά πόσο κατανοεί την όλη πράξη ώστε να μην το παρεξηγήσει ως άτομο που θέλει να τουμπάρει τις θέσεις.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Δεν το δέχεστε ιδεολογικά Εύα, ή δεν το έχετε συναντήσει στην πράξη;

    Μπορώ, προσωπικά με πόνο ψυχής να καταλάβω πώς είναι να είναι μία γυναίκα υποτακτική - να μην καταλαβαίνει τον έρωτα αλλιώς παρά μόνο αν είναι υπό τον έλεγχο του Άλλου - και παρόλα αυτά να κάνει την top.

    Μπορεί να μην έχει μάθει να εκφράζεται ως υποτακτική και, χωρίς ίχνος απόρριψης το λέω αυτό, διαλέγει τον εύκολο δρόμο, αυτόν που γνωρίζει, να μπαίνει επικεφαλής, να παίρνει τις ευθύνες που ποτέ δεν ήθελε να της αναθέσουν και που ποτέ δεν έστερξε η ψυχή της, έχει μάθει όμως ν αναγνωρίζει ότι της αποδίδουν πολλά. Αναγνώριση, φρονίδα ίσως, το θάμπος στα μάτια των άλλων - δεν είναι λίγο αυτό, μηδαμινή άξια λόγου κριτική, σέβας.

    Στο κάτω κάτω το λίμπιντο πρέπει κάπου να παροχετευτεί από ένα σημείο κι έπειτα. Ως πότε θα το αφήνει σε εκκρεμότητα επειδή δεν βρήκε αυτό που αναζήτησε η ψυχή της; Είναι κλειστός λόγω άγνοιας ή κακής εκπαίδευσης και άμυνας ο δρόμος της υποταγής, ανοιχτός ο δρόμος του topping - παίρνει αυτόν λοιπόν.

    Δεν είναι απλό να μάθει στην εποχή μας μία γυναίκα πραγματικά να εκφράζεται ως υποτακτική. Και οι πειρασμοί είναι πολλοί στην διαδρομή...

    Υ.Γ. Αυτή είναι μία μόνο πιθανή περίπτωση υποτακτικής που πηγαίνει από πάνω δε νομίζω να είναι αυτό που είχε στο νου του ο Ηλίας.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Δεν τα καταλαβαινω ολ' αυτα!  
    Μηπως δεν θελω να τα καταλαβω? 

    "Μπορεί να συμβεί μέσα σε μια σχέση με αρκετά υψηλό βαθμό υποταγής το υποτακτικό μέλος να τείνει να ταυτίζετε με το Κυρίαρχο μέσα σε μια συνεδρία για να ¨δει¨ τον εαυτό του σαν αντικείμενο που βασανίζετε και να νιώσει αυτά που νιώθει ο Κυρίαρχος με αυτό παίρνει ικανοποίηση από την ικανοποίηση Του."
     
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Ίσως επειδή δεν έδωσες καθόλου χρόνο να σκεφτείς και να απαντήσεις;
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    tender lilly Δεν το δέχομαι ιδεολογικά.
    Το έχω συναντήσει παααααρα πολλές φόρες και δυστυχώς.
    Θα ήθελα τα πράγματα να είναι πιο ισορροπημένα αλλά κρίμα για Ο/όλους Μ/μας που δεν είναι.

    Συμφωνώ με όλες αυτές τις αιτίες που έγραψες.
    Θα παραμείνω σε αυτά και ιδιαίτερα σε ότι έγραψες στο τέλος και επισήμανα με bold απευθυνόμενη και Εγώ στον Ηλία Μ/μας
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Δεν έδωσα χρόνο γλυκιά μου soft_crystal επειδή έχω δώσει αρκετα ... χρόνια.
    Οι απαντήσεις ακόμα και στα δικά μου ερωτήματα τείνουν να έχουν παγιωθεί πια.
     
  8. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Οι καταστάσεις έχουν πολλές όψεις αλίμονο αν μέναμε σε παγιωμένες απόψεις για μένα είναι σαν στείρα σκέψη.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Συμπτωματικά να τείνει να ταυτίζεται το υποτακτικό μέλος με το Κυρίαρχο κατά τη διάρκεια της συνεδρίας; Δύσκολο μου φαίνεται, είναι πάρα πολύ αποροφημένο από τις δικές του αισθήσεις το υποτακτικό στοιχείο για να βγει από το πετσί του και να ταυτιστεί με το Κυρίαρχο, χώρια που το Κυρίαρχο στοιχείο δεν αφήνει τόσο απλά να ταυτιστεί μαζί Του το υποτακτικό. Ο Κυρίαρχος είναι που αποκτά εκείνη την ώρα συναίσθηση του πώς νιώθει η υποτακτική, είναι αυτή η μαγεία των πραγμάτων εκείνες τις ώρες.

    Το αντίθετο θα ήταν σα διελκυστίνδα για τον έλεγχο αυτό και θα μιζέριαζε και τους δύο αλλά νομίζω ότι είναι ευθύνη του Κυρίαρχου στοιχείου για να αποφευχθεί. Έχω δει και καταλάβει ότι χρειάζεται μεγάλη πείρα από πλευράς του Κυρίαρχου για να μη συμβαίνει και τουλάχιστον αποδοχή της θέσης του από το υποτακτικό στοιχείο.

    Ο Ηλίας όμως δεν μιλούσε για καταστάσεις που διαμορφώνονται έτσι χωρίς να έχουν προγραμματιστεί, μιλούσε για καταστάσεις που το topping της υποτακτικής είναι προδιαγεγραμμένο, όχι που το πήρε κατά την διάρκεια της σκηνής και επειδή μπορούσε.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Υποτακτικοί Top

    Σε αυτό το κομμάτι πιστεύω πως ξεκαθαρίζει ότι δεν παίρνουν από την αρχή θέση για το σενάριο αλλά λειτουργούν με ένστικτο.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Υποτακτικοί Top

    Συνυπογραφω ....
    για σένα.... 
    Η πάγια σκέψη για μένα σημαίνει κατασταλαγμένη και ισορροπημένη άποψη που έχει τεκμηριωθεί μέσα στο χρόνο..
    Χρόνος σημαίνει εμπειρίες.

    Δεν μιλάμε εδώ για την φαντασία που μπορεί να οργιάζει.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Υποτακτικοί Top

    Ναι, έχεις δίκηο μου διέφυγε.