Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φαίνεται στις κοινωνικές εκδηλώσεις;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος barkoulis, στις 24 Ιουλίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Διευκρινίζω ότι αναφέρθηκα σε πιθανές ενδείξεις φετιχισμού, όταν έκανα λόγο για χρήση ψηλοτάκουνων πέδιλων, όσες γυναίκες φορούν τέτοια παπούτσια δεν απευθύνονται απαραιτήτως σε ποδολάγνους. Ομοίως δεν εξέφρασα την άποψη ότι όλοι οι φετιχιστές αποκρύπτουν το φετίχ τους, αλλά την προσωπική μου διαπίστωση πως όσοι ντρέπονται για τα φετίχ τους, συνήθως τα αποκρύπτουν.

    Με αφορμή το post της Astarty σκέφτηκα ότι ένας παράγοντας που αποπροσανατολίζει από τον εντοπισμό φετιχίστριας/φετιχιστή είναι η μόδα. Τη χειμερινή saison 2005-2006 τα καταστήματα υποδημάτων (συνεπαγωγικά και οι δρόμοι) λόγου χάρη γέμισαν μυτερές γόβες και μπότες. Χρειάστηκε να έρθει η αεαρινή-καλοκαιρινή saison με τις (καθόλου φιλικές προς τις Mistresses) φλατ στρογγυλές μπαλαρίνες, για να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να προσανατολιστούν οι ποδολάγνοι στα σωστά πόδια που εξακολουθούσαν να περπατούν στα demodes μεν, ψηλοτάκουνα δε, πέδιλα. LoL.
     
  2. antonis35

    antonis35 Regular Member

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας.
     
  3. Astarty

    Astarty Contributor

    Και αναρωτιούμουν και εγώ γιατί βλέπω γυναίκες στον δρόμο με κάτι κοθόρνους να φορούν παρόλο που δεν κολακεύουν καθόλου το πόδι τους! Ως επί το πλείστον ήταν βέβαια κοντούλες και τις δικαιολογούσα. Αλλά και αυτό που αναφέρει η Σιράχ είναι μια λογική εξήγηση.
    Θενκς.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Τι είναι οι κοθόρνοι;

    Αν εννοείς τα wedges, πράγματι κάποια δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτικά. Πάραυτα τα ψηλά τακούνια κατά κανόνα βελτιώνουν την όψη της γάμπας επειδή υποχρεώνουν τον μυ να κινηθεί προς τα επάνω. Από την άλλη πλευρά διορθώνουν το ύψος, όμως θα πρέπει να έχουμε πάντοτε κατά νου ότι υπάρχει ένα ενδεδειγμένο ύψος τακουνιού ανάλογα με το ύψος μας. Για παράδειγμα, τακούνια 12cm είναι δυσανάλογα ψηλά για μία γυναίκα ύψους 150cm. Κάπου έχω σημειωμένο έναν τύπο που δίνει το ενδεδειγμένο ύψος τακουνιού για κάθε ύψος σώματος. Θα προσπαθήσω να το βρω  

    Αλλά οι φετιχίστριες φοράμε ψηλά τακούνια by default.
     
    Last edited: 24 Ιουλίου 2007
  5. gwendoline

    gwendoline Regular Member

    ναι-αλλο οι κοθορνοι αλλο τα ψηλα τακουνια. εμενα δωσε μου ψηλο τακουνι και παρε μου ο,τι θελεις. Κοσμοπολιταν το καναμε εδω μεσα
     
  6. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    μάιστα...

    μάιστα...

    τελικά τσου;
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    Δεν ξέρω τι είναι τα wedges αλλά κοθόρνοι ονομάζονταν στην Αρχαιότητα τα υποδήματα που φορούσαν οι ηθοποιοί για να φαίνονται ψηλότεροι πάνω στη σκηνή. Και τα δύο πόδια έμπαιναν σε ένα τέτοιο παπούτσι, δίπατο το όποιο φυσικά δυσκόλευε την κίνηση αλλά έδινε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην συνέχεια ξεχωρίστηκε σε δύο.
    Ήταν τα θεατρικά υποδήματα ενώ τα δερμάτινα πέδιλα ήταν παπούτσια της καθημερινότητας.

    Όταν βρεις το τύπο με ενδιαφέρει να τον δω. Φυσικά δεν προτίθεμαι να κυκλοφορώ κάθε μέρα με 12ποντα τακούνια μόνο και μόνο γιατί το επιτρέπει το ύψος μου.

    Υ.Γ Σχετικά με την βελτιωμένη όψη της γάμπας συμφωνώ. Το σύνολο όμως του σώματος χάνει το κέντρο βάρους του το οποίο ψιλοανακτιέται με το λύγισμα του γονάτου. Αν παρατηρήσετε τις γυναίκες με τα πολύ ψηλά τακούνια θα διαπιστώσετε πως κατά την διάρκεια του περπατήματος το πόδι τους είναι πάντα λυγισμένο έστω και ελαφρώς. Ε, όπως και να το κάνουμε αυτό δεν είναι ούτε λαμπαδιαστό, ούτε αλφαδιασμένο!
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2007
  8. Eϊμαι της άποψης ότι μόνο εικασίες και πιθανολογήσεις μπορεί να κάνει κανείς αν γνωρίζει κάποιον την 1η φορά σε μια κοινωνική εκδήλωση. Χρειάζεται χρόνος

    Υ.Γ. και ποιός άνδρας δεν καυλώνει με ωραίες γάμπες και εξίσου ωραίες γυναίκες.
    Δείτε το από ανθρώπους στο δρόμο. Ούτε αυτό λέει κάτι για το φετιχισμό (ένα διαφορετικό μονοπάτι από το bdsm)
     
  9. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Φαίνεται στις κοινωνικές εκδηλώσεις;

    Μια γυναίκα, είτε υποτακτική είτε Κυρίαρχη, δεν θα έλεγα πως έχει κάποιο ιδιαίτερο σημείο προς αποκωδικοποίηση, για να αναγνωρίσεις, σε μια vanilla κοινωνική συνάθροιση.
    Υποκειμενικά θα έλεγα, πως το BDSM status είναι εντελώς προσωπική υπόθεση , χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο να το εκφράσει μια γυναίκα, σε οποιαδήποτε vanilla συνάθροιση.
    Μπορεί να υπάρχει ένα ιδιαίτερο Dress Code, σε άτομα κοντά στο BDSM, αλλά κι αυτό δεν είναι ένα σημείο, το οποίο μπορεί να βοηθήσει να καταλάβει κανείς, τα ‘θέλω’ , που έχει μια γυναίκα.
    Μην ξεχνάμε πως και η μόδα, είναι αρκετά κοντά, σε φετιχιστικά ρούχα και υποδήματα, άρα και επίφοβο, το όποιο συμπέρασμα..
    Οι τρόποι ευγένειας ή αγένειας από την άλλη , δεν έχουν να κάνουν με το BDSM Status , αλλά με το τι ανατροφή και παιδεία έχει αποκομίσει το άτομο .
    Πιθανόν, «διαφορά μπορεί να έχεις», επάνω σε μια προσωπική συζήτηση μαζί της. Ίσως θα έλεγα το μοναδικό σημείο που μπορεί να καταλάβει κανείς, κάτι παραπέρα.
    Καλό θα ήταν πάνω σε μια προσωπική συζήτηση, κάποιος να προσέχει ακόμα και τις λεπτομέρειες. Ακόμα και εκεί βέβαια, έχε επιφυλάξεις.

    Είναι ρευστές πολύ, οι καταστάσεις σε μια vanilla συνάθροιση.
    Ρευστές και οι κινήσεις...
     
  10. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    Παιδιάααα...

    Δε ξέρω για τα φετίχ και τις αναστολές που μπορεί να έχει κάποιος
    (μη με δούνε & μη με καταλάβουνε και τα σέα)

    Αλλά έχω την εντύπωση ότι μια υποτακτική συνείδηση επί παραδείγματι,
    μπορεί τελικά να δίνει σημεία.

    Καλά, όχι και τέρατα,
    σημεία σκέτα.

    Πιστεύω ότι αν υποθέσουμε ότι βλέπεις κάτι και θες να κάνεις λίγο τον Κολόμβο,
    μπορείς να παρατηρήσεις πολύ προσεκτικά και ενδεχομένως,
    άντε στη χειρότερη περίπτωση, να πάρεις λίγο θάρρος ρε αδερφέ,
    ή έστω να δοκιμάσεις μία διαφορετική προσέγγιση από το τετριμένο:
    κοίτα πόσο έξυπνος είμαι,,,
    και πόσα πράματα ξέρω,,,
    ά, είμαι και καλό παιδί,,,
    την έχω και μεγάλη, look at it, look at it pleaaaaaaase,,,
    σωστό κελεπούρι βρε!


    Νομίζω ότι είτε (μια υποτακτική συνείδηση έχω για πχ),
    θα έχεις έναν υποτακτικό άνθρωπο απέναντί σου,
    (έχω αληθινό παράδειγμα πολύ φίλων)
    είτε ναι μεν μπορεί να μη μοιάζει έτσι,
    πλην όμως θα έχει κάποιο σημείο που θα μπορεί να καθοδηγήσει τη σκέψη σου.

    Ας πούμε: Εμένα μου έτυχε η δεύτερη περίπτωση.
    Δεν έδειχνε κανένα φαντεζύ σημείο υποτακτικότητας,
    ίσα ίσα το ανάποδο.
    Είχε επιλέξει εμένα όμως από την παρέα
    (ευχαριστώ Θεέ μου, μόνο εσύ μπορούσες να κάνεις τέτοιο θαύμα)
    να προλαβαίνει τη σκέψη μου.
    Δε μου έφερνε το ποτό μου από ευγένεια,
    ούτε από φιλικότητα, ούτε επειδή ήταν φιλότιμη.
    Δεν το καταλάβαινα από ένστικτο.
    Ήμουνα σε θέση να το εξηγήσω λογικά.
    "Γιατί αφού το bar είναι πιο κοντά σε μένα"
    "Γιατί μόνο σε μένα και όχι και στον άλλον που πραγματικά χρειάζεται λίγη βοήθεια"
    "Γιατί όταν έλεγα ότι ήθελα αυτό, έβρισκε χαζές προφάσεις για να μην αποτρέψω την προθυμία της από τη δικιά μου ευγένεια"

    Αυτά όλα, για μένα μπορούσαν να εξηγηθούν μόνο έτσι.
    Και έτσι πήρα μια βαθιά ανάσα.
    Και χίμηξα.

    και βγήκε αληθινό...


    καληνύχτα σας.