Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φανατισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 7 Μαρτίου 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Φανατισμός

    Η Ιερά Εξέταση
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Κρίνοντας από τον εαυτό μου, θα έλεγα ότι ο βασικός λόγος για τον οποίο κανείς φανατίζεται με μία ιδέα είναι το γεγονός πως είναι απόλυτα πεπεισμένος για το ορθό της ιδέας αυτής. Για παράδειγμα, όντας φανατική τυπολάτρης, αντιλαμβάνομαι πως βαθιά εντός μου είμαι πεπεισμένη κατ' απόλυτο τρόπο ότι οι τύποι έρχονται να διευκολύνουν διαδικασίες και όχι να συνεπιφέρουν σε αυτές προσκόμματα. Ένα βήμα πιο πέρα, έρχεται το μεγάλο ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τους τύπους και ό,τι περιχαρακώνει το "κανονικό", το απορρέον δηλαδή εκ των κανόνων, που δεν τίθενται εκ των προτέρων αλλά γίνονται αντιληπτοί εκ των υστέρων. Έτσι μέσα σε ό,τι φαίνεται 'χάος' προσπαθώ να διαβλέπω τον 'κανόνα'. Αυτή η πρόσφυση στην τυποποίηση μου προσέφερε από συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι άλλων αναλυτών στη δουλειά μου, μέχρι τη δυνατότητα οργάνωσης της δικής μου ζωής, από ισχυρό κίνητρο για πειθαρχία -που με τη σειρά της μου προσέφερε πολλά-, μέχρι συγκρητικό πλεονέκτημα έναντι άλλων ευφυέστερων εμού ανθρώπων σε Figure Reasoning Tests.

    Γίνεται συνεπώς εύκολα, πιστεύω, αντιληπτό ότι η ιδέα του τύπου εντός μου διογκώνεται με τρόπο τέτοιο ώστε να αποκτά εξαιρετικά βαρύνουσα σημασία. Ένα πρόχειρο παράδειγμα επί αυτού είναι το ότι για λίγους μήνες το 2008 τελούσα υπό καθεστώς αυστηρής δίαιτας κατά την οποία δεν προσλάμβανα καθόλου αλάτι, ζάχαρη, αλκοόλ, καφέ κλπ, αλλά και οι λοιπές τροφές μου προσδιορίζονταν με ακρίβεια γραμμαρίων. Όταν λοιπών είχα οδηγία να προσλάβω 30γρ τυρί, έτρωγα 30γρ τυρί, ούτε 28, ούτε 31. Ήμουν απόλυτα πεπεισμένη ότι η σωστή διατροφή βασίζεται στη χημεία, και για το λόγο αυτό τήρησα τις δόσεις. Δομείται λοιπόν ένα ολόκληρο σύστημα ζωής επάνω σε αυτή τη φιλοσοφία της αναγνώρισης του ορθού των τύπων.

    Με τις απόψεις που διατυπώθηκαν νωρίτερα από άλλους συνομιλητές, πως δηλαδή ο φανατισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με τη βία, δεν συμφωνώ. Τη βίαιη από τη μη βίαιη επιβολή των ιδεών μας, δεν μπορούμε να τη διαχωρίσουμε. Και ακόμη αν υποθέσουμε πως κάθε επιβολή ενέχει τη βία, δεν μπορούμε να οριοθετήσουμε την έννοια της επιβολής έτσι ώστε να μην περιέχει την επιρροή. Τη δε επιρροή δεν έχει νόημα καν να την οριοθετήσουμε καθώς υπάρχει παντού. Ή ορθότερα δεν υπάρχει μόνο εκεί όπου υπάρχει η Σπινοζική ελευθερία. ahahahAHhahah. Βία δεν υπάρχει μόνο σε μία σταυροφορία, βία υπάρχει και εκεί όπου η μητέρα υποχρεώνει το νήπιο να φάει το αβγό του εκφοβίζοντάς το με τιμωρία δια χειρός θεού. Βία δεν υπήρχε μόνο στο φυσικό χώρου όπου μου επιβλήθηκε -δια της λογικής- η αναγνώριση του ορθού των τύπων, βία υπήρχε και μέσα στον κόλπο της οικογένειας στην οποία μεγάλωσα, όπου η έννοια της λογικής τοποθετήθηκε εντός μου στο απυρόβλητο. Βία δεν υπάρχει μόνο στην τάδε ανατολική χώρα όπου η γυναίκα υποχρεώνεται να φορά ράσα, βία υπάρχει και στη συστηματική προβολή του animal print ως 'ωραίου' από τα ΜΜΕ με παραλήπτη τη γυναίκα του δυτικού κόσμου. Ουσιαστικά ό,τι δεν επιλέξαμε μπορεί να ειπωθεί πως μας εμφυσήθηκε δια της βίας, και ό,τι επιλέξαμε, αν αποψιλώσουμε την επιλογή από τη συνειδητότητά της (κατά Σπινόζα και πάλι) μπορεί να ειπωθεί ότι επιλέχθηκε συναρτήσει κριτηρίων που υιοθετήσαμε αφότου κάποιοι εξωγενείς (ημών) παράγοντες μας εμφύσησαν. Κοντολογίς, εφόσον ελεύθεροι (από ερεθίσματα) δεν είμαστε, οποιοσδήποτε μπορεί να διαταθεί ότι υφιστάμεθα βία (λαμβάνοντας ερεθίσματα, που δεν επιλέξαμε να λαμβάνουμε). Και πέρα από αυτά, δεν συμφωνώ με τους προλαλήσαντες γιατί γνωρίζω πως ένας φανατικός ζηλωτής κάποιου δόγματος (δεν αναφέρομαι μόνο στη θρησκεία) αλλιώς θα προσπαθήσει να εμφυσήσει τις ιδέες του στους άλλους όταν είναι κοινωνικά αμόρφωτος και συναισθηματικά αφυής, και αλλιώς όταν διαθέτει τα απαραίτητα αντιληπτικά και εκφραστικά μέσα ώστε να επιτύχει το σκοπό του.
     
  3. Ωραία η καινούργια γόβα! Πόσο κάνει?
    Καλά έκανες και την άλλαξες. Η προηγούμενη είχε παλιώσει
    και είχε βγάλει χόρτα και φτερά. Από τα πολλά φτερά ήταν
    έτοιμη να απογειωθεί.
    Μερικοί κακεντρεχείς την αποκαλούσαν «φτερού»
     
  4. Emma

    Emma Contributor


    Syrah βάσει του ορισμού που βρήκα και που παρέθεσα στο αρχικό μου ποστ, ο φανατισμός (υπο)δηλώνει κάτι άσχημο, ίσως λόγω του ότι, μεταξύ άλλων, στερείται κρίσης. [φανατισμός ο [fanatizmós] O17 : υπέρμετρος ζήλος, άκριτη πίστη, τυφλό πάθος (υπέρ μιας θρησκείας, μιας θεωρίας, μιας ιδεολογίας κτλ.)].
    Θεωρείς ότι τα όσα περιέγραψες παραπάνω είναι αποτέλεσμα άκριτης πίστης από πλευράς σου; Καθώς έχω την εντύπωση ότι πρόκειται περισσότερο για μεταφορική χρήση της έννοιας (όπως και σε άλλες περιπτώσεις, π.χ. φανατικός καπνιστής, φανατικός με την καθαριότητα κτλ).


    --------------


    Υ.Γ. Δύο ενδιαφέροντα, σχετικά με το θέμα links (στα Αγγλικά):
    fanatic - Definition of fanatic at YourDictionary.com
    Fanaticism - Wikipedia, the free encyclopedia
     
    Last edited: 10 Μαρτίου 2009
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    πολυ πολυ ενδιαφερον το κειμενο της Συραχ .. εστω και αν διαφωνει μαζι μου .....
    Ειπες κατι στην αρχη περι απολυτης πεπειθησης για την ορθοτητα της ιδεας ... .... οι δασκαλοι στο σχολειο ειναι φανατικοι ; .. η μηπως δεν ειναι απολυτα σιγουροι για το τι μας λενε ...
    κανεις ομως ενα ενδιαφερον θεμα σχετικα με την βια , θεωρεις οτι τα αναποφευκτα ερεθισματα που διαμορφωνουν μια αποψη , ανηκουν και αυτα στην επιβολη της αποψης δια της βιας .. ομως εδω δεν λαμβανεις υποψην σου την συνειδηση η οποια ξερει τι ειναι σωστο και λαθος εστω και αν στο σερβιρουν ανακατεμενο .. αρα λοιπον καμια καμουφλαρισμενη βια (δια μεσω ερεθισματων δηλαδη) , δεν μπορει να ξεγελασει την ελευθερη βουληση .... πχ ... αν η συνειδηση σου δεν σε ειχε προειδοποιησει για το ποσο παραξενο ειναι να μετρας τα γραμμαρια με τετοια τουλαχιστον ακριβεια , δεν θα μας το ειχες θεσει εδω ως παραδειγμα , αρα ειχες συναισθηση οτι ηταν too much εστω και απο τυπικης αποψης ......... αλλα ας μεινω στον φανατισμο ......

    δεν καταλαβαινω γιατι η αδυναμια να προσδιορισουμε ακριβως την βια (αν συμβαινει κατι τετοιο) , την αποσυνδεει αυτοματα απο τον φανατισμο .. τι θα μπορουσε να διακατεχεται απο φανατισμο διχως να συμπεριλαμβανει βια .... πχ ...
    τι κανει τον Χ φανατικο υποστηρικτη του Ψ κομματος ; ....
    καποιος ισως να πει :"το οτι μιλαει συνεχεια για το κομμα του και δεν θελει να ακουσει κανενα αλλο επιχειρημα .."
    οχι ... αυτο τον κανει κακο συνομιλητη και ταυτοχρονα ενθερμο υποστηρικτη του Ψ κομματος .
    αλλος ισως πει οτι : " Ο Χ , ειναι φανατικος διοτι εχει παρατησει την ζωη του .." ναι αλλα ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις πια ζωη ειναι καλη για εκεινον .. "ναι αλλα η ζωη δεν ειναι μονο δικη του ... εχει αμελησει και την οικογενια του..." ... ε ναι αλλα τοτε δεν λεγτεαι φανατικος οπαδος , αλλα αχρηστος οικογενιαρχης ...
    φανατικος ειναι αυτος που θα πει "δεν εισαι με την ομαδα της Αστραπης Ανω Παναγιας ;...... παρε μια μολοτωφ στο κεφαλι..."
     
    Last edited: 9 Μαρτίου 2009
  6. fivos

    fivos Regular Member

    Θα επαναλαβω οτι σημασια δεν εχει η ιδεα, ειτε ποσο πιστευει καποιος σε αυτην. Ειναι η βαση της ατομικης ελευθεριας ο καθενας να μπορει να πιστευει οτι θελει. Δεν εχει σημασια εαν αυτη η ιδεα ειναι σωστη λαθος τεκμιριωμενη, λογικη η οχι. Ποιος ειμαι εγω για να εχω την σοφια να κρινω εστω και τον τρελο; Ουτε εχει σημασια ποσο δυνατα πιστευει καποιος στην ιδιεα του και ποσο πορομενος ειναι μαζι της. Θαυμαζω τον καμικαζ που για την ιδεα του θυσιαζει την ζωη του εστω και αν δεν τη γουσταρω την ιδεα του. Δεν τον μισω για την σκεψη του αλλα επηδη αποφασηζει και για αλλους. Θαυμαζω τον ανθρωπο που ειναι ετοιμος να λινσαριστει απο την μαζα για την τρελλα του. Ι διαφορα με τον φανατισμο ειναι ο τροπος επιβολης στον αλλον. Ο φανατικος σκωτονει αλλους ο ιδεολογος θυσιαζεται.... βεβαια η γραμμη ειναι καποιες φορεσ λεπτη.
    Οπως και να εχει το χαρακτηριστικο του φανατικου ειναι η βια.
    Και εδω συμφωνω με την Syrah υπαρχουν πολλα ειδη βιας.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Ο φανατισμός είναι αυτός ο οποίος κάνει τις καταστάσεις να αλλάζουν.

    Η μετριοπαθής υποστήριξη μιας ιδεολογίας δεν οδήγησε ποτέ σε κάποια αξιομνημόνευτη αλλαγή.
     
  8. Bathory

    Bathory New Member

    γενικά τον φανατισμό και την βία που γεννάει τον απεχθάνομαι. μακρυά μου κάθε τι και καθένας φανατικός.
    συνήθως και διορθώστε με παρακαλώ, φανατικοί είναι οι ημιμαθείς.[/QUOTE]

    Γιαυτο αλλωστε,η θρησκεια,οι ομαδες,οι πολιτικοι κ.α. προσπαθουν να κρατουν τον λαο φανατισμενο,για να τους εχουν συνεχεια υπο, να λειτουργουν σαν μαζα,να μην σκεφτονται,να μην αξιολογουν.Τους βολευουν φανατισμενα αβουλα ζωα,που πραττουν χωρις λογικη κ λειτουργουν τυφλα κ ενστικτωδως,χωρις ιχνος λογικης και κρισης
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    μία διεκλυνστίδα ,αυτό είναι ο φανατισμός
    όσο υφίσταται δεν αναπαράγωντε καινούργιες ιδέες ,αλλά αν δεν υπάρχει δεν υλοποιούντε αυτές οι ιδέες ...
     
  10. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Γιαυτο αλλωστε,η θρησκεια,οι ομαδες,οι πολιτικοι κ.α. προσπαθουν να κρατουν τον λαο φανατισμενο,για να τους εχουν συνεχεια υπο, να λειτουργουν σαν μαζα,να μην σκεφτονται,να μην αξιολογουν.Τους βολευουν φανατισμενα αβουλα ζωα,που πραττουν χωρις λογικη κ λειτουργουν τυφλα κ ενστικτωδως,χωρις ιχνος λογικης και κρισης[/QUOTE]

    Και εδώ να σημειώσω, αν μου επιτρέπετε, ότι άλλο το "υπό" στο bdsm και άλλο στην πολιτική, τη θρησκεία κ.λπ., διότι στο bdsm υπάρχει συγκατάβαση και συμφωνία σε αυτό που κάνουμε και όχι άβουλη κυριαρχία.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Manowar ή Τέφρα



     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
Thread Status:
Not open for further replies.