Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμος και bdsm...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος karamel, στις 14 Φεβρουαρίου 2021.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Η απάντηση αυτή έχει δοθεί ποικιλοτρόπως.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μερικές σκόρπιες σκέψεις… που δεν ήξερα σε ποιο νήμα να τις βάλω.

    Για τον Φεμινισμό; Για τις Σχολές; Στο νήμα του Νταλκά;

    Και η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα να τις βάλω σε όποιο νήμα βγήκε πρώτο στη λίστα…

    Άλλα τα διάβασα αναλυτικά, άλλα διαγώνια. Ωστόσο, είναι μια από τις πάγιες απορίες μου. Που μου επανέρχεται συχνά ακόμη και από τοποθετήσεις μελών που θεωρώ έμπειρα:

    Αυτό με τα κουτάκια, τα πεδία της Κυριαρχίας, τα σύνορα που γνωρίζει ή δεν γνωρίζει…

    Ο άνθρωπος, κάθε άνθρωπος (δεν διαχωρίζουμε υ, Κ και κλπ) δεν είναι κάτι ενιαίο, μια οντότητα; Όσα τον (συν)διαμορφώνουν και επηρεάζουν δεν ενοποιούνται τελικά εντός του; Είναι άλλο η προσωπική του ζωή, άλλο η δουλειά του; Άλλο η ηθική του και άλλο η αισθητική του; Άλλο η συναισθηματική (όχι ερωτική, γενικά σε συναίσθημα αναφέρομαι) ζωή του κι άλλο το μυαλό του;

    Όταν ένας άνθρωπος επηρεάζει έναν άλλο (ανεξάρτητα από Κ/υ αλληλεπίδραση) δεν τον επηρεάζει συνολικά;

    Δηλαδή αν κάποιος σε τσαντίσει στο δρόμο μπορείς πριν περάσει κάποιος χρόνος να μιλήσει σε ένα επαγγελματικό τηλεφώνημα και να μην κάνεις προσπάθεια να μην σου βγει τσαντίλα; Αν στη δουλειά σε κάνουν πύραυλο, μπορείς χωρίς την παραμικρή προσπάθεια να μπεις σπίτι και να τα αφήσεις όλα πίσω; Διακόπτης; Switch σε άλλη προσωπικότητα;

    Αν ισχύει το παραπάνω, πώς ένας άνθρωπος που δέχεσαι ότι θέλεις να υπάρχει στη ζωή σου, δεν δέχεσαι ότι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ θα επηρεάσει το σύνολο της ζωής σου, ακόμη και αν σε κάποιον τομέα δεν ανακατευτεί ενεργά;

    Αν έχεις ένα παιδί ας πούμε δεν βλέπεις αλλιώς πια τη δουλειά σου; Δεν βλέπεις αλλιώς τον κόσμο γύρω σου; Δεν επηρεάζει το πώς είσαι με τους φίλους σου;

    Αν λοιπόν συνειδητά πεις για μια σχέση ας δοκιμάσουμε, ας δοκιμάσουμε έστω να ορίσει ο Άλλος κι εγώ να ακολουθήσω, πώς μπαίνει φραγμός; Ακόμη κι αν Αυτός σου πει «Εγώ δεν θα σου πω ποτέ τι να κάνεις στη δουλειά σου/στο γυμναστήριο/στην εκλογική κάλπη κ.ό.κ.;».

    Και αν επιλέξεις συνειδητά να δοκιμάσεις να βάλεις αυτόν τον άνθρωπο στη ζωή σου, γιατί να τον στήσεις απέναντι; Γιατί να τον βάλεις στον τοίχο; Ναι, οι άμυνες υπάρχουν και είναι φυσιολογικές. Αλλά από αυτό μέχρι να βάζεις από την αρχή ένα ναρκοπέδιο για να τον δεις να ανατινάζεται απέχει πολύ. Πάρα πολύ.

    Στην τελική γιατί να ανοίξεις δρόμο για κάποιον; Κλείσε την πόρτα ευγενικά. Αν δεν θέλεις τη σχέση, δηλαδή το κοινό, μην το κάνεις. Αλλά το να μπει κάποιος στη ζωή σου σημαίνει να την αλλάξει. Σε ελάχιστο ή τεράστιο βαθμό. Αλλιώς περνά και δεν ακουμπά. Τι χαμένη ζωή! Τι χαμένος χρόνος! Τσάμπα οι ρυτίδες που μαζεύουμε δηλαδή…
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Πφφφφ ναι, σου δείχνουν όλο φωτογραφίες των παιδιών τους κι εσύ βαριέσαι αφόρητα γιατί δεν είναι γάτες ή σκύλοι.

      
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Don't feed the drama queen.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να επισυνάψει και φωτογραφία του στο CV, να μη φάει "άκυρο" και καταλήξει στην Κλαυθμώνος σαν δημόσιος υπάλληλος άνευ μονιμότητος, το κακόμοιρο το κυριαρχικούλ(ι)ι...
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    μαλάκες. τι να πεις;
     
  7. Boogie

    Boogie "I'm Nobody! Who are you?"

    eteros said:
    Αν μια γυναίκα βγάζει 100 χιλιάδες το χρόνο από τη δουλειά της και εκείνος 20 πως θα της πει σταμάτα τη δουλειά;

    Μπορούμε όλοι να ηρεμήσουμε και να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να καταλάβουμε ΠΟΣΟ καλό ήταν αυτό το σχόλιο;;; Εγώ θεωρώ μάλιστα ότι παίζει να αποτελέσει σημείο κοινής αναφοράς και σύγκλισης για το μετάχααχαχαΑΧΧΑΧΑΧΑΧ. Εντάξει σταματάω αλλά ήταν καλό και θα πάει χαμένο όπως παει το νήμα!!
     
  8. eteros

    eteros Regular Member

    Ξέρετε προσωπικά αν ακούσω μία γυναίκα να λέει οι άνδρες είναι μαλάκες δεν θα θιχθώ διόλου, διότι είμαι βέβαιος πως δεν εννοεί πως είναι όλοι και σίγουρα μέσα μου τουλάχιστον, δεν θα νιώσω πως με τοποθετεί σε αυτή την κατηγορία, θα το αφήσω απλώς ασχολίαστο γιατί δεν με αφορά.
    Μόνο αν είχα λόγους να πιστεύω πως ανήκω σε αυτή την κατηγορία θα ένιωθα ενόχληση και θα το σχολίαζα.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    είναι αλήθεια ότι υπάρχουν άντρες μαλάκες και γυναίκες μαλάκες, πιο συγκεκριμένα άντρες ηλίθιοι και γυναίκες ηλίθιες, και φαίνονται με μια ματιά.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ανέραστοι με την πρώτη ματιά  
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Θέλω κι εγώ αυτή την υπερδύναμη.  
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το κόλπο είναι να τους κοιτάξεις βαθειά στα μάτια. Αν δεις σβέρκο έχεις την απάντηση