Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμός και BDSM.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ShaDowKill_GpR, στις 29 Δεκεμβρίου 2015.

  1. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Ένας από τους λόγους που τις μισούν είναι κι αυτός.
     
  2. libra

    libra Regular Member

    γιατί έχουν καύλες, ακόμη κ γω μπορω να απαντήσω σε αυτο.
     
  3. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.


    Brenda δεν έχω να χωρίσω με κανέναν τίποτα. Αν νιώθεις ότι θες να αποχωρήσεις από το νήμα είσαι ελεύθερη να το κάνεις.
    Συναινετική μεν. Αλλά η συναινετική υποταγή, είναι και πάλι υποταγή. Που σημαίνει πως κάποιος υπερέχει στην σκηνή. Τουλάχιστον
    εκείνη την ωρα.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Θα σου βαζα λινκια με ομιλίες του Γιωσαφάτ, αλλά οκ, έχεις επιλέξει την διαλεκτική του δεκαπεντάχρονου.
    Καλή συνέχεια, αλλά δεν το βλέπω, έτσι όπως το πας...
     
  5. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Μα γιατί φεύγεις;
     
  6. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Εγώ προσπαθώ να ανοίξω μια συζήτηση και εσύ με λες πως αυτά που λέω φτάνουν σε βαθμό κακουργήματος.
    Επίσης λες πως έχω διαλεκτική δεκαπεντάχρονου και γενικά μου επιτίθεσαι. Ίσως δεν έχεις μάθει να συνομιλείς
    βάζοντας στην άκρη προσωπικά συναισθήματα. Εγώ , δεν γνωρίζω τα πάντα. Και γι αυτό άνοιξα ένα θέμα για να συζητήσω
    αυτές τις απόψεις. Και να μάθω από αυτές. Λυπάμαι που βλέπω τόσο αρνητισμό. Καλά να περνάς και εύχομαι να σου περάσει
    ότι έχεις.
     
  7. Libertin

    Libertin Regular Member

    Τον φεμινισμό δεν τον γνωρίζω καλά κι ούτε προσπάθησα να τον μάθω. Τον δέχομαι μόνο σαν σενάριο. Τίποτα περισσότερο...
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

  9. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

  10. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Παραθέτω ένα απόσπασμα ενός σχολίου από μέλος στο topic που μου έδωσες @underherfeet .

    Ο φεμινισμός πρεσβεύει ισότητα και ελευθερία. Το BDSM ανισότητα, περιορισμό, αυστηρά πλαίσια και οι κανόνες κάποιου άλλου ανθρώπου ρυθμίζουν σε μεγάλο βαθμό τη δική σου ζωή. 'Αρα εκ των πραγμάτων φεμινισμός και BDSM είναι ασύμβατα και ξένα μεταξύ τους ως αντιλήψεις. Οι περισσότερες φεμινίστριες σιχαίνονται τους συνειδητοποιημένους bdsmers γενικώς ανεξαιρέτως "status" επειδή είναι ανελεύθεροι για τα δικά τους δεδομένα ή θεωρούν το BDSM "αγορά κρέατος", ένα από τα πολλά υποπροιόντα του καπιταλιστικού συστήματος. Ο φεμινισμός σοσιαλίζει εφόσον πρεσβεύει ισότητα, άρα απορρίπτει τέτοια μοντέλα ανελεύθερης συμβίωσης και συνύπαρξης. Υπάρχουν και σχετικά κείμενά τους που καταδικάζουν με πύρινη γλώσσα αυτή την "αγορά κρέατος" όπως την αποκαλούν. Tο BDSM δημιουργήθηκε για να οργανώσει μια εναλλακτική σεξουαλικότητα και να την απενοχοποιήσει. Στο τέλος κατέντησε να την πουλάει σαν φτηνό εμπόρευμα. Ενώ ο φεμινισμός προέκυψε ως κοινωνικοπολιτική αναγκαιότητα εξανθρωπισμού της γυναίκας και τίποτε άλλο.'Εχω μιλήσει με συνειδητοποιημένες φεμινίστριες και στην καλύτερη περίπτωση θεωρούν παρωδία το BDSM. Στη χειρότερη το θεωρούν εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο, νομίζεις ότι ακούς παλιούς κομμουνιστές ή ιαχωβάδες.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ αποχωρώ παραχρήμα, αλλά όταν διατυπώνεις ασαφή και αντιφατικά ερωτήματα, πασπαλισμένα με προβοκατόρικη ιδεοληψία, μην κατηγορείς τους άλλους ως κακούς συνομιλητές.
    Μεγάλο άγχος νηματοθεσίας διακρίνω (φυσικά και δεν είσαι ο μόνος σ΄αυτό, πολλοί το έχουν, αλλά μάλλον όταν ανοίγεις πρόχειρα ένα θέμα, για να γίνεται κουβέντα και ντόρος δεν σε νοιάζει και τόσο το περιεχόμενο ή το ερώτημα. Εσύ παραδέχτηκες ότι το είδες στον ύπνο σου, αν δεν κάνω λάθος).
    Όλα όσα άγαρμπα ρωτάς υπάρχουν σε πολυάριθμα νήματα, θα σου απαντήσω στο ίδιο υφάκι με το δικό σου, αν σε ενδιέφεραν πραγματικά όσα ρωτάς, μήπως -λέω μήπως- να τους έριχνες καμιά ματιά προτού απευθύνεις δημόσια ερωτήματα?

    Με όλη την καλή διάθεση που έχω, μορφοποίησε σωστά το ερώτημα, άσε απ΄έξω συγκρίσεις και αφορισμούς και μάθε να αντιμετωπίζεις τις διαφορετικές απόψεις. Τα προσωπικά συναισθήματα μου τα έχω έτσι κι αλλιώς στην άκρη, γιατί ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις. Αν έχω διαφωνία, έχω με τις απόψεις που εκφράζεις και σε αυτές αναφέρομαι. Σε ότι αφορά τον αρνητισμό, σκέψου ότι ο λόγος έχει αντίλογο. Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις. Κακό είναι να βγάζεις συμπεράσματα που πας να τα περάσεις σαν γενικούς ή επικρατούντες κανόνες.
    Το τελευταίο σου σχολιάκι το αντιπαρέρχομαι, γιατί μου θυμίζει πάλι εκείνο το δεκαπεντάχρονο, που θέλει να δείξει στους άλλους πόσο υπεργαμάτος είναι, αποστομώνοντας τους άλλους με την ''καλοσύνη'' του.
    Δεν θα σε κουράσω άλλο. Θαρρώ ότι το νήμα σου, έτσι όπως είναι διατυπωμένο, σαφώς και δεν με αφορά.
    Καλή συνέχεια ωστόσο...
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    ο φεμινισμός στην αρχική του μορφή είχε ως στόχο την ισότητα των γυναικών και των ανδρών από την κοινωνία. όπως και για το ποιος πρέπει να είναι ο ρόλος της γυναίκας στην κοινωνία γενικότερα.

    με το πέρασμα των χρόνων ο φεμινισμός μεταλλάχθηκε σε ένα κίνημα από γυναίκες-ντόπερμαν που στόχος τους είναι να έρχονται σε άσχημες αντιπαραθέσεις με το ανδρικό φύλλο αλλά και με όποιους είναι αντίθετοι με τον τρόπο συμπεριφοράς τους αλλά και με τις αντιλήψεις τους.



    η κοπέλα αμφισβητεί τον φεμινισμό με την σημερινή του έννοια....

    θεωρώ πως ο φεμινισμός με την υποτακτικότητα μπορούν να συνυπάρξουν όταν ακολουθείτε με σεβασμό και από τους 2.
    και τι εννοώ με αυτό.
    όταν ένας Κ σέβεται την υ Του (όρια,όρους,επιθυμίες,ανησυχίες,κτλ.) τότε αυτό είναι φεμινισμός.
    οι πρακτικές που ακολουθούν όποιες κι αν είναι αυτές είναι κοινή συναίνεση οπότε δεν καταπατούν την έννοια του φεμινισμού.
    όταν μια υ γνωρίζει τι ζητά, σέβεται τον εαυτό της και δεν μπαίνει σε διαδικασία να ανεχθεί το οτιδήποτε καθαρά και μόνο για να φαίνεται "καλή υ" τότε επίσης δεν καταπατάτε η έννοια του φεμινισμού.

    ο σαδιστής με τον μισογύνη δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
    σαδιστής είναι ένας άνθρωπος που αντλεί ευχαρίστηση,καύλα,κτλ. από τον σωματικό και ψυχικό πόνο του άλλου. οταν δεν μιλάμε για κοινή συναίνεση δενυπάρχει καταπατιση των δικαιωμάτων του άλλου.
    ο μισογύνης θα εμπλακεί σε σχέση με μια γυναίκα για α την κάνει να υποφέρει για να εκδικηθεί αυτή που του πλήγωσε την ψυχή του(μητέρα,γκόμενα,γυναίκα,κτλ)
     
    Last edited by a moderator: 29 Δεκεμβρίου 2015