Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμός και BDSM.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ShaDowKill_GpR, στις 29 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τότε δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνεις αυτές τις δύο ιδεολογίες σαν δύο πόλους.
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Πρόσεξε λίγο, δεν είμαι σκλαβα αλλά μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεται.

    Στο bdsm δεν είναι ασυμβατες έννοιες κατ εμε.

    Στην έξω ζωή εάν το δεις με άλλο μάτι, όλοι είμαστε σκλάβοι (συναινετικα) του κάθε πρωθυπουργού, βουλευτή, πλανηταρχη κτλ
     
  3. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έχεις και ένα δίκιο. Οπότε deep inside, όλοι είμαστε σκλάβοι κάπου. Είτε αυτά είναι ανάγκες, είτε είναι
    είναι καταχρήσεις είτε ότι είναι.
     
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ολοι ειμαστε σκλαβοι των αδυναμιων μας .... εμενα το μονο πραγμα που με σκλαβωνει ειναι τα γουστα μου
     
  5. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Οπότε υπό αυτή την έννοια , η σκλαβιά και η ελευθερία μπλέκονται. Και η γραμμή διαχωρισμού είναι
    μικροσκοπική.
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μπορεί να λέω και ανοησίες, για να μην ξεφύγω από το θέμα όμως γιατί με την πολιτική δεν έχω καλή επαφή, η σκλαβια είναι απόφαση συνειδητη. Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις εάν όντως παραχωρεις τον εαυτό σου σε κάποιον, με ποιους όρους κτλ.
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Η μητριαρχια και το femdom δεν απεχουν ιδιαιτερα.
     
  8. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Ίσως επειδή ξέρεις πως μπορείς να απομακρυνθείς από αυτό όποια ώρα θέλεις. Επειδή υπάρχει το sane και το safe.
    Αλλά η σκλαβιά γενικά, είναι άσχημο συναίσθημα όταν δεν παίζεις εκ του ασφαλούς.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Καλό θα ήταν να ξαναδιαβάσεις όσα έχεις γράψει, μήπως καταλάβεις κι εσύ τι λες.
    Έχεις πάρει φόρα και κουτουλάς δεξιά κι αριστερά, σαν τα "συγκρουόμενα" σε λούνα παρκ.  
     
  10. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Ίσως. Εγώ μπορεί να το βλέπω αλλιώς. Δεκτή η παρατήρηση σου πάντως.
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σκλαβος σημαίνει ιδιοκτησία. Το κατά πόσο μπορεί να φύγει ή όχι όποια ώρα και στιγμή θέλει είναι κάτι το προσυμφωνημενο.

    Ο σκλαβος του bdsm με τον σκλάβο που γνωρίζει ο κόσμος δεν έχει σχέση. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα.

    Αυτά από εμένα
     
  12. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Μπορείς να επεκταθείς περισσότερο σε αυτό; Θα με ενδιέφερε να ακούσω την διαφοροποίηση μεταξύ σκλάβου / ιδιοκτησίας BDSM και σκλάβου
    που γνωρίζει ο κόσμος.