Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φωτογραφική συμμετοχή...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cadpmpc, στις 16 Δεκεμβρίου 2010.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    χεχεχε..προφανώς διάβασα είδα και κατάλαβα ό,τι ήθελα... καταλαβαίνω τώρα. Διαπιστώνω πως παρασύρθηκα στην τάση μου άσκοπης εμβάθυνσης.

    Αλλά επειδή η εικονογράφηση είναι ο τομέας μου, διαβάζοντας το κείμενο σου θυμήθηκα όλες τις φορές που ενώ τα απεικονιζόμενα αντικείμενα ήταν ξεκάθαρα , κάποιοι από τους θεατές αδυνατούσαν να τα αντιληφθούν. Δεν αναφέρομαι φυσικά στις περιπτώσεις που ο φωτογράφος ή ο εικονογράφος δεν τα είχαν αποδώσει με σαφήνεια.

    Αποτέλεσμα της ανασκόπησης, η άσκοπη εμβάθυνση της απλής σου δήλωσης.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Nα πάει να βρει το κουδουνι της γειτονισας να το χτυπήσει να του ανοιξει την πόρτα και να την φλασαρει λέγοντας..."κουκου, ειμαι το cajolin"
    Aν θέλει καλές φωτογραφίες της γειτόνισας να του πω πως θα το κάνει.
    Αν θέλει κάτι άλλο ας ρωτήσει, όλο και κάποιος κάτι θα ξέρει...
     
  3. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...


    Η κατασταση απαιτει τη δεουσα προσοχη!




    Σιγουρα θα ηθελε πολυ αλλα...δεν προλαβαινει,βρισκεται ακροβολισμενος(αψηφωντας
    κρυο,αερα,λοιπα αδιακριτα βλεμματα) για το επομενο 'κλικ'
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Μία απορία: Η συγκεκριμένη γειτόνισσα έχει άραγε ιδέα πως τα οπίσθιά της, αυτή τη στιγμή κοσμούν ένα φόρουμ και, ίσως, βρίσκονται αναρτημένα κι αλλού στο ίντερνετ; Εντάξει το να βγάζεις στη φόρα τις προσωπικές σου στιγμές, αν βέβαια είναι σύμφωνος και ο σύντροφός σου, αλλά το να αναρτάς την εικόνα κάποιου άλλου, μέσα στο σπίτι του, που δε γνωρίζει καν το ότι μία προσωπική του στιγμή καταγράφεται από το φωτογραφικό φακό, δεν είναι λίγο ως πολύ αισχρό;
     
  5. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Είναι και δικιά μου απορία.
    Πάντα πρέπει να παίρνεις την συγκατάθεση του φωτογραφιζόμουνου για να βγάλεις την προσωπική του φωτογραφία σε δημόσια θέα. Αλλά...
     
  6. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Σωστή η παρατήρηση σου, και συμφωνώ και εγώ με τα λεγόμενά σου. Ένεκα πολύχρονης διαμονής στη συγκεκριμένη γειτονιά, γνωρίζω ότι και στην ίδια την απεικονιζομενη δεν την ενδιαφέρει και πολύ η θέαση της, όπως πολλάκις με έχει "συλληψει" να την τραβάω φωτογραφίες και να γελάει, να τρώω στο μπαλκόνι και αυτή να συγυρίζει και να ξεφυσάει αγανακτισμένο προς το μέρος μου σαν θέλει να μου πει ότι οι δουλείες του σπιτιού είναι κουραστικές κλπ. Εκτός αυτού η ίδια η αποικονιζομενη, κάλο θα ήταν να κλείνει κανένα παράθυρο όταν κάνει έρωτα με την φίλη της η με τον περιστασιακό φίλο της, την στιγμή που έχει αντιληφθεί κάποιον άλλον απέναντί της. Όμως, καθότι η ίδια ξέρει καλά το επάγγελμα της σαν στριπτιζέζ, δεν της κάνει αίσθηση όταν τα μάτια άλλων τρίτων πέφτουν απάνω της. Αν η ίδια έχει κάποιο πρόβλημα με την θέαση, τότε να σταματήσει να δέχεται τα πατατακια "Lays", και τα Καρελια "light" που της πετάω όταν ξεμένει καμιά φορά και βαριέται να πεταχτεί μέχρι το ψιλικατζίδικο. Τώρα αν μετά από όλα αυτά κρίνεις σωστό ότι θα είχε μεγαλύτερη άξια και περισσότερο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη θέαση στις μέρες μας, με τα ίδια δεδομένα, μπορείς να μην κάνεις κάτι παρόμοιο. H συγκεκριμένη φωτογραφική συμμετοχή δεν εστιάζεται σε κάτι απόκρυφο με προσωπικά δεδομένα στοιχεία. Αν εννοείς την ενδυμασία, με την ίδια απλώνει τα ρούχα στο μπαλκόνι της, και με το ίδιο κωλομέρι. Αν εννοείς ότι μια εστίαση απλώματος ρούχων με κομπινεζόν και τιγρε παντόφλες είναι προσωπικό στοιχείο, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο, γιατί μπορεί να μην ήταν κομπινεζόν άλλα σατέν φόρεμα κλπ, όπως ο φωτογράφος το έβλεπε από μακριά και είχε μυωπία. Αν εννοείς ότι η απεικονιζομενη ήταν μέσα στο χώρο της, και ότι θα μπορούσε να ενοχληθεί από οποιαδήποτε εστίαση πάνω της, τότε υπάρχουν και κουρτίνες, διαφορετικά είναι συνυπεύθυνη σε οποίο θέμα εγειρόταν περί προσβολής εστιάσεως.


    Το "αισχρό" δεν ξέρω πως να το πάρω. Σε άλλους αρέσει να τους χαρακτηρίζουν “αισχρούς και ελεεινούς" στις μέρες μας, και σε άλλους όχι. Ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός θεωρείτε ανωμαλία και αυτός. Δυστυχώς η ευτυχώς οι ηθικές μεταβάλλονται διαρκώς, και τείνουν να καταταχθουνν σε “αρρώστιες μυαλού” από και σε πολυδιάστατες κοινωνικές επιρροές του τρέχοντος χρόνου μας. Σε αυτό που περίγραψες όμως, έχεις απόλυτο δίκιο. Πιστεύω όμως ότι το θέμα γίνεται ακόμα περίπλοκο με την εμφάνιση των "paparazzi" χρόνια τώρα, και σηκώνει πολύ συζήτηση. Ανέφερες μια πραγματικότητα που την έθεσα σαν απάντηση του νήματος, σε κάποιο άλλο προηγούμενο άρθρο μου στο νήμα. Υποστήριξα ότι ακόμα και αν υπάρχει συγκατάθεση για κάποια θέαση, ο χρόνος μπορεί να φέρει αρνητικά αποτελέσματα μετά από πολύ καιρό, σε κάποια ακατάλληλη στιγμή και περίσταση, και η τότε συγκατάθεση να βγει λανθασμένη. Έτσι λοιπόν το θέμα συγκατάθεσης η μη σηκώνει και αυτό πολύ συζήτηση, την ιδία στιγμή που αυτή αναιρείτε από την αρνητική επίπτωση μιας συγκεκριμένης θέασης. Πολλοί έχουμε δώσει συγκατάθεση ακόμα και για αθώες φωτογραφίες, που όμως είναι προσωπικές, για τον χαβαλέ μας η τον χαβαλέ της παρέας, αλλά μετά από καιρό διαπιστώνουμε ότι ήταν λάθος κίνηση, και λάθος χειρισμός εκείνης της στιγμής. Όποτε είτε θετικά είτε αρνητικά συγκαταθέσεως, είναι το ίδιο. Η βαρύτητα γέρνει προς τη μη χρησιμοποίηση φωτογραφικού υλικού στις προσωπικές μας στιγμές, η οποία χρησιμοποίηση όμως τρέχει και δεν την προλαβαίνουμε από μόνη της, σε γοργότερους ρυθμούς από εμάς, η από ότι φανταζόμαστε. Κάτι ανάλογο συναντάτε με τη νέα τεχνολογία της ψηφιακής διαδικτυακής βίντεο κάμερας. Κάποιος ανυποψίαστος μάλιστα πατάει και το πλήκτρο “enter” του υπολογιστή του να θεασει προσωπικές του στιγμές με κάποιον άλλον συνομιλητή του. Ο ένας από τους δυο μπορεί να αποθανατίσει και επεξεργασει καρέ καρέ την όλη συνομιλία. Και οι δυο έδωσαν την συγκατάθεση τους γιαυτό. Μετά από μέρες μερικά από εκείνα τα καρέ ( cum shots) χρησιμοποιούνται σε πορνογραφικά η και ακόμα“amateur” περιοδικά, με ψηφιακά επικολλημένα σώματα και πρόσωπα στη θέαση διαφορετικά των χρηστών, σε πολύ μακρινές γεωγραφικές τοποθεσίες, διαφορετικές από ότι διαμένουν εκείνοι οι χρήστες. Κανένας δεν μπορεί να βάλει φρένο σε αυτό. Και η δυο χρήστες ήθελαν να την “βρούνε”, και την “βρήκανε”, αλλά η κατάληξη της θέασης ήταν διαφορετική, από ότι την είχαν φανταστεί, και πέραν ορίων. Αυτή είναι η πραγματικότητα, και αυτό είναι το σύγχρονου φαινόμενο της φωτογραφικής συμμετοχής. Το θέμα είναι αν πατάμε το “enter” η όχι? Αν όχι, κάποτε θα το πατήσουμε η θα το πατάμε στο μέλλον όταν οι ηθικές αλλάξουν και μας το επιτρέψουν, αν ναι τότε δεν συνιστάτε ερώτημα περί φωτογραφικής συμμέτοχης η όχι. Αν η θέαση ενός κομπινεζόν προκαλεί ερωτήματα τότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι περίπλοκη από την πολυπλοκότητα επιρροών της εποχής στον όποιο σύγχρονο επικαλούμενο κριτή. Η απάντηση θα έχει υποκειμενικό χαρακτήρα πλέον, και περισσότερο σημασία θα έχει αν τα οπίσθια κάποιου καυλώνουν κάποιον άλλον για να θεαθούν η όχι, και το φιλιδονο θα παίρνει τη θέσι του αισχρου. Γιαυτο απαντησα οτι δεν ξερω αν ειναι αισχρό η όχι.
     
  7. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Ο κάθε ένας αυτά τα περίφημα ΠΔ τα διαχειρίζεται κατά το δοκούν όπως θέλει και όπως τον συμφέρει.
    Σίγουρα δεν αρέσει σε κανέναν να δει την φωτογραφία του ξαφνικά να έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης ή οτιδήποτε άλλο. Όμως από την άλλη δεν θα βγάζουμε φωτογραφίες στην παραλία με τους φίλους ή τον σύντροφό μας επειδή ίσως κάποτε γίνει κάτι? Ίσως... Μερικοί μπορεί να μην επιτρέπουν ούτε αυτό άλλοι πάλι να μην τους νοιάζει. Όμως οφείλουμε εμείς σαν φωτογράφοι άσχετα με την γνώμη των άλλων να είμαστε εχέμυθοι.
     
  8. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Ο απεναντι Πακιστανός που δανείστηκε δια παντός την τρόμπα ποδηλάτου μου, ήταν εχέμυθος.
     
  9. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Την πήρε φωτογραφία στην πορεία; Αν δεν κάνω λάθος αυτό το νήμα έχει να κάνει με φωτογραφία.

    Νομίζω οτι μια φωτογραφία της τρόμπας σου θα βοηθούσε την ομαλότερη ένταξη του μηνύματός σου στο κλίμα του θέματος.
     
  10. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    οταν κατι δεν θελεις να το μαθει κανεις δεν το λες σε κανεναν. αν το πεις με τον ορο να μην μαθευτει πουθενα δεν ειναι μυστικο πλεον. ετσι κ με τις φωτο
    θα μιλησω για δυο περιπτωσεις που γνωριζω.
    η μια ειναι ενα βιντεακι που εγινε με κινητο κ κυκλοφορει στα τηλ πολλων εδω γυρω κ δειχνει μια ιδιοκτητρια καταστηματος στο κεντρο στην πολη μου ,παντρεμενη κ απεναντι απο το δικο της μαγαζι εχει κ ο γιος της αλλο ενα.... την δειχνει λοιπον να κανει πιπα γονατιστη κ να κοιταζει κ την καμερα που κραταει ο συντροφος της να μιλαει .κ να φαινετια πολυ καθαρα ποια ειναι...
    μπορει την ωρα εκεινη να της αρεσε αλλα δεν ξερω πως νιωθει τωρα γιατι με την προοδο που διαδιδονται αυτα σιγουρα θα το εμαθε.
    επισης αν θυμαστε την υποθεση κορκολη (προσφατα επεσα σε ενα μερος απο το βιντεο που ειχε ), δεν θα υπηρχε καν υποθεση κορκολη αν δεν υπηρχε το βιντεο το οποιο αν δεν κανω λαθος εγινε απο εκεινον.
    προσωπικα μπηκα στον πειρασμο να φωτογραφισω την συντροφο μου σε σχεση D/s η οποια μου εδειξε εμπιστοσυνη, την σεβαστηκα κ φροντισα να μην φαινεται το προσωπο.
    ετσι ακομη κ στην περιπτωση που για οποιονδηποτε λογο επεφταν σε χερια αλλων να μην υπαρχει προβλημα .οπως δεν θα ηθελα να συμβει σε μενα δεν το ηθελα κ για εκεινη.
    καλο ειναι δηλαδη να παιρνουμε καποια μετρα ακομη κ αν λιγοστευουν την χαρα ,απολαυση ,οπως θελετε πειτε το! να μην μας βγει ξυνο απ τη μυτη
     
  11. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...


    Δυό λεπτά μου χύθηκε το γάλα και πάω να το καθαρίσω πριν ξεραθεί, θα την αναρτήσω, περίμενε.
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Φωτογραφική συμμετοχή...

    Panasonic FZ35 και καλή φωτογραφηση της ...τρόμπας