Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χαρακτηρισμοι slave στα Ελληνικα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος hola, στις 3 Ιουλίου 2021.

  1. Το "yes Sir", ηχεί πιο ωραία, πιθανότατα επειδή στα ελληνικά το "μάλιστα Κύριε" μου θυμίζει Ζαμπέτα  Όμως η αλήθεια είναι πως πάνω στο play παραβλέπουμε λίγο τις πενιές των συνειρμών και μιλάμε ελληνικά, επειδή το αμερικανιάρικο στάιλ (π.χ "ωω νταντυ μουυ", "γες σερ" κλπ) είναι πιο ντεκαβλε κι απ' τον Ζαμπέτα.

    Επίσης το χω παράπονο που το "my girl - το κορίτσι μου" κλπ ταυτίζεται σχεδόν αποκλειστικά με DDlg. Διότι το σαρανταφεύγα αμόρε<33 μπορεί κάπου στο background να λειτουργεί ως αναπληρωματική πατρική φιγούρα, όμως η δυναμική μας δεν είναι καθόλου έτσι.
     
  2. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    όποια φράση και να χρησιμοποιήσεις στα ελληνικά είναι το απόλυτο κριτζάρισμα, για αυτό εγώ την βγάζω στα μουγγό με στάσεις σώματος.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η χαρά του λόουερ απ΄τα Λιντλ και του προφίσιεσι στα δεκάξι...
    ________________
    * όπου λόουερ και προφίσιεσι βάλτε τση γλώσσες που "παίζουν" και που χαίρονται οι γονιοί για τα μανάρια τους, που θα ξεκολλήσουν από το μπουζούκι ντανς και το σταφντ τομάτος για να καταλήξουν στο νταρκ σούγκαρ...
     
  4. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    "πεσε στα τεσσερα μωρη σταφτ τοματο"
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μετάφραση;  
     
  6. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Automatic η μωρή?
     
  7. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

      
     
  8. hola

    hola New Member

    χαχα, ακριβως, πολυ κριντζ
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Καταλαβαίνω να μην ταιριάζει σε εσάς ιδεολογικά και αισθητικά αλλά το τράβατε στην άλλη άκρη με το να λέτε ότι όσοι χρησιμοποιούν οποιαδήποτε προσφώνηση μετά το "μάλιστα" παραμυθιάζονται. Είναι σίγουρα μια θεωρία που δεν μπορεί να θεωρηθεί ως καθολική και την γράφετε ως έτσι.

    Εγώ αντιλήφθηκα ότι συζητάμε τι ακούγεται στα αυτιά μας ως πιο καθηλωτικο, καυλωτικο, γοητευτικό ή whatever, όχι τι χρησιμοποιούμε στην πραγματικότητα. Γιατί αν είναι το δεύτερο κι εγώ το θεωρώ κάπως κωμικό, το λιγότερο, να μιλάμε γενικά ελληνικά και να πετάμε ένα Yes Sir/Master ξωφαλτσο.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @Seras Victoria

    Α πα πα πα...
    • Δεν έχω καμιά πρόθεση να χαλάσω την παραμυθία κανενού. Λάιτ ή χαρντκορίλες, με γειά τους, με χαρά τους.
    • Τις θεωρίες τις αφήνω για άλλα παιδγιά, που τση αρέζουνε.
    Ÿ• Το "γνώρισα έναν μάστερ" / "μούπε πως είναι μάστερ" κλπ κλπ, σε κάθε παραλλαγή "στάτους", αν μη τι άλλο, για μένα έχει την πλάκα του.
    • Το "τι ακούγεται στα αυτιά μας" είναι πιο "είμαστε εμείς" κι από το "είμαστε εμείς", πιο πολύ απ' όσο νομίζουμε πως"είμαστε εμείς".
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν υπάρχει παραμύθι για να το χαλάσετε, so we 're good.
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @Seras Victoria
    Of course we are, μπικόζ...
    παραμύθι πα να πει: σύντομη αλληγορική φανταστική ιστορία (συνήθως για παιδιά), ενώ παραμυθία πα να πει: παρηγοριά.

    Έδιτ:
    Με το μπαρδόν, ξέχασα. Είμαστε ό,τι νομίζουμε πως καταλαβαίνουμε ή νομίζουμε πως ξέρουμε...