Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master DO, στις 19 Μαρτίου 2010.

  1. Master DO

    Master DO Regular Member

    Διάβασα το ημερολόγιο της κατερίνας.
    Διάβασα και το παραπάνω.

    Σε αυτό το χώρο έχει γίνει κάποιες φορές λόγος
    για το κεφαλαίο πρώτο γράμμα
    σε λέξη προσδιοριστική ή αναφορική σε Κυρίαρχο.
    (Κύριος, Εγώ, δικό Μου, κ.ο.κ.)
    Πολλοί νομίζουν ότι δηλώνει ματαιοδοξία κενών ανθρώπων
    που προσπαθούν έτσι να γίνουν σημαντικοί
    μέσα στην υπόλοιπη ασημαντότητα της ζωής τους.
    Φευ, δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά.
    Το «μ» μετατρέπεται σε «Μ» επειδή τα μεγέθη μεγαλώνουν.
    Σκέφτεσαι πολλαπλά, ενεργείς για περισσότερους του εαυτού σου,
    έχεις πια ευθύνες όχι μόνο για το δικό σου τομάρι,
    όπως έκανες μέχρι χθες.

    Μακράν Εμού οι νουθεσίες Jomaru.
    Μέχρι χθες τα «μ» σου ήταν «μικρά».
    Τώρα, αν θες, αντικατέστησε στο κείμενό Σου
    τα «μου» με «Μου» και τα «εγώ» με «Εγώ»
    και αν δεν Σου κάνει κόπο ξαναδιάβασέ το.

    Καλά ταξίδια και στους Δ/δυο Σ/σας μα να προσέχετε
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: slave Katt

    Ανήκω στους "αιρετικούς", σ' αυτούς που θεωρούν τη χρήση των κεφαλαίων από τους Κ, όταν αναφέρονται στον ίδιο τους τον εαυτό ως ανούσια. Και, δυστυχώς, για άλλη μια φορά, η απάντηση που δώθηκε γι' αυτό δε με καλύπτει. Κατανοώ το ότι ένας Κ καλείται να ενεργήσει, φέρει ευθύνες, ίσως και να σκεφτεί και για τους 2... Ωστόσο, γιατί οφείλει, μέσω του τρόπου γραφής του, να το κοινοποιήσει αυτό σε τρίτους, να προβάλει αυτές του τις ιδιότητες; Δεν είναι, εμμέσως πλην σαφώς, ένας τρόπος αυτοπροβολής;
     
  3. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: slave Katt

    Ακριβως επειδη δε τον ενδιαφερει το πως και τι θα σκεφτουνε οι αλλοι το χρησιμοποιει αγαπητε μου
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: slave Katt


    Γιά μιά φορά, Σύντροφε, θα είμαι λιγόλογος:

    Απογοητεύομαι.

    (Κι ας μη σ' ενδιαφέρει, όπως λέει κι ο Kaveiros. Όσο επέλεγες να "κεφαλαιοποιείσαι" σιωπηρά, ήταν γιά μένα -κάπως- ανεκτό. Τώρα που επιχείρησες να το θεωρητικοποιήσεις κιόλας, μ' έκανες λιώμα... Συγγνώμη αν σε πίκρανα -εάν τυχόν σ' ενδιαφέρει τελικά- αλλά ειλικρινά, στενοχωρήθηκα...).

     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: slave Katt

    Τα σέβη μου ΜΜ για άλλη μια φορά.
     
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: slave Katt

    Δεν το κατανοώ αυτό αγαπητέ μου. Ακόμη κι αν δεχτούμε την σκέψη σου ως ορθή, η λογική της συνέπεια θα ήταν να χρησιμοποιείς τον λεγόμενο πληθυντικό μεγαλοπρεπείας των βασιλέων που ως γνωστόν σκέφτονται και για λογαριασμό των υπηκόων τους, κι όχι να γράφεις εγώ ή μου με κεφαλαία Ε και Μ.

    Προσωπικά, το μόνο Εγώ που γράφω με κεφαλαία είναι το … Φροϋδικό.
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: slave Katt

    Χέσε τους βασιλείς, vautrin, πού τους θυμήθηκες αυτούς;

    Σ' αυτό τον κόσμο ως γνωστόν υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που εξ ανάγκης κι όχι κατ' επιλογήν "σκέφτονται πολλαπλά, ενεργούν για περισσότερους του εαυτού τους, έχουν ευθύνες όχι μόνο για το δικό τους τομάρι", διότι πρέπει εκτός από τη δική τους επιβίωση να φροντίσουν γιά την επιβίωση πολυμελών οικογενειών που αν δεν τό 'καναν, θα πέθαιναν κυριολεκτικά απ' την πείνα. Κι αυτοί, ως γνωστόν, μπορεί να είναι άντρες, γυναίκες, γέροι, νέοι, ακόμη και μικρά παιδιά... Με πόσο τεράστια κεφαλαία θα έπρεπε να γράφουν αυτοί το "Μου" και το "Εγώ";

     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: slave Katt

    Όταν διαβάζω τα «Μ/μου», «Σ/σου» κλπ, έχω στο μυαλό μου μια εικόνα κάποιου που αυτοχαϊδεύεται.
     
  9. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: slave Katt


    Χεσμένους τους έχω, πατόκορφα μάλιστα.

     



    Την γνώμη μου για κάθε άμεσο ή έμμεσο λιβάνισμα την έχω ήδη διατυπώσει. Εδώ απλώς ήθελα να επισημάνω ότι μου φάνηκε ως λογική ανακολουθία.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: slave Katt

       
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: slave Katt

    Ρε σεις,αφηστε Τον ησυχο τον ανθρωπο.
    Ολοι εχουμε την πετρια μας εξ αλλου...
     
  12. Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: slave Katt


    Είναι καλό, πολύ καλό να είσαι προσγειωμένος καμιά φορά...να ξέρεις τι είσαι, να είσαι αυτό που θέλεις, και όχι να προβάλλεις αυτό που θέλεις να είσαι...
    Ευγε MindMaster!!!