Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χρήση σκλάβας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 4 Δεκεμβρίου 2009.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ χρήσιμα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας αγαπητή tinky. 

    Απ' ότι φαίνεται λοιπόν - και έτσι το νιώθω κι εγώ, έντονα κιόλας - είναι πολύ σημαντικό τελικά για μία σκλάβα να έχει αυτό τον έλεγχο στη ζωή της. Αποτελεί ζωτική της ανάγκη. Εάν δούμε ξανά αυτά που απομόνωσα από το κείμενο του David Stein, θα προσέξουμε ότι το κείμενο δίνει έμφαση ξανά και ξανά στην καθοδήγηση, στην στοχοθέτηση, στην παροχή κανόνων και εντολών, στην δημιουργία ενός πλαισίου πειθαρχίας, αφοσίωσης και σεβασμού για τον Νόμο, ο οποίος προσωποποιείται στη μορφή του Αφέντη.

    Μα αυτό, θα αναφωνήσει κάποιος εξωτερικός παρατηρητής, δεν είναι ερωτική σχέση. Πού είναι η επαφή, πού το συναίσθημα, πού το σεξ, πού η έκφραση του σαδισμού του Κ και πού η έκφραση του μαζοχισμού του υ; Πού η κάλυψη ΟΛΩΝ των αναγκών ενός ατόμου, δεν έχει ανάγκες ερωτικές, σεξουαλικές, συναισθηματικές, κοινωνικές έστω; Θα τις καλύψει εκτός σχέσης; Βρωμάει το πράγμα αν η απάντηση είναι ναι...Κάτι δεν πάει καλά.

    Είπαμε ότι ο έλεγχος φαίνεται να είναι η ζωτική ανάγκη της σκλάβας. Όμως, κι ένας παπάς θα μπορούσε ενδεχομένως να σε καθοδηγήσει ή να σε ελέγξει. Ένας δάσκαλος. Ένας ψυχοθεραπευτής. Η θεια σου απ' την Καρδίτσα. Ο μπαμπάς σου. Ένας αξιωματικός των Ναζί σε στρατόπεδο συγκεντρώσεως. Οποιοσδήποτε. Πώς λοιπόν αρκεί η παροχή του ελέγχου για να διαφοροποιήσει μία ερωτική σχέση με τη μορφή του TPE από μία σχέση ελέγχου όπως αυτές που χαριτολογώντας ανέφερα ανωτέρω;

    Χρήση. Χρήση της σκλάβας. Είναι απαραίτητο τμήμα της σχέσης. Δεν αρκεί ο έλεγχος για να λειτουργήσει το σχήμα. Δεν αρκεί η εκ του μακρόθεν παροχή του ελέγχου, η δημιουργία και διατήρηση του πλαισίου πειθαρχίας, η καθοδήγηση, η οποία θα μπορούσε να γίνει και από το τηλέφωνο ή με e-mail, η μηνιαία αποστολή κανόνων και η μηνιαία παραλαβή αναφορών, ή ακόμη και εβδομαδιαία ή και ημερήσια ή και ανά ώρα. Δεν αρκεί. Είναι κακέκτυπη σχέση, δεν είναι αληθής, δεν έχει σώμα. Κι ότι δεν έχει σώμα, δεν έχει ούτε ψυχή.

    Απαιτείται και η χρήση. Η χρήση είναι το σώμα και η ψυχή της BDSM σχέσης. [Γι αυτό ο Κύριός μου έχει δίκιο κι εγώ είμαι μια χαζή. ]
     
  2. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Για πόσο μπορεί να λειτουργούν ως υποκατάστατα; Κάποια στιγμή οι επιθυμίες ξεχειλίζουν σαν φουρτουνιασμένος χείμαρρος...Θεοί και Θεές αποκαθηλώνονται εν ριπη οφθαλμού και πώς αλλιώς...πόσο μπορούν να κρυφτούν ''υπερτροφικά εγώ'' που παραμυθιάζουν και παραμυθιάζονται περί μεγαλοσύνης, λατρείας και δόξας, απαιτώντας στρατιωτική πειθαρχία και υποταγή, μήπως και καλύψουν τα ελλείμματά τους...

    Είναι πράγματι, απίστευτα θλιβερό και αντιερωτικό θα συμπλήρωνα, να μην επιθυμούν οι άνθρωποι να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους και να περιμένουν από το Μεσσία να τους σώσει και να τους χαρίσει τους θεϊκούς οργασμούς που ονειρεύονται...

    Εξαιρετικό!
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    "The map is not the territory."

    (Korzybski)
     
    Last edited: 13 Δεκεμβρίου 2009
  4. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    παίζει...αλλά σε πιο εξτρίμ καταστάσεις. δεν ειναι αυτα για ολες..
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Θα ήθελα να πω λίγα πράγματα για την "δουλειά" του Αφέντη, όπως την έχω αντιληφθεί, και από αυτά που έχω διαβάσει, αλλά και μέσα από βιώματά μου, μέσα από τη σχέση που όλοι ξέρετε ότι διατηρώ από τον προηγούμενο Φεβρουάριο με τον Master V.

    Η δουλειά του Αφέντη - δουλειά με την έννοια "το μερτικό της ευθύνης που του αναλογεί" για να κάνει μία τόσο ιδιόρρυθμη σχέση βιώσιμη και απολαυστική - δεν έχει μεγάλη σχέση με την χαλαρωτική ανακούφιση και ψυχαγωγία που ίσως κάποιος φαντάζεται όταν ακούει για M/s ερωτικά σχήματα. Μακράν. Ίσως δηλαδή κάποιος φαντάζεται ότι ο Αφέντης "χρησιμοποιεί" την σκλάβα ολημερίς κι ολονυχτίς, από την πρώτη στιγμή που οι δυο τους αποφασίζουν να ξεκινήσουν το κοινό τους ταξίδι σε αυτό τον όμορφο και δύσκολο κόσμο της εξερεύνησης των δυνατοτήτων της βούλησης, με στόχο μία απόλαυση πέραν της γνωστής, κοινής και συνήθους.

    Ναι μεν, η χρήση της σκλάβας είναι κομμάτι απαραίτητο της σχέσης, αλλά όποιος φαντάζεται ότι η σκλάβα απολαμβάνει ξύλο και γαμήσια, ή ότι ο Αφέντης γαμάει και δέρνει στο τζάμπα, και χαλαρώνει απολαμβάνοντας αυτό που οι άλλοι ονειρεύονται, κάτι δεν κατάλαβε καλά.

    "Και ειδικά αν το σημείο παρθεί για να είναι το εμφύσημα μιας λατρευτικής συμπεριφοράς απέναντι στο πρόσωπο του Αφέντη. Το θέμα είναι να αφήσουμε τον σκλάβο να αναπτύξει μια τέτοια συμπεριφορά, τελεία. Δίνοντας στον σκλάβο ένα τρόπο για να ζεί μια πειθαρχημένη ζωή αφοσίωσης και σεβασμού είναι το θέμα που θα πρέπει να μας απασχολεί, και όχι να τρέφουμε το εγώ του Αφέντη." (David Stein)

    Ο Αφέντης δεν είναι κάποιο ανθρωπάκι με ελλείμματα, κάποιος που την είδε στρατηγός ή θεός, κάποιος που επιθυμεί τον θαυμασμό και τον έρωτα μιας ανόητης που προβάλλει κατά το δοκούν. Όποιος τα φαντάζεται αυτά δεν έχει ιδέα για το πόσο απίστευτα μεγάλη ποσότητα ενέργειας απαιτείται, και από τον Αφέντη και από την σκλάβα, για να μπορέσουν να "ταϊσουν" αυτό το απαιτητικό πράγμα, το M/s σχήμα, έτσι ώστε να λειτουργήσει. Έτσι ώστε η απόλαυση που θα αποκομίσουν από αυτό το πράγμα, να μην είναι μια επιφανειακή, αυνανιστική, "υδραυλική", μηχανιστική απόλαυση.

    Δεν είναι απλή υπόθεση η δημιουργία του πλαισίου λατρείας, εννοώ λατρείας κανονικής και με την βούλα. Φαντασθείτε μία γυναίκα που φιλάει, όχι τα πόδια Του, αλλά το έδαφος, εκεί όπου πάτησε Εκείνος. Είμαστε απλοί άνθρωποι, με όνειρα και προσδοκίες και ανάγκες, πώς θα μπορούσε ξαφνικά ένας απλός άντρας και μια απλή γυναίκα να νιώσουν σε πραγματικό βάθος αυτό το πράγμα, αυτό τον μυστήριο - σχεδόν α-σεξουαλικό - δεσμό ανάμεσά τους, αν δεν επενδύσουν χρόνο, ενέργεια, κόπο, πόνο, αν δεν πειθαρχήσουν στον εαυτό τους, αν δεν κάνουν δύσκολες θυσίες...και ο ένας και ο άλλος...

    Ο Αφέντης που θέλει απλά να "ψυχαγωγηθεί" με μία γυναίκα, κάνοντας χρήση της, με την συναίνεσή της, δεν δημιουργεί αυτό το πλαίσιο. Ενδίδει στο κινκ του, κάνοντας και τα δικά της τα χατήρια, και περνάνε κι οι δυο τον καιρό τους όμορφα, κι αυτό είναι όλο.

    Θεωρώ επομένως, ότι η χρήση της σκλάβας, δεν έχει σκοπό την ψυχαγωγία του Αφέντη, ούτε την ψυχαγωγία της σκλάβας. Γίνεται στο πλαίσιο του ταϊσματος αυτού του θηρίου και αυτός είναι ο σκοπός της, η προσέγγιση όσο πιο κοντά γίνεται στο θηρίο. Γιατί εκεί βρίσκεται η απόλαυση, η πραγματική απόλαυση, και για τον Αφέντη και για την σκλάβα. Όχι στην χρήση.

    Και το θηρίο έχει την εξής μορφή: Αφέντης=το παν. Σκλάβα=τίποτα.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Τα θηρια πρεπει να τα σκοτωνεις οταν ειναι ακομα μικρα.Πριν σε κατασπαραξουν.
    underherfeet
    οπαδος και φανατικος υποστηρικτης της επιφανειακης,αυνανιστικης,υδραυλικης,ηλεκτρικης ,μηχανιστικης και θερμοδυναμικης απολαυσης
    (μη σας πω και βιοχημικης οταν ερωτευομαι,αλλα παει καιρος απο τοτε κι'εχω ξεχασει πως ειναι).
     
  7. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Re: Χρήση σκλάβας

    dora, εδώ μ άρεσες πολύ!
    συμφωνώ και επικροτώ όλο σου το μήνυμα.
    Ας προσθέσω όμως κάτι στο παρακάτω:

    Ο 'Αφέντης' μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που γράφεις. Ένα ανθρωπάκι που προσπαθεί να αποκτήσει αυτοεκτίμηση. Ένα κόμπλεξ ανωτερότητας που πηγαάζει από ένα κόλμπλεξ κατωτερότητας, λέγαμε οι αυτόκλητοι ψυχολόγοι κάποιες δεκαετίες πριν.
    Μιλάς για τον Αφέντη ως ιδανικό. Έχουμε όμως άπειρους δήθεν στο χώρο.
    Το ξέρω ότι το ξέρεις, απλά είπα να το προσθέσω εδώ.

    Μιά άλλη οπτική στο ίδιο θέμα:
    Σ αυτό το χτίσιμο, όπου και οι δύο ξεκινούν με κάποια 'ιδανικά' για τη σχέση στην οποία ονειρεύεται το είναι τους να δημιουργήσουν, κι οι δυό εξελίσσονται, δημιουργούν τους εαυτούς τους. Δεν βλέπω τον Αφέντη να 'είναι εκεί', ο από πάντα θεός. Βλέπω πλησίασμα, όραμα, γκρέμισμα, χτίσιμο ξανά, σμίξιμο, μεγάλωμα. Και στους δυό.
    Όσο κι αν φαίνεται μονομερές.
    Για μένα, κάποιος κυρίαρχος που δεν έχει τη δυνατότητα να διαχειριστεί τα λάθη του και που προσπαθεί να παίξει το θεό πριν χτιστεί η σχέση, είναι γίγαντας με πήλινα πόδια.
     
  8. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Ενδιαφέρουσα ανάλυση, DeSade, αλλά χάνω το στόχο της. Μπορείς να μου τον εξηγήσεις; Μήπως είναι για να δείξεις ότι οι Κ και οι υ είναι νευρωτικοί;
    Πολύ πρωτοποριακή πρόταση.
    Και είναι νευρωτικοί όπως συγκρίνονται με τους Σαδιστές και τους Μαζοχιστές οι οποίοι ...δεν είναι;
    Ή είναι άλλη, καλύτερη ποιότητα νεύρωσης η δική τους;

    Προσωπικά, από χρόνια έχω 'ξενερώσει' με την εξειδανίκευση των διαστροφών μου/μας. Είμαι νευρωτικός, που τη βρίσκω με τη συμπληρωματική νεύρωση της κοπέλας. Κι όσο αυτό είναι conscensual, δεν τα πάω και άσχημα με την ψυχή μου όταν το κάνω. Κι αν η κοινωνία έχει 'ηθικό πρόβλημα' με το τι κάνουμε τα δυό μας, θα το αντιμετωπίσω κι αυτό.

    δέρνε, κι άσε και τους άλλους να δέρνουν, φίλε μου.. Να μια άλλη καλή πρόταση.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Χρήση σκλάβας

    Πράγματι. Υπάρχουν πολλοί δήθεν στον χώρο. Και ναι, μιλάω για τον Αφέντη ως ιδανικό. Γνωρίζω ότι η πραγματικότητα συχνά είναι κάπως διαφορετική. Όταν αγγίζει ιδανικές καταστάσεις, είμαι πολύ ικανοποιημένη. Όταν όχι, κάνω υπομονή ή αλλάζω ρότα.

    Συμφωνώ. Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι προσεγγίζω την εξέλιξη του δικού μου Κ μου με δημιουργική, όχι με κριτική διάθεση, και με μεγάλη κατανόηση - την οποία μου δίδαξε ο ίδιος, με το παράδειγμά του. Κι επίσης ότι βλέπω τον εαυτό μου ως ενεργητικό μέλος της σχέσης, στον ίδιο βαθμό που είναι και ο Κ μου. Και μάλιστα, όταν τον βλέπω να "τεμπελιάζει", δουλεύω διπλά για να αναπληρώσω αυτό που για τους χ λόγους δεν έκανε ο ίδιος. Δεν κρατάω μπακάλικα τεφτέρια. Δεν είναι μια σου και μια μου η σχέση. Πολλοί το βλέπουν έτσι, αλλά δεν είναι. Δεν περιμένω ανταπόδοση για το ότι είμαι πάντα εδώ. Είμαι πάντα εδώ γιατί είμαι. Εκεί τελειώνει αυτό που είμαι. Δεν είμαι ο χωροφύλακας του δικού του ρόλου. Ο Κ μου είναι ελεύθερος. Αυτό με κάνει ευτυχισμένη.

    Δυστυχώς, δυσκολεύομαι να εξηγήσω το γιατί. Νομίζω πως αυτό συμβαίνει γιατί έτσι απολαμβάνω κι εγώ ένα είδος ελευθερίας, με το να πληρούμαι στην βεβαιότητα ότι είμαι αυτό που είμαι, χωρίς να βασίζομαι σε εξωγενείς παράγοντες. Φυσικά, έχω ακούσει ένα σωρό τώρα τελευταία, από άσχετους, ότι ντύνω με ψευτιές και ωραιοποιώ μία σχέση που βασίζεται στο γαμήσι και στο ξύλο. Δεν έχω να πω κάτι επ' αυτού. Η σχέση μου βασίζεται στην αναζήτηση της ελευθερίας. Όποιος μπορεί να το καταλάβει, το κατάλαβε ήδη. 
     
  10. elias lakonios

    elias lakonios New Member

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Καλά όλα αυτά που λέει ο David Stein αλλά εμένα με ενδιαφέρει εσύ τι ζητάς να βρεις από τον Κυριό σου;
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    @elias lakonios, μπαίνετε στο φόρουμ μας αίφνης και με το δεύτερο ποστ σας ορμάτε κατευθείαν στο ψητό; Καλημέρα - καλησπέρα δεν θα πούμε; Ποιος είστε, από πού έρχεστε; Έχετε συστατικές επιστολές; 

    Αδυνατώ να φανταστώ γιατί να σας ενδιαφέρουν οι επιθυμίες μίας άγνωστης σκλάβας σε ένα φόρουμ όπου μόλις μπήκατε. Κι αν είμαι μία εντελώς χαζή, φαιδρή, μπουμπού; Αν είμαι μητρομανής; Ανέραστη; Κακογαμημένη; Λαϊκίστρια; Oh mon Dieu...Βρήκατε ξύλο να ξυθείτε... 

    Ο Κύριός μου, ως φορέας δυνατοτήτων, ξέρει τί ζητώ να βρω στο πρόσωπό του. Η σωστή ερώτηση, αν ενδιαφερόσασταν στ' αλήθεια, θα ήταν "ποιες είναι οι δυνατότητές σου;"

    Καλώς ήρθατε στο φόρουμ, με την ευκαιρία. 
     
  12. elias lakonios

    elias lakonios New Member

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Καλημέρα κατ' αρχάς δεν είχα καμία πρόθεση να προσβάλλω ούτε εσένα ούτε τον κύριο σου, η ερώτηση μου είχε γενικό ύφος δηλαδή τι ο καθένας περιμένει από τον συντροφό του

    και κατά μπορεί ο καθένας από την μεριά του τελικά να ανταποκριθεί στις προσδοκίες του

    άλλου.Συγγνώμη για την παρεξήγηση καλώς σας βρήκα και ελπίζω να τα πούμε στην κοπή

    της πίτας.