Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χρήση σκλάβας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 4 Δεκεμβρίου 2009.

  1. dawkins50

    dawkins50 New Member

    Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω απόλυτα την συζήτηση, η χρησιμότητα του καθενόςείτε σκλάβας είτε αφέντη είναι η αμοιβαία ικανοποίηση, η ηδονή, η καταπολέμηση της μιζέιρας της καθημερινότητας και της ρουτίνας, μέσα από διαδικασίες, που αυξάνουν τη δημιουργικότητα, απελευθερώνουν την φαντασία αλλά και καλλιεργούν την αμοιβαία εκτίμηση και σεβασμό. Ενας σωστός αφέντης είναι αυτός, που εκτιμά την σκλάβα του γι' αυτό, που είναι.
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Χρήση σκλάβας

    Δεν αντελήφθην πρόθεση προσβολής. Γι αυτό και τα χαμογελάκια και οι χαριεντισμοί.

    Εν πάση περιπτώσει, εγώ απάντησα. Ας μας πει και κανένας άλλος τώρα.

    Το θέμα της συζήτησης είναι η χρησιμότητα. Απαντάτε ότι δεν είναι θέμα χρησιμότητας, αλλά υπόστασης. Αυτό, αυτομάτως, μου αφαιρεί την δυνατότητα να προσφέρω. Με βάζει στο βάθρο, ως άλλη Helena, από το έργο Boxing Helena, το θυμάστε αυτό; Σαν βάζο με λουλούδια.

    Αυτή ακριβώς ήταν και η δική μου τοποθέτηση, όχι στο πολύ μακρινό παρελθόν, όταν σε συνομιλία μου με τη Syrah κατέθεσα ότι η θέαση του Υ ως χρήσιμου υπηρέτη / υπαλλήλου αφαιρεί πολλά από το self-image του Κυρίαρχου ως καλλιτέχνη.

    Όμως, αντιλήφθηκα - επιτέλους, το σκασμένο - ότι αυτού του είδους οι αντιφάσεις πηγάζουν από την ασάφεια των όρων της συζήτησης. Διότι άλλου είδους σχέση είναι το D/s, άλλο το M/s, και άλλο το S/M. Και ναι, από ότι φαίνεται, το D/s δεν νοιάζεται για υπηρεσίες. Ενώ το S/M είναι αλληλοκάλυψη αναγκών, ή επιθυμιών τέλος πάντων.

    Θα ήθελα να επανατοποθετηθώ, επομένως, και να απαντήσω στους φίλους που μου τάχωσαν και είπαν ότι φάσκω και αντιφάσκω: μιλώντας για σχέση M/s, η πεμπτουσία της σχέσης είναι η χρήση της σκλάβας, σύμφωνα με το μέγιστο των δυνατοτήτων της. Ο Αφέντης που επιλέγει μία σκλάβα με βάση τις δυνατότητές της, ΟΦΕΙΛΕΙ να την χρησιμοποιεί κατ' αυτό τον τρόπο, και όχι για να του φτιάχνει κολοκυθόπιτες ή για να κάνει το βάζο. Και η σκλάβα ΟΦΕΙΛΕΙ να ξέρει ότι αυτό είναι το ζητούμενο, ένας Αφέντης που της δίνει τη δυνατότητα να προσφέρει σύμφωνα με το μέγιστο των δυνατοτήτων της.

    Γι αυτό απάντησα αυτό που απάντησα στον lakonio. "Ποιες είναι οι δυνατότητές σου;" Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης. Αν ο Αφέντης δεν ξέρει, ή αδιαφορεί, ή ζητάει πράγματα που είναι άσχετα με τις δυνατότητες της σκλάβας, ή - και αυτή είναι η πιο συνήθης περίπτωση κατά την άποψή μου, και ταυτόχρονα η χειρότερη - αν ζητάει λίγα, βράστα lakonie...