Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χριστιανισμός και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος camera_obscura, στις 12 Δεκεμβρίου 2010.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    διχως να εχω (πλεον) καμια προθεση υπερασπισης της Γραφης , απλα και μονο για την αληθεια και επειδη την διδασκομουνα επι 2ωρες καθε μερα για εναμιση χρονο (ναι ως και εκει εφτασα για να βρω γυναικα ..) , λεω οτι την ερμηνευτε εντελως παρεξηγημενα ...
    μην δινετε εμηνιες βασιζομενοι αποσπασματικα σε καποια εδαφια .
    προσωπικα , και εχοντας αριστη γνωση της , θα μπορουσα να σας πεισω (βασισμενος σε αποσπασματικη ερμηνεια) οτι ο Θεος οχι μονο μας προτρεπει να γαμιωμαστε ασυστολα , αλλα θα μας ανταμηψει θεωροντας μας φιλους του , βλεπε βασιλιαδες Δαυιδ και Σολομωντας ...

    Αν θελετε μια πραγματικη σχεση bdsm και θρησκειας , ανατρεξτε στις παραδοσεις ...
    Στο μοναστηρι του Ταξιαρχη της Λεσβου στον Μανταμαδο , υπαρχει ο θρυλος , οτι εκεινοι που φερονται με ασεβεια και προκαλουν τον Αρχαγγελο , βιωνουν μια αρκετα επιπονη εμπειρια , και υπαρχουν πολλες αφηγησεις οπου ανθρωποι εβρισαν τον Αγιο και το επομενο πρωι βρεθηκαν μαυρισμενοι στο ξυλο κατα την διαρκεια του υπνου τους ή ακομα και μερα μεσσημερι ...
    μαρυριες λενε ακομα οτι σε περιπτωσεις ηταν τοσο εμφανες το "θαυμα" οπου ανθρωποι εκλιπαρουσαν για βοηθεια και μπροστα στα ματια των παρευρισκοντων αποκτουσαν σημαδια απο δυνατα χτυπηματα διχως κανεις να μπορει να εξηγησει ή να τους βοηθησει ...
    Φυσικα εγω σαν ισνογκουντ πηγα να περιγελασω τον παπα και τον αφησα πρωτα να μου διηγηθει μια σχετικη ιστορια .. επειτα γεματος απορια του διαβασα το παακατω κειμενο μεσα απο την Γραφη :
    Η αγαπη ειναι μακροθυμη και δειχνει καλοσυνη , η αγαπη δεν ζηλευει , δεν κομπαζει , δεν φουσκωνει απο υπερηφανεια , δεν συμπεριφερται απρεπα , δεν ζηταει τα δικα της σμφεροντα , δεν εξαπτεται , δεν κραταει λογαριασμο για το κακο , δεν χαιρεται για την αδικια , αλλα χαιρεται με την αληθεια , ανεχεται τα παντα , πιστευει τα παντα , ελπιζει τα παντα , υπομενει τα παντα . η αγαπη ποτε δεν χανεται (1η Κορινθιων ναμιζω το 13ο) .... αφωνος ο παπας ...
    ρε δασκαλε του λεω ... μηπως ειναι εργο του διαβολου αυτο με το ξυλοφορτωμα για να θεωρουν οι ανθρωποι τον Θεο , κακο τιμωρο ? ....κιχ δεν ειπε ....
    ωστοσο προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει βαση σε αυτους τους θρυλους
     
  2. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Αγαπητε Επιδοξε και που να αρχισουμε να μιλαμε για το Opus Dei..εκει να δεις σχεση bdsm και θρησκειας,τρομαρα τους..
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Νομίζω πως ο κρίσιμος παράγων για την εμφάνιση του σαδομαζοχισμού στάθηκε ο συνδυασμός πατριαρχίας και δουλοκτησίας. Ο δούλος, εκτός από εργάτης, ήταν σκεύος ηδονής που υπόκειτο ανά πάσα στιγμή στις σεξουαλικές ορέξεις του αφέντη. Για να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ήταν η αγαπητή tender lilly που μου υπέδειξε την σύνδεση αυτή, μαζί με τη σχετική βιβλιογραφία. Βρίσκω τον συσχετισμό εύλογο και πειστικό.

    Δεν γνωρίζω αν στις μητριαρχικές κοινωνίες υπήρχαν σκλάβοι, έχω την εντύπωση πως όχι, μάλλον ήταν κοινωνίες εξισωτικές. Δεν γνωρίζω επίσης ποιο είδος σεξουαλικής ζωής επικρατούσε, εικάζω πως πρέπει να ήταν μια μορφή ελευθερογαμίας, πιθανώς οργιαστικής. Όμως το θέμα είναι νεφελώδες κι αμφισβητούμενο, λόγω της απουσίας γραπτών πηγών.


    [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Matriarchy]Matriarchy - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]
     
  4. jorge1970

    jorge1970 Regular Member

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Έχεις δίκιο στο να μην ερμηνεύουμε βασιζόμενοι αποσπασματικά σε κάποια εδάφια.

    Όμως όλη η Καινή Διαθήκη, η βάση του Χριστιανισμού δηλαδή, διαπνέεται από αντιερωτισμό.

    Αναφέρεσαι στην Παλαιά Διαθήκη (Σολομώντας, Δαυίδ, κλπ) στην οποία δεν υπάρχουν - ακόμα - στοιχεία αντιερωτισμού. Αν θέλεις βάλε και το Λωτ με τις κόρες του, τον Αβραάμ που "κέρναγε" τη γυναίκα του στους καλεσμένους του, και άλλα παρόμοια. Το πιο ερωτικό δε βιβλίο της Γραφής (πάντα Παλαιά Διαθήκη) είναι το Άσμα Ασμάτων.
    Τέτοια όμως δεν έχει η Καινή Διαθήκη ...
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    χμ .... δεν θα ψηφιζα το ασμα ασματων σαν το ποιο ερωτικο ... τα μαλλια σου ειναι σαν μαυρα κατσικια που κατεβαινουν το βουνο ? ... το δοντια σου ασπρα σαν προβατινες ? ... φως φαναρι γιατι δεν του εκατσε η βοσκοπουλα του Σολομωντα ...
    μου αρεσει ο εκκλησιαστης
    "καλυτερα ειναι οι δυο παρα ο ενας επειδη αυτοι εχουν αντομοιβη για την σληρη εργασια τους , διοτι αν πεσει ο ενας , ο αλλος μπορει να σηκωσει τον συντροφο του , αλλα τι θα γινει με αυτον που ειναι ενας , αν πεσει και δεν υπαρχει αλλος να το σηκωσει ? , εξαλλου αν πλαγιασουν δυο μαζι τοτε σιγουρα θα ζεσταθουν αλλα αυτος που ειναι ενας πως μπορει να κρατηθει ζεστος ? . Πηγαινε , φαε την τροφη σου με χαρα και πιες το κρασι σου με ευθυμη καρδια επειδη ηδη ο θεος εχει ευαρεστειθει με τα εργα σου . Να απολαυβανεις την ζωη με την γυναικα που αγαπας , ολες τις μερες της ματαιης ζωης σου. Ολα οσα βρισκει το χερι σου να κανει , κανετα με την δυναμη σου , γιατι δεν υπαρχει ουτε εργασια , ουτε επινοηση , ουτε γνωση , ουτε σοφια στον Σιεολ τον τοπο που πηγαινεις ...."
     
  6. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Ναι, αλλα και.."..ωμοιωθης τω φοινικι και οι μαστοι σου τοις βοτρυσι.Ειπα αναβησομαι επι τω φοινικι.."
     
  7. KloKlo

    KloKlo Regular Member

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Χμ.... μετάφραση παρακαλώ;
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Ποιος ειναι αυτός ο Χριστιανισμος?
    Εγω τον Παυλιανισμό ξέρω...
    Όταν το αντιληφθείτε έτσι θα το δείτε το φως στο τούνελ , καλε...
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Το μόνο κοινό που μπορώ με την  ....απλοϊκή μου σκεψη να βρω είναι τα....Σόδομα και Γόμορα!!! 
     
    Last edited: 14 Δεκεμβρίου 2010
  10. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Ειναι τοσο ομορφο ετσι,που ο Χατζιδακις το εκανε τραγουδι.Καλυτερα να το αφησουμε ως εχει..
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Κατσαπλιάδες και κατσικοκλέφτες ήταν οι "παροικούντες την Ιερουσαλήμ"...
    Για τι ήθελες να γράψουν χρυσό μου ?
    Για το κάλλος? Για υψηλά αισθήματα?
    Ήταν τόσο γκάου που αυτό που βάφτισαν Θεό τους απαγόρευσε να τρώνε γουρούνια και οτιδήποτε από τη θάλασσα δεν είχε λέπια... Ήταν τόσο γκάου και κλάστες που ούτε ήξεραν ούτε ρώταγαν...
    Και ο Εκκλησιαστής για surviving kit μου κάνει...
     
  12. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Χριστιανισμός και BDSM

    Στα πρώτα χριστιανικά κοινόβια πρέπει να γινόταν το σώσε..με το συμπάθειο. Ρομαντικοί οι πρώτοι χριστιανοί, στο όνομα της Αγάπης, αφέθηκαν σε οργιαστικά σεξουαλικά σχήματα με συνέπεια να γίνει μέγα κοινωνικό ζήτημα νόθων παιδιών,όπως τους κατηγόρησαν οι άλλες 'μουσίτσες', οι ρωμαίοι. Βέβαια, η άνοδος και εξάπλωση του χριστιανισμού, η ακόρεστη δίψα για εξουσία, αφάνισε τον κοινοβιακό χριστιανισμό, δαιμονοποιησε τον ερωτισμό και μέσω της ΄όργής του θεού', της αμαρτωλοποιησης των πάντων, καταστρώθηκε σχεδιο καταναγκαστικής σωτηρίας των χαμένων ψυχών, Βρε, αμάν, με το ζόρι σωτηρία.. 

    χμμμ ηλιακός ο ερωτσμός των αρχαίων ελλήνων; αμφιβάλλω..η απενοχοποιημένη απολαυση στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, αφορούσε μονο τους άρρενες.
    Γνωστά και μη εξαιρετέα: 'Η γυναίκα υποταγμένη γίνεται ένα αντικείμενο της σεξουαλικής χαράς τού άντρα, μέσο παιδοποιίας για τη διατήρηση τού οίκου και της οικογενειακής περιουσίας και λατρείας, φύλακας τού νοικοκυριού. ο άντρας, σ’ αντίθεση με τη νόμιμη σύζυγο πού είναι αποκλεισμένη στο γυναικωνίτη, είναι απεριόριστα πολυγαμικός. Έχει τις παλλακίδες, τις εταίρες, τις πόρνες, άλλα και τούς νεαρούς. Σ’ έναν (ψευδό) Δημοσθένειο λόγο βρίσκουμε επιγραμματικά διατυπωμένη τη θέση της Αθηναίας. Λέει ο ρήτορας: ''τάς μέν έταίρας ήδονής ένεκ’ έχομεν, τάς δέ παλλακάς της καθ’ ήμεραν θεραπείας τού σώματος, τάς δέ γυναίκας τού παιδοποιείσθαι γνησίως και των ένδον φύλακα πίστη έχει'', δηλαδή έχουμε τις εταίρες χάριν ηδονής, τις παλλακίδες για την καθημερινή φροντίδα και περιποίηση τού σώματος, τις δε νόμιμες συζύγους για να μάς κάνουν γνήσια παιδιά και να είναι πιστός φύλακας της περιουσίας και τού σπιτιού.'
    Σαν πολύ βολικά δεν τα 'χαν μαγειρέψει;

    Η Ινδία απ' την άλλη μεριά διέθετε κι αυτή τόσο πλούσια ερωτική παράδοση, δεν ξέρω αν είναι φωτεινή ή σκοτεινή αλλά πόσο διαφορετική από τη δύση! Κρίμα που την κατέστρεψαν όσο μπόρεσαν αυτοί οι κωλοάγγλοι με τους μουσουλμάνους συντρόφους στον πουριτανισμό.
    Τόσο γοητευτικό, η σεξουαλική ορμή, τα πολύπλοκα τρομερά ερωτικά σχήματα να επιζητούν την ενότητα, την εξέλιξη της συνείδησης, την έκσταση χωρίς διαχωρισμούς αρσενικό και θηλυκό.

    Έτσι μου 'ρχεται να εντρυφήσω στο ταντρικό σεξ..