Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 21 Αυγούστου 2013.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    ..... για να μην πουμε για ψυχολογικες διαταραχες και οδηγηση-καψουρας-δημοσιας συμπεριφορας κτλ κτλ ...
    εχει ψυχολογικο προφιλ ο bdsmερ και δεν εχει ο Πρετεντερης και η Τρεμη (και οσοι τους ακουν και τους πιστευουν).....
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Εμ, για να μπορέσουμε να πούμε οτι μια έρευνα είναι αβάσιμη, εκ των πραγμάτων πρέπει να ασκήσουμε και ασκούμε επιστημολογική κριτική.

    Εν τη προκειμένη περιπτώσει:
    -το οτι το ίδιο το άρθρο περιλαμβάνει τις αδυναμίες της έρευνας, με προδιαθέτει θετικά.
    -είναι, όμως, με μορφή pop science άρθρου και όχι η πλήρης έρευνα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω.
    -διαβάζω μια ανάρτηση σε μπλογκ, που ο καθένας μπορεί να γράψει ο,τι μπαρούφα του κατέβει. Το οτι δεν βλέπω ένα άρθρο να έχει περάσει ένα γερό peer review (μέσα από τη διαδικασία της δημοσίευσης σε ένα σοβαρό journal) προκαλεί ένα μείζον θανασσοmeh.
     
  3. DutchessV

    DutchessV Regular Member

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Οχι απαραίτητα, και εκεί φαίνεται ότι όποιος ελκεται απο αυτό τον τρόπο ζωής και τον εξασκεί δεν είναι απαραίτητα και ψυχολόγικα διαταραγμένος, μπορεί να είναι και απόλυτα υγιής και δυνατός και να μην είχε καμία απολύτως τραυματική εμπειρεία. Και γιατί τόση προσοχή μόνο στην πλευρά της υποτακτικής? Για όλους τους υπόλοιπους δεν έχει να πει κανένας τιποτα?
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Θεωρώ τα σημεία του άρθρου πολύ σωστά από τις παρατηρήσεις μου, τις γνωριμίες μου και κάποιες σημαντικές εμπειρίες αρκετά χρόνια και ότι ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα παρακάτω:

    - λιγότερο φιλικοί και συμπονετικοί.

    - χαμηλά επίπεδα ανασφάλειας προσκόλλησης.

    - οι κυριαρχικοί λιγότερο νευρωτκοί και λιγότερο άγχος προσκόλλησης.

    - Για το πρώτο ιδιαίτερα, η επιθετικότητα είναι ιδιαίτερα αισθητή σε σύγκριση με τους vanilla.
    Για το δεύτερο, είναι αλήθεια ότι η πλειοψηφία δεν έχει τάσεις προσκόλλησης και αφοσοίωσης (ίσως αυτό εξηγεί το γιατί αυτές οι σχέσεις δεν διαρκούν πολύ ή οι ίδιοι δεν θέλουν να διαρκέσουν πολύ). Μια πολύ αγαπητή φίλη μου, σκλάβα, και πολύ ενεργή και έμπειρη στον χώρο, λέει επίσης ότι το bdsm δεν είναι για πολύ ευαίσθητους ανθρώπους, και συμφωνώ μαζί της όπως στα περισσότερα.

    - Οι κυρίαρχοι λιγότερο νευρωτικοί και λιγότερο άγχος προσκόλλησης.

    Επίσης βλέπω ότι κάποιοι αναστατώθηκαν ή θίχτηκαν από τον τίτλο. Γιατί άραγε ; Η επιλογή του τίτλου ήταν εντελώς τυχαία, αν θέλετε αλλάξτε τον. Ένα από τα ερωτήματα της έρευνας ήταν αν και κατά πόσο έχουν σχέση οι ψυχολογικές διαταραχές με την σεξουαλική διαφορετικότητα των bdsmers. Ίσως θα έπρεπε να προστεθεί ένα ερωτηματικό. Δεν βλέπω τίποτα στην έρευνα που υποτιμά η υποβιβάζει αυτούς που δυσαρεστήθηκαν.
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2013
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Re: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Θανάση θεωρώ το άρθρο αβάσιμο, όχι την έρευνα. Για να θεωρήσω την έρευνα αβάσιμη θα έπρεπε να γνωρίζω γι αυτή, όμως δεν γνωρίζω. Για να ασκήσω επιστημολογική κριτική θα πρέπει να συμβάινουν τρία πράγματα, το βασικότερο για εμένα, από αυτά είναι η πηγή της γνώσης.

    Ας γυρίσουμε τώρα σε αυτό που υποθέτω ότι ο νηματοθέτης θέλει να συζητήσουμε, γιατί αν δεχτώ την τελευταία τοποθέτηση του ότι ο τίτλος είναι τυχαίος τότε είμαστε πολύ τυχεροί που δεν διαβάσαμε μία συνταγή μαγειρικής στο νήμα αυτό.

    Είναι πολλοί που συσχετίζουν διάφορα ψυχολογικά προβλήματα ή ψυχολογικές διαταραχές με τους ανθρώπους που ασχολούνται με το bdsm κι αυτό δεν έχει σχέση με το αν είναι κυρίαρχοι ή υποτακτικοί.
    Αυτό όμως τι σημαίνει; ότι όποιος ασχολείται με bdsm έχει ψυχολογικά προβλήματα;
    Είναι σαν να λες ότι όποιος πάσχει από σχιζοφρένεια είναι επικίνδυνος. Είναι; για ποιόν είναι;
    Θέτω ερωτήματα γιατί πολύ απλά δεν έχω απαντήσεις.
     
  6. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Re: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    'Aλλα ντάλον. Δεν αναρωτήθηκα εγώ για τις διαταραχές, αλλά ο αρθρογράφος. Εγώ απλά το μετέφερα. Ο τίτλος θα μπορούσε να έχει ένα ερωτηματικό στο τέλος. Ο αρθρογράφος θέτει ένα ερώτημα περί διαταραχών και bdsm και το απαντάει στην συνέχεια. Το άρθρο μιλάει επίσης για χαρακτήρες. Εγώ δεν έχω ερώτημα. Μου άρεσε απλά το άρθρο γιατί συμφωνώ με αυτά που γράφει για τους χαρακτήρες (ότι δεν δένονται λόγου χάρη είναι κάτι που το λέω χρόνια) και το παρέθεσα.
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2013
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Αν δεν μπορεις να υποστριξεις ένα νημα που ανοιγεις μη το ανοιγεις.
     
  8. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Έχω δικαίωμα να ανεβάζω όσα άρθρα σχετικά με το BDSM θέλω. Δεν νοιώθω την ανάγκη να υποστηρίξω κάτι. Μια χαρά τα λέει από μόνος του. Αν κάποιοι θίγονται από αλήθειες δικό τους το θέμα.
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Απλα οτι να ναι.. Εδω ειναι φορουμ, δλδ τοπος που συζηταμε. Παραθετεις ένα αρθρο στο οποιο βαζεις εναν δικο σου τιτλο. Γραφουμε για αυτο το αρθρο, διαφωνουμε, βαζουμε ερωτηματα σχετικα με αυτο το αρθρο κι εσυ αντι να υποστηριξεις το νημα σου, την συζητηση δλδ, μας την λες και από πανω!

    Τελικα ο τιτλος του νηματος μπορει και να μην ειναι τοσο λαθος!
     
  10. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Περιμένουμε λοιπόν εναγωνίως σοβαρά ποιοτικά posts fiction που θα τα υποστηρίζεις από εσένα τον υγιή.
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM

    Τα υπολοιπα σε πμ..............
     
  12. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Ψυχολογικές διαταραχές και BDSM


    Το 2ο pm σου δεν το διάβασα και ούτε θα το διαβάσω γιατί δεν παίζω το παιχνιδάκι κανενός που διαστρεβλώνει την πραγματικότητα και έχει καιρό για χάσιμο χρόνου. Εγώ δεν έχω.
    Επί της ουσίας λοιπόν τώρα εδώ όμως, και τελευταίο μήνυμα γιατί έχουμε και δουλειές:

    - Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι εκπροσωπώ το φόρουμ. Εκφράζω προσωπικές απόψεις που μπορεί να αλλάζουν μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω βιωμάτων και καλύτερης έρευνας, και λόγω ωριμότητας. Αλοίμονο σε αυτόν που μένει ο ίδιος με τσιμενταρισμένα μυαλά. Υπάρχουν και οι παιδικές "ασθένειες" που ξεπερνάμε. Μην κολήσεις πάλι στο "ασθένειες". Μεταφορά είναι.

    - Δεν τσουβάλιασα ποτέ τις αφέντρες. Δεν τις έγλυψα όμως και ποτέ. Γράφω πάντα "κάποιες" ή οι "περισσότερες", όχι όμως "όλες'. Όποιος διαβάζει προσεκτικά, θα δει ότι ποτέ δεν τις προσβάλλω αν και δεν τις έχω ανάγκη γιατί δεν ψάχνω. Αν κάποιες θίγονται, τότε να το κοιτάξουν.

    - Στο παρόν άρθρο δεν μετέφρασα τον τίτλο. Έγραψα έναν δικό μου τίτλο παραλείποντας να προσθέσω στο τέλος ερωτηματικό. Δηλαδή ποτέ δεν "σας την είπα", όπως λες. Και σε αυτό το ερώτημα, αλλά σκοπίμως κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

    Τέλος από εμένα. Σου κάνω χώρο να ανεβάζεις εσύ στο εξής σοβαρά posts που τα υπερασπίζεσαι.