Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικός σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 6 Νοεμβρίου 2008.

  1. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πιστευω, πως αυτος που το απολαμβανει χωρις καν να διεγειρεται, ειναι ο αρρωστημενος σαδιστης.
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Κι αν σε κάποιον/α αρέσει να δέχεται ψυχολογικό πόνο, τότε ποιά η "ικανοποίηση" του σαδιστή;
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Χαρά μου αν έπεφτε στα χέρια σου κάποιος σαν τον θείο σου και τον... θα ήσουν άρρωστη ή θα ερεθιζόσουν;

    Για το τι είναι πραγματικά αρρωστημένο υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες για να ζυγιστούν και σίγουρα θα ήταν κάτι που θα έπρεπε να γίνει από ειδικούς.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Εδώ περνάμε στην έκφραση. Αν η έκφραση ήταν "γιούπι κι άλλο κι άλλο" εγώ προσωπικά δε θα φτιαχνόμουν.
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Μια ειλικρινής ερώτηση: μπορεί να είναι consensual ο ψυχολογικός σαδισμός; Ρωτάω επειδή προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να είναι.
     
  6. Babylon

    Babylon Regular Member

    Εξαρτάται. Μπορεί ένας Κυρίαρχος να θεωρεί πως η ψυχολογική βία είναι μια μέθοδος για να ελέγξει τον υποτακτικό του, να τον τιμωρίσει, να τον γνωρίσει καλύτερα η να τον ερεθίσει. Οπότε ίσως να μην ερεθίζεται απο την ψυχολογική βία εκείνη την ώρα αυτή καθεαυτή, αλλά να το απολαμβάνει ως κομμάτι του "σχεδίου", και να φτιαχτεί ουσιαστικά απο την κατάσταση που θα φέρει τον άλλον μετά την δοκιμασία.
     
  7. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    δλδ αν καυλώνεις όταν πονάς κάποιον ψυχολογικά είναι αποδεκτό ενώ αν απλά το απολαμβάνεις είναι μη αποδεκτό?
    κάτι δεν μου κολάει:conf:

    επίσης ο ψυχολογικός σαδισμός είναι συναινετικός από την στιγμή που το υ κάθεται και τον δέχεται και δεν σηκώνεται να φύγει.
     
    Last edited: 6 Νοεμβρίου 2008
  8. atasai

    atasai Regular Member

    ΄

    Δηλαδή η μαμά μου συναινεί τόσα χρόνια στα μπινελίκια του μπαμπά μου;
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor


    Συνήθως, Ηλία μου, άνθρωποι σαν τον θειό της Μιρέλλας δεν χαμπαριάζουν απο ψυχολογικούς εκβιασμούς, πόσο μαλλον να επιτρέψουν να υποστούν από κάποιον ψυχολογικό σαδισμό..
    Αυτά τα τερτίπια πιάνουν τόπο μόνο (επιμένω) σε ασταθείς και μη κατασταλαγμένες προσωπικότητες.
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Εννοείται. Φυσικά, συναίνεση δε σημαίνει αυτομάτως και αποδοχή. Μπορεί π.χ. να συναινεί κάποιος στον ψυχολογικό σαδισμό (αν θεωρήσουμε πως είναι κάτι το αρνητικό), θεωρώντας το ως πταίσμα μπροστά στα άλλα που του προσφέρει κάποιος άνθρωπος, ή γιατί δε θέλει ή δε μπορεί να πάρει την απόφαση είτε να του τον "κόψει μαχαίρι", είτε να απομακρυνθεί από τον ασκούντα τον ψυχολογικό σαδισμό.

    Υ.Γ. εννοείται πως μιλάω γενικά
     
  11. atasai

    atasai Regular Member

    Εγώ νόμιζα ότι συναίνεση θα πει "λέω ναι" και όχι "δεν λέω όχι".
     
  12. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    συναινείς σε κάτι όταν το δέχεσαι,το υπομένεις,δεν κάνεις κάτι να το αλλάξεις κλπ.
    όταν λες "ναι" συναινείς.όπως και όταν δεν λες "οχι".